close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Інтегрований урок з української мови

код для вставкиСкачать
Вчитель: Кондратюк Тетяна Петрівна НВК№2 м.Хмельницького
Інтегрований урок з української мови, "Я і Україна" та читання
Тема. Людські чесноти
Я і Україна. Переваги добрих вчинків.
Українська мова. Розбір прикметника як частини мови. Складання розповіді за поданими словами "Мій друг", "Моя подруга. Читання. Творчість Грицька Бойка. З гумором про серйозні речі. Г. Бойко "Як невдаха виступав", "Хвастунець", "Сашко".
Мета: формувати уміння свідомо добирати прикметники для точної характеристики моральних якостей людини, збагачувати словниковий запас учнів, розширити знання про прикметники-антоніми, вчити дітей виконувати розбір прикметника як частини мови; формувати навички свідомого, правильного, виразного читання, вчити визначати головну думку твору, порівнювати художні твори; узагальнити знання дітей про людські чесноти, виховувати прагнення дітей до позитивного у поведінці.
Обладнання: карта-схема мандрівки, запис гуморесок Г. Бойка, схема павутинки, картки для словникової роботи, плакат "Порядок розбору прикметника як частини мови", ілюстрація до вірша.
Хід уроку
І . Організація учнів до уроку.
II. Повідомлення теми і мети уроку.
Слово вчителя.
Бачу, що у вас гарний настрій. Це надія на плідну роботу.
Сьогодні на уроці ми будемо говорити про речі, важливі для кожної людини - дорослої та малої. Наш урок мови буде поєднаний з уроками читання та громадянської освіти. Сьогодні ми будемо
працювати під девізом:
Міркуємо - швидко.
Відповідаємо - правильно.
Читаємо - виразно.
Пишемо - каліграфічно.
- Діти, а помандруємо ми до країни Добрих та Ввічливих
людей.
Дістатись до неї допоможуть нам прикметники. Скажіть, яку роль вони виконують у нашому мовленні? (Називають ознаки предметів, завдяки їм мова стає багатшою, мелодійною, чарівною.)
- Отож, наша мандрівка в цю країну пліч-о-пліч з прикметником буде проходити за певним планом. Нас чекають
такі зупинки:
1. Мовна розминка.
2. Каліграфічна хвилинка.
3. Знайома стежина.
4. Золота павутинка.
5. Нива поезії.
6. Галявина відпочинку.
7. Джерело народної мудрості.
8. Поле випробувань.
9. Зустріч з кореспондентом.
10. Країна Добрих та Ввічливих людей.
- Усі мандрівники фіксують, де і коли побували. Розгорніть свої зошити.
Запишемо дату сьогоднішнього уроку.
- Готові до подорожі? Отож, вирушаймо.
ІІІ. Робота над темою уроку.
Мандрівка до Країни Добрих та Ввічливих людей
Мовна розминка.
- Ось наша перша зупинка. Щоб підготуватись до складніших завдань, почнемо із мовної розминки. Пограємо гру "Хто чим славиться". Ви повинні дібрати слова за змістом.
Хто чим славиться?
Соловейко - ... (піснею).
Джерельце - ... (водою).
Сонце - ... (світлом і теплом).
Квітка - ... (красою, запахом).
Людина - ... (працею, розумом, добротою, ввічливістю,
ніжністю, дружбою, щедрістю).
- Саме про це, про кращі людські якості, про людські чесноти ми ще раз поговоримо сьогодні. Підсумуємо вивчене по темі "Людина серед людей".
Каліграфічна хвилинка.
Прийшли до другої зупинки -
Каліграфічної хвилинки.
Лл лю бр вн
Людина
Людина починається з добра.
ІV.Актуалізація опорних знань.
Знайома стежинка.
Знайома стежка допоможе
Нам пригадати все, що можемо,
Про що в підручниках читали
І добре ми запам'ятали.
Бесіда з учнями.
1. Діти, як ви розумієте вислів, записаний на дошці? (Людина починається з добра.)
2. Які моральні якості люди цінували завжди?
3. З якими людьми вам приємно спілкуватись?
4. Яку людину можна назвати ввічливою? Чому? За які вчинки?
5. Як слід поводитись, щоб тебе вважали ввічливим?
6. Чому слід шанобливо ставитись до старших?
7. Яких правил слід дотримуватись у спілкуванні зі своїми ровесниками, друзями?
Гра "Мікрофон".
В. О. Сухомлинський сказав "Людина красива не словами, а своїми гарними ділами". Що він мав на увазі?
Орієнтовні відповіді учнів:
• тільки в поведінці людини виявляється її характер;
• важливо дотримуватись даного тобою слова;
• потрібно бути працьовитим;
• про свою доброту та щедрість не розповідати, нехай це помітять інші;
• допомагати друзям, зуміти виручити їх у складній ситуації та інше.
Золота павутинка.
Узагальнення вивченого про людські чесноти.
У мандрах на стежинці
Знайшли ми павутинку.
Вона не є проста,
А справді золота.
На даній павутині
Вам треба записати,
Що краще є в людині
І це запам'ятати.
Не слава і не гроші,
А що в нас є хороше?
Що всі віки й донині
Найкраще у людині?
- Скажіть, з якою людиною вам приємно поруч жити? Відповісти на це питання нам допоможуть слова прикметники.
Діти заповнюють тематичну павутинку.
- Так, це кращі людські якості. Скажіть, діти, а яких людей у народі засуджують? (Злих, жадібних, лінивих, брехливих, хвалькуватих).
- Слова якої частини мови допомогли нам назвати ці риси людей?
- Давайте запишемо позитивні та негативні риси характеру. Складемо пари слів-антонімів за поданим зразком.
Щедрий - жадібний.
Добрий - ...
Працьовитий - ...
Скромний - ...
Чесний - ...
- З парою слів-антонімів складіть речення.
Нива поезії
Слово вчителя.
Отож, людині слід прагнути виховувати в собі лише добрі якості, позитивні риси характеру. Часто у цьому нам допомагає почуття гумору. Сміх іноді лікує людей від грубощів, некультурної поведінки, допомагає побачити у самому собі погані риси та виправити їх. Правда, якщо цей гумор дружній і щирий. Сьогодні ми прочитаємо саме такі вірші: короткі, влучні, повчальні. Їх автор - український письменник Грицько Бойко.
У своїх творах він розуміє дітей і радить їм, як стати кращими.
Отож наша наступна зупинка - нива поезії, на якій красуються вірші Г. Бойка.
Опрацювання вірша Г. Бойка "Як невдаха виступав".
1. Робота над заголовком:
а) Як ви розумієте слово "невдаха"?
б) Чи може невдаха добре виступити? Як ви гадаєте?
2. Читання вірша вчителем:
а) Що робив невдаха на сцені?
3. Повторне читання вірша вголос, діти відповідають на запитання:
а) Чи сподобався хлопчикові його спів?
б) Як слухачі відреагували на цей виступ?
в) Чи зрозумів співак свою невдачу?
г) Над чим примусив нас задуматись поет?
д) Яким ми можемо назвати героя вірша? (Нескромним, хвадькуватим, бездарним.)
Опрацювання вірша Г. Бойка "Хвастунець".
1. Самостійне читання вірша учнями (мовчки):
а) Кого у вірші назвали хвастунцем?
б) Чим він хвалився?
2. Повторне читання вірша вголос, аналіз змісту:
а) Як Толя хвалився? Чи справді він був таким сміливим?
б) Як ви розумієте вислів "прикусив язик"?
в) Над чим сміється автор у вірші?
г) Якими прикметниками можна охарактеризувати Толю? (Хвалькуватий, несміливий)
Слухання учнями вірша Г. Бойка "Умільці".
Читання вірша вчителем. Умільці
У бабусі два онуки,
Два умільці на всі руки.
Внуки в зошитах писали,
Як бабусі помагали.
"Все ми вміємо робити:
Підмітати, посуд мити
І води внести до хати".
Та забули дописати:
"Помагаєм не руками,
Не руками - язиками".
Аналіз змісту прослуханого твору.
а) Як допомагають онуки бабусі?
б) Чи можна онуків назвати помічниками?
в) Що спільного між героями усіх віршів?
г) Чи співпадають їхні слова з конкретними справами?
Опрацювання вірша Г. Бойка "Сашко".
1. Читання вірша мовчки:
а) Де відбуваються описані у вірші події?
б) Що тримав Сашко?
2. Аналіз вірша з елементами вибіркового читання;
а) Що пасажири сказали хлопчику?
б) Як Сашко пояснив свою поведінку? Чи погоджуєтесь ви з ним?
в) Які риси характеру проявились у поведінці Сашка?
г) Над чим треба задуматись, читаючи цей вірш?
д) Що спільного у всіх прочитаних віршах? (Вони змушують дітей задуматись над своєю поведінкою,
формують позитивні риси характеру).
Фізкультхвилинка.
Галявина відпочинку
- Діти, ми пройшли половину нашого шляху, трохи втомились. Тому нам пора відпочити. Проведемо фізкультхвилинку.
Джерело народної мудрості
- В народних приказках, прислів'ях часто засуджуються погані якості людей, а позитивні - схвалюються.
- Наша наступна зупинка - джерело народної мудрості. Поп'ємо цілющої води з цього джерела.
- Перед вами картки. З поданих фраз потрібно скласти прислів'я.
Хвались не сам, краще вкраденого бублика.
Зароблений сухар і пенька боїться.
Краще гірка правда, хай тебе інші похвалять.
Полохливий заєць ніж солодка брехня.
- У поданих прислів'ях назвіть прикметники.
- Спишіть два останніх прислів'я.
Поле випробувань
Ось ви пришили до поля випробувань,
Тут буде перевірка ваших знань.
Все про прикметник треба пригадати
І як частину мови слова ці треба розібрати.
- Давайте пригадаємо послідовність аналізу прикметника як частини мови (за підручником).
Порядок розбору прикметника
1. Аналізоване слово.
2. Від якого слова в реченні залежить?
3. На яке питання відповідає?
4. До якої частини мови належить?
5. Число.
6. Рід (в однині).
7. Яким є членом речення?
- Зробимо аналіз слів солодка, полохливий у вказаному порядку.
Зустріч з кореспондентам.
Складання розповіді "Мій друг".
- Уявіть, що під час мандрівки до країни Добрих і Ввічливих людей вам зустрівся кореспондент. Він хоче більше дізнатись про вашого друга чи подругу. Ми повинні зараз скласти невеличку розповідь, використовуючи прикметники. Нам потрібно описати особливості характеру цієї людини.
а) Усна розповідь про друга (подругу);
б) Короткий запис розповіді в зошитах.
V. Підсумок уроку.
Країна Добрих і Ввічливих людей
- Як бачите, ми з вами, діти, дістались нашої кінцевої зупинки. Подорожуючи, ми навчились бачити у своїх друзях, знайомих гарні риси характеру, прагнучи їх наслідувати.
Пам'ятайте, що погані риси у людей теж є, потрібно їх переборювати, перевиховувати себе. Людські чесноти завжди існували і будуть існувати.
У житті своєму кожну хвилину, пам'ятай, що ти є людина!
VI. Домашнє завдання.
1. Читання. Підготуватись до конкурсу на кращого читця віршів Г. Бойка.
2. Українська мова. З віршів Г. Бойка виписати 2 речення з прикметниками. Зробити аналіз прикметників як частини мови.
3. Я і Україна. Прочитати із підручника "Я і Україна" статтю "Переваги добрих вчинків". Розповісти про добрий вчинок свого друга.
Автор
tanya22072000
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
1 770
Размер файла
49 Кб
Теги
урок, українська, мови, інтегрований
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа