close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Плазуни

код для вставкиСкачать

Підготував вчитель
біології та географії
Колісник Олена Олексіївна Жашківської спеціалізованої школи №1
з поглибленим вивченням окремих предметів Жашківської районної ради Урок на тему: "Клас Плазуни. Загальна характеристика: середовище існування, особливості будови, процесів життєдіяльності" МЕТА: Освітня. Ознайомити учнів із загальною характеристикою класу Плазуни; розкрити особливості зовнішньої і внутрішньої будови, які дозволили їм повністю позбутися залежності від водного середовища, з особливостями розмноження та розвитку і поведінки.
Розвиваюча. Розвивати уміння порівнювати будову і життєдіяльність плазунів з раніше вивченими тваринами; уміння спостерігати, аналізувати та робити висновки.
Виховна. Виховувати бережливе ставлення до оточуючих організмів до довкілля в загальному; намагатися навчити бути зосередженими і обережними у спілкуванні із деякими плазунами.
ОБЛАДНАННЯ: таблиці "Клас Плазуни", картки з зоброженням плазунів, роздатковий матеріал "Хто є хто?" , "Головоломка".
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку І. Організація класу, створення психологічного настрою
Учитель звертає увагу учнів на епіграф та девіз уроку.
Епіграф уроку
" Розум полягає не тільки у знанні, але й у вмінні застосувати знання на ділі" Арістотель
Девіз уроку: Думати - колективно, Діяти - оперативно,
Сперечатись - доказово.
Це для всіх обов'язково!
(Вчитель налаштовує учнів на роботу, зачитуючи віршовані рядки)
Тож проявіть знання прекрасні
І усі завдання класні
Порозв'язуйте умить
Й вищий бал ви заробіть!
ІІ.Актуалізація опорних знань 1. У якому середовищі розмножуються амфібії?
2. Який тип розвитку жаб:прямий чи непрямий?
3. В скільки етапів проходить розвиток жаб?
4. Охарактеризуйте етапи розвитку земноводних?
5. Яка тривалість життя земноводних?
6. Які ряди належать до класу Земноводних?
7. Назвіть представників ряду Хвостаті амфібії?
8. Назвіть представників ряду Безхвості амфібії? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Розповідь вчителя Сьогодні ми вивчимо тварин, які в одних викликають страх, огиду, а в інших - захоплення. Одні вважають їх мудрими, могутніми, цілителями, поклоняються їм, будують їм храми, а інші - злими і підступними. Їх вважають найзагадковішими тваринами нашої фауни. Хто вони? (Плазуни)
Згадаймо біблійного змія, який спокусив Єву скуштувати заборонений плід, за що людей вигнали з Едему. Медуза Горгона, у якої замість волосся були на голові змії, перетворювала всіх на каміння своїм поглядом. А грецький бог лікування Асклепій (у римлян -Ескулап) зображався з жезлом, палицею, обвитою змією. Згідно легенді зміям відомі цілющі властивості різних рослин. В чому ж річ, що ж породило такі дивовижні асоціації в людській уяві? А секрет тут, безперечно, у загадкових особливостях плазунів, і ми можливо і відкриємо його, коли вивчимо будову плазунів. V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу
1.Місце плазунів у системі органічного світу
ІМПЕРІЯ КЛІТИННІ ОРГАНІЗМИ НАДЦАРСТВО ЕУКАРІОТИ ЦАРСТВО ТВАРИН ПІДЦАРСТВО БАГАТОКЛІТИННІ ТИП ХОРДОВІ ПІДТИП ЧЕРЕПНІ або ХРЕБЕТНІ КЛАС ПЛАЗУНИ 2. Класифікція класу Плазуни
Розповідь вчителя * Клас Плазуни, або Рептилії. У наш час на земній кулі налічується близько 6000 видів рептилій в Україні - 20 видів. * Величезні динозаври, які населяли нашу Землю мільйони років тому, також були плазунами. Динозаври (це слово означає "жахливі ящери") жили на Землі понад 140 мільйонів років тому, але раптово вимерли дощенту, можливо, через похолодання на всій планеті. З сучасних тварин - птахи і крокодили - найближчі родичі динозаврів. Хоч би який катаклізм стався 65 мільйонів років тому, більшість рослин і тварин усе таки уціліло. З рептилій вижили крокодили, черепахи, ящірки та змії.
* Сучасні плазуни - тварини переважно невеликих розмірів. Проте деякі представники цього класу досягають 6 м (нільський крокодил), 10 м (сітчастий пітон) і навіть 11 м (анаконда).
Розглянемо спосіб життя і будову тіла плазунів на прикладі прудкої ящірки - однієї з найзвичайніших рептилій фауни України.
Спосіб життя. Прудка ящірка поширена на тих ділянках суходолу, з добре обігріваються сонцем. Схованками для ящірок слугують нірки, які вони здатні рити самі, але найчастіше ці тварини використовують ста: нори мишей або інших дрібних гризунів.
Ящірка веде денний спосіб життя. Вона залишає схованку, коли видить сонце, і гріється біля її входу. Потім розпочинає полювання. її здобич - жуки, коники, гусінь, черви і павуки. Прудка ящірка швидко бігає, різко змінюючи напрямок руху. Вона добре лазить по деревах, кущах і високій траві, здатна плавати і пірнати.
Будова тіла. Тіло ящірки складається з голови, шиї, тулуба, хвоста і кінцівок. Голова ящірки відокремлена від тулуба добре означеною шиєю. Два ока, що містяться по боках голови, мають, як і в жаби, повіки і мигальну перетинку. На кінці передньої частини голови є ніздрі. Зовнішня порожнина середнього вуха закрита округлою барабанною перетинкою . Тулуб ящірки стрункий і гнучкий, він закінчується довгим хвостом. Якщо вхопити ящірку за хвіст, то вона миттєво відкине його. Таке само-каліцтво дістало назву автотомії (від грец. авто - сам, томія - відсікання). Скажімо, коли ящірку хапає за хвіст хижак, то хвіст, що деякий час ще продовжує звиватися, відволікає увагу хижака від самої тварини, завдяки чому вона встигає втекти. Згодом хвіст відновлюється. Інколи на місці втраченого хвоста відростають відразу два нових. Задні й передні кінцівки ящірки майже однакові за довжиною, вони розташовані по обидва боки тіла і мають по п'ять довгих тонких пальців.
Завдання в зошитах ( один учень для перевірки пише на дошці). З'ясувати відмінності та ускладнення у будові тіла земноводних у порівнянні з плазунами.
Розповідь вчителя Покрив тіла(луска). Забарвлення плазунів найрізноманітніше. У зв'язку з життям на суші дуже змінилася шкіра плазунів, яка захищає тіло від випаровування. Шкірних залоз у плазунів майже немає. Плазуни менше залежать від вологості клімату, ніж земноводні. Верхній шар їх епідермісу зроговів, у шкірі розвинулися рогові лусочки, пластинки, щитки, тому шкірне дихання для плазунів не властиве. Тіло ящірки зовні вкрите сухою шкірою з роговими лусками, які на верхньому і нижньому його боках мають різну форму. Луски на голові називають щитками, а на хвості - кільцями. Щороку ящірка линяє: замінює старий покрив на новий. Стара шкіра, що спадає з тіла, має вигляд сухої плівки. Який покрив тіла мають представники Земноводних?
Розповідь вчителя Опорно-рухова система. Скелет прудкої ящірки відрізняється від скелета жаби. У черепі ящірки значно менше хрящових структур. Череп рухомо-з'єднаний із хребтом. Шийний відділ хребта складається з кількох хребців, що забезпечує рухомість голови. Хребет поділяється на п'ять відділів: шийний, грудний, тулубово-поперековий, крижовий та хвостовий - і має близько 100 хребців. До грудних хребців : прикріплюються справжні ребра. Передні ребра з'єднуються з грудниною, утворюючи грудну клітку. Передні й задні кінцівки та їхні пояси в ящірки мають таку саму будову, як і в жаби. Головна особливість мускулатури ящірки й усіх плазунів полягає в тому, що в них з'являються міжреберні м'язи, які беруть участь у процесі дихання.
Розмноження і розвиток.
Розмноження плазунів відбувається на суходолі. Запліднення в них внутрішнє. Плазуни відтворюють потомство трьома способами:
- яйцеродінням, тобто самка відкладає яйця;
- яйцеживородінням, коли зародок розвивається в яйці у статевих шляхах організму матері, живиться поживними речовинами яйця, з якого вилуплюється невдовзі після його відкладання. Пригадай, яким ще хребетним тваринам властиві яйцеродіння і яйцеживородіння?
- живородінням, за якого зародок розвивається в материнському організмі й одержує з нього поживні речовини. За такого способу відтворення самка народжує малят. Цей тип розмноження притаманний лише деяким морським зміям.
Від температури інкубації яєць рептилій залежить стать потомства, яке з'явиться на світ. У крокодилів і черепах при температурі інкубації, вищій від +30 °С, народжуються лише самки, а якщо температура нижча від цього показника,- лише самці.
У травні-червні самка прудкої ящірки відкладає в неглибоку ямку або нірку від 6 до 16 великих яєць, що містять запас поживних речовин - жовток. Він необхідний, аби зародок мав змогу розвиватися протягом тривалого часу і з'явитися на світ у вигляді маленької ящірки. Яйця ящірки завжди вкриті м'якою шкірястою шкаралупною оболонкою : болонка яєць черепах і крокодилів тверда). Шкаралупна оболонка побігає пошкодженню і висиханню яйця. Проте в надто сухому середовищі і яйця можуть висохнути, тому необхідною умовою нормального розвитку зародка є достатня вологість.
Розвиток зародків у яйцях триває протягом двох місяців. Наприкінці літа з них з'являються молоді ящірки завдовжки 4-5 см, які одразу розпочинають самостійне життя, живлячись найдрібнішими комахами. У жовтні молодняк ховається на зимівлю. Ящірка росте протягом усього життя, її довжина може становити близько 25 сантиметрів. На другому-третьому році життя, маючи довжину до 10 см, вона стає статевозрілою.
Тривалість життя плазунів найбільша серед усіх хребетних тварин, ящірки живуть до 20 років, змії - до 60, а крокодили і черепахи можуть дожити і до 100. Найдовше живе слонова черепаха - понад 150 років.
Випереджюче завдання. Доповідь учня. "Легенда про змій".
Не жартуйте зі зміями. Ця легенда стверджує, що змії можуть помститися за загиблих родичів. Ось яку історію розповів Дж. Фітцсимлюкс.
Один фермер убив мамбу і вирішив пожартувати з дружиною: приніс мертву змію додому і поклав на ліжко. Фермер не знав, що змія, яку він тягнув по землі, була самкою і, до того ж, у неї настав період парування. Самці знаходять партнерку за запахом речовин, що виділяються анальними залозами. На запах самки приповз самець.
Жартівник відправив дружину до кімнати і став чекати, коли вона закричить з переляку. Крику не було... Кричав уже він, коли знайшов у кімнаті 3-метрову змію, мертву дружину і ще одного учасника трагедії - самця .
VІ.Узагальнення знань. 1.На які ряди поділяють клас Плазуни?
2.Який спосіб життя ведуть плазуни?
3.Охарактеризуй зовнішній вигляд і будову тіла плазунів?
4.Що таке неотонія?
5.Чи залежить температура тіла плазунів від умов навколишнього середовища? 1.Гра "Хто є хто?" На партах є картки, розділені на дві колонки: земноводні і плазуни, перелік тверджень про будову земноводних і плазунів, учні записують номери тверджень у ту чи іншу колонку.
1. Шкіра суха, без залоз. 2. Шкіра волога, є залози. 3. Рогові луски на шкірі. 4. Шкіра в багатьох видів виділяє отруту. 5. Є грудна клітка. 6. Грудна клітка відсутня. 7. Є міжреберні м'язи. 8. Слина має травні ферменти. 9. Слина служить лише для змочування. 10. Серце трикамерне11. Дихання -і шкірне і легеневе. 12. Дихання - легеневе. 13. Головний мозок більш розвинений. 14. Очі мають три повіки. 15. Яйця вкриті щільними оболонками. 16. Яйця без щільних оболонок. 17. Яйця містять великий запас поживних речовин (жовток). 18. Розмноження переважно на суші. 19. Розмноження переважно в воді. ЗЕМНОВОДНІ П Л А З У Н И
2.Гра "Головоломка"
ЛУСТУПЛАГЕЛЕРЕКЛОАСКЕЦЕЗИКА ЗУНИХИЛУБСЕРНИРНЕГЕПАЛЕТЛЯЧЕРАНІЦІЯМІВКИ ( Використовуючи склади в таблицях знайди зашифровані слідуючі слова)
ПЛАЗУНИСКЕЛЕТЛЕГЕНІ НИРКИ ЗИМІВЛЯ
VІІ. Підсумки уроку.
Вчитель Все має свій початок і кінець...Підходить до завершення і наш урок, на якому ви збагатилися новими знаннями, і я надіюся, що він залишить в душі кожного із вас певні враження.
VІІІ. Домашнє завдання.
• Опрацювати за підручником § 40; • Підготувати повідомлення про представників ряду классу Плазуни; 
Автор
fialkauman
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
4 407
Размер файла
116 Кб
Теги
плазуни
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа