close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Виховний захід docx

код для вставки
виховна година
Виховний захід у 4 класі
Тема.
Доброта — це краса людської душі
Підтема: Вчимося жити добрими людьми.
Мета: Виховувати в дітей людяність, гуманізм у стосунках, доброзичливість,
повагу до людей, великодушність, скромність та самопожертву. Навчити
оволодівати мистецтвом спілкування та навичками взаємодопомоги,
пробуджувати у дітей щирий інтерес до всього корисного, морального;
бажання назавжди зберегти людську гідність. виховувати морально-етичні
норми життя. Поглибити й поширити поняття учнів про ввічливість;
показати необхідність виконання правил культурної поведінки й
спілкування; узагальнити знання учнiв про секрети вихованої людини, про
правила поведiнки вдома, у школi, в громадських мiсцях; спонукати до
пiклування про рiдних, близьких, оточуючих; виховувати любов та пошану
до оточуючих людей.
Обладнання: Картки для гри, мультимедійний екран, музичні записи, уривки з
оповідань В. Сухомлинського.
Зала, де проводиться свято, прибрана повітряними кульками, плакатами, на яких
написані прислів’я, приказки, вислови про людську доброту: «Доброму завжди
добре», «Робиш добро — не кайся, а робиш зло — на зло й сподівайся», «Все
добре переймай, а зла уникай», «Не одежа красить людину, а добрі діла», «3
ким поведешся, того й наберешся» та ін. А також вислови, які виділені в тексті, щоб
діти їх запам’ятали. Посередині портрет В. Сухомлинського. У святі беруть участь учні,
їхні батьки, бабусі та дідусі.
Хід заняття
І. Організація початку заходу.
Епіграф:
Добро спішіть творити, люди,
Воно, як сонце, серце зігріва,
В добрі нам всім зручніше буде,
Без нього затишку нема.
Живіть, добро звершайте!
Та нагород за це не вимагайте!
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра.
ІІ. Основна частина
1. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми.
Розповідь учителя
Людяність, милосердя, добро. Так знайомі нам ці слова. Все частіше
ми говоримо про них, а чи кожна душа відкрита для добра? Чомусь сьогодні
наше суспільство заражене вірусом егоїзму, зла і жорстокості. Зачерствілі
людські серця, заросли ряскою байдужості до чужого горя, чужої біди, яких у
нашому житті дуже багато. З давніх-давен закономірно вважалося допомогти
знедоленому, нещасному, поділитись шматком хліба, дати притулок
бездомному, захистити старість і немічність, порятувавши хворого чи каліку,
заступитися за беззахисного і скривдженого, розрадити самотніх. Хотілося б,
щоб ви, діти, збагатили свої серця любов’ю до людей, своїх рідних, природи,
щоб назавжди викоренили зі своїх душ зло, жорстокість, ненависть, бо тільки
у світі добра панує любов і повага, мир і спокій.
Тож сьогодні ми будемо говорити про добро. Що таке добро і зло,
ввічливість і невігластво, вихованість і безкультур’я. Я хочу, щоб ви
власними відповідями, вчинками, прикладами із життя довели, що для вас
«добро» – не просто красиве слово, а правило, за яким ви намагаєтесь жити.
Хай вашим девізом у житті стануть слова:
«Вчимося жити добрими людьми ».
Доброта, чуйність, уміння розуміти чужий біль, вчасно підтримати у
важку хвилину, розрадити добрим словом та вчинками - є складовими
характеру нашого народу.
Які правила доброти ви знаєте? (Допомагати слабким, старим, хворим,
тим, хто потрапив у біду, пробачати помилки, не бути жадібним, не
заздрити)
- Як ви розумієте вислів добра людина? (Це людина, яка завжди допомагає
іншим, поважає дорослих, піклується про старших.)
- Чи важко творити добро?
- А що підкаже завжди людині, як вчинити добре? (Її серце, совість)
- Якими ж рисами повинна бути наділена людина, щоб про неї говорили
лише добре?
Подивимось на екран:
Доброзичливість
вихОваність
доБросовісність
поРядність
тактОвність
чеснісТь
лАска
Здавна на землі люди цінували праведне життя – життя чесне, щире,
відкрите. Треба утримуватись від поганих вчинків, лихих намірів. Зло, як
відомо, довго не забувається, і породжує зло, а от добро помножує добро. Не
дайте злу перебороти добро і оселитися у ваших душах і серцях.
2. Виходить бабуся зі своїм онуком.
Дитина. Бабусю, скажіть мені, будь ласка, а що таке доброта?
Бабуся. Доброта — це чутливе, дружнє ставлення до людей; привітність,
ласка, прихильність. Таке визначення подається в тлумачному словникові
української мови. Доброта — це ще й співчуття, щирість і щедрість людської
душі і велика любов. Але добра людина з прихильністю і з любов’ю
ставиться не лише до людей, а й до рослин і тварин. Адже всі ми — частинка
живої природи. Всім однаково боляче, коли нас ударять, всім однаково
образливо, коли нас принижують. Тому добра людина не образить, не
принизить і не завдасть нікому болю. Недаремно ми наділені розумом,
вміємо мислити, розуміти, говорити, співчувати, любити.
Запам’ятай!
Ти людина. А людина несе відповідальність за те, що відбувається у світі.
Виходить мати з сином.
Син. Матінко, а чому не можна бути злим? Поясни, будь ласка.
Мати. Зло — це щось погане, недобре; нещастя, лихо, горе; розлюченість;
почуття гніву, досади, роздратування; злість, злоба, лють, лютість, лютощі;
жорстокість — так пояснює це слово тлумачний словник української мови.
Ви уявили таку людину, в якої від люті перекошене лице, у серці зло і
жорстокість, у якої злий погляд і страшні думки рояться в голові? Від такої
людини можна чекати найстрашнішого в будь-яку хвилину. Вона може
зрадити і вбити. Ви б хотіли зустрітися з такою людиною, котра швидше
схожа на голодного вовка, ніж на людину? Ні, звичайно. Тому в серці несіть
до всіх свою любов і лагідність, чуйність і співчуття, а не лють, горе і
жорстокість. Не чиніть нікому лиха, щоб не стати схожим на втілення зла. Та
й народ наш завжди застерігає про це: «Не копай ями іншому, бо сам
упадеш», «Добре далеко розходиться, а зло — ще далі».
Запам’ятай!
Не накопичуй в серці образ і зла, щоб не стати жорстоким і лютим. Умій
прощати!
3. На сцену виходить Доброта в супроводі дітей. На головах у дітей
кольорові або білі віночки з написами: Ласка, Співчуття, Щирість,
Щедрість, Чуйність, Прихильність, Любов.
Доброта. У нашому чарівному світі повинна правити доброта, щоб душі
дітей були чистими і світлими. Щоб усі люди були щасливими, а світ
добрим, яскравим і кольоровим. Бо для чого люди приходять у світ?
Діти. Люди у цей світ приходять для добра.
Доброта. Так, діти. Я на свято до вас прийшла не сама. Зі мною мої
добрі і милі сестрички, без яких не було б і мене.
Вибігає на сцену Зло, усе в чорному. Разом з ним його друзі. У кожного одяг
переважно чорний і сірий, а на головах віночки з дрібних чорних квітів і
написи: Пустунці, Брехунці, Злючки, Сердючки, Зухвальці, Лінивці, Забіяки,
Задаваки...
Зло. Що це? Що це? Чому ви на сцені без нас та ще й підлещуєтеся до дітей?
Хто ви без нас? Смішно, та й годі. Якби не було нас, ось таких поганеньких і
чорненьких, то звідки б ви дізналися, що ви всі такі добрі, лагідні, щирі? Усе
в житті має свою протилежність, як день і ніч, чорне і біле, війна і мир. Ось
так! Без цього аж ніяк не можна. А ви тут самі правити хочете цим світом. Не
буде цього, бо в світі є ще й ми. Без нас нічого не буває. Так само, як не буває
тепла без холоду, радості без смутку. Ми хочемо, щоб всі стали такими, як
ми, і жили з нами, билися, кричали, ламали, розкидали, смітили і все нищили.
Це ж так потішно!
Друзі Зла
Ми зухвальці й забіяки,
Ми пихаті задаваки.
Злі ми всі, ну просто злючки,
І сердиті всі — сердючки.
Ми лінивці й пустунці,
Ненаситні брехунці.
Зло ми любимо робити
І не вміємо дружити.
І не хочем жити в мирі,
Смітим в школі і в квартирі,
Все ми нищимо повсюди.
Ми такі зухвалі люди,
Всіх запрошуєм до нас.
З нами жити — просто клас!
Всі такі ми від природи,
Війни любимо й незгоди.
Ще пітьму і темноту,
Ми не терпим доброту!
Доброта. Зачекайте, зачекайте. Я з вами не погоджуюсь. Якщо ви будете
правити цим світом, то й самі пропадете, бо ж не буде миру на Землі, а лише
руйнація, пітьма, морок, горе і біда. Чи не так? Зло породжує ще більше зло,
а тому вам дуже швидко нічого буде ламати і руйнувати, нищити і шкодити.
Ви самі себе знищите.
Чуйність. Звичайно, у світі є антоніми майже до всіх добрих слів, але треба,
щоб переважало добро, а не зло, щоб переважало світло, а не пітьма. Я
впевнена, якщо переважає чуйність, то немає кривди і болю.
Любов. Якщо у світі є любов, то нема війни. А діти ростуть щасливі і радісні.
Щедрість. Якщо у світі переважає щедрість, то всі ситі і немає голоду, бо
щедрий поділиться з усіма.
Щирість. А якщо переважає щирість, то немає брехні, є правда, і всі серця
відкриті і чесні.
Прихильність. Якщо є прихильність, то немає задавак і забіяк, а всі люди
один до одного ставляться по-дружньому, прихильно, поважають одне
одного.
Співчуття. Якщо переважає співчуття, то біда відходить геть, бо люди
допомагають одне одному словом і ділом, кажуть щирі і добрі слова, а горе
відступає.
Ласка. А якщо переважає ласка, то не буде жодного черствого серця, не буде
в душах людських кришталиків льоду, а буде всім тепло і затишно.
Доброта. Тому ми не допустимо до наших дітей Зла. Нехай воно іде від них
далеко-далеко з нашої живої і прекрасної планети Земля. Геть від нас, нам з
вами не по дорозі. Для всіх у цьому залі добре ім’я — найкраще багатство!
Бо хто людям добра бажає, той і собі має. А хто бажає зла, з тим ми не
дружимо і не хочемо йти з ними. Йдіть від нас!
4. Діти виконують танець, у якому виганяють Зло і його друзів.
Пропонуємо вашій увазі інсценізацію «Добро і Зло». Подумайте і
скажіть, що сильніше – Добро чи Зло.
5. Театралізація «Добро і Зло»
Одного разу Добро прийшло в гості до Зла. Зло стало пригощати Добро
чаєм, але в кухлик замість цукру поклало сіль. Добро випило чай, нічого не
сказавши Злу, а тільки подякувало йому за гостинність. А коли Добро йшло
від Зла, воно сказало:
- Щось цукор у вас не солодкий. Візьміть гроші, купіть собі цукерок до
чаю.
Зло перекосилося від люті, але робити нічого, довелося брати гроші.
Так Добро віддячило Злу добром за зло.
- Чому Зло розлютилося на Добро?
Доброта. З добрим поживеш — добре переймеш, а з лихим зійдешся — й
свого позбудешся. Отже, пам’ятайте всі: з ким поведешся, того й наберешся.
Бо лихий добро псує. Тому вчіться творити добро і дружити з добрими
людьми.
6. Слово вчителя
«Незалежно від того, чим будуть платити тобі за добро: добром чи злом
- твори добро» (Ш.О.Амонашвілі). Люди цінують і довго пам’ятають добрих
людей, допомагають їм в тяжку хвилину, а від злих намагаються бути подалі.
Злі люди завжди одинокі. Щоб не стати самотнім, будьте добрими з іншими.
І найперші, до кого ви можете проявити свою любов і доброту, – це ваші
рідні, ваша сім’я і родина.
7. Інсценізація «Теплі слова»
Пестить мама свого синочка і ласкаво промовляє:
- Ти такий у мене гарненький, розумненький, добренький і
…скупенький.
- А чого це я скупенький? – здивувався хлопчик.
- Бо не сказав своїй матусі у відповідь жодного теплого слова.
- Але ж, мамо, мені було так приємно тебе слухати, що я не встиг і
слівця у відповідь вимовити. Та ти не ображайся, я знаю багато –
багато теплих слів. Це і кожух, і шуба, і светер, і шапка, і валянки, і
рукавиці.
Учитель. В якому значенні вжито вислів «теплі слова»? Як можна
сказати по – іншому? А які теплі слова кажете ви своїм рідним?
Тож, даруйте оточуючим привітні слова.
Вчіться, діти, бачити добро, розуміти, хто вам бажає його по справжньому.
8. «Зла мати і добра тітонька» В. Сухомлинський.
У Дарусі була мама і тіточка. Вони обидві любили свою дівчинку, але
любили її кожна по – своєму. Мама змушувала Дарусю рано вставати,
прибирати кімнату, вчити уроки. Вона вчила свою дочку шити і вишивати,
любити працю і не цуратися ніякої роботи...
А тіточка нічого не заставляла робити, вона сама розв’язувала за
Дарусю задачки, на цілий день відпускала дівчинку гуляти з подругами.
- У мене зла мама і добра тіточка! – казала подругам Даруся.
Але минали роки, а з ними спливло й дитинство. Виросла Даруся, почала
працювати. Не нахваляться нею люди: золоті руки у Дарусі, за що не
візьметься – швидше за всіх зробить.
- Хто ж це тебе навчив так працювати? – питали її жінки.
- Вчила мене мама, спасибі їй щире.
А про добру тіточку Даруся нічого не сказала.
- Чому Даруся нічого не сказала про свою тіточку? Хто більше любив
Дарусю? З чого це видно?
9. Вправа « Мішок щастя».
Написати на стікерах, що для кожного треба, щоб бути щасливими.
Обговорити, прикріплюючи стікери на плакат « Мішок щастя» Зберемо всі
наші побажання і подаруємо рідним.
10. Гра “Склади серце доброї людини”
Одним із символів добра є серце. Як ви гадаєте, яким воно повинно
бути у доброї людини. Давайте це з’ясуємо?
Ви виходите до дошки і вибираєте маленьке сердечко – якості людей і
складаєте серце доброї людини. Які сердечка ви візьмете? Чому?
Серця: сердечність, скупість, егоїзм, заздрість, байдужість, щирість,
людяність, вдячність, співчуття, злість, ненависть,
любов, вдячність, жадібність, чуйність, піклування,
чемність, доброзичливість.
Послухаємо вірші, які допоможуть зберегти
доброту у наших серцях.
крижане
1. Доброта, як промінь сонця,
Що з’явився у імлі,
Пригорнувся до віконця
І розлився по землі.
3. Доброта, як щедрість літа,Радість, щастя і краса!
Як волошка серед жита,
Ще, як дощик і роса.
2. Доброта, як ласка мами.
Віддає любов свою.
Ніжить серденько так само,
Як і пісенька в гаю.
Лунає пісня «Молитва про маму»
4. Пам’ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта.
Фізкультхвилинка
Хмарка сонечко закрила,
Слізки срібнії зронила.
Ми ті слізки пошукаєм,
У травичці позбираєм.
Пострибаєм, як зайчата.
Політаєм, як пташата.
Потанцюємо ще трішки,
Щоб спочили ручки, ніжки.
Всі веселі? Ой чудово!
А тепер до праці знову.
11. Гра «Ввічливо - неввічливо»
(Ввічливо – діти піднімають руки вгору, неввічливо – тупочуть ногами).
- Вітатися під час зустрічі.
- Смикати дівчаток за коси.
- Інколи обманювати.
- Бути скромним.
- Сперечатися зі старшими.
- Знімати головні убори в приміщенні.
12. Робота в групах. Практичні вправи
Складіть прислів’я про добро. Як ви їх розумієте?
від
й
лід
доброго
розмерзає.
а
водись,
слова
добрим
лихого
з
стережись.
інших
той
зневажає,
не
добра
хто
має.
13. Завдання “Проаналізуй прислів’я”
Зараз на дошці ви побачите знайомі вам раніше прислів’я про добро, але
вони з загадкою – всі слова переплутані. Вам слід уважно прочитати їх і
скласти.
1) Добре слово дім побудує, а зле зруйнує
2) Добре слово і залізні ворота відкриває.
3) Світ не без добрих людей.
4) Усе добре пам’ятай, а зла уникай.
5) Не одяг красить людину, а добрі діла.
6) Добро - добром згадується.
14. Казковий вернісаж.
Казки нас навчають розрізняти добро і зло, погане і добре. Я пропоную
відгадати загадки і сказати, якими рисами наділено цих героїв.
1. Ти її, напевно, знаєш,
Якщо казочки читаєш.
Працювала вона в хатці,
Танцювала у палаці.
Є така у неї звичка –
Десь губити черевички. ( Попелюшка )
2. Довга мітла, кістяна нога,
У ступі літає, усіх лякає.
( Баба Яга )
3. Він звірят різних лікує,
Від хвороб різних рятує.
І зайчат, і мавпенят,
Бегемотів, тигренят.
( Лікар Айболить )
4. Чутка в лісі є така:
Вона з’їла Колобка!
Хвіст рудий, великий має,
Ним сліди всі замітає.
( Лисичка )
5. Бабуся старенька за лісом жила,
Онука до неї гостинці несла,
Та стрінувся в лісі їй сірий хижак.
Ця дівчинка зветься, пригадуєш, як? ( Червона Шапочка )
Казкові персонажі
З кого б з цих казкових героїв ви хотіли б брати приклад, а кому б
порадили змінити свою поведінку?
15. Перегляд мультфільму «Просто так!»
А зараз я пропоную вам переглянути мультфільм і визначити чи гарно
вчинили герої мультфільму?
А ви коли-небудь робили щось просто так без користі для себе?
16. Вчитель. Як каже нам Біблія: «Тож усе чого тільки бажаєте, щоб чинили
вам люди, самі чиніть їм і ви…»
 Стежте за своїми думками - вони стають словами.
 Стежте за своїми словами - вони стають учинками.
 Стежте за своїми вчинками - вони стають звичками.
 Стежте за своїми звичками - вони стають характером.
 Стежте за своїм характером, бо він визначає вашу долю.
Будь людиною завжди і всюди!
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій та доглянь пшеницю.
Волю дай, нагодуй пташину,
Приголуб і навчи дитину.
Бо ти людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити.
Учениця
Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
І якщо вона, як сонце, світить,
то радіють дорослі і діти.
17. Учитель.
 Кого ми називаємо другом? Якого друга ми можемо назвати
справжнім?
 Яким потрібно бути самому, щоб стати хорошим товаришем? Чи є у
вас справжні товариші?
Я хочу перевірити, чи вмієте ви дружити, чи правильно розумієте слово
«дружба».
Прослухайте вірш і скажіть, чи добре поводився зі своїми друзями наш
наступний герой.
Новий велосипед
Славкові, що з квартири сорок,
Велосипед купили вчора.
Він зразу в двір його потяг,
Прудкого та дзвінкого.
Все хизувався ним, та нас
Не підпускав до нього.
Просила Іра: «Славчик, дай
Проїхать до паркану!»
А він Ірині: «Не займай,
Бо дам – так враз відстанеш!»
Просив Юрко: «Ну дай хоч раз
Проїду метрів двісті!»
А він Юркові: «Ач, який!
Собі купи – та їзди»!
Ми відійшли. Славко ж гуляв
Ще довго на подвір’ї.
А ви скажіть: поступлять так
Із вами друзі вірні?
Обговорення
 Скажіть, чи будуть діти дружити зі Славком? Чи будуть у хлопчика
вірні товариші?
 Які риси характеру Славка відкрилися вам у вірші?
 Якби ви зустріли такого Славка, що б ви йому порадили?
Щоб люди вас поважали, приязно ставилися до вас, ніколи не забувайте і
завжди дотримуйтеся золотого правила вихованості: стався до людей так, як
хочеш, щоб ставилися до тебе.
 Яких помилок у поведінці допускалися наші наступні герої?
Ми розбили склянку з чаєм.
Ми розбили склянку з чаєм.
- Ти розбив!
- Ні, ти розбила!
- Ти штовхнув!
- А ти впустила!
- Ти тюхтій!
- А ти незграба!
- Баобаб!
- Ти баобаба!
Вже школярка, наче хмарка,
Дмухає на пальчик свій.
- Обпекла?
- А ти радій.
Та школярик посмутнів:
- Я…ти вибач, не хотів. Я штовхнув.
- А я впустила.
- Я розбив.
- Це я розбила.
Обговорення.
 Як дітям треба було вчинити в такій ситуації?
 Вчіться визнавати свої помилки, просити вибачення і вибачати
один одному. Не ображайте і не принижуйте один одного ні
словами, ні вчинками.
Поважайте інших.
Загальнолюдських правил поведінки слід дотримуватись і дорослим, і
дітям, і хлопчикам, і дівчаткам.
Прослухайте поради, якими ви повинні користуватися.
Хлопчик: Для хлопців зажди дуже радий
Я дати ось такі поради:
Увагу щоб звернуть на себе,
Учитися як слід нам треба,
Не смикати дівчат за коси,
Робити все, що вони просять.
Не будь хвалько і задавака,
Не змушуй меншого заплакать.
Коли врахуєш ці поради,
Дружити всі з тобою раді.
Дівчинка: У дівчат свої секрети,
Слід їм знати ці куплети:
Чисті руки, одяг, щічки,
В косах гарні білі стрічки.
Все важливе для дівчаток
З голови до самих п’яток.
Та віддавна й до тепер
Цінять правильні манери.
А грубити, з кимось битись –
Для дівчаток не годиться.
Будеш все це пам’ятати Можеш гарним другом стати.
Обговорення ситуацій.
Я вам зачитаю кілька ситуацій, а ви скажіть, як будете діяти в тому чи
іншому випадку.
 На вулиці ти ненароком когось штовхнув. Твої дії.
Умій вибачатись.
 Тобі потрібно запитати в мами дозволу піти на вулицю, а вона в цей
час розмовляє по телефону. Як ти вчиниш?
Будь ввічливим.
 Ти побачив на вулиці покинуте кошеня. Воно налякане й дуже хоче
їсти. Чи зможеш ти йому допомогти? «Незалежно від того, помітять
твоє добро чи не помітять – Твори добро» (Ш.О.Амонашвілі).
Піклуйся про братів наших менших.
Учитель. Ви мене переконали, що вмієте дружити, вам відомі правила
дружби і ви знаєте найголовніший закон дружби: цінуй своїх друзів.
18. Гра «Галявина доброти (дружби)»
Вчитель. Зараз ми з вами створимо квіткову галявину. На партах у вас є
квіти різних кольорів, кожен колір відповідає певній рисі характеру. Оберіть
найважливішу, на ваш погляд, рису характеру і прикріпіть до квіткових
стебел.
(На квітках записано: червона квітка — доброта, жовта — совість, синя —
сміливість, рожева — чесність. Якщо на «галявині» з’являються переважно
червоні квіти, то назвемо її («Галявина доброти»).
Вчитель. На галявині найбільше розквітли «квіти доброти», хоча інші теж
мають право на існування, бо всі позитивні риси характеру надзвичайно
необхідні людям.
Діти, ви створили «Галявинудружби», тож нехай над нею світить «Сонце
доброти».
19. Складання “Сонечка (Ромашки) добра”
Підсумовуючи все сказане сьогодні про добро ми з вами складемо
“Ромашку добра”. Зараз я роздам вам пелюстки і ви напишете на них слова,
якості людей, які відносяться до добра, а потім по черзі вийдете до дошки і
утворите ромашку.
Можете використати слова з довідки. (милосердя, чуйність, співчуття,
допомога іншим, любов, добра порада, уважність, співпереживання)
Роздаю пелюстки діти заповнюють їх і прикріпляють до дошки.
Асоціативний кущ
Напишіть слова, які у вас асоціюються зі словом «доброта».
20. Вправа “Посмішка по колу”
Пропонується кожному учаснику імітувати передачу усмішки по колу,
«беручи її в руки».
 У вас зараз гарний настрій?
 Ми підняли настрій завдяки подарованій усмішці. Давайте дарувати її
протягом всього заняття.
 Вчитель. Найкоротша відстань між людьми-це усмішка. Тож частіше усміхаймося.
Будьте вищими від усяких пліток, образ. Умійте прощати.
ІІІ. Підсумок заходу
Учень.
1. Горнімось до земної вроди,
Бо заздрість дика і сліпа.
Хай нами лють не верховодить,
Неправда зла не підсипа.
2. Добродію, схились до мене.
Порадником для мене стань –
І буде світ благословенним
Од світла щирих поривань.
3. Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
4. Бо доброта - не тільки те,
Що обіймає тепле слово,
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
5. Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
6. Нам би про душу хоч не забути,
Нам би хоч трохи добрішими бути,
Ми лише раз, так уже повелося,
Живемо на цій грішній землі...
7. Хай прокинуться сплячі душі,
Що як квіти у квітнику,
Що потребують дощу і суші
На довгім життєвім шляху.
8. Хай романтика віри й любові,
Слова людського тепла й доброти
Нам порожнини в душах заповнить,
Куди вже війнули байдужі вітри.
9. Я вірю в силу доброти,
Добро завжди сильніше злого,
Дає наснагу, щоб цвісти
І світлу обирать дорогу.
10. Я вірю в силу доброти,
Що має долю роботящу.
Що хоче, щоб і я, і ти,
І все було у світі кращим.
За легендою, коли народжується дитина, Бог запалює на небі нову зірку і
посилає до дитини ангела - охоронителя. Уві сні ангел цілує дитя тричі: в
чоло— аби воно зростало розумним, у личко— щоб було красивим, і у
груди— аби мало здоров'я, любов та доброта вселилися в його тіло, серце і
душу. Але то легенда. Нема на світі двох однакових людей. Кожна людина —
індивідуальність. Навіть, близнюки, зовні подібні як дві краплини вони,
різняться між собою характером, бажаннями, поглядами на життя. Люди
відрізняються фізичними даними, розумовим розвитком, здібностями,
характерами, смаками, уподобаннями, темпераментом. У них різне ставлення
до перемог і поразок, до знайомих, рідних, друзів. У кожного з людей своя
біографія, свій суттєвий досвід. Щоб людині добре жилося, працювалося,
щоб вона мала гарне самопочуття, і середовище має бути сприятливим,
комфортним. У державі повинні панувати мир і процвітання, у колективі —
доброзичливі взаємовідносини, у сім'ї — добробут і любов. Якщо ви хочете,
щоб оточуючі поважали вас, прислухалися до вашої думки, навчіться
поважати їх, любити, допомагати їм. З самого малечку кожен повинен
опанувати норми моралі та правила поведінки, за якими потрібно жити у
людському суспільстві, щоб стати справжньою людиною. Що необхідно для
того, щоб жити з усіма в мирі і злагоді, щоб не докоряло сумління, не мучила
совість? Кожна людина повинна прагнути стати чесною і порядною. Але щоб
вирости такою, потрібно боротися із лінощами, недбалістю, брехливістю,
відкинути заздрість і багато негативного, що раптом виявляється в характері.
Гарна людина, справжня людина — то сонечко, яке зігріває все довкола
своїми лагідними промінцями, своїм гарячим серденьком. Ви ще зовсім малі,
але сонце у вас може бути дуже велике.
1. Вправа “Мікрофон”
Давайте ще раз повторимо основні правила доброти.
 Будь добрим з іншими.
 Даруй оточуючим привітні слова.
 Цінуй своїх друзів.
 Стався до людей так, як хочеш, щоб ставилися до тебе.
 Поважай інших.
 Умій вибачатись.
 Будь ввічливим.
 Піклуйся про братів наших менших.
- Добігає кінця наша зустріч. Спасибі вам за доброту! І на згадку про нашу
голину спілкування — ось ці пам’ятки. Прикріпіть їх вдома біля свого
робочого місця і намагайтеся щодня робити все так, як личить справжній
людині. Щоб люди вас поважали і приязно ставились до вас, ніколи не
забувайте золотого правила вихованості: ставитися до людей так, як би ви
хотіли, щоб люди ставилися до вас.
Декламування вірша ученицею
Все: із доброго чи злого
Починається з малого.
Листя виросте з листочка,
З нитки витчеться сорочка,
Хліб – з маленької зернини,
Дощ – із чистої краплини.
З літер ми складем слова:
Людина починається з добра.
Учитель
Запам'ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто що б не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти людина і тому учись
Добро творити, людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою — це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся з добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
 Заключне слово.
Давайте візьмемось за руки, відчуємо тепло долонь, добро, яке
випромінює кожен із нас. Нехай тепло ваших сердець передасться через
руки. А я вам передаю частинку свого серця із заповідями любові і
милосердя.
Роздаю дітям паперові сердечка, на зворотньому боці яких написані
заповіді.
Не лінуйтесь робити добро,
Лише зла не бажайте нікому,
Бо воно, як велика гора,
Стане вам на шляхові земному.
І заступить навколишній світ,
Зробить серце жорстоким, холодним.
Ви з любов’ю живіть з юних літ,
Будьте чуйним, веселим і добрим.
Сьогодні ми говорили про добро і милосердя. Хотілося б, щоб після
цього заняття кожен з вас змінив свою поведінку на краще, став добрішим та
щирим і завжди робив лише добрі справи.
3. Вправа « Гімн імені».
На розданих аркушах паперу записати своє ім’я. А потім придумати
добрі слова, що можуть вас охарактеризувати. Зачитати і прикріпити собі на
одяг (бейджик). Наприклад: Світлана – смілива, славна, сильна, струнка.
11. Гра “Чарівні лікарі”
Уявіть, що всі ви, діти, – добрі лікарі, які повинні вигадати рецепти
ліків від моральних хвороб. Кожна пара витягує картку з назвою моральної
хвороби.
Перемогу отримає та пара, яка вигадає найцікавіший рецепт-засіб, який
допоможе позбавитись людям негативної риси і зробити їх добрими у
ставленні один до одного.
Людська порядність, доброта не має меж. Ми сьогодні маємо бути милосердними не тільки до
людей, а й до всього, що нас оточує: тварин, рослин. Недаремно говорять,що криниця без води просто яма, так і людина без доброти - сама тільки оболонка.
А зараз я пропоную вам гру «Рецепти доброти»
Учениця.
Лікуймо наші зболені серця.
Лікуймо наші душі зачерствілі,
Несімо правди непогасний стяг,
І кривда в нашу душу не поцілить.
Учень.
Є ще спасіння від недуг людських,
Джерела віднайдімо лиш цілющі…
Мов подорожником торкнімося до них,
Й добром розквітнуть, просвітліють душі.
(У кожній групі є добрі лікарі,які повинні придумати рецепти ліків від «людських хвороб». Кожна
група витягує картку з однією з назв «людських хворіб». Наприклад: злість, грубість, егоїзм,
нахабство, невдячність. Перемогу отримує та груп а, яка придумає найцікавіший рецепт - засіб,
який допоможе позбавитися людям від цієї негативної якості і зробить людей добрішими по
відношенню один до одного)
4. Хвилинка Ерудита. З історії існування людства
Високу моральну цінність добра, яке ми робимо сторонній людині,
розуміли люди в сиву давнину.
У Вавилоні був такий звичай — недужих виносили на майдан чи дорогу.
Кожен, хто йшов повз нього, підходив, розпитував, коли знав якийсь засіб,
радив нещасному. Ніхто байдуже не проходив.
Такий звичай побутував і в єгиптян. Звичай чинити
добро
безкорисливо.
За часів запорізького кошового Сірка наші прадіди допомагали навіть
ворогам. Чуєте: ворогам! Це було тоді, коли у Криму вирувала епідемія чуми.
Козаки дали змогу кримським татарам переселитися на українські землі,
щоби перебути нещастя. А самі козаки! Землянок ніколи не замикали! Будьякий подорожній міг зайти, розвести вогонь,зварити страву, спочити. А
прийде хазяїн, ще й радий буде гостеві,привітає його. А буває, що господар,
як їде куди, так ще й зоставляє страву для прихожого. Наїдяться мандрівники
та зроблять хрест, поставлять його серед землянки — це значить, що були
гості й дякують хазяїнові.
Прекрасні стосунки, в основі яких — доброта, а не байдужість!
Тож, який ми можемо зробити висновок?
Я закликаю вас всіх бути добрими, щирими і не байдужими до чужої
біди.
Що ж таке доброта? Доброта-це уміння співчувати іншій людині, відгукуватися на її горе, яке може
спідкати кожного з нас, це милосердя по відношенню до того, хто потребує допомоги, це добре
ставлення до всіх людей. Все своє життя, починаючи з дитинства, людина пізнає, що таке «добре»,
а що таке «погано».
5. Гра “Правда - неправда”
Ми вже з вами говорили про добро і зло, що добре, а що погано. Зараз
ми пограємо в гру “Правда - неправда” і пригадаємо, що ми називаємо
добром, а що – злом.
Я читаю речення, яке може містити як правильне, так і помилкове
твердження. Якщо воно правильне, ви плещете у долоні, якщо помилкове, то
ні.
Добре роби, добре й тобі буде.(+)
Усе погане, що руйнує життя і щастя людей - це зло. (+)
Зло завжди перемагає добро. (-)
Доброю вважають ту людину, яка ніколи не робить нічого злого.(+)
Добрі справи завжди закінчуються погано.( -)
Погане діло роби сміло. (-)
- Яка ж неправда у останньому реченні?
Вчитель. Доброта людини - у її погляді, лагідних очах, щирій посмішці. А ще в доброму привітному
слові. Часом, нам так не вистачає його. Кажуть, що словом можна і ранити боляче, якщо воно зле і
безсердечне, і вилікувати, оживити, якщо воно чуйне та сповнене безмежної турботи. Бути
добрими та чуйними, ставитися до людей з теплом вчить нас українська мудрість-прислів’я та
приказки.
У кожного з вас є аркуш на якому написане прислів’я , щоб його прочитати треба закреслити всі
букви о.Озуомів сокриводитои оумоій воибаочитися
Як ви розумієте її?
12. Незакінчене речення.
Погляньте на дошку прочитайте речення та продовжіть їх:
 Мама прийшла втомлена з роботи, і я …
 Маленький братик сумує, і я …
 Квітка у вазоні опустила листочки, і я …
 Друг захворів, і я …
 У сестрички не виходить задача, і я …
 Сліпий хлопчик підійшов до пішохідного переходу, і я…
Поспішайте творити добро, вчіться співчувати. Не намагайтеся комусь
зробити зло, причинити біль, тому що за це рано чи пізно ви будете покарані.
А зараз поміркуйте і дайте мені відповіді на такі запитання:
- Чи робили ви колись добрі справи? Які?
- Чи здатне добро зробити життя кращим? Чому?
- До кого потрібно ставитись добре?
Додатково.
(вручення пам’яток для кожного учня)
Спалахнула свічечка ясним полум’ям,
Підійдіть погрітися, кому холодно
Крихітку любові нашої взяти,
Добрі слова на останок сказати…
Учень. Візьмемось , друзі, разом всі за руки,
Нехай єднає нас тепло сердець.
Розділимо на всіх і щастя й муки,
Й біда міліє поруч хай , не десь.
Складання вірша «Яким треба бути в житті»
А тепер давайте разом з вами складемо вірш про те, яким треба бути в
житті. (Останнє слово кожного рядка ви добиратимете в риму самостійно)
Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє …(віконце),
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям … (дарували).
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов … (несли),
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім … (було).
В світ прийшли ми: я і ти –
Для любові й … (доброти)!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і … (сильним).
Вчися правдою прожити,
Теплим словом вмій … (зігріти).
Вчись завжди допомагати
І людині … (співчувати).
І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко, … (світити)!
І в душі завжди нести
Теплий промінь … (доброти)!
Опрацювання оповідань В.О.Сухомлинського “Добре слово”
В однієї жінки була маленька донька Оля. Коли дівчинці виповнилося
п'ять років, вона тяжко захворіла: простудилась, почала кашляти й танула на
очах. До нещасної матері почали приходити родичі: Олині тітки, дядьки,
бабусі, дідусі. Кожен приносив щось смачне й поживне: липовий мед і
солодке коров'яче масло, свіжі лісові ягоди й горіхи, перепелині яєчка й
бульйон з курячого крильця. Кожен говорив: "Треба добре харчуватися,
треба дихати свіжим повітрям і хвороба втече в ліси й на болота".
Оля їла мед у стільниках і солодке коров'яче масло, лісові ягоди й
горіхи, перепелині яєчка й бульйон з курячого крильця. Але нічого не
допомагало - дівчинка вже ледве вставала з ліжка.
Одного дня біля хворої зібрались усі родичі. Дідусь Опанас сказав:
- Чогось їй не вистачає. А чого - і сам не можу зрозуміти.
Раптом відчинились двері і в хату ввійшла прабабуся Олі - столітня
Надія. Про неї родичі забули, бо багато років сиділа прабабуся Надія в хаті,
нікуди не виходила. Але почувши про хворобу правнучки, вирішила навідати
її.
Підійшла до ліжка, сіла на ослінчик, взяла Олину руку в свою,
зморшкувату і маленьку, й сказала:
- Немає в мене ні медових стільників, ні солодкого коров'ячого масла,
немає ні свіжих лісових ягід, ні горіхів, немає ні перепелиних яєчок, ні
курячого крильця. Стара я стала, нічого не бачу. Принесла я тобі, мила моя
правнучко, один-єдиний подарунок: сердечне бажання. Єдине бажання
залишилось у мене в серці - щоб ти, моя квіточко, видужала й знову раділа
ясному сонечкові.
Така величезна сила любові була в цьому доброму слові, що маленьке
Олине серце забилось частіше, щічки порозовішали, а в очах засяяла радість.
- Ось чого не вистачало Олі,- сказав дід Опанас.- Доброго слова.
Творче завдання.
(На партах кожної групи малюнок сонця без променів. Діти домальовують промені та підписують,
свої добрі вчинки і створюють своє «Сонце доброти».
Діти, в яких найбільше променів, зачитують добрі вчинки.
Всі сонечка прикріпляють над «Галявиною доброти»).
Вчитель. Добра людина і сама схожа на ясне сонечко, тому що вона всіх вміє зігріти своєю
любов’ю, турботою, ласкою, щирістю та щедрістю.
А чи замислювалися ви, яка із людських чеснот найважливіша? Я пропоную вам перечитати весь
словничок і вибрати одну, на ваш погляд, найважливішу рису, якою обов’язково повинна бути
наділена людина. Напишіть на жовтих квіточках і прикріпіть до букета, що відповідає обраній рисі
характеру.
(На дошці аплікації букетів без квітів з надписами рис характеру: сміливість, чесність, доброта,
совість. Діти прикріплюють свої квіти).
Вчитель. Який букет виявився найбільшим? А тепер об’єднайтеся в групи, залежно від обраної
риси характеру і сядьте за столи. Оберіть головуючого групи та секретаря.
(Діти об’єднуються в групи. Головуючий керує роботою групи та обирає тих, хто буде виступати,
секретар записує ідеї).
Завдання 1. Обговорення в групах, наведення переконливих доказів того, що саме обрана риса є
найголовнішою.
(Діти працюють у групах. Обраний учень презентує роботу ).
Вчитель. Ви обрали різні людські чесно¬ти і це добре, що кожен із вас має свої погляди і свою
думку, яка має право на життя.
Учень 2.
Добро твориться просто - ні за так,
Так, як цвіте і опадає мак,
Як хмарка в`ється і сміється пташка,
Як трудиться мурашка-горопашка.
Вчитель.
Іноді здається,що зло перемогло. Це тому,що про нього всі говорять,пишуть,з екранів телевізорів
на нас часто дивляться не люди,а звірі в людській подобі: вбивці, грабіжники. Але добрих людей
дуже-дуже багато! Просто вони чинять свої благодійні справи мовчки, не афішують їх!
Однією з таких була Матір Тереза,слова якої є епіграфом уроку.
(Учні зачитують)
Проживши нелегке життя, Вона творила добро всім своїм серцем ,своєю посмішкою, своїми
руками і ми будемо щасливі якщо дотримуватимемось Заповідей, які створила і за якими жила
сама Матір Тереза.
На екрані висвітлюються Заповіді:
Бути добрим - це забути про себе самого, щоб думати за інших.
Бути добрим - це пробачати, пам`ятаючи,що слабкість людська є сильніша від злості.
Бутим добрим - це мати милосердя для слабкості інших людей і пам`ятати, що ми не є кращими
від інших,навіть в їхніх ситуаціях ми були б, може, ще гірші.
Бути добрим - це закрити очі на прояви невдячності.
Бути добрим - це давати навіть тоді, коли нічого не отримуємо, посміхаючись до тих, які нас не
розуміють, навіть недооцінюючих нашої доброти.
Бути добрим - це погодитись на те, що чим більше будемо давати, тим більше від нас будуть
очікувати.
Автор
svetlanapalenkova
Документ
Категория
Образование
Просмотров
74
Размер файла
182 Кб
Теги
готов
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа