close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

osvita.at.ua/Maruana/svitova/dokument_microsoft_word-10

код для вставкиСкачать
Урок № 2
Тема: Сильний людський характер в екстремальній ситуації в оповіданні "Любов до життя" американського письменника Джека Лондона (1876 - 1916)
Мета: показати силу людського характеру, втілену в образі головного героя оповідання "Любов до життя"; розкрити роль пейзажу в художньому творі; розвивати навички аналізу художнього твору, критичне мислення, творчі здібності учнів; формувати уміння висловлювати та обстоювати власні думки, навички роботи з книгою; виховувати в учнів вольові якості, життєвий оптимізм і гуманізм.
Тип уроку: урок вивчення художнього твору.
* Методи і прийоми: слово вчителя, словникова робота, вибіркове та коментоване читання, робота з епіграфом, словесне малювання, робота в парах, прийом "Лови помилку" та складання схеми "Коло Вена"
Обладнання: портрет Дж. Лондона, карта світу, підручники, ілюстрації.
Цілі уроку:
учні повинні знати:
· зміст оповідання;
· риси характеру героїв;
· значення слова "анонімний";
учні повинні вміти:
· виділяти ключові епізоди;
· переказувати зміст оповідання;
· характеризувати героїв з використанням цитат;
· пояснювати сенс відсутності імені головного героя;
· визначати роль пейзажу оповідання;
· тлумачити сенс назви твору.
Найдорожче у людини - це життя. Воно дається їй один раз.
М. Островський
Треба прагнути бути людиною, незважаючи на всю жорстокість навколишнього середовища.
О. Генрі
ХІД УРОКУ
І. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
І. Етап орієнтації.
Інтерактивний прийом "Лови помилку".
* Джек Лондон видатний російський (американський) письменник.
* Справжнє прізвище Дж. Лондона - Семюел Клеменс (Джон Гріффіт).
* "Любов до життя" - це пригодницький роман (оповідання).
* Події оповідання відбуваються в Африці (на Півночі).
* Люди з китобійного судна "Пілігрим" ("Бедфорд") помітили якусь дивну істоту, яка йшла (повзла) до води.
* Цією істотою виявився ведмідь (герой).
* У бухті "Каліфорнія" ("Сан - Франциско") судно кинуло якір.
* Перебуваючи на судні, герой круглішав, гладшав, тому що кишені набивав
золотом (хлібом)
ІІ. Слово вчителя.
Твори Джека Лондона відкрили американцям Північ, в яких письменник дав точні, яскраві й поетичні картини краю Білої Тиші. Разом із героями оповідання "Любов до життя" ми пройдемо небезпечний шлях безкрайньою страшною пусткою від Аляски повз Ведмеже озеро до Гудронової затоки "де ростуть високі й могутні дерева і де вдосталь всякого харчу". Не прикрашену правду про труднощі, які довелося пережити золотошукачам, про силу й слабкість людської натури розповів Дж. Лондон у своїх творах під назвою "Північні оповідання" (1899 - 1902
> Які оповідання увійшли до цієї збірки?
Отже, спробуємо з'ясувати, що автор вважає найціннішим і як має жити людина, щоб гідно пройти земний шлях.
ІІІ. Сприйняття і засвоєння матеріалу.
* Робота над оповіданням "Любов до життя".
> Які враження справив на вас твір, прочитаний вдома?
> Як ви розумієте епіграф до оповідання? (Джек Лондон неодноразово зазначав, що людина повинна мати мету в житті. І тільки це врятує від розчарувань. А перемагає той, хто буде до кінця наполегливим і докладатиме до того зусиль)
> Від чийого імені йде розповідь?
> За яких обставин ми зустрічаємо Білла та його супутника на початку твору?
> Що спричинило перебіг подій?
> Які деталі відтворюють атмосферу напруженості?
* Розповідь головного героя.
- Невесела картина була перед моїми очима. З усіх боків, аж до обрію, одноманітна пустка, пагорби, всі пологі і низькі. Ані деревця, а ні кущика, ні травинки - нічого, крім безкрайньої страшної пустки. В моїх очах не раз проблискував страх.
- "Білл", - прошепотів я. Але ніхто не обізвався.
* Робота з текстом.
> Знайдіть у тексті слова, які найяскравіше характеризують стан безіменного героя, залишеного товаришем.
(Герой тричі гукає Білла, але той і не озирнувся. За допомогою вдалого порівняння автор передає фізичний та психологічний стан потерпілого, коли той кличе Білла перший раз: "очі засвітилися тугою пораненого оленя", вдруге - це був відчай - молитва людини, що потрапила у біду, а втретє - з виразом жаху в очах мандрівник прошепотів Білл.)
Слово вчителя. Наш безіменний герой залишився сам. Напарник покинув його серед пустелі. Давайте складемо список і таким чином висловимо своє ставлення до героя:
1. Безіменний герой.
2. Сильний, вольовий.
3. Бореться, страждає, перемагає.
4. Життя - найбільша цінність у людини.
5. Перемога.
> Спробуйте на основі цього вирішального епізоду з'ясувати тему та ідею оповідання.
(Тема: "Сильний людський характер в екстремальній ситуації".
Ідея відповідальності кожної людини за свою долю)
* Бесіда.
> І так, герой залишився наодинці з природою. Чи підкорився він обставинам? (Ні, його не захопив відчай)
> Що він робить, залишившись сам? (Не кричить і не благає про допомогу; з часом долає пригнічення і страх, опановує себе і рушає далі)
> На що сподівається герой? (Що Білл його не кинув)
> Який скарб містить торбинка із оленячої шкури? (Вміст торбинки досить важливий для чоловіка, оскільки голодний і знесилений він не кидає свій скарб. Його не полишає надія на порятунок)
> Який біль для нього виявився найжахливішим: фізичний чи від голоду? (на певному етапі чоловік перестає відчувати фізичний біль, але "голод аж допікав, аж забив йому памороки, і він уже не знав у який бік йти треба")
> Зачитайте епізоди в яких розповідається про те, як герой втамовує голод?
> Що відчував подорожній, коли дивився услід куріпці?
> Що підкреслює автор в епізоді поєдинку людини з рибкою? (Кожна істота бореться за виживання)
> Зачитайте епізод, де зображено поразку людини в боротьбі з рибкою. Які слова передають душевний стан героя? ("спочатку він плакав тихо, потім став голосно ридати")
> Чи можна зробити висновок, що кожна істота у природі з усіх сил бореться за життя?
Слово вчителя.
Життя безжалісне і ставить на один щабель пташку, рибку і людину як представників живого світу. І жорстоко змушує їх виборювати право на життя. Врятуватися змогли ті, хто мав більше сил і міг правильно використати обставини.
> Чому герой їв усе, що траплялося на шляху, хоча іноді відчуття голоду зникало? (Щоб залишитися живим)
> Розкажіть, що мандрівник вчинив з мішечком золота і чому?
> Про що свідчить те, що спочатку він залишив половину золота? (Сподівався на порятунок)
> Що значить золото в житті героїв твору? (Герої - золотошукачі. Їхній шлях до матеріального благополуччя виявився складним. Напевно, не від хорошого життя вони вирушили на Північ. Для них гроші важать досить багато, оскільки спроможні вплинути на рівень життя)
> А що значить золото в житті людини? (Автор стверджує гроші не є сенсом життя. Завжди за складних умов допомагали дружба, взаємо підтримка)
> Чому загинув Білл? (Природа покарала його за підлість і жорстокість)
Слово вчителя.
Значну роль в оповіданні відіграє пейзаж. Він є тлом, на якому відбуваються події. Особливу роль відіграє у розкритті внутрішнього світу людини за надзвичайної ситуації. У ставленні до подорожнього природа не завжди поблажлива. На початку - вона стає свідком страждань; в середині - активно втручається в події (гасить вогнище). Але герої не відступає перед нею, його воля і жага до життя сильніші.
> Як іще випробовує природа людину ми дізнаємось, коли ви попрацюєте в групах.
* Робота в групах.
Завдання.
1 група. Проаналізуйте поєдинок з ведмедем. (використовуючи цитати)
2 група. Підготуйте розповідь на тему: "І почалася одвічна боротьба за існування: хвора людина і хворий вовк".
3 група. Проаналізуйте епізод "На китобійному судні".
* Робота над епіграфом. Чому саме ці епіграфи ми вибрали?
* Складання схеми "Коло Вена"
> Яким же виявився в екстремальній ситуації Білл, яким безіменний герой, що їх об'єднувало?
Напарник Білла Білл
> Які ж перешкоди здолав мандрівник? Спробуймо з вами скласти схему > Які проблеми порушує автор у творі? (Життя і смерті; дружби і зради; людської гідності; гуманізму у стосунках між людьми)
> Якими законами має перезватися кожен з нас, щоб гідно пройти земний шлях? (Законами моралі та духовності)
* Заключне слово.
Джек Лондон у своїх творах розкриває світ звичайних людей, благородство і гуманізм їхніх душ. Він пише про сильний людський характер в екстремальних ситуаціях. Такі були герої письменника. Таким був він і сам.
* Оцінювання.
* Домашнє завдання. Написати твір-роздум "Які людські якості я мрію в собі виховати?"
Додатки
Джек Лондон
Моє справжнє ім'я Джон Гріффін . Джек Лондон - мій псевдонім.
Я народився 1876 року, мої батьки тоді мешкали у Каліфорнії, в маленькому містечку Сан-Франциско. Батько покинув родину напризволяще ще до мого народження. Мати, вчителька музики, вдруге вийшла заміж за Джека Лондона. Я поважав вітчима, навіть прізвище його взяв. Він був фермером. Джек Лондон виявивсь людиною простою і благородною з великою турботою славився до мене . В дитинстві друзів я не мав, їх замінювали книжки - у п'ять років я вже вмів чигати і писати. До школи пішов разом із сестрою Елізою.
У 1886 році наша сім'я зубожіла, мені довелось самому заробляти собі на хліб. Я розносив газети за 12 доларів на місяць і ще підробляв, де міг і відвідував школу. Коли вітчим після нещасного випадку зовсім не зміг працювати, моє дитинство закінчилось. Де тільки я не працював! Робітником на консервній фабриці, пральні, котельні, рибальським патрулем. Мене вабило море. У 17 років я найнявся матросом на шхуну "Софі Сарленд", вирушив на промисли морських котиків до берегів Японії та Сибіру . Після повернення З плавання захотів розповісти про побачене. Але мені бракувало знань, тому я взявся за навчання, закінчив середню школу, вступив до Каліфорнійського університету. Але довго не протримався. Важко було працювати, навчився писати. Проте писати прагнув, не зважаючи на те, що з багатьох редакцій повертались мої рукописи з відмовою друкувати.
Коли на Клондайку почалася "Золота лихоманка", я теж вирішив спробувати розбагатіти і у 1897 році я вирушив на Аляску, однак через рік повернувся в штати без золота, без грошей, хворий на цингу, але з багатющими враженнями, якими захотілося поділитися з іншими людьми. Тому знову взявся за перо. Кожен твір - це частина мого життя.
Ой, щось я з вами заговорився, а мені ще потрібно встигнути на одну важливу зустріч, договоримо наступного разу.
1 група.
Завдання. Проаналізуйте поєдинок з ведмедем (використовуючи цитати).
І ось зустріч з бурим ведмедем.
> Як поводиться людина? Про що вона думає?
> Що зумовило хоробрість героя і чому вона змінюється страхом?
> Що допомогло герою врятуватися?
> Отже, чого досі не втратив герой і що йому не вперше допомагає вижити?
Майстерність Джека Лондона полягає у розкритті психології мужності та героїзму. Він аналізує людські переживання і найважливішим вважає волю до життя, яка перемагає і голод, і холод, і жахливі страждання. Справді, гроші багато важать у житті, але коли постає питання життя чи смерті, то вони завжди відходять на задній план. Навіть коли віра та надія зникають, у людини ще залишається воля і розум. І вона будь-якими засобами прагне зберегти життя.
2 група.
Завдання. Підготувати розповідь на тему "І почалася одвічна боротьба за існування: хвора людина і хворий вовк" (використовування цитат)
"Він бачив, що вовк пожадливо вилизує слід, і зрозумів, який його чекає кінець... якщо він сам не вб'є вовка. І почалася одвічна страшна трагедія боротьби за існування: хвора людина повзла, хворий вовк шкутильгав за нею - дві вмирущі істоти волоклися через пустелю, чигаючи на життя одне одної"
> Як ви розумієте смисл цих слів?
> Чи справді має статися те, що зазвичай характерно для тваринного світу, коли виживає сильніший фізично?
> Вони зійшлися: людина і тварина. Чому перемагає людина, а не тварина? Що має людина і чого бракує вовкові?
> Зачитайте уривок, де йдеться про перемогу людини над старим хворим вовком. Яку роль він виконує у творі?
> Вовком рухають тваринні інстинкти. А що рухає людиною?
Протягом останніх подій у творі автор не згадує про скарб, заради якого подорожній віддав себе таким випробовуванням. Саме тоді, коли позбувся золота, він і світ почав сприймати по-іншому. Герой думає лише про життя. На цьому етапі він усвідомив справжню його ціну, а власне його безцінність. І мало вірити - віра зникає, мало мати сильну волю - її втрачають, не вистачає надії - вона губить. Необхідно бути ще й мужнім, щоб витримати всі випробовування.
3 група.
Завдання. Проаналізуйте епізод "На китобійному судні" (використовуючи цитати).
> На кого був схожий герой, коли його знайшли матроси? Зачитайте і поясніть цей уривок.
> Як змінилась людина після випробовувань. Чи згадувала вона про залишки золота? Чому так?
> Матроси сміялися над врятованим через те, що він випрошував у них сухарі та ховав їх. Чого вони не могли зрозуміти?
Висновок.
На кораблі герой думав тільки про життя, і тому їжу сприймав на вагу золота. А кому не довелося цього пережити, хто не відчув близького подиху смерті, той не спроможний до кінця зрозуміти поведінки героїв
Підготувала вчитель світової літератури , Ремезівцівського НВК , Гонтар Леся Ігорівна .
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
114
Размер файла
91 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа