close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Риси твого характеру. Оповідання «Глобус».

код для вставкиСкачать
Тема. Риси твого характеру. Оповідання "Глобус".
Мета: формувати в учнів уявлення про культуру поведінки; учити бачити негативні прояви поведінки й корегувати її, співвідносити свої вчинки з діями інших людей; розвивати в учнів бажання робити добро; виховувати здатність протидіяти негативному.
Хід заняття
І. Вступна бесіда.
Про друзів
Навчили нас матусі,
Як в радості рости.
За все миліші друзі - Їх треба берегти.
Як вишеньки у цвіті,
Щасливі ми в гурті.
Ми добрі й працьовиті,
Мов бджілки золоті.
Із дому вирушаєм - Нам сонечко сія.
До друзів поспішаєм
І ми, і ти, і я!
А без друзів жодна справа
Не цікава, не цікава,
І цукерка не смачна,
Навіть пісенька сумна.
(Н. Кир'ян)
Кожна людина мріє мати справжнього друга. Друг не залишить у біді, допоможе в скрутну хвилину. Справжня дружба - це безцінний дар, яким треба дорожити. Кого називають справжнім другом?
Як же відрізнити справжню дружбу від фальшивої?
ІІ. Читання оповідання "Глобус"
Хвилинка осмислення прочитаного.
Обмін враженнями.
- Що сталося на перерві під час чергування в класі Сашка і Максимка?
- Про що попросив Сашко Максимка?
- Як відреагував Максимко на прохання друга?
- Чи правильно повівся Сашко, коли Максим розбив шибку в чужому вікні?
- Чому Сашка не порадувало те, що тітонька йому повірила?
- Що запропонував другові Максимко, побачивши в однокласниці мобільний телефон?
- Чому Сашко не згодився на пропозицію Максима?
- Як ви думаєте, чи легко було Сашкові розказати вчительці правду?
- Які риси характеру допомогли Сашкові в цій складній ситуації?
- Чи можна вважати Сашка зрадником через те, що він так вчинив?
- Чи можна назвати справжнім другом Максима? Чому?
- Коли б вам довелося вибирати друга серед героїв оповідання, кого б ви вибрали - Сашка чи Максима? Чому?
- Які риси характеру, на вашу думку, повинен мати справжній друг?
Бесіда.
- Чи є у вас справжні друзі, подруги?
- Чому ви дружите саме з ними?
- Чи вам подобається ваш друг?
- Які риси характеру свого друга ви вважаєте найціннішими?
- Що б ви хотіли змінити у своєму характері, аби мати більше друзів?
- Чи можете ви вчасно сказати другові, що вам не подобаються якісь його вчинки?
- Чи обов'язково сваритися з другом, якщо ви бачите, що друг поводиться неправильно?
ІІІ. Робота з прислів'ями.
Поясніть значення прислів'я:
* Ненадійний друг гірше відвертого ворога.
* Друг пізнається в біді.
* Коня пізнаєш в біді, а людину в дружбі.
* Якщо друзі в злагоді, то й робота йде на лад.
* Найбільша з наук - дружба.
* У дружбі немає меж.
* Сонце зігріває повітря, а друг - душу.
* Друзі - дзеркало один для одного.
* Хороший друг міцніший від кам'яного муру.
ІV. Читання віршів про дружбу.
V. Підсумок заняття.
Запам'ятайте: щоб мати хорошого друга, треба самому навчитися бути справжнім другом.
Глобус
Сашко з Максимком чергували в класі. Полили квіти, дошку стерли. Сашко вирішив ще й пил витерти у книжковій шафі. На верхній полиці стояв великий глобус. Сашко підставив стільця, щоб дотягтись до полиці, взявся за підставку глобуса і раптом, не втримавши його в руках, впустив додолу.
Глобус вдарився об підлогу і розколовся на кілька великих черепків. Сашко завмер на місці, злякано дивлячись на ті черепки. Підбіг Максимко.
- Ага, розбив! - вигукнув він. - Я зараз розкажу вчительці! - Не треба, не розказуй, ти ж мені друг,- у розпачі благав Сашко.
- А що ж ми скажемо?
- Ну, давай щось придумаємо.
- Гаразд, скажемо, що вікно було відчинене і глобус від протягу упав,-вирішив Максимко.
Учителька здивувалася, що вітер розбив глобус, але допитуватись не стала.
А Сашкові так тяжко було на душі! Сам неправду сказав, та ще й Максимка примусив...
Минуло кілька днів. Якось Максимко не виконав завдання з математики, взяв тихенько зошит Сашка, почав списувати. Пот бачив Сашко, а Максимко йому:
- Я ж не розказав про глобус, ми ж друзі.
- Звичайно, друзі,- відповів Сашко- списуй, будь ласка,- та й вийшов із класу.
Увечері хлопці грали у футбол. Максимко повчав малюків, як голи забивати. Розігнався, вдарив...
М'яч із свистом пролетів над головами хлопчиків і з дзенькотом влетів у вікно на першому поверсі. Посипалося скло, малеча кинулася врозтіч.
До хлопців підбігла літня жінка:
-Ах ви ж розбійники! - вигукнула вона.- Я бачила, це ти розбив,- звернулася до Максимка,- зараз підемо до батька, розкажеш йому, як ти в чужих вікнах шибки б'єш!
- Це не я, тітонько!
- А хто ж, коли я сама бачила?!
-Ні, не я, той хлопець утік звідси,- скиглив Максимко. Скажи, Сашко, що не я, ти ж мені друг!
- Це не він,- почервонівши, сказав Сашко,- справді, не він...
Тітонька розгублено озирнулася навкруги, але хлопців уже близько не було.
-Ну, гаразд, тобі я вірю,- сказала тітонька, звертаючись до Сашка,- я знаю, що ти чесний хлопчик.
Здається ж, похвалила вона Сашка, але це чомусь не додало йому радості.
Наступного дня Надійка принесла в клас мобільний телефон, хоча вчителька не дозволяла цього робити, бо телефони заважають працювати на уроках. Але в Надійки мама поїхала у відрядження і залишила доньці телефон, щоб мати з нею зв'язок.
На перерві всі розглядали телефон, звичайно, трішки заздрячи однокласниці, бо він таки справді був гарний - невеличкий, сріблястий, з кришечкою, яка закривалася і відкривалася з мелодійним дзвоном.
Максимко бачив, що Надійка поклала телефон у бічну кишеню рюкзачка.
Перед уроком фізкультури, коли всі діти побігли до спортзалу, Максимко затримав Сашка в класі.
-Давай візьмемо телефон,- запропонував він другові,- я знаю, куди Надя його поклала.
- Як це - візьмемо?! Ти що?! Це ж справжня крадіжка,- обурився Сашко.
- Так ми не назовсім візьмемо, пограємось, а завтра повернемо,- вмовляв Максимко.
- Ні, я не хочу і тобі не раджу,- твердо відповів Сашко, дивлячись, як Максим дістав телефон і пробує відкрити кришечку.
У цей час хтось забіг до класу, і Максимко похапцем заховав мобільника до кишені.
Після фізкультури учні повернулися до класу, і Надійка зразу ж помітила пропажу. Вова в сльозах кинулася до вчительки.
-Віддай телефон,- пошепки попросив Сашко Максимка.
- Мовчи, ти ж мені друг,- відповів Максимко, затиснувши в кулаку телефон і ховаючи його глибше в кишеню.
- Віддай,- повторив Сашко - Я розкажу вчительці.
- А я про тебе не розказував,- нагадав Максимко.
Сашко тяжко зітхнув, підвівся з-за парти і голосно, на весь клас, звернувся до вчительки:
-Галино Петрівно, то я розбив глобус! Вибачте, будь ласка! - і повернувшись до Максима, сказав: - Максимку, віддай Наді телефон! - і так йому стало спокійно і легко на серці...
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
338
Размер файла
44 Кб
Теги
характеру, глобус, оповідання, риси, твого
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа