close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Ridna mova

код для вставкиСкачать
Святченко
Ольга Миколаївна
Випереджуючий урок рідної мови
Тема уроку: Префікс як значуща
частина слова. Словотворча роль префікса
Мета уроку:
 ознайомити учнів з роллю префіксів у
словах, їх словотворчою функцією, вчити з’ясовувати лексичні
значення слів з найуживанішими префіксами;
 розвивати спостережливість, уміння порівнювати, чуття мови,
виконувати розбір слів за їх будовою;
 виховувати любов до праці.
Обладнання: картки-слова, таблиця-схема «Будова слова», пам’ятки для
учнів щодо розбору слів за будовою, конверти, прислів’я, портрет
Т.Г.Шевченка, одяг з кишенею, тлумачний словник, малюнки.
Завдання уроку: Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
Девіз уроку:
Схилились голівки до праці мерщій,
Ти всі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
Щоб кожна хвилина не втратилась марно.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Пригадати вивчене про будову слова на минулих уроках.
«Мозкова атака»
 Що таке закінчення і як його визначити?
 Що таке основа слова? Які частини слова є його основою?
 Як визначить корінь слова?
 Де в слові стоїть суфікс і префікс?
 Як позначаються частини слова?
Подорож країною Морфологією. Тренувальні вправи
Не за синіми морями, не за дальніми лісами.
А в Словарику-Країні жили-були поживали
Старий корінь сивуватий,
Префікс-брат його молодший,
Суфікс – добрий молодець
І закінчення на кінець.
Були всі вони сусіди,
Жили мирно, не тужили.
І в Словарії, звичайно,
Поважали їх й любили.
Одне одному служили
і слова нові творили
На дошці прикріплені картки – слова:
Країна морфологія
Морфеми:
1. Корінь – ∩
2. Префікс – ¬
3. Закінчення –□
4. Основа слова –
‫ٮ‬
5. Суфікс - ٨
Учитель. Значущі частини слова, з якими ви вже ознайомились на
минулому уроці, називаються – морфемами.
Робота в групах (кожній групі дається картка «Розбір слова за
будовою» в розкиданій послідовності).
Завдання: Правильно встановити послідовність розбору слова за його
будовою за допомогою цифр (1, 2, 3, 4, 5)
Розбір слова за
будовою
Префікс
Корінь
Закінчення
Суфікс
Основа слова
Розбір слова за
будовою
Перевірка виконання завдань
1) Закінчення
На дошці учитель вивішує таблицю
2) Основа слова
розбору слова за будовою.
Групи звіряють свої відповіді за нею.
3) Корінь слова
4) Префікс
5) Суфікс
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Загадково-природничий диктант
Завдання
 Відгадати загадки. В словах відгадках визначити корінь слова.
 Як називаються ці слова?
 В якому слові перед коренем знаходиться морфема?
1) Один із станів води, буває взимку. (Сніг)
2) Ніжна зірка сніжно-біла
На рукав мені злетіла
Поки ніс її сюди,
Стала краплею води.
(Сніжинка)
3) Птах цей червоногрудий
Не лякається застуди.
Як сніги впадуть умить
Із Сибіру прилетить. (Снігур)
4) Що зліпили діти зі снігу? (Сніговик)
5) Казкова красуня зі снігу (Снігуронька)
6) Як назвати стан природи, коли випало багато снігу? Слово відповідає
на питання (що зробило?) (Засніжило).
Сніг, Сніжинка, Снігур, Сніговик,
Снігуронька, Засніжило.
Аналіз слова засніжило
На дошці вивішується малюнок, за ним діти
пояснюють слово засніжило.
Учитель. Так діти, морфема, яка стоїть
перед коренем (сніж) в слові (засніжило), називається – префіксом.
ІV. Оголошення теми і мети уроку
V. Засвоєння нового матеріалу
Ознайомлення з правилом (Що таке префікс і яка його роль як
морфеми). Діти ознайомлюються з правилом зі
слів учителя.
Закріплення правила
Гра «Берег – річечка». Учні діляться на
варіанти. І варіант – берег, він сидить на місці, ІІ
варіант – річечка, він знайомить кожного учня
свого ряду з правилом. Таким чином, кожний
учень розказує дане правило 5-6 разів.
VІ. Закріплення здобутих знань про префікс
Гра «Будівельники» (диференційовано)
«Сонечки»
«Промінчики»
З даних морфем утворити слова і
За допомогою префіксів утворити
знайти слово з префіксом, визначити
нові слова від слова йти.
його.
(Прийти, дійти, зайти, вийти,
вод, ич, ян, к, під, ий, а
перейти, підійти)
(Вода, водичка, водяний, підводний)
Робота в парах
Вправа-конкурс «Хто більше добере префіксів до слів: лити,
фарбувати»
«Сонечки»
по
до
за
пере
під
ви
лити
«Промінчики»
до
за
на
пере
під
по
фарбувати
Фізкультхвилинка (психологічний тренінг)
Учні показують рухами все те, що їм говорить учитель.
Учитель. Сядьте зручно, закрийте свої оченята. Уявімо,
що ми на подвір’ї.. Випало багато снігу. Сонечку набридло
сидіти в своїй хатинці, і воно посилає нам свої промінці. Вони торкаються
вашого обличчя, пестять його. Доторкніться до них. Ми простягаємо ручку,
щоб зловити промінчик, але відчуваємо, що на руці сніжинка. Вона замерзла,
давайте її зігріємо. Від нашого тепла вона розтанула. Потремо свої долоньки
з силою, щоб відчути в них багато тепла. Притуліть свої долоньки до
долоньок товариша і скажіть один одному свої побажання:“Я дарую тобі своє
тепло. Будь добрим, щирим, милосердним”.
Каліграфічна хвилинка (диференційовано)
Спільне для команд завдання:
1. Каліграфічно записати словосполучення букв і слово «праця»
Ця, пр, ац, праця
«Сонечки»
«Промінчики»
2. Дібрати синоніми до слова праця.
2. Записати 2 словосполучення зі
(Праця – робота – труд)
словом праця.
(Тяжка праця, легка праця)
3. За допомогою префіксів від слова
праця утворити нові слова.
3. Розібрати слово праця за
(попрацювати, допрацювати,
будовою.
запрацювати, відпрацювати)
Перевірка виконаних завдань
Завдання. Пригадати прислів’я про працю.
Орієнтовні відповіді
Не дивись на чоловіка, а на його діло. Де руки і охота, там кипить
робота. Добре роби – добре й буде. Була б охота – піде на лад усяка робота.
Не кажи не вмію, а кажи навчусь.
Робота з підручником
Робота в парах. Вправа 241 (усно)
Схід – захід
Вхід – вихід
Влетів – вилетів
Заніс – виніс
Зачинити – відчинити
Закопати – відкопати
Завдання. До поданих слів дібрати
антоніми, виділити в них префікси.
(Взаємоперевірка)
Розвиток зв’язного мовлення
Бесіда «Для чого людям джерельце і як потрібно за ним доглядати?»
Вправи 242, 243 (диференційовано)
« Сонечки»
«Промінчики»
Вправа 242
Вправа 243
1. Виписати виділені слова,
1. За зразком. Утворити нові слова
визначити в них префікс.
за допомогою префіксів і записати
(Виблискує, прийду, порозчищаю,
словосполучення (3 слова).
обкладу, обмощу, задзвенить,
(Занести сумку, перенести через
заспіває)
річку, повести розмову, завезти
.
піску).
2. Пояснити наявність 2 префіксів в
слові порозчищаю.
Перевірка виконаних завдань
Орфографічна хвилинка
1. Пригадати вивчені слова, що не перевіряються наголосом
(усно).
Абрикос, апельсин, апетит, бензин, бетон, велосипед,
верблюд, вогнище, горизонт, гриміти, депутат, дециметр,
директор, електрика, кипіти.
2. Словникова робота над словом кишеня
а). Розгляд малюнку одягу з кишенею
б). Тлумачення слова кишеня
Кишеня – частина одягу (пальта,
куртки, піджака) у формі мішечка для дрібних речей і грошей.
в). Складання словосполучень (зручна кишеня, велика
кишеня, мала кишеня, повна кишеня, пуста кишеня).
г). Складання речення зі словом кишеня.
Орієнтовна відповідь
Діти люблять модні куртки з кишенями.
д). “ День прощання з помилками ” (таблиця зі словами, в написанні
яких були допущені помилки за 2 тижні).
На дошці демонструється таблиця зі
словами, в написанні яких були допущені
помилки учнями за 2 минулі тижні. Учням
дається
1
хвилина,
щоб
запам’ятати
правильне написання даних слів. Таблиця
закривається, а учні по пам’яті записують
дані слова собі в зошит, підкреслюючи дану орфограму.
Велосипед, стежка, зав’язь, дьоготь,
цок-цок,чик-чик
е). Перевірка виконаного завдання
Творча робота учнів (диференційовано)
Завдання. Розгадати шаради. В словах відгадках визначити
морфеми.
« Сонечки»
«Промінчики»
¬ від слова (проїзд);
∩ від слова (зима);
∩ від слова (лісник);
٨ від слова (веснонька);
٨ від слова (шматок).
 від слова (річка).
Пролісок
Зимонька
Розбір слів за будовою
Гра «Листоноша». Робота в парах
Завдання: Розібрати три слова і розмістити їх в ті конверти, щоб слово
потрапило за правильною адресою.
І група слів: візок, дощик, лісок
ІІ група слів: столики, стільчики, зимонька, дощечка
ІІІ група слів: посадка, привезли, донесла, проліски
Поетична хвилинка за вправою 244 (диференційовано)
Фронтальна робота
1). Словникова робота: монастир,
подорожні.
2). Читання тексту «Тарасова криниця»
(кращими учнями).
3). Пояснення заголовку.
4). Пригадування віршів Т.Г.Шевченка
(по одній строфі).
Письмове виконання вправи 244 (диференційовано)
«Сонечки»
«Промінчики»
У виділених словах визначити корінь
У виділених словах визначити тільки
і префікс:
префікс:
Вийшли, притомилися, захотілося,
Вийшли, притомилися, захотілося,
розгрібати, напилися, відпочили.
розгрібати, напилися, відпочили.
VІІ. Закріплення і узагальнення знань учнів (диференційовано)
« Сонечки»
«Промінчики»
Гра «Сходинки слів»
«Асоціативний кущ»
Узагальнити знання про префікс як У вільні клітинки «сходинок» вписати
літери так, щоб вийшло спільнокореневе
значащу частину слова (робота біля
слово або форма слова (слово гриб) (робота
дошки)
біля дошки)
Належить до
країни
Морфології
Являється
морфемою
Частина
основи
Г
Г
Г
Г
Г
Р
Р
Р
Р
Р
И
И
И
И
И
Б
Б
Б
Б
Б
Префікс
Значуща
частина
слова
Утворює
нові слова
Стоїть
перед
коренем
VІІІ. Підсумок уроку
Гра «Незакінчене речення»
 Частина слова, яка стоїть перед коренем,
називається……(префіксом)
 Змінна частина слова називається….. (закінченням)
 Префікс, корінь, суфікс це - ……(основа слова)
 Спільна частина споріднених слів називається…….. (корінь)
Гриби,
грибок,
грибний,
грибниця.
 Префікси служать для …… (творення нових слів)
ІX. Мотивоване оцінювання навчальної діяльності учнів
на уроці
За допомогою сигнальних карток учні оцінюють свою роботу на
уроці по рівнях: червоний колір – високий рівень, синій колір – достатній
рівень, жовтий колір – середній рівень.
X. Домашнє завдання (диференційовано). Вправа 245.
«Промінчики» - вправа 245 завдання 1,2. Правило с. 100.
«Сонечки» - вправа 245 завдання 1,2,3,4 Правило с. 100.
Святченко Ольга Миколаївна,вчитель початкових класів,
вчитель вищої категорії, вчитель -методист Костянтинівської
спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів Смілянського району,
Черкаської області
Автор
fialkauman
Документ
Категория
Методические пособия
Просмотров
501
Размер файла
592 Кб
Теги
ridna_mova
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа