close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

рвпрпрвіповіооілф

код для вставкиСкачать
Тема: Які бувають дерева? Виражальні можливості ліній як засіб створення
художнього образу. Малювання дерев.(радісне, сумне, сердите; дерево під
вітром; що тягнеться до світла)
Мета. Поглиблювати поняття про різноманітність природних форм, подібність і
відмінність особливостей будови дерев. Виховувати спостережливість,
інтерес до пізнання навколишнього світу, любов до природи та бережне
ставлення до неї.
Обладнання. Таблиці, малюнки, ілюстрації із зображенням дерев різних порід,
репродукції картин І. Труша "Самітня сосна", А. Куїнджі "Березовий гай", І.
Шишкіна "Дуби".
Хід уроку
I. Організаційна частина. Повідомлення теми і завдань уроку.
II. Робота над темою уроку.
1. Актуалізація опорних знань.
— Назвіть дерева, які ви знаєте.
— Які з них ростуть у лісі, а які в садах? Опишіть їх. (Діти діляться своїми
враженнями.)
2. Дидактична гра "В якому будинку ми живемо?"
Клас ділиться на три ряди (умовно три "будинки"). Учні з вчителем
домовляються, в якому "будинку" вони житимуть — дубовому, березовому чи
сосновому. Діти відгадують загадки і визначають, у якому "будинку" це дерево
росте.
Відгадай, як звуть наш дім,
Все про нього розповім.
Стовбур жовтий, мов янтар,
Досягає й стелі, й хмар.
І колючі, й довгі, й тонкі
На гілках зелені голки.
Шишок безліч ... та маленькі,
І не довгі, а кругленькі. (Сосна)
Відгадай, як звуть наш дім,
Все про нього розповім.
Гарне дерево, міцне.
Листя різьблене, рясне.
А на гілочках крилатих
Буде жолудів багато. (Дуб)
Відгадай, як звуть наш дім.
Все про нього розповім.
Білокрилий, наче птах,
І оспіваний в піснях.
Дрібне листячко на нім.
Що й казати — гарний дім! (Береза)
3. Вступна бесіда.
Учні, найбільшу насолоду і радість, найпалкішу любов до рідного краю, до
життя викликає спілкування з природою. Вона завжди чарувала і чарує,
хвилювала і хвилює людину. Шепіт голубої води, зелених дібров, спів
дзвінкоголосих пташок, тихий шелест гілок, запах і розмаїття квітів — усе це
дорога серцю незрівнянна природа рідного краю.
Діти, а чи любите ви подорожувати? Тоді вирушаймо в подорож до осіннього
лісу.
(Звучить грамзапис із голосами птахів.) Дівчинка: Давно вже скошені лани,
Стоять степи похило, А в лісі, в лісі восени Так любо ще, так мило!
Мох закрив поляни лисі, Скрізь ялини та дуби, А під кущиком — гриби.
Дівчинка: Як навколо все красиво: Ліс, озера — просто диво, Наче казочка
чудова! Розказати? Я готова. Шумить верхами буйний ліс — Дуби,берези,
буки. Співає сойка, свище дрізд І воркотять голубки. Стрибає білка по
верхах, Дітей зозуля кличе. Вітрець шепоче в галузках, В яру потік мугиче.
Цілує сонечко листки У ніжній теплій ласці, Гриби наділи шапочки Так само,
як у казці (М. Підгірянка).
Вчитель: Уявіть собі, що дерева, як будь-які живі істоти, мають різні почуття
— радість, смуток, біль ... Як і людина, дерево може здаватися нам різним за
характером, тобто бути ніжним і соромливим, радісним і доброзичливим, або
злим і похмурим, задумливим чи гордовитим...
Воно може виглядати здоровим та щасливим, або навпаки — хворим та
бідолашним.
У людини про її вдачу можуть розповісти очі, вираз обличчя, постать та
рухи... А як у дерев? Вони теж мають свою постать, статуру, що виявляється у
стовбурі, гілках, галузках й листі. Різними за своїм характером можуть бути як
стовбур, так і віття: прямі, похилі, покручені. Тут має значення все — товщина,
напрям, рух ... І все це можна передати лініями.
4. Перегляд демонстраційного матеріалу (з коментарем учителя).
5. Декламування віршів.
Липонько, липко пахуча,
Чом ти спинилась па кручі?
Чом так далеко ростеш?
Чом ти для нас не цвітеш?
Липа шумить, мов жаліє:
—Тут мені сонечко гріє. Звідси вас бачу, і вам Бджілкою мед передам.
— Про яку липу розповідається у цьому вірші?
— Якими словами звертаються до неї?
— Опишіть, як ви уявляєте собі це деревце. (Діти діляться своїми
враженнями.)
У гаю, у гаю чепурненька Там берізка стоїть, ой тоненька. Низько берізка
нахилилась, Гірко берізка зажурилась.
—Що з тобою, берізонько, чи втомилася, Чи на вроду свою задивилася?
—Люди недобрії зустрічалися, Тому віти мої обламалися. Лікували ми берізоньку
білесеньку, Поливали щодня молодесеньку. Стала берізонька веселенька, Стала
берізонька зелененька.
— Який стан берізки на початку і у кінці вірша?
— Чому деревце було таким зажуреним?
— Як би ви намалювали цю берізку? (Діти діляться враженнями.)
Прикро, але ще трапляється так, коли люди без жодних на це причин зрубують
дерева, ламають гілочки. Учень: Берізонько, берізонько, ти мавка лісова,
зелені твої кіски вітрисько розвіва. Стоїш ти при дорозі у травах і кушах, і
білі твої ноги все миєш у дощах. Прошу вас: із берези ви соку не точіть, ви
краще їй сестричку зелену посадіть.
Ви краще їй шпаківню поставте на гілках, щоб прилітав до неї друг лісу —
добрий шпак!
6. Перегляд репродукції Архипа Куїнджі "Березовий гай". Дивлячись на
картину, виникає таке враження, ніби літнього сонячного дня, пробравшись
через кущі, ми опинилися на широкій галявині. Ранок, ще не розсіялась
вранішня свіжість роси ...
Художник зобразив об'ємні, осяяні боковим світлом стовбури беріз на фоні
залитої сонцем галявини і затемненого гаю. Берізки величаво піднімаються
високо в небо. Майже не видно гілок.
Картина оспівує радість життя. Сонце — символ життя, радості світу — несе
живильну силу землі.
7. Декламування вірша.
А це дуб — не просто дуб, А дубисько вічний. Ходить сторож молодий І дуби ці
лічить. Полічив і записав, І сказав по тому: "Літ не менше, як п'ятсот Дубиську
оцьому."
— Яким ви уявляєте собі цього дуба-дубиська?
— Як би ви його намалювали?
(Діти діляться своїми враженнями.)
8. Перегляд репродукції картини Івана Шишкіна "Дуби" (з коментарем
учителя).
9. Поетапність зображення малюнка вчителем.
Отже, дерева можуть бути: величними та розкішними; колючими та
непривітними; зажурливими та таємничими; скромними та непомітними; та
такими, що тягнуться до світла. Ваше завдання полягає в тому, щоб показати на
малюнку різні за характером або станом дерева.
10. Практична діяльність учнів. III. Підсумок уроку.
1. Словникова робота.
Пейзаж —'малюнок, на якому зображена природа.
2. Перегляд малюнків.
3. Демонстрування дитячих робіт.
Тема. Узагальнюючий урок за темою. Природа навколо нас. Червона книга
України. Створення книги"Скарги рослин і тварин".
Мета. Довести до розуміння учнів значення природоохоронної роботи,
ознайомити учнів з правилами поведінки в природі, з рослинами і тваринами,
які потребують охорони; виховувати бережне ставлення до природи, прагнення
охороняти її, бути їй другом. Обладнання. Таблиця "Сторінками Червоної книги
України", Конституція України, ілюстративний матеріал "Рідкісні тварини і
рослини", таблиця "Людина і природа".
Хід уроку
I.Організаційний момент.
II. Фенологічні спостереження.
III. Актуалізація опорних знань.
Слухання оповідання В. Сухомлинського "Чому Оля не зірвала квітки?" Рановранці першокласниця Оля йшла до школи. БІЛЯ дороги вона побачили квітку
ромашку.
Ой, яка красива квітка! Оля вже простягла руку, щоб зірвати й понести
І її до школи. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А в кратинці І
горить сонечко, і блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя — все а
краплинці. Задивилась Оля на краплинку роси й не зірвала квітки.
— Чому ж Оля не зірвала квітки? Як потрібно ставитись до зелених І
насаджень, квітів? Як ви ставитесь до навколишньої природи? Як | оберігаєте
птахів, комах та інших тварин? Які корисні справи ви зробили І для охорони
природи?
IV. Вивчення нового матеріалу.
1. Бесіда з елементами розповіді про правила поведінки в природі.
Треба вміти правильно поводитися в лісі. Скажіть:
— Чи можна в лісі оберемками рвати квіти?
— Псувати на деревах кору?
— Здіймати гамір?
— Кривдити лісових мешканців?
— Руйнувати мурашники?
Мешканців лісу не можна тривожити шумом, криком. Не слід смітити в лісі.
Збираючи ягоди чорниці, пам'ятайте, що не можна виривати кущики і корінням.
Адже кущик чорниці може пригощати своїми ягодами 300 років. Не можна
кидати каменем в жаб, руйнувати мурашники, пташині гнізда. Жаба полює за
комарами, які розвелися в лісі, а де є мурашники — дерева менше хворіють. Без
пташиної пісні ми не ночуємо весни.
Збираючи гриби, не можна виривати їх разом з грибницею. їх треба і ірізати
або, злегка повернувши, витягнути з ґрунту.
Ліс — це велика скарбниця природи. Треба оберігати його багатства, вміло
їх використовувати. Ліс відкриє свої таємниці лише тому, хто приходить до
нього як друг. Що більше ви будете знати про ліс, то більше любитимете його.
А того, кого любиш, і сам ніколи не скривдиш, і іншим не дозволиш.
Влітку ви підете з рідними чи друзями на луки, де ростуть ромашки і
дзвіночки, червоні гвоздички і маки. Не будьте безжалісними, зробіть
невеличкий букет, а не рвіть цілі оберемки. Не будьте жадібними, бо вже мало
ромашок, дзвіночків та інших квітів залишилося біля великих міст, їх теж треба
берегти. Без них не такі яскраві і барвисті луки та горби, і літо не таке
багатоколірне.
Не забруднюйте річок і струмків, озер і морів. Дбайте про чистоту води.
2. Обговорення ситуації.
Андрій і Олег побачили в лісі під кущем маленьке пташеня, яке випало і
гнізда. Олег сказав:
— Давай заберемо його із собою і виростимо.
Андрій заперечив:
— Ні, давай залишимо. Батьки пташеняти врятують його.
— Діти, допоможіть хлопцям у цій суперечці.
3. Слухання вірша А. Камінчука "Будь природі другом".
Он повзе мурашка, ось хлюпоче річка.
Не зривай ромашку, не топчи травичку.
В зелені діброва, в китицях калина.
Глянь, яка чудова наша Україна!
Журавлі над лугом
линуть рівним клином.
Будь природі другом,
будь природі сином.
Знай-бо, — це не мода,
це життя потреба.
Нас віта природа
чистим синім небом.
— До чого нас закликає автор вірша? Що значить бути природі другом?
4. Робота з таблицею "Людина і природа".
Учні розглядають малюнки і відповідають на запитання вчителя. Учитель
підсумовує.
— У природі все тісно пов'язане між собою. Людина — частина природи.
Вона не може жити без повітря, води, рослин і тварин. Якщо клуби диму
фабрик і заводів забруднюють повітря, якщо стічні води забруднюють річки,
ставки, то страждає не тільки природа — хворіє і страждає людина.
Ось чому те, що ми називаємо охороною природи, є охороною самої людини.
На всій земній кулі люди зрозуміли, що охороняючи природу, вони охороняють
багатства і красу рідної землі, своє майбутнє.
У Конституції України записані спеціальні закони про охорону природи.
Кожна людина зобов'язана їх виконувати.
5. Фізкультхвилинка.
6. Розповідь учителя про Червону книгу України.
Червона книга — це список рідкісних видів організмів і таких, що
перебувають під загрозою зникнення. "Червону книгу" України видано в 1980
році. Рослини і тварини, занесені у цю книгу, охороняються законом. До кожної
статті подано ілюстрацію (малюнок чи фотокартку). Сторінки цієї книги
різнокольорові. Кожен колір щось символізує: чорний — це безнадія, червоний
— небезпека, оранжевий — наближення небезпеки, жовтий — увага, можлива
небезпека, білий — невідомість, сірий — туманне уявлення, зелений — надія на
повне відновлення.
7. Робота з таблицею "Сторінками Червоної книги".
— Розгляньте малюнки. Назвіть рослини і тварин, яких занесено до
Червоної книги.
8. Розповідь учителя.
— Держава піклується про охорону природи. На цю справу виділяються
кошти. Створюються заповідники, заказники, в яких охороняються рідкісні
рослини і тварини. Зараз в Україні нараховується ІЗ заповідників,
94
І ) національні парки, 4 заповідно-мисливські господарства, понад 1500
державних заказників.
Найстаріший в Україні державний заповідник — Асканія-Нова, розташований
серед степових просторів півдня України у Херсонській І області, створений в
1921 році.
Наймолодший заповідник в Україні — Медобори, створений у 1990 році. Він
знаходиться у Тернопільській області.
Проте самих заповідників та заказників, Червоної книги та державного
іакону про охорону навколишнього середовиша буде замало, якщо кожен ) нас
не навчиться ставитись до природи як чуйний, дбайливий господар. Будьте
природі другом! Пам'ятайте: природа — наш рідний дім! Все, що вона дає нам,
треба шанувати, любити, охороняти!
9. Створення книги "Скарги рослин і тварин" своєї місцевості.
V.
Закріплення вивченого матеріалу. 1. Робота в зошиті (с. 46-47).
!2. Вирішення ситуативних завдань.
а)
Ви зустріли у лісі зайченя. Чи заберете його додому, щоб доглядати [
за ним?
б) Ви побачили, що діти збивають та топчуть мухомори. Чи правильно вони
роблять?
в) Відпочиваючи біля річки, озера, ви побачили, як діти зривають білі
водяні лілії (біле латаття). Що ви їм скажете?
г) Під час прогулянки до лісу чи в парк ви зустріли небачені раніше, рідкісні
або дуже красиві рослини. Якими будуть ваші дії?
3. Відповіді на запитання.
— Чому зникають на Землі рослини і тварини?
— Які рослини занесені в Червону книгу України?
— Чому треба охороняти тварин?
4. Робота з підручником (Додаток. С. 103-106). Читання віршів про
природу.
VI. Підсумок уроку.
Тема.Технічне моделювання з деталей конструктора. Ви
готовлення гойдалки.
Мета:
ознайомити учнів з деталями набору технічного
конструктора, його складом і способом з'єднання деталей; навчити
конструювати вироби за технічним рисунком та користуватися інструментами
для складання моделей; виготовити нескладні моделі технічних об'єктів;
розвивати технічне мислення; виховувати інтерес до моделювання та конструювання.
Обладнання: демонстраційний матеріал — технологічна карта «Моделюємо із
деталей конструктора, набори дета- лей технічного конструктора, зразки
виробів; для індивідуального користування — набор технічного
конструктора, альбом «Вчуся все робити сам».
ХІД УРОКУ
і ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
— Що виготовляли на попередньому уроці?
— Який матеріал використали для виготовлення макетів?
— Як з'єднували деталі макетів?
— Які види машип ви запам'ятали?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
Сьогодні будемо працювати з набором технічного конструктора.
Ознайомимось з його складом і призначенням деталей, способами їх з'єднання.
Навчимося конструювати прості технічні об'єкти.
IV. ВИКЛАД НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Розгляньте ці моделі. (Демонстрація.) Ви можете сказати, з чого нони
виготовлені? (Відповіді учнів.) Ці моделі виготовлені з деталей конструктора.
Конструктор — це набір пластмасових або метале- них деталей з отворами, із
яких за допомогою болтів і гайок збирають моделі різних технічних об'єктів.
Перший конструктор був розроблений в Англії на початку мину- иого
століття. Нині, мабуть, не багато знайдеться у світі хлопчиків, які б не гралися
такою іграшкою, не складали з її деталей різні вироби: чи то гойдалку, чи
автомобіль, чи підйомний кран, візок, самокат або інші вироби.
Але перш ніж приступити до роботи з конструктором, необхідно вивчити
його склад, призначення деталей та способи їх з'єднання. Відкрийте свої
коробки й подивіться, що в них є. Це різні планки, пластини, коробки, кутники,
скоби та інші деталі. Тож розглянемо їх (с. 41 альбому).
До деталей конструктора належать:
— штаба — плоска вузька деталь з одним рядом отворів;
— кутник — зігнута під кутом планка з одним рядом отворів у кожній полосі;
— пластина — широка деталь з кількома рядами отворів;
— скоба — деталь з відігнутими під црямим кутом кінцями й одним рядом
отворів;
— плита — деталь з відігнутими під прямим кутом краями, що має кілька рядів
отворів;
— коробка — деталь з відігнутими під прямим кутом чотирма краями й
отворами всередині;
— диск — тонка кругла деталь з отвором у центрі й кількома І рядами отсорів
навколо нього;
— шайба — кругла деталь з одним отвором у центрі;
— колесо — товста кругла деталь з флянцем і отвором у ньому, і яка часто
комплектується гумовими шинами;
— вісь — кругла довга деталь без різьби;
— шпилька — кругла довга деталь з різьбою на обох кінцях;
— гайка — шестигранна деталь з різьбою всередині;
— болт — кругла деталь з різьбою і голівкою, що має проріз для викрутки.
Крім цих деталей до складу конструктора входять інструмен- ] ти —
гайковий ключ і викрутка. (Демонстрація деталей коне тру к тора та
інструментів.)
Запропонуйте учням розглянути малюнки альбому, на яких зобра- ] жено
правила користування викруткою та гайковим ключем (с. 41).
Усі деталі конструктора при збиранні моделей можуть мати ру- ^ хоме або
нерухоме з'єднання. Найпростіше з'єднання деталей —одним болтом і однією
гайкою. Але таке з'єднання ненадійне: якщо одну з деталей повернути проти
годинникової стрілки, то міцність і такого з'єднання ослабне. Таке з'єднання і
називається рухомим.
Щоб з'єднання було міцнішим, деталі з'єднують за допомогою двох болтів і
гайок. З'єднані таким способом деталі не можна повернути ні в який бік.
При з'єднанні двох деталей болт закручують у гайку чи гайку накручують на
болт за годинниковою стрілкою. (Демонстрація.) При закручуванні чи
відкручуванні болта викрутку вставляють її робо- чим кінцем у шліц болта
(проріз на його голівці) й обертають в необхідному напрямку. При цьому вісь
викрутки і вісь болта повинні розміщуватися на одній прямій лінії.
(Демонстрація.) Щоб при за
кручуванні та відкручуванні гайка не оберталась, її підтримують гайковим
ключем. (Демонстрація.)
Сьогодні ми виготовимо просту модель гойдалки. Конструкцію її ми всі
знаєте, адже всі гойдалися на ній.
V. АНАЛІЗ ЗРАЗКА ВИРОБУ
Подивіться на зразок моделі гойдалки.
— Із яких частин складається модель?
— Скільки деталей та яких саме необхідно для її виготовлення? (Відповіді
учнів.)
Модель гойдалки складається з таких основних частин: осно- ии, стійок,
перекладини та сидіння. Для виготовлення моделі знадобляться: коробка — 1
шт., скоба на 4 отвори — 1 шт., вісь — 1 шт., штаба — 2 шт., шнур — 2 шт.,
болт — 2 шт., шайба — 2 шт.
VI. ІНСТРУКТАЖ
Послідовність виготовлення гойдалки (мал. 33).
1. Підберіть з набору конструктора необхідні деталі (1), а всі інші приберіть до
коробки, щоб не заважали.
2.
До коробки прикріпіть дві штаби (2). З- У верхні отвори штаб вставте вісь
(3).
4. Відміряйте й відріжте дві нитки завдовжки як довжина штаб.
5. Прив'яжіть нитки одним кінцем до скоби, а другим — до перекладини
гойдалки (4).
6. Випробуйте модель.
VII. ПРАКТИЧНА РОБОТА
Учні складають модель гойдалки за схемами в альбомі (с. 42) та
технологічною картою.
Учитель допомагає підбирати необхідні деталі, слідкує за правильним
виконанням збиральних операцій, дотриманням правил роботи з інструментами.
І «III. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Наприкінці уроку вчитель проводить заключну бесіду щодо ви- I ннвчення
засвоєння учнями назв деталей конструктора, їх призна- I чі пня та способів
з'єднання.
ПРИБИРАННЯ РОБОЧИХ МІСЦЬ
А зараз розберіть свої моделі, деталі покладіть у відповідні ча- I рунки
коробки.
Автор
dexnadin
Документ
Категория
Методические пособия
Просмотров
103
Размер файла
99 Кб
Теги
рвпрпрвіповіооілф
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа