close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Моя мама

код для вставкиСкачать
Конспект уроку розвитку зв`язного мовлення. 4 клас
Тема. Розв. мовл. Складання твору з елементами опису "Моя мама".
Мета: розширити знання учнів про текти-описи; вчити використовувати прикметникові форми для опису характерних ознак зовнішності людини; удосконалювати навички вживати прикметники в тій формі, якої вимагають зв'язані з ними іменники; збагачувати активний і пасивний словник учнів; розвивати вміння спостерігати, виявляти істотні ознаки; виховувати любов до мистецтва слова і любов та повагу до матері. Обладнання: репродукції робіт Рафаеля, Леонардо да Вінчі.
Тип уроку: урок розвитку зв`язного мовлення Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Інтерактивна вправа "Мікрофон"
- Що таке текст?
- Які є типи текстів?
- Яке питання можна поставити до тексту-опису? ( Який?)
- Які можуть бути тексти-описи? ( Художні, науково-популярні)
- А хто може пояснити значення слова "портрет"?
2. Словникова робота.
Портрет - мальоване, скульптурне або фотографічне зображення обличчя людини або групи людей.
3. Робота над загадкою.
- Чий портрет опишемо, дізнаєтесь відгадавши загадку?
Хто вас дуже щиро любить,
І вбирає, і голубить,
І кладе у постіль спати?
Хто для вас пісні співає,
Хто в негодах забавляє,
Гарні вам дає ляльки
І розказує казки?
Хто узяв вас за руку
І до школи на науку
Вів, щоб розуму навчити? ( Рідна матусенька)
(З. Головко)
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. - На сьогоднішньому уроці ми складемо текст-опис мами ( з елементами характеристики), використовуючи прикметники і образні вислови. ІV. Вивчення нового матеріалу.
1. Розгляд і аналіз репродукцій робіт Рафаеля "Сікстинська мадонна", Леонардо да Вінчі "Мадонна Ліза".
- Образ матері прославлений у казках, легендах, увіковічений в картинах, опоетизований у віршах.
Рафаель "Сікстинська мадонна"
У його мадонни гладке волосся, чистий овал обличчя, високий лоб. Спадаюче покривало охоплює фігуру зверху донизу єдиним плавним контуром.
Молода мати та її дитятко нескінченно зворушливі, але дуже простодушні. В обличчі і в погляді немовляти є щось недитяче - прозоре і глибоке, а в обличчі і погляді матері - дитяча чистота. Мати покірна, босонога, круглолиця,світла.
Розгляд інших картин.
Леонардо да Вінчі "Мадонна з дитиною", "Мадонна Бенуа". Мурильйо "Марія"
- А тепер розгляньте інші репродукції картин, на яких художники відтворили образ матері. Що спільного між ними?
- Чи подобаються вони вам? Чому?
- Як би ви назвали ці картини?
2. Словесні портрети письменників і їх аналіз.
3. Робота над мовним матеріалом.
а) Гра "Доповни"
- Доповни ряд слів, які можна використати для опису людини.
Обличчя - кругле ... ( овальне, ніжне, веселе, засмучене, ласкаве, щасливе, гарне, миловидне ... )
Волосся - русяве ... ( коротке, кучеряве, біляве, пряме, довге, хвилясте ... )
Очі - карі ... ( великі, голубі, ніжні, усміхнені, сумні, заспані, заплакані, вдячні, мрійливі, мудрі,дивовижні, насмішкуваті, людяні, ... )
Ніс - кирпатий ... ( прямий, з горбинкою, задиркуватий, симпатичний, класичний ... )
Руки - ніжні ... ( натруджені, ласкаві, роботящі, працьовиті ... )
Посмішка - весела ... ( загадкова, чарівна, щаслива, задоволена, замріяна ... )
Поза - горда ... ( зажурена, змучена, пряма, тривожна, здивована ... )
Одяг - простий... ( охайний, нарядний ... )
б)Гра "Скажи своє слово"
Скажи своє слово про маму, використовуючи образні слова і порівняння.
Про очі. ( Схожі на стиглі вишні; подібні до весняного неба; голубі, як волошки ... )
Про усмішку. ( Схожа на сонце; радісна, як весна; ніжна, як перша весняна квітка ... )
Про руки. ( Теплі, ніжні і лагідні, як сонячні промені; немов вилиті із золота... )
Що робить мама? ( Купає, любить, пестить, піклується, жаліє, втішає, розуміє, вислухає, порадить ... )
Яка мама? (Мила, добра, любляча, єдина, весела, працьовита, ласкава, дбайлива, ніжна, правдива, серйозна, спокійна, привітна, лагідна, щедра, щаслива ... )
4. Робота над будовою тексту. Складання плану
- З чого складається текст? ( Зачин,основна частина, кінцівка )
- Про що можна сказати в кожній із цих частин, описуючи маму?
- Складемо план.
1. Матінка рідненька.
2. Опис зовнішності: очі, ніс,губи, посмішка, волосся ...
3.Спасибі, люба мамо.
5. Усне складання опису мами. Моя мама
Моя мама найкраща у світі. Вона дуже гарна.
В неї кругле, серйозне обличчя, яке,як сонечко, випромінює тепло. Щічки в неї, як стиглі яблучка. Очі в моєї матусі голубі, як волошки (чорні, схожі на вишні). Брови, як два шнурочки, чорніють на біленькому личку. Волосся довге, густе, кучеряве, спадає блискучими каштановими хвилями на плечі ( коротке, світле, блискуче, чорне з сивиною.. ). У мами рожеві пестливі уста. Погляд у неї ніжний, як перша весняна квіточка, добрий, як наша матінка-земля. Руки моєї неньки теплі і лагідні і працьовиті. Вони у неї золоті, бо завжди в роботі, яку роблять з любов'ю і знанням. Мамині руки ладні приголубити всіх дітей світу.
Якщо мами немає поруч, я сумую за нею, немов природа за сонячним промінням, виглядаю її, як вишневий садок виглядає соловейка. Я чекаю її. Як суха земля чекає краплини води. Коли далеко моя ненько, вона сниться мені, як троянді сниться роса в спеку. Моя рідна, ласкава і дбайлива матусю, я тебе дуже люблю!
6.Написання твору учнями. Учні записують твір.
7. Слухання учнівських творів і їх розв'язування.
VІ. Підсумок уроку.
Читання і аналіз вірша.
Можна в світі чимало зробити:
Перетворити зиму на літо,
Можна пізнати стежки таємничі
Та підкорити далеч космічну.
Можна характер свій подолати,
Штормом вершини казки узяти,
Можна пройти крізь пустелі і хащу...
Тільки без мами - не можна нізащо:
Все найдорожче, що є тільки з нами, -
Все починається з нашої мами! ( А. Костецький)
4
Автор
mr.korsh
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
2 036
Размер файла
396 Кб
Теги
мама
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа