close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

код для вставкиСкачать
Урок літературного читання
3-Б клас (за новою програмою )
Білоцерківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів №1 з поглибленим
вивченням слов'янських мов
Вчитель: Черниш Світлана Петрівна
Тема. Олег Буцень «Наше відкриття»
Мета. Розширити і поглибити уявлення дітей про цікаве та незвичайне у природі;
удосконалювати навички правильного і виразного читання та вміння аналізувати твір;
розвивати спостережливість, фантазію; виховувати любов до природи.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: таблиці складів, картка слів, ілюстрація мурашника, мурахи, портрет
О.Буценя, книги «Ластівка», «Пролісок».
Хід уроку
1.
2.
3.
4.
І. Організаційний момент
ІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.
1). Читання таблиці складів.
ЗПЛ
ВЗД
РСТ
СТР
СПР
СКР
+ О, У
ТКН
КСТ
ШТР
ВЖД
СТН
ВСТ
2. Робота з карткою слів
МОРЕ
ГОРЕ
РАНОК
ГІЛКА
ГОЛКА
КУРКА
3. Скоромовки: «Чия скоромовка найскоромовленіша. Конкурс ».
- Кит кота на хвилях катав. Кит у воді ,кіт на киті.
- Росте липа біля Пилипа.
- Великі комахи грали у шахи ,маленькі мурашки – у шашки.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Чи уважний ти читач? Тест.
В якому класі вчився Віталик?
А) 2
Б) 3
В) 4
Яке завдання виконував хлопчик?
А) вирази
Б) задачу
В) праву
Від кого Віталик отримав записку?
А) Івасика
Б) Петрика
В) Мартина
Як звали вчителя?
А) Іван Васильович
Б) Іван Іванович
В) Іван Петрович
5. Про яку тварину йдеться в оповідання?
А) кролика
Б) мишеня
В) коня
6. За якою партою сидів Віталик?
А) за останньою
Б) за першою
В) за третьою
Перевірка!
1. В, 2. Б, 3. Б, 4. В, 5. В, 6. А.
- Додому було таке завдання:
Попрацювати в групах і підготувати інформацію про лісових мешканців, а саме про мурах.
Як ви працювали, ми дізнаємося зараз.
-
-
-
-
1 група. Готувала відповідь на питання. Хто такі мурашки?
Мурашки – це гуртові тварини, бо живуть колоніями. Їх можна побачити в лісах, полях, на
луках, в болотах, навіть в пустинях.
Обов'язки між мурашками строго розподілені. У мурашнику може бути більше 300 000
особин. Є самці, самки, робочі, годувальниці, воїни.
Більшість мурашок – хижаки. Вони знищують яйця личинок і дорослих комах. Є мурашки,
що живляться насінням чи соком рослин.
Розміри мурашок бувають різні: від 2 мм до 3 см в довжину.
Тривалість життя робочої мурашки 3-5 років, матка живе – 15-20 років.
2 група. «Які мурашки живуть на інших континентах»
У країнах тропічних лісів живуть мурахи – кравці.
Коли їм потрібне нове житло, вони підшуковують дерева з великим і міцним листям. Дорослі
мурахи колективно стягують краї сусідніх листочків. У цей час інші особини з личинками
починають «шити». Личинки цих мурах виділяють міцну й клейку нитку, за допомогою якої
скріплюють разом кілька листків. Виходить справжній мурашник – колиска. Сім’я часто
живе в кількох таких колисочках, але самка-матка буває лише одна.
У тропічних лісах Америки живуть мурахи-листорізи – «атта». Вони не їдять листки, а
несуть у мурашники, створюючи уявлення, що несуть маленькі парасольки.
Для чого стільки листків у мурашнику? Ви прочитаєте це в енциклопедії на ст. 177.
3 група. Має інформацію про рудих мурашок, що живуть в українських лісах.
У наших лісах живуть різні мурашки. Їх помешкання – мурашник. Він особливий:
підведений бік пологіший, ніж у північний.
З кожного мурашника в усі боки тягнуться ледь помітні стежки, якими мурашки виходять на
пошуки їжі та будівничого матеріалу. Стежки ці пахучі. Як би далеко не забігала мурашка
від дому, завжди вернеться додому. Хоч погано бачить і зовсім не чує.
Мурашки трудяться, допомагаючи один одному. Одна мураха може тягнути комаху тяжчу за
себе в кілька разів. Жителі мурашника можуть знищити 20 млн. шкідливих комах.
Де є гніздо рудих лісових мурашок, - навколишня ділянка лісу лишається неушкодженою
шкідниками. Лісових мурах називають «санітарами лісу». Тому мурашники треба охороняти.
IV. Оголошення теми і мети уроку.
1. Письменник Олег Буцень доповнить ваші знання про життя мурашок. Ми познайомимось
із його твором «Наші відкриття».
2. Про автора:
Олег Буцень народився 1923 року в Києві. Дитинство його пройшло у веселих розвагах і
цікавих походах. Хлопчик захоплювався моделюванням літаків, робив радіоприймачі, любив
малювати і, звісно, зачитувався книжками. Мандруючи стежками рідного краю, він мріяв про
подорожі — не менш як у джунглі Африки чи на Південний полюс. «Та не так часто діється,
як в дитинстві мріється», — любив повторювати в зрілому віці Олег Васильович. Тільки
закінчив десятирічку, як почалася війна. Усі мрії дитинства змінилися на шинель і гвинтівку.
Після закінчення Тбіліського авіаційного училища юнак воював на фронтах Вітчизняної
війни аж до Дня Перемоги. Демобілізувавшись, він вступив на філологічний факультет
Київського університету. Після його закінчення працював учителем української мови і
літератури в Бережанському педагогічному училищі на Тернопільщині, потім — у дитячій
редакції Українського радіо, у видавництві «Веселка».
Олег Буцень ще з дитинства писав вірші. Постійні зустрічі з дитячою аудиторією
спонукали його писати для дітей. Це були здебільшого оповідання і казки. Письменник
любив ділитися з друзями своїми планами, спостереженнями. «Знаєте, — розказував він, —
був нещодавно в лісі. Лежу під сосною, на небо дивлюся, замислився. Раптом: кап, кап... Що
за дивина? Небо як вимите, ані хмаринки. А тут дощ! Приглядаюся — аж то мурахи
капають! Поспішають, бач, до хати, поки сонце не сіло. Без парашутів стрибають. Напишу...»
І написав оповідання «Наше відкриття».
Багато відкриттів зміг би ще зробити Олег Буцень, та важка недуга передчасно
зламала його. Відійшов письменник за святу межу, залишивши нам свої твори. Його
оповідання та казки ввійшли у книги «З ранку до вечора», «Не варто ображатись», «Так чи
не так?» , «Ластівка», «Пролісок», «Журавлі» та інші.
ІV. Опрацювання оповідання.
А) Словникова робота.
Закляк – завмер
Нашорошив – насторожив
Второпати – утямити, зрозуміти
Теревенити – говорити.
Б) Читання вчителем + діти
V. Фізкультхвилинка
Нахилилися вперед,
Відхилилися назад,
І направо, і наліво,
Щоб нічого не боліло.
Ставим нарізно ми ноги,
Руки в боки,
Погляд строгий.
Раз, два, три, чотири Набираємося ми сили.
Нахилились, повернулись,
До товариша всміхнулись.
-
VI. Первинний аналіз.
1. Інтерактивна вправа «Прес»
Де відпочивали діти? (в таборі)
Куди подалися хлопці? (по горіхи)
Що вони побачили? (мурашник)
Які відкриття вони зробили? (що розмовляють мурахи)
Чому свербіло тіло у хлопчиків?
2.
-
Вибіркове читання
Про що мріяли хлопчики?
Опис мурашника.
Що почули діти біля мурашника?
Яким було їх перше відкриття?
3. Читання в особах, ст. 117-118
4. Знайдіть речення до ілюстрації, та прочитайте їх.
VIІ. Підсумок уроку
-
Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Якими ви уявляєте хлопчика?
Які риси характеру вони виявили?
Чи любили хлопчики природу?
Чого вчить твір?
VІIІ. Домашнє завдання
-
Ст. 117-121 читати.
Автор
sveta.chernysh.69
Документ
Категория
Методические пособия
Просмотров
99
Размер файла
30 Кб
Теги
наше, буцень
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа