close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Бондаренко І.І. Урок укр.мови

код для вставкиСкачать
Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради
Білоцерківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 12
з поглибленим вивченням інформаційних технологій
Урок української мови
Чергування приголосних звуків [г]-[з']-[ж]; [к]-[ц']-[ч];
[х]-[с']-[ш] у коренях слів.
Складання розповіді за малюнками і опорними словами на тему "В бібліотеці"
3 клас
Вчитель
Бондаренко Ірина Іванівна
м. Біла Церква
2012
Тема. Чергування приголосних звуків [г]-[з']-[ж]; [к]-[ц']-[ч]; [х]-[с']-[ш] у коренях слів. Складання розповіді за малюнками і опорними словами на тему "В бібліотеці".
Мета уроку. Ознайомити учнів із чергуванням приголосних звуків у коренях слів;формувати вміння правильно утворювати форми слів, в яких відбувається чергування приголосних; закріплювати знання про будову слова; розвивати зв'язне мовлення, вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; виховувати в дітей бережливе ставлення до книг, потребу систематично їх читати.
Обладнання: мультимедійний супровід.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку:
І. Організація класу до уроку.
Девіз уроку : Не просто слухати , а чути.
Не просто дивитись, а бачити,
Запам'ятовувати, відповідати.
Вчитель: Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за цікавими явищами, які іноді відбуваються в словах.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
А розпочнемо ми наш урок з цікавої вправи для розвитку зорової пам'яті.
1. Вправа для розвитку зорової пам'яті. (На моніторі з'являється слайд із словами) Слайд 3
зима лимон
вересень дзиґа
дятел кінь
школа книги
(Зображення зникає) Слайд 4 (пустий) Дати відповіді на запитання:
1. Скільки букв у першому слові? (4) Слайд 5
Слайд 6 (пустий)
2. Яке слово містить тільки один склад? (Кінь) Слайд 7
Слайд 8 (пустий)
3. Скільки слів закінчуються на ь ? (Вересень, кінь) Слайд 9
Слайд10 (пустий)
4. Запишіть слово, що є назвою птаха. (Дятел) Слайд 11
Слайд 12(пустий)
5. Запишіть слово з буквосполученням дз. (Дзиґа) Слайд 13
Слайд 14 (пустий)
6.Запишіть останнє слово другого стовпчика (Книга) Слайд 15 Перевірка за монітором. Виставлення оцінок самими учнями.
2. Відгадування загадки.
А тепер я пропоную послухати загадку і сказати, яке із запам'ятованих вами слів є її відгадкою.
Бачить - не бачить,
Чути -не чує,
Мовчки говорить,
Добре мудрує,
Кривду соромить,
Правди навчає,
Часом жартує,
Смішки справляє.
Це - книги.....
Вчитель : А які загадки чи прислів'я про книги ви знаєте?
(Язика не має, а багато цікавого розповідає. Не кущ, а з листочками, не сорочка, а зшита. Одна книга - тисячі людей навчає. Книжка маленьке віконце, а через нього увесь світ видно. Мовчить, а всіх навчить)
3. Каліграфічна хвилинка.
Кк КК Кк КК кн ни вч ве іх иг дж ел
Книга - джерело знань. 4. Слово вчителя. З книгою ви знайомі давно, коли ще не вміли читати, тільки розглядали малюнки, слухали цікаві казки, захоплюючі оповідання, які вам читали дорослі.
Тепер ви - школярі, і зустрічаєтесь з книгою щодня. Вона стола вашим вірним і надійним другом.
- Діти, а як називається книга, яка все знає ? (Енциклопедія)
- Сьогодні на уроці наш комп'ютер, як справжня енциклопедія, буде нам допомагати.
ІІІ. Робота над новим матеріалом.
Вчитель:
Про те, якою великою повагою народу користується книга, свідчать чимало народних прислів'їв та приказок , присвячених цьому неповторному винаходу людства.
1. Спостереження за чергуванням приголосних в коренях слів.
- Поєднайте слова лівої частини зі словами правої. Прочитайте прислів'я, які утворилися.Слайд 17
Записати прислів'я, яке найбільше сподобалося (Книга вчить, як на світі жить)
- Випишіть слово книга у різних формах.
Іноді в словах відбуваються цікаві явища:
Коли змінити слово, або творить нове,
То звук буває зміниться -
З новим ім'ям живе.
Це нелегке завдання Ми звемо чергуванням.
Книга - книжці - книзі,
Рука - ручний - руці.
Якщо запам'ятаєте, То ви всі молодці.
Поспостерігаємо за зміною приголосних у корені.
Виділимо корінь. Слайд 18
Книга, у книзі, з книжок. 2. Спостереження за чергуванням [г]-[з']-[ж] в коренях слів.
За допомогою книги ми можемо перенестися в різні куточки нашої країни. Слайд 19 (пустий)
Давайте спробуємо повернутися в тепле літечко ,на луг.
(На моніторі зображення лугу) Слайд 20
- Якщо луг невеликий, то як його назвемо? (Лужок)
- Діти, а що росте на лузі? Складіть речення. Слайд 21(пустий) Записуємо :
Луг , лужок , у лузі. Виділяємо корінь Слайд 22
Якщо у лузі багато квітів, то кажуть , що луг заквітчаний. Слайд 23
(На моніторі зображення бджоли на квітці) Слайд 24
- А хто це так зручно розташувався на квітці? (Бджола)
- А як сказати ласкаво? - (Бджілка)
- Яке чергування ви спостерігали? Чергування [ о] з [ і], яке ми вчили на попередньому уроці. Слайд 25
3. Спостереження за чергуванням [к]-[ц']-[ч].
- Біля лугу тече річка. Слайд 26
Вона невеличка, тому на неї кажуть річечка.
А хто живе у ріці?
Записуємо: Ріка , річка , у ріці. Виділяємо корінь. Слайд 27 4. Спостереження за чергуванням [х]-[с']-[ш] За допомогою нашого помічника ми переносимося до лісу.
Слайд 28 І там побачимо? Мураху. Слайд 29
Ліс - це великий дім. Хто ж у ньому мешкає? Найбільше в лісі комах, особливо рудих мурашок, що будують собі гнізда - мурашині купи, висота яких іноді перевищує 1 м.
Ці будівлі звуться мурашниками.
Мурах називають санітарами лісу, бо вони знищують личинки шкідливих комах. Одна мурашина сім'я знищує їх близько 3-5 мільйонів. За цю роботу ми подякуємо мурасі.
(Відео про мураху) Слайд 30
Мураха , мурасі, мурашник. Слайд 31
Знайдіть і виділіть корінь у цих словах.
Які ж зміни відбулися у коренях ? [х]→[с'] → [ш]
Підсумок:
То які ж приголосні можуть змінюватись?
Діти називають: [г]-[з']-[ж] [к]-[ц']-[ч]
[х]-[с']-[ш]
Слайд 32 (пустий)
ІУ. Закріплення вивченого матеріалу.
1. На моніторі загадка Слайд 33
Хвіст трубою, спритні ніжки.
Плиг із гілки на сучок!
Носить все вона горішки
В золотий свій "сундучок".
В неї очі, мов горішки,
Кожушинка хутряна
Гострі вушка, наче ріжки -
У дуплі живе вона. Діти відгадують - білочка.Слайд 34
Завдання: Не просто відгадати загадку, а знайти і записати слова, в яких відбулося чергування приголосних.
Вчитель :
Як виконуєш завдання,
Не забудь про чергування.
Як поріг , то на порозі,
Ну а ріг - пиши на розі.
Коли вухо - то у вусі,
А кожух - то на кожусі.
Як урок - то на уроці,
Око - порошинка в оці.
Перевірка виконання завдання.Слайд 35
Слайд 36(пустий)
2. ФізкультхвилинкаСлайд 37, 38
3.Робота з підручником Слайд 39(пустий)
Вчитель:Упродовж всього життя людина звертається до книг. З них ми черпаємо знання, шукаємо поради, втіхи, розкриваємо таємниці природи, людських стосунків.
Розгорніть підручники на стор.82, впр.193.
Прочитайте, будь-ласка, заголовок до вправи. Прочитайте текст вправи та вставте пропущені букви у виділені слова.
Чергування яких приголосних можуть відбуватися в коренях цих слів?
Другом - друзі - дружба [г]-[з']-[ж] Допоможуть - допомога - допомозі [ж] - [г]-[з']
Книга - книзі - книжка [г]-[з']-[ж] Бережи - берегти[ж] -[г]
Прочитайте останнє речення Яке воно за метою висловлення? (Діти відповідають : спонукальне окличне речення) Запишемо це речення і прочитаємо його виразно.
Чи є спільнокореневими слова бережок і бережи. Доведіть свою думку.
4. Складання розповіді за малюнком та опорними словами.
А тепер ми на декілька хвилин станемо поетами:
Діти, звісно, вчаться в (школі).
А комбайн працює в (в полі).
Ми лікуємо в (лікарні).
А стрижемось в (перукарні).
Ліки беремо в (аптеці).
А книжки в (бібліотеці).Слайд 40
- А з якої мови, діти, походить слово "бібліотека"?
Що воно означає? Відповіді дітей.
Вчитель: Там книги розумні спокійно живуть,
У тихій величній світлиці.
А двері широкі відкриті ведуть
До знань золотої скарбниці.
Ми з вами нещодавно побували в нашій шкільній бібліотеці, де знайомилися з новинками дитячої преси. Погляньте на екран. Ви там нікого не впізнаєте?
(На моніторі фото класу під час відвідування шкільного бібліотечно-інформаційного центру) Слайди 41,42
Завдання: Складіть невеличку розповідь на тему "У бібліотеці", вживаючи запропоновані слова і вирази.
Опорні слова: шкільна бібліотека, бібліотекар, полиці, багато книг, з цікавістю, задоволення, спілкування з новою книгою, радість, з нетерпінням.
Слайд 43
5. Робота в парах. Складання діалогу про прочитану книгу або про відвідування бібліотеки. Звернути увагу на правильну форму звертання одне до одного.
V. Підсумок уроку. Оцінки.
Вчитель: Слайд 44
Ти можеш із другом своїм посваритись
І, навіть, образившись, тиждень мовчать.
А книжка не сердиться, книжка не злиться -
Вона лиш добру тебе буде навчать.
І сонце ясніше засвітить для тебе, І небо засяє таке голубе!
Тобі подружитися з книжкою треба - І книжка ніколи не зрадить тебе!
Сьогодні на уроці нам допомагала книга. Вона була нашим мудрим другом і порадником. А яких же умінь ви набули сьогодні на уроці?
(Відповіді дітей)
Вчитель:
Хочу вам сказати у кінці
Ви сьогодні, друзі, - молодці! Слайди 45, 46
Додатки Слайд 1 Слайд 2
Слайд 3 Слайд 5
Слайд 7 Слайд 9
Слайд 11 Слайд 13
Слайд 15 Слайд 17
Слайд 18 Слайд 20
Слайд 22 Слайд 24
Слайд 24 Слайд 25
Слайд 26 Слайд 27
Слайд 28 Слайд 29
Слайд 30 Слайд 31
Слайд 33 Слайд 34
Слайд 35 Слайд 37
Слайд 38 Слайд 40
Слайд 41 Слайд 42
Слайд 43 Слайд 44
Слайд 45 Слайд 46
2
Автор
ira.bond2010
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
1 455
Размер файла
24 784 Кб
Теги
урок, бондаренко, укр, мови
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа