close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Обробка народної пісні (7 клас. Музичне мистецтво. Нова програма) 12 урок

код для вставкиСкачать
Урок 9
Тема: Обробка народної пісні
Мета: Ознайомити з особливостями обробки народної вокальної музики,
розглянути приклади збірок з обробками народних пісень, ознайомити з
творчістю українських композиторів, які працювали над обробкою народної
пісні, розглянути приклад обробки народної пісні.
Розвивати вміння учнів уважно слухати народні пісні та їх обробки і надавати
характеристику засобам їхньої виразності, розвивати вміння розпізнавати зміни в
обробці пісні, виконувати пісню під акомпанемент, аналізувати своє виконання
та оцінювати виконання інших учнів.
Виховувати ціннісне ставлення до української музичної культури, до творчості
українських композиторів, які працювали над обробкою народних пісень.
Тип уроку: комбінований, урок введення в тему.
Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер, ілюстрації до музичних творів,
портрети композиторів М.Лисенка, М. Леонтовича, Л. Білаша.
Основні поняття для засвоєння: обробка народної вокальної музики, види
народних обробок, імена видатних українських композиторів, які працювали
над обробкою народної пісні, народна пісня в обробці.
Твори, що вивчаються на уроці:

«Розпрягайте, хлопцi, коні» (марш), Укр.нар.хор ім. Г.Верьовки та пісня
«Розпрягайте, хлопцi, коней» - Кубанский казачий хор. (зміна мелодії).

«Їхав козак за Дунай» та «Ти ж мене підманула».(зміна тексту).

Українська народна пісня «Ти до мене не ходи» у обробках.
Хід уроку
Музична заставка «Ой там на горі.» - вокальне тріо (триголосний спів)....
Організаційний момент. Мотивація до навчання.
Доброго дня! Пропоную вам знову поринути у світ народної музики. Вона
може бути в інструментальному та вокальному видах, але звучить частіше в
обробці.
Актуалізація опорних знань. Фронтальне опитування класу.
-
Що ви знаєте про обробку народної пісні?
-
Наведіть приклади обробок народних пісень українськими композиторами?
Назвіть українських композиторів (Березовський Мак. Соз. (1745-1777).,
Бортнянський Дм. Ст.(1751-1825), Вербицький Мих.Мих.(1815-1870), ГулакАртемовський Сем. Ст. (1813-1873), Леонтович Мик.Дм. (1877—1921), Лисенко
Мик.Віт. (1842—1912), Стеценко Кир. Гр. (1882-1922), Білаш Ол-р Ів. (1931-2003)).
Новий матеріал для засвоєння. Розповідь про обробку народної вокальної
музики.
Обробка народних мелодій та створення до них музичного супроводу
(гармонізація) набула великої популярності у XIX-XX ст.. Обробку народних
мелодій здійснювало багато композиторів: Й.Гайдн, Л.ван Бетховен, Й.Брамс,
М.Римський-Корсаков, П.Чайковський, А. Лядов та інші.
Доберімо слова-синоніми до поняття обробка. Так, перекладення музичного
твору для іншого складу виконавці називають аранжуванням, а у випадках,
коли твір обробляється для виконання оркестром, - оркестровкою. Обробку
твору у віртуозному стилі називають транскрипцією.
Обробка народної вокальної музики – це видозмінення народної пісні за
допомогою специфічних музичних прийомів.
Обробкою української вокальної музики займалися Мик.Лисенко, Мик.
Леонтович, Кир. Стеценко, Стан.Фил. Людкевич та інші українські композитори.
Протягом усього свого життя М.Лисенко збирав народні пісні.
Фольклорні зразки він згрупував за жанрами й опублікував сімома окремими
випусками. Загалом композиторські фольклорні збірники нараховують понад
600 мелодій, охоплюючи майже всі пісенні жанри: обрядові, побутові, історичні
та думи.
Основу музичної спадщини М.Леонтовича складають хорові мініатюри –
обробки українських народних пісень, найпопулярнішими серед яких є
«Щедрик», «Козака несуть», «Дударик», «Женчичок-бренчичок», «Гаю, гаю, зелен
розмаю». На основі українських народних мелодій М.Леонтович створював
цілком оригінальні хорові композиції. Послідовно втілюючи в своїх обробках
ідею гармонізації та поліфонічності, М.Леонтович широко використовував
найкращі досягнення світової хорової техніки.
Музичний словничок
Обробка – це видозмінювання музичного твору шляхом гармонізації,
аранжування або транскрипції. Найчастіше здійснюють обробку народних
мелодій, хоча набувають поширення також обробки класичних творів (зокрема
в сучасній естрадній музиці). Аранжування - перекладення музичного твору
для іншого складу. Оркестровка – обробка твору для виконання оркестром.
Транскрипція - обробка твору у віртуозному стилі.
Порівняльний аналіз пісень:
«Розпрягайте, хлопцi, коні» (марш), Укр.нар.хор ім. Г.Верьовки та пісня
«Розпрягайте, хлопцi, коней» - Кубанский казачий хор.
Історія пісень
«Їхав козак за Дунай» — український романс, який написав козак Харківського
полку, філософ, поет Семен Климовський. Пісня популярна принаймні від
середини XVIII століття.
«Ти ж мене підманула» - мелодія що походить від «Їхав козак за Дунай».
Виконання творчого завдання.
Прогляньте уривок із художнього фільму «Солов'їний романс», в якому
звучить пісня. (Укртелефільм, 1978, фільм Солов'їний романс (фрагмент).
Які засоби виразності кінематографа дозволили втілити ідею композитора
і автора сценарію? Доведіть свою думку.
Кавер на пісню «Ти до мене не ходи». Виконавець Русичі Фестиваль у Львові
(фрагмент)
Українська народна пісня «Ти до мене не ходи» у виконанні вокального
аматорського ансамблю
-
«Ти до мене не ходи» - мультфільм -укр.нар.пісня - Євгенія Мірошниченко
Музичне сприймання:
Порівняйте оригінальний твір – українську народну пісню – із сучасними
обробками.
-
Що змінилося в мелодії та супроводі пісні?
-
Проведіть власне музичне дослідження.
Розучування пісні «Ти до мене не ходи»
Уявіть себе в музичній студії. Починаємо розучування першого куплету
пісні.
Виконання окремих складних елементів мелодії пісні з ритмічним супроводом.
Виконання пісні під акомпанемент та під фонограмний супровід.
Аналіз музичних творів:
1.
Поділіться своїми враженнями від прослуханих творів.
2. Яких змін зазнала народна пісня після її обробки українським
композитором?
3.
У чому особливість хорового та сольного звучання пісень?
4.
Охарактеризуйте засоби музичної виразності прослуханих творів.
5. Розкажіть про тембри голосів та музичні образи, створенні композитором
і виконавцями творів.
Узагальнення вивченого матеріалу. Рефлексія.
-
Розкажіть про свої враження від уроку.
-
Що таке обробка народної пісні?
-
Розкажіть про особливості цього процесу.
-
Які сучасні обробки народних пісень ви знаєте?
Домашнє завдання
Послухайте музику, яка найчастіше лунає у вас вдома. Чи будуть серед
неї обробки народних пісень? Спробуйте заспівати народну пісню у власній
обробці.
Закінчення уроку під мелодію пісні «Ой там на горі», з мультфільму «Жив
собі пес».
Автор
igrew
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
38
Размер файла
55 Кб
Теги
урок, мистецтва, музична, пісні, народной, класс, программ, обробки, новая
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа