close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Конспект уроку Океани Землі

код для вставкиСкачать

Тема. Океани Землі.
Мета. Ознайомити учнів із поняттям "океани", їх розміщенням на карті півкуль і глобусі; продовжити навчати читати карту і працювати з нею; висвітлити значення океанів та використання їх багатств людиною; формувати вміння логічно міркувати, чітко висловлювати свою думку, здійснювати взаємоконтроль, узгоджено працювати в групах, парах; сприяти розвиткові пам'яті, уваги, спостережливості, виховувати захоплення неповторністю й величчю природи, бережне ставлення до природних багатств.
Обладнання. Глобус, карта півкуль, контурні карти, малюнки тварин і рослин, роздаткові кросворди, олівці, комп`ютер, проектор, навчальна презентація, мікрофон.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація учнів. - Добрий день! В добрий час!
Рада, діти, бачить вас!
- Ви почули всі дзвінок?
Діти:
- Так. Він покликав на урок!
Діти! В народі кажуть:
Добрий гість - дому радість!
Сподіваюсь, що і ви, як і я,
Раді нашим гостям.
Тож, давайте привітаємося:
- Раді вітати вас в нашій оселі!
Зичимо щастя, здоров'я, добра!
А тепер тихенько поверніться,
один одному всміхніться,
На урок старання не забудьте взяти,
Сядьте всі рівненько, будем починати.
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
1. - Ми всі живемо на планеті Земля. В її мальовничому куточку, який має назву Україна. Яка пора року господарює?
- Як називається місяць? Чому? Як наші предки називали листопад? (хмурень, зазимник, листопадник)
- Які зміни відбуваються в природі? (Дні стали коротшими, а ночі довшими. Повітря холодніша, сонечко світить все менше, переважають похмурі дні. З дерев опадає листя, засохла трава, сховалися комахи, а птахи відлетіли у теплі краї.)
2. Вислухаємо метеоролога (виступає дитина).
- На минулому тижні сонце опустилося ще нижче, переважала хмарна погода. Найвища температура була +11˚С, а найнижча +4˚С. Був дощ 16,17,22. Спостерігався Пн.-Зх. вітер.
- Гідромецентр рекомендує перевірити: Якщо сьогодні земля вкриється снігом, то через місяць бути справжній зимі.
- А я бажаю нехай проблеми та незгоди, не роблять на уроці вам погоди. Приємного всім настрою.
IІI. Актуалізація опорних знань учнів. 1. Вступне слово вчителя.
- Сьогодні на нашу електрону поштову скриньку надійшов відео лист. Давайте його переглянемо.
2. Перегляд відео звернення капітана Врунгеля.
3. Фронтальне опитування "мозковий штурм".
- Що називається географічною картою?(Географічна карта - це зменшене зображення на якій-небудь площині окремих частин земної поверхні або всієї земної кулі.)
- Яким кольором на глобусі чи карті зображують сушу? (Зеленим, коричневим, жовтим)
- Що таке материк?( Материки - це великі ділянки суходолу, оточені з усіх сторін водою.)
- Скільки материків є на Землі? Назвіть їх.
- Що ж спільного і відмінного між материками? (Спільне: материки - це окремі великі ділянки суші, що омиваються водою; різняться материки розмірами, конфігурацією, формами земної поверхні та їх співвідношенням, природою.)
4. Індивідуальне опитування (презентація доповідей про материки).
- Відгадайте загадки про материки та презентуйте цей материк.
Цей материк - найбільший континент,
Колиска багатьох цивілізацій.
І рідна матір більш двох сотень націй,
Ми з вами теж на ньому живем. ( Євразія).
Євразія - найбільший материк Землі. Він складається з двох частин: Європи й Азії. Умовна межа між ними проходить уздовж Уральських гір, по Каспійському, Азовському і Чорному морях, потім через протоки Босфор і Дарданелли, Мармурове море до Середземного моря. На цьому материку живемо і ми, тут знаходиться наша країна Україна.
Євразія знаходиться у північній півкулі, тому на її території є всі теплові пояси: холодний, помірний, жаркий, а також вона розміщується у Західній та Східній півкулях одночасно. Це спричиняє наявність різноманітного клімату і багатство різновидів живої природи. Євразія омивається всіма чотирма океанами планети.
Тваринний і рослинний світ Євразії багатий і різноманітний. Тут ростуть ялини, сосни, дубу, каштани, кипариси та магнолії. У лісах, степах, тайзі та тундрі живуть бурі та білі ведмеді, олені, вовки. На півдні континенту мешкають слони, тигри, крокодили.
В Євразії знаходиться Байкал - найглибше озеро світу, а також найменше море - Мармурове та наймілкіше - Азовське.
Чи насправді так, чи може сон це,
Наче казка, неповторний дивний світ.
Цей материк - улюблениця сонця
Де бував чудовий лікар Айболить. ( Африка)
Африка - другий за розміром материк на Землі. Африка - найтепліший материк, тому що майже весь лежить у жаркому поясі. Тут є пекучі пустелі, густі тропічні ліси та безкраї степи - савани, де трава досягає висоти 4 м.
Найбільш поширеними тваринами Африки є зебри, антилопи, жирафи, леви, горили, шимпанзе. Тут є також багато птахів, серед яких найменший на Землі птах - нектарниця і найбільший - страус африканський.
Саме в Африці знаходиться найжаркіше місце на Землі - пустеля Сахара, яку перетинає найдовша річка на планеті - Ніл.
Тут живуть великі кенгуру,
Їдять коали зелень соковиту.
Цей материк в південній кулі і тому,
Коли у нас зима, тут літо. ( Австралія)
Австралія - найменший і найвіддаленіший від інших населених материків куточок Землі. Це материк, де все "навпаки": у липні тут зима, а у січні - літо. Дерева Австралії скидають не листя, а кору. Тут водяться звірі, які вилуплюються з яєць - качкодзьоб і єхидна. Австралія - найсухіший материк Землі, пустелі займають близько його половини. До таких умов життя пристосувалися рідкісні рослини - евкаліпт заввишки 100 м, пляшкове дерево, а також тварини - сумчастий ведмідь коала, кенгуру, які поширені тільки на цьому материку. Різноманітний світ птахів: найбільший птах - страус ему. Великими зграями літають хвилясті папуги.
На ньому завжди - холод лютий,
Там не жили ніколи люди.
Цей материк льодами вкритий,
На карті білий, хто помітив?( Антарктида)
Антарктида - це найхолодніший материк на Землі. Кригою і холодом віє вже від самої назви. Це велетенська льодова пустеля. Тут можна побачити тільки один схід та один захід Сонця на рік. Тут зареєстровані найнижчі температури повітря на Землі. Уся поверхня Антарктиди вкрита потужним шаром льоду. Любителями холоду виявились пінгвіни, що живуть колоніями на материку. Їх сусідами завжди є моржі та тюлені.
Там дивні рослини,там міднії гори.
А річка тече, широченна , як море. ( Південна Америка)
Південна Америка - четвертий за величиною материк на Землі. Тут знаходяться найвищі на Землі вулкан і водоспад, найсухіша пустеля і найповноводніша річка Амазонка, по берегах якої ростуть найбільші у світі тропічні ліси. Саме тут водяться тварини, яких не зустрінеш на жодному іншому материку - це мурахоїди та панцерники, а в горах - кондори. А в річках живе найбільша змія - анаконда. Цей материк є батьківщиною картоплі, помідорів, кукурудзи, арахісу, бавовни й ананаса.
Відкритий був він Випадково -
Той світ, що називають Новим. ( Північна Америка)
Північна Америка - третій за величиною материк. Природа материка дуже різноманітна: на півночі холодно - там багато лісів і озер; на півдні лежать спекотні пустелі і густі тропічні ліси; а в середній частині знаходиться величезна область рівнинних степів, які називаються преріями. Тільки в Північній Америці можна побачити дерево-гіганта під назвою секвойя та тварину бізона. А ще тут найродючіші в світі ґрунти.
IV.Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і завдань уроку.
- А тепер погляньте на глобус і скажіть, який колір переважає? Що ним позначають?
- Який висновок з цього можна зробити? (Що більшу частину Землі займає вода)
-Так, дійсно, на Землі дуже багато води (починається фото презентація через проектор, слайд1- 7). Дві третини всієї поверхні Землі зайнято водою. Тому деякі дослідники вважають, що планету Земля можна було б назвати планетою Океан. Мільйони років тому вся поверхня нашої планети була вкрита водою. Зараз Світовий океан займає близько 71% земної поверхні.
Світовий океан - це виняткове творіння природи, колиска життя на Землі, комора різноманітних ресурсів.
Довгий час океанічні глибини були недосяжними для людини. Минув час, люди створили спеціальні машини, пристрої, що допомагають вивчати морські глибини. Але навіть у наш час учені більше знають про поверхню Місяця, ніж про поверхню дна Світового океану.
V. Сприймання та усвідомлення навчального матеріалу.
1. Робота в групах.
- При допомозі статті у підручнику, довідкової літератури, кожній групі необхідно скласти доповідь за планом про один із океанів. (Групи отримують уявні валізи із цікавою інформацією про океани, куди вони відправляються мандрувати.)
План
1. Географічне розташування
2 Розміри порівняно з іншими.
3. Походження назви океану.
4. Рослинний та тваринний світ.
Тихий океан (Слайд 8 -24)
Найбільший - Тихий океан. Він займає майже таку територію, як усі материки разом узяті. За це його ще називають - Великим Цей океан не омиває берегів Європи, але саме європейці дали йому таку назву. Його вперше відкрив мандрівник-португалець Фернан Магеллан у 1520 році та назвав його так тому, що коли його кораблі пливли по ньому, він був тихим-тихим.
Тихий океан найглибший і найбурхливіший. У деяких місцях глибина його сягає більш як 11км. На дні Тихого океану знаходиться найглибша западина Світового океану - Маріанська, глибина якої 11022м. Рослинний і тваринний світ Тихого океану досить різноманітний. В океані живе близько 10 тисяч видів рослин. Більшість рослин - це водорості. На глибині 100 м живуть зелені водорості, нижче - бурі, ще нижче - червоні. Тут росте ламінарія, яку в побуті називають "морською капустою".
У водах океану водиться понад 2000 видів риб. Це тунець, скумбрія, акули, тріска, кета, камбала, палтус. Є велетенські краби, морські черепахи. Живуть кити, тюлені, котики, дельфіни.
Атлантичний океан(Слайд 25 -35)
Другий за розмірами океан. Атлантичний океан - найтепліший і найсолоніший серед океанів. Назва його пов`язана з грецьким міфом про гіганта Атланта: "На крайньому заході цього океану жив велетень Атлант, який на своїх плечах тримав небосхил..."
Температура води в різних частинах Атлантичного океану неоднакова. Найтепліше - поблизу екватора. На дні зростають бурі, червоні та зелені водорості. Серед них і бура саргасова водорость, яка утворює зарості на великих територіях. Тваринний світ представлений летючими рибами, тунцями, акулами, морськими черепахами, морськими зміями. З птахів - альбатроси і фрегати. Тут живуть тюлені, морські котики, кити.
Індійський океан(Слайд 36 -48)
Індійський океан за розмірами посідає третє місце. Він найтепліший, тому має найбагатший органічний світ. Рослини - це зарості бурих, зелених і червоних водоростей. Водяться численні види риб: скати, сардинела, тунець, скумбрія, багато акул. У теплих водах живуть краби, великі медузи, восьминоги. У прибережних водах трапляються крокодили.
У водах цього океану можна виловити риб, які вважалися вимерлими десятки мільйонів років тому.
Північний Льодовитий (Слайд 49 -59)
Найменший з океанів планети - Північний Льодовитий. Він називається Льодовитим, тому що більша його частина завжди вкрита кригою. Океан розташований на крайній півночі Землі, тому і названо Північним. Це найхолодніший океан. Через суворі кліматичні умови життя в океані бідне. В товщі води живуть мікроорганізми. Біля берегів ростуть водорості: ламінарія, фукус, морська трава зостера. В ньому налічуються тільки 150 видів риб. Тут водяться мойва,палтус, сиг, нельма. Риба - головна пожива для морських ссавців - тюленів, моржів, білух. Полює на тюленів і рибу білий ведмідь. На скелястих берегах птахи (чайки, гаги, топірці, баклани) утворюють масові гніздування - "пташині базари". Тут трапляється найбільша медуза - ціанея, яка в діаметрі сягає 2 метри, а щупальця її витягуються до 20 метрів. VI.Осмислення учнями знань.
1.Тест. (Слайд 60)
• Найбільший океан
• Найменший океан
• Океан, що розділяє Африку та Австралію
• Океан, названий на честь міфічного героя
• Найхолодніший океан
• Океан, який не підтверджує свою назву • Найглибший океан 2. Практична робота з контурною картою (під шум океану)
3. Займи позицію. Дискусія на тему: "Значення океанів"
"За" Я вважаю, що океани приносять велику користь, адже з їх поверхні випаровується велика кількість води. З водяної пари утворюються хмари. Вони переносяться вітром у різні місця Землі, і там випадають опади.
Світовий океан зігріває планету. У холодну пору року океан поступово віддає тепло, яке ввібрав і утримав влітку.
Збагачують повітря киснем, адже в них росте багато зелених водоростей.
Світовий океан годує населення планети цінним м'ясом риби. З водорості виготовляють мармелад, цукерки, солодощі.
А твоя мама хіба ніколи не купувала в аптеці морської солі для лікування? Отже, океан лікує.
Це домівка для медуз, риб, моржів, тюленів, китів, дельфінів, морських котиків, крабів, черепах, морських зміїв.
Океан зберігає свої таємниці, є джерелом натхнення для художників, поетів, науковців.
Підводні човни допомагають військовим.
"Проти"
Над океанами звиваються у неспокійний клубок шари теплого і холодного повітря і утворюють циклон, який несе людям вітри, грози, град, заметіль.
Але океани займають 70% території земної поверхні. І ця територія непридатна для сільського господарства. Овочами і фруктами, вирощеними на такій великій території, можна було б нагодувати населення всієї планети.
Солона вода непридатна для господарської діяльності.
Але океан забрав життя багатьох людей під час штормів.
Таким чином діти самі приходять до висновку, що світовий океан має велике господарське значення, а також впливає на клімат всієї планети.
Розповідь вчителя "Океан в небезпеці". (Слайд 62-63)
Світовий океан дуже багатий скарбами. Проте його багатства людство використовує на жаль не по-господарському.
Тваринний світ і рослинність Світового океану дуже потерпає від забруднення. Щороку численні підприємства зливають в океани води, які містять тисячі тонн свинцю, ртуті, радіоактивних відходів, дуже шкідливих не тільки для риби, а й для тих, хто її споживає. Та найбільше забруднюється океан нафтою.
Крім аварій танкерів, щорічно в Світовий океан потрапляє до 10 млн. тонн нафти: з нафтопереробних заводів, під час видобування нафти з дна океану. Нафта вкриває поверхню Світового океану тонкою плівкою. Особливо забруджений Атлантичний океан. Загибель океану - це смерть всієї нашої планети.
Люди Землі об'єдналися у своїх діях за збереження водного простору і проголосили 10-річчя з 2005-2015 рік - десятиріччям "Води для життя" і закликають всіх жителів планети взяти участь в охороні та збереженні води.
- Отже, Світовий океан просить допомоги. Що ж треба робити людям, щоб зберегти багатства Світового океану?
- По-перше, треба економно використовувати воду. - По-друге, не засмічувати морські та океанічні простори, вивозити сміття на сміттєсховища. - Уникати обробки полів отрутохімікатами.
- Зберігати рибні багатства від хижацького винищення.
- Забороняти вилив стічних вод із заводів, фабрик, тваринницьких ферм, щоб не забруднювати воду. - Будувати очисні споруди, фільтрувати використану воду.
- Попереджувати стік нафтопродуктів з танкерів, що потерпіли аварію. 4. Робота в парах над кросвордом.
- Попрацюйте над кросвордом і визначте ключове слово у виділеній вертикалі (поки одні 1. Найбільша тварина океанів.
(Кит)
2. Велетенський звір з іклами, мешканець Північного Льодовитого і Тихого океанів.
3. Тварина зі студеним тілом і довгими щупальцями, мешканка теплих океанів.
(Медуза)
4. Велетенська хижа зубаста риба.
(Акула)
5. Водорість з довгим листям, "морська капуста".
(Ламінарія)
VII.Підведення підсумків, оцінювання учнів.
- То яке ключове слово вийшло?
- Про які океани ви почули на сьогодні?
- Що нового ви дізналися? - Що вам сподобалося? Що ні?
- Що вам найбільше запам'яталося?
Відео звернення (подяка) капітана Врунгеля.
VIII. Домашнє завдання.
- Домашнє завдання "Загадки океану".
- - Світовий океан залишається справжньою загадкою для дослідників. І найбільшою загадкою є солона вода. Що таїть вона у собі? Чому вода в океані солона? Цю інформацію пропоную знайти найдопитливішим.
- А ось для дітей-дослідників завдання дослідницького характеру: за атласами й додатковою літературою дослідити, які морські жителі мають асоціативні назви.
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали!
Але дзвоник пролунав.
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
Шановні гості!
Спасибі, що знайшли час
І прийшли на урок до нас.
Якщо буде ваша ласка,
То приходьте до нас ще,
Будь ласка!
1
Автор
mr.korsh
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
1 115
Размер файла
134 Кб
Теги
урок, земля, конспект, океан
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа