close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Урок читання

код для вставки

Урок читання у 3 класі
Тип уроку: комбінований
"Творчість Наталі Забіли. Н. Забіла. Кожен місяць, кожну пору... Чотири пори року"
Підготувала
Вакулінська Л.М.,
вчитель початкових класів НВК "ЗНЗ-ДНЗ" м.Дубна
Тема. Творчість Наталі Забіли. Н.Забіла. Кожен місяць, кожну пору... Чотири пори року.
Мета: Вчити дітей правильно, виразно читати поетичні твори, зв'язно висловлювати свої думки; збагачувати словниковий запас учнів, виховувати спостережливість, розвивати уяву, любов до природи.
Обладнання: Портрет Н.Забіли, ілюстрації пір року, макет телевізора, віконечко природи, таблиці для розвитку техніки читання.
Хід уроку
І. Вступна частина.
Лисичка знаходить книжку.
Лисичка. Ой, яка красива книжка! Які гарні малюнки! Тільки я читати не вмію. Що ж робити? Піду до зайчика.
Зайчику-побігайчику, дивись, яку красиву книжку я знайшла. Давай почитаємо разом!
Зайчик. Так, гарна книжка, але я не вмію читати... давай попрохаємо поради у ведмедика.
Зустрічають ведмедика.
Зайчик. Ведмедику, Лисичка ось знайшла книжку, тут так багато написано, але ми не вміємо читати. Порадь, що нам робити?
Ведмедик (читає). Наталя Забіла... Вчора я чув, як Сорока-скрекотуха всьому лісу розповідала новину, що у НВК є діти, які читають твори Наталі Забіли і вони їм дуже подобаються.
Зайчик. Ой, Лисичко-сестричко, давай підемо до тих дітей.
Ведмедик. А можна і я з вами?
Лисичка. То ходімо же швидше, не затримуйтесь. Заходять до класу.
Звірята. Добрий день! Допоможіть нам знайти дітей, які цікавляться творчістю Наталі Забіли. Ми в лісі знайшли ось цю книжку, вона нам дуже подобається, але ми не вміємо читати. Допоможіть нам.
Вчитель. Допоможемо, діти? (Так.) ви прийшли якраз вчасно. Присідайте. Наш урок присвячений творчості Н.Забіли. Щоб краще зрозуміти твори автора, треба обов'язково знати його біографію.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Літературознавча хвилинка.
Працює читацька академія. Мовознавці ставлять запитання, а літературознавці відповідають. В ході роботи група дітей "Словничок" занотовує маловідомі слова.
- У які часи жила Н.Л.Забіла? (Отже, Наталя Львівна Забіла жила і працювала у XX столітті).
(Наталя Львівна Забіла народилася 5 березня 1903 року в Санки-Петербурзі, у дворянській родині, де любили музику, поезію, добре зналися на мистецтві, померла у 1985 році).
- Скільки років було Наталі, коли вона приїхала в Україну? (Вірно, у 1917 році сім'я майбутньої письменниці переїхала в Україну, де поселилася поблизу міста Харкова в невеликому селищі Люботин (нині місто).
(Наталі виповнилось 14 років, коли сім'я переїхала на Україну).
- Ким працювала Н.Л.Забіла? (Ще 16-річною Н.Забіла почала працювати вчителькою, згодом закінчила Харківський інститут народної освіти).
(Все своє життя Наталя Забіла присвятила дітям - учителювала, працювала редактором у різних журналах).
- Коли почала писати Наталя Львівна вірші, казки, оповідання? (У 1924 році, будучи студенткою, Наталя Львівна надрукувала свій перший вірш. Але на початку своєї літературної діяльності вона писала і для дітей, і для дорослих, нікому не віддаючи переваги. Дитячою письменницею вона стала у 30-ті роки. А першою книжкою для дітей була "Ясоччина книжка").
(Писати вірші, казки та оповідання почала ще в дитинстві).
Вчитель. Цю книжечку Н.Забіла присвятила своїй доньці Ясочці. На жаль, дівчинка померла у 5-річному віці.
- Які слова занотувала група "Словничок"? Зачитайте, даючи їм пояснення.
Століття - сто років. XX століття - період з 1900 року по 2000 рік.
Дворянин - особа, яка належала до вищого привілейованого суспільного стану, в якого основним джерелом доходу була земельна власність.
Редактор - керівник якогось видання, який опрацьовує, виправляє, готує до друку літературну працю.
2. Складіть із розсипанки слів рядки творів, які вже читали. Пригадайте назви цих творів.
Поселився відімкніться журавлику! горі.
Відчиніться, чотири - вийшли прийшла.
Три, лети, на одній звірі.
Прощавай, Кий ваша матінка
Поселився Кий на одній горі. (Древній Київ. Оповідання).
Відчиніться, відімкніться, ваша матінка прийшла. (Вовк і козенята. Віршована казка).
Три, чотири - вийшли звірі. (Лічилка).
Прощавай, лети, журавлику! (Журавлик. Вірш).
Підсумуємо, які за жанром твори Наталі Забіли ми читали?
(Її твори написані у формі віршів, оповідань; це лічилки, казки, розповіді про давноминулі часи).
ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу.
1. Багато творів присвятила Н. Забіла природі. Мудра природа навчає нас у будь-яку пору року.
Пропоную мовну гру "Яка пора року?"
Я назву склад, а ви доповніть, щоб утворилась назва пори року.
- на (весна) - то (літо)
- ма (зима) о - (осінь)
2. Гра "Про яку пору року?"
- Прочитайте ознаки і скажіть, якій порі року вони належать.
ГОЛІПОЛЯ, МОКНЕЗЕМЛЯ,ДОЩПОЛИВАЄ, ЛИСТЯОБЛІТАЄ.
(Осінь).
С_НЦ_П_Ч_,Л_П_ЦВ_Т_,Ж_Т_Д_СТ_Г_Є.
(Літо).
інСг ан опялх, діл ан ічкахр, ховіла єугля.
(Зима).
Та_ сні_ , квіт_ лу_ , день при_ ває.
(Весна).
3. Чи задумувались ви над тим, чому після зими приходить весна, потім літо, осінь?
(Задумувались, але не могли знайти цьому явищу пояснення).
- Зміну пір року можна дослідити за допомогою приладу, який називається телурій.
Допоможуть мені у цьому юні науковці.
Учень. Рекомендую знати, що Земля рухається навколо своєї уявної осі і одночасно навколо Сонця. Шлях, яким Земля рухається навколо Сонця, називається земною орбітою.
Вісь Землі не вертикальна, а похила. Нахил земної осі має дуже велике значення. Від нього залежить зміна пір року. Коли більше нахилена до Сонця північна півкуля, тоді в нас літо. А в південній півкулі в цей час зима. Але минають літні місяці. Земля далі рухається по орбіті. Тепер північна півкуля освітлюється Сонцем менше і в нас настає зима, а в південній півкулі - літо.
Вчитель. Дякую за подану інформацію.
Увага! Впіймайте помилку!
Телурій - це прилад для визначення напряму вітру. (Зміна пір року).
Орбіта - шлях, яким Земля рухається навколо своєї уявної осі. (Навколо Сонця).
Астроном - людина, яка займається пошуками рідкісних гірських порід. (Яка досліджує рух, будову й розвиток небесних тіл і їх систем).
4. Робота над малюнками - алогізмами.
- Що переплутав художник, зображаючи пори року? Відповідайте коротко, називаючи зайві предмети.
- На першому малюнку художник, зображаючи весну, зайвими намалював яблука на снігу. У цю пору року яблуня вкрита блідо-рожевим цвітом..
- На другому малюнку зображене літо. Зайві - снігурі. Ці птахи в наші краї прилітають взимку.
- Малюючи осінь, художник був дуже неуважним, бо підсніжники зацвітають ранньою весною, цвіт суниці можна бачити в травні-червні, а жито, пшениця, малина достигають влітку.
- На останньому малюнку їжачок, напевно, заблукав, бо взимку ці тваринки впадають у зимову сплячку.
- За допомогою чого художник відобразив красу природи у різні пори року? (За допомогою фарб).
5. А ще дивовижну красу природи можна зобразити за допомогою мелодії. Як називають людей, які відтворюють свої почуття в музиці? (Композитори).
Послухаємо музику відомого італійського скрипаля та композитора Антоніо Вівальді. Захоплюючись природою, її красою, чарівними звуками, він створив музичні пейзажі.
Заплющіть очі та пориньте уявою у пори року.
- Яку картину уявили під час слухання музики?
(Я уявила засніжену дорогу. Природа завмерла у зимовій тиші. Зачарований ліс дрімає у білосніжному інеї. Великі і таємничі кучугури білого пухнастого снігу. Все навколо блищить, переливається, іскриться. Припікає мороз. Серед зимової стужі з'являється одинока людина. їй холодно. Щоб зігрітися, вона біжить.)
- Виберіть із даних ілюстрованих картин ту, яка підходить до цієї музики.
(Я думаю, що до цієї музики підходить та картина, на якій зображена зима).
IV. Повідомлення теми та завдань уроку.
- А ось Наталя Забіла замилування природою передала за допомогою художнього слова. Сьогодні на уроці ми прочитаємо її вірш "Чотири пори року" і дізнаємося, якими їх уявляє поетеса.
V. Опрацювання вірша Н.Забіли "Чотири пори року".
1. Слухання твору. Перевірка первинного сприймання.
- Прочитати вірш допоможуть мені мої помічниці. А ви, діти, слідкуючи, будете відмічати простим олівцем незрозумілі для читання слова. Зверніть увагу на те, в образі кого зображено кожну пору року.
(Діти в образі пір року читають вірш до слів "...з дерев зриває раз у раз").
- Про які пори року ви прослухали? В образі кого зображено Весну? (В образі маленької дівчинки) Літо? (В образі гарної дівчини) Осінь? (В образі молодиці).
2. Самостійне читання учнями вірша до кінця мовчки.
- Дочитайте вірш до кінця, роз'єднавши слова.
- Якою зображено Зиму? (Зиму зображено в образі лагідної бабусі, турботливої, працьовитої).
3. Словникова робота.
- Щоб вияснити значення незрозумілих слів, які зустрічались, подаємо заявки у довідкове бюро.
Рясно - в значенні густо.
Буйно - в значенні пишно, розкішно.
Щомить - дуже швидко, за дуже короткий відрізок часу.
Плантація - велика ділянка, на якій вирощуються спеціальні технічні або продовольчі культури.
Плещуться - хлюпаються у воді.
Цукроварня - завод, де виготовляють цукор.
Вистроїлись - стали в один ряд.
Читаємо за картками-блискавками:
лине (синоніми: лунає, звучить);
турботи (синоніми: клопоти, справи);
малюки (синоніми: діти, дітлахи);
йде на лад (злагоджена праця);
раз у раз (кожний раз);
день при дні (кожного дня);
по всіх усюдах (кругом).
4. Заряд бадьорості допоможе нам продовжити роботу. До вашої уваги рекламний ролик.
а)Хто розмовляє з маленькими читачами мовою матері? А коли діти запитують у матері про щось дуже складне, хто завжди відшукає такі слова, які б зрозуміло розповіли б їм, пояснили найскладніші, найважливіші речі: чому треба любити Батьківщину, свою родину, допомагати слабшим, шанувати старших, берегти рідну природу, бути чесним, справедливим, працьовитим. Звісно, це Наталя Забіла.
б)Чи є на Україні дитина, котра б не знала віршів, оповідань та казок Наталі Львівни Забіли? Звісно, немає. Адже рядки її віршів легко закарбовуються в пам'яті малят, бо вони мелодійні, мовою і образністю близькі до народних пісеньок, примовок, казок.
в)Якщо ви захоплюєтесь цікавими пригодами, вас зачаровують фантазії, вам не байдужа природа, ви любите над чимось замислюватись, робити висновки, читайте твори Наталі Забіли.
5. Повторне читання вірша групами вголос.
- А зараз пропоную об'єднатися в групи за датою народження та прочитати вірш "Чотири пори року" вголос способом "Кулька". Читаючи, зверніть увагу на основні ознаки кожної пори року.
Увага! Слідкуємо за віконцем природи.
6. Відтворення змісту за запитаннями. Вибіркове читання.
- З ким порівнюється кожна пора року? (З людиною).
- Якою зображено у вірші Весну? (Веселою та гарною). Знайдіть в її описі слова, які відображають її основні ознаки. Якими справами займається Весна?
За таким зразком аналізується кожна пора року.
- Чим закінчується вірш? Прочитайте.
- На що схожий цей твір Н.Забіли? (Вірш-казку і безконечник, бо кожна пора року зображена як жива істота і його можна продовжувати, читаючи спочатку).
7. Фізкультхвилинка (для очей).
Сплять маленькі совенята.
Раз! - розкрили оченята.
Подивилися навколо,
Потім вгору і додолу.
Оченята - блим, блим, блим!
Відпочити треба їм.
Вправо, вліво оченята
Повертали совенята.
Совенята будуть спати, А ми будемо читати.
8. Вправи на розвиток техніки читання.
а)Завдання на швидку орієнтацію у тексті.
- Знайдіть прикметники, які описують кожну пору року. Продовжіть ними речення.
Дівчинка Весна... (весела, гарна, кучерява, маленька).
Дівчина Літо... (гарна, струнка, хороша).
Молодиця Осінь... (працьовита, щедра).
Бабуся Зима... (лагідна).
- Знайдіть і прочитайте дієслова, які вказують на дії кожної пори року.
б)Гра "Дослідники".
- Хлопчики шукають синоніми, використані автором до слова "бродить" (біжить, йде, виходить, ходить), дівчатка - до слова "кажуть" (просять, говорить).
- Поміркуйте, що із описаного у вірші ви могли б сприйняти зором, а що - відчути слухом.
- Знайти вирази, вжиті у переносному значенні.
(Пісня ллється, лине, пробуджує; дерева просять; луки кажуть; гай шумить; копиці вистроїлись; дні йдуть; холод ходить; килим лягає до ніг; сідає сніг; сніг ховає).
VІ. Підсумок уроку.
Рефлексія-діалог.
- Який настрій викликав у вас цей вірш?
(Бадьорий, гарний, радісний).
- Як ви ставитеся до творчості Н.Забіли?
(Я люблю читати вірші Н.Забіли. Поетеса не обмежується лише почуттям любові до природи, вона намагається глибоко проникнути в її таємниці, допомагає пізнати природу).
- А наші гості-звірята не сумували?
- Ні, я дізнався, що Н.Забіла - чудова людина, яка добре знає дітей, пише вірші про природу.
- Мені сподобалось слухати, як діти читали вірш про пори року. Я обов'язково навчусь читати і прочитаю сам книжечку Н.Забіли.
- Хочу ще раз прийти в гості. Мені тут дуже сподобалось. А скільки я нових слів запам'ятала.
- Кажемо "спасибі" учням, які розповіли нам багато цікавого та корисного.
- Ми радо і з великим задоволенням ділились з вами своїми знаннями. Нехай цей урок стане уроком дружби і прокладе між нами стежину взаємодопомоги та взаєморозуміння між дорослими та дітьми, старшими та меншими, людьми та природою.
(Стають в коло діти, вчитель).
Наше коло, мов сім'я,
Раз, два, три.
Друзі ми, і ти, і я.
Раз, два, три.
Посміхнись сусіду справа,
Посміхнись сусіду зліва,
Ми одна сім'я.
Автор
margaritafl
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
2 111
Размер файла
1 024 Кб
Теги
урок, читання
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа