close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

урок 6

код для вставкиСкачать

УРОК 6
Тема: Довкілля рослин. Пристосування рослин до різних умов існування. Охорона рослин.
Мета: Формувати поняття "довкілля рослин", ознайомити учнів із способами пристосування рослин до різних умов життя, розширити знання учнів про охорону рослин, заходи держави щодо їхнього збереження;
розвивати вміння спостерігати, аналізувати, встановлювати причинно-
наслідкові зв'язки, робити висновки;
виховувати бажання захищати рослини від знищення, любов до рідного краю.
Обладнання: таблиці, предметні малюнки, ілюстрації.
Тип уроку: заочна екскурсія в природу. (слайд 1)
Хід уроку:
І. Хвилинка спостережень. (слайд 2)
- Давайте подивимось на наш дуб.
- Що його оточує?
- Чим він закріплений в ґрунті?
- Що йому дає вологу?
- Звідки він отримує тепло?
- Що росте біля дуба?
- Хто живе на дубі?
- Хто приходить до дуба відпочивати?
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
- Сонце, повітря, ґрунт, дощ, комахи, птахи, звірі, люди чим вони є по відношенню до дуба? (довкіллям)
- Чи все, що оточує дуб, необхідне йому для життя?
- Що необхідне для життя рослин?
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
- Сьогодні на уроці ми здійснимо заочну екскурсію в природу під час якої продовжимо розмову про рослини, їх довкілля і про те, як вони пристосувалися до різних умов життя. А для цього складемо план екскурсії.
План екскурсії
1. Які умови необхідні для життя рослин?
2. Що означає вислів "пристосовуватися"?
3. Як людина змінює умови життя рослин?
4. Що таке довкілля?
5. Правила поводження в довкіллі.
ІV. Вивчення нового матеріалу. 1. Пристосування рослин до різних умов життя. Робота з підручником с. 127- 128:
а) пристосування до існування в посушливих умовах (слайд 3);
- До життя в умовах недостатньої кількості води рослини пристосувалися по-різному. - Під час екскурсії ми повинні зробити деякі записи, як справжні дослідники. Отже, ми заповнимо таблицю "Пристосування рослин до різних умов життя", потім перевіримо.
- Давайте розглянемо малюнки і зробимо висновки.
- Одним рослинам допомагає виживати довгий корінь.
- Відшукайте в підручнику (с. 127 ІІ абзац) як це відбувається в природі?
- Корінь інших рослин розгалужується у верхніх шарах ґрунту, щоб вбирати якнайбільше вологи, що з'являється з короткочасними дощами.
- Є рослини, з товстими і м'ясистими листками чи стеблами. - Відшукайте в підручнику (с. 127 ІІ абзац) що це їм дає?
- У деяких рослин листки перетворилися на колючки. - Відшукайте в підручнику (с. 127 ІІ абзац) як це їм допомагає вижити в посушливому місці?
б) пристосування до існування в місцях, де багато вологи (слайд 4);
- Як ви думаєте, які корінь і листки у рослин, що живуть у місцях, де багато вологи? (міркування учнів)
- Прочитайте про це в підручнику (с. 128 І абзац)
в) пристосування до різного освітлення (слайд 5); - Розглянемо дві рослини: конвалію і папороть.
- Де ростуть ці рослини?
- Але ж там мало світла. - Як ви гадаєте, що допомагає їм рости?
- Відшукайте відповідь на це запитання в підручнику (с. 128 ІІ абзац).
- Назвіть рослини, що цвітуть ранньою весною.
- Чому вони так рано квітнуть у лісі, адже там багато дерев? (бо ранньою весною на деревах немає листя).
г) заповнення таблиці "Пристосування рослин до різних умов життя"
(слайд 6)
посушливі місцяболоталісидовге коріння
розгалужений корінь
м'ясисті листки і стебла
листки у вигляді колючокширокі і довгі листки
коротке коріння
ґ) пристосування до зміни пір року (слайд 7);
- Рослини пристосувалися не тільки до різних умов життя у довкіллі, а й до зміни пір року.
- Давайте розглянемо як це відбувається.
пора рокузміни в рослинізима
весна
літо
осіньстан спокою
бруньки
листки і квіти
листопад, плоди та насіння
- Що є основною причиною змін, що відбуваються з рослинами в різні пори року? (міркування учнів)
2. Розв'язання проблеми (робота в малих групах) (слайд 8)
а) робота з додатковим матеріалом;
- Рослини постійно знищуються тваринами і людиною.
- Чому вони не зникають зовсім?
- Зараз ви попрацюєте в групах по 4 чоловіки з додатковим матеріалом. Потім представник кожної групи виступить в ролі вчителя, розповівши, як рослини захищаються від зникнення. (учні працюють)
- Давайте розглянемо малюнки і пояснимо, які засоби захисту рослин? (відповіді учнів)
- Про який спосіб захисту рослин ми не сказали? (розмноження кореневищем)
б) гра "Як ми захищаємося?"
- Я називатиму рослини, а ви подумайте і скажіть, чим вони захищаються.
а) шипшина, троянда, ожина, малина;(колючки та шипи)
б) кропива, конвалія; (отруйна речовина)
в) полин, чистотіл; (гіркий смак)
г) лобода, щириця, кульбаба; (багато насіння)
д) осот, конвалія, берізка. (довге кореневище)
3. Охорона рослин.
а) що таке "довкілля"?
- Пригадайте наш дуб.
- Що його оточувало?
- Як це назвати одним словом ви дізнаєтесь, коли прочитаєте в підручнику (с. 126, І абзац).
- Отже, довкілля - це все, що оточує живий організм у природі.
б) розв'язання проблемної ситуації (слайд 9) ;
- Дайте відповідь на запитання. Що тут не так?
в) розробка "Пам'ятки поводження в довкіллі" (слайди 10-16);
- Розгляньте фотографії. На них ми бачимо наслідки діяльності людей нашого міста. (слайд 9)
- Як можна відповісти на це неподобство?
- Розглянувши наступний сюжет ми можемо зробити висновок: це може призвести до поранення і загибелі лісових звірів. (слайд 10) - Чому?
- Як можна цьому зарадити?
- Розгляньте фотографії. На них знову "сліди" людини. (слайд 11)
- Ми повинні пам'ятати: 1. Щоб згубити дерево, потрібні хвилини, а виростити - роки.
2. Рана на рослині - рана на живому. Всі вони довго
хворітимуть, а багато й загине.
3. Кожний листочок, кожна рослинка виділяє в повітря кисень. Ним ми дихаємо, без нього немає життя.
- Яке правило поведінки ми виведемо?
1. Не топчи, не зривай рослин!
2. Не ламай, не каліч дерев, кущів!
- Назвіть перші весняні квіти. (слайд 12)
- Прочитайте вірш.
- Найкраща квітка та, що квітує там, де зросла.
- Що треба робити, щоб квітів залишалося більше?
- Якщо ти хочеш принести додому лісові квіти - зривай перед тим, як ітимеш додому.
- Чому?
- Отже, виведемо правило.
1. Пам'ятай: скромний невеличкий букет - ознака гарного смаку і свідомості людини, бережливості, доброти!
- Прочитайте вірш. (слайд 13)
- Метелики схожі на "казкові квіти" і нікому не завдають шкоди.
- Що зробити для того, щоб кількість метеликів не зменшувалась?
- Яких лісових комах також не можна знищувати?
- Чому? (міркування учнів)
- Виведемо правило.
1. Не лови барвистих метеликів!
2. Не руйнуй мурашників!
- Наші учні вміють не тільки спостерігати, але й малювати. (слайд 14)
- На конкурс ви малювали на екологічну тематику. Ось деякі малюнки.
- Давайте послухаємо, що учні хотіли показати своїми малюнками? (розповіді учнів)
- Виведемо правило поведінки.
1. Найчистіша і найсмачніша вода - джерельна.
2. Охороняй чистоту джерел і річок!
- Як називається наш екологічний загін? (слайд 15)
- Чим займався екологічний загін "Берізки і кленці" для того, щоб зберегти природу рідного міста? (розповіді учнів)
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота з підручником. (с. 130-131)
- Прочитайте статтю "Охорона рослин" і розкажіть про заходи охорони рослин в нашій державі.
2. Робота в зошиті. (с. 43)
- Дайте відповідь, що називається довкіллям?
- Розгляньте ілюстрації рослин, що занесені до Червоної книги України і скажіть, які з них ростуть в нашій місцевості?
3. Розбір ситуацій.
- Дайте оцінку таким ситуаціям.
Ситуація 1.
- Діти ловлять метеликів. Назвіть позитивні і негативні ознаки.
Ситуація 2.
- Діти пішли в ліс і на поляні грали у футбол. Оленка запитала:
- Що ви робите?!
Хлопці здивовано переглядались.
- Що б ви могли сказати цим дітям?
4. Групова робота. Рослина конвалія.
1 група. Як конвалія пристосувалася до умов життя?
2 група. Як конвалія пристосувалася до змін пір року?
3 група. Як конвалія захищається?
4 група. Як конвалію охороняють?
5. Складання "Пам'ятки поводження в довкіллі" (слайд 16)
- Згадаємо всі виведені нами правила поведінки в довкіллі і складемо пам'ятку.
- Така пам'ятка буде висіти в нашому класі біля екологічного класного дерева.
Пам'ятка поведінки в довкіллі
1. Не топчи, не зривай рослин!
2. Не губи квіток!
3. Пам'ятай: скромний невеличкий букет - ознака гарного смаку і свідомості людини, бережливості, доброти!
4. Не ламай, не каліч дерев, кущів!
5. Охороняй чистоту джерел і річок!
6. Не лови метеликів! Не руйнуй мурашників!
7. Не залишай в лісі багаття, порожніх консервних банок, скла! 6. Творча робота. (папка Tux Paint, файл Tux Paint )
- А зараз попрацюємо в групах.
- Намалюємо свій малюнок. умова, яким ви бачите довкілля, якщо всі ми дотримуємося наших правил поведінки в ньому? (учні малюють)
VІ. Підсумок уроку.
- Що роблять для охорони рослин у нашій місцевості?
- Чим вам запам'ятався сьогоднішній урок?
VІІ. Домашнє завдання.
- Скласти розповідь "Правила поведінки в лісі" або "Як охороняти рослин", використовуючи малюки в зошиті.
1
Автор
Medeyaaa
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
1 268
Размер файла
75 Кб
Теги
урок
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа