close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Конспект з української мови на тему:"Дієслово"

код для вставки
Конспект з української мови на тему:"Дієслово"
Тема «Дієслово»
Мета: повторити вивчене про дієслово; формувати правильні правописні
вміння і навички; розвивати пізнавальну самостійність , мовлення учнів;
виховувати культуру писемного мовлення.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання.
Вправа 260
1)Прочитайте займенники. До якої особи вони належать? (я, належить до
першої особи)
2)Як можна замінити займенники?(змінити їх відмінок, особу)
3)Поясніть роль займенників у тексті.( для милозвучного звучання)
II. Актуалізація опорних знань дітей та їх життєвого досвіду.
1. Робота в парах.(с.132)
Відповіді на запитання і завдання для повторення.
1. Зазначте, які частини мови може замінювати займенник у тексті.(іменник)
2. Назвіть особові займенники:
а)1-ої особи множини;(ми)
б)2-ої особи однини;(ти)
в)3-ої особи множини;(вони)
3. Розподіліть займенники на три групи за особами й запишіть їх: вони, я, ти,
він, ми, воно, ви, вона.
4. З’ясуйте, форми яких відмінків пропущено серед поданих займенників:
а)ти, тобі, тобою, на тобі;
б)мене, мені, мною, на мені;
в)ми, нас, нам, нами.
2. Каліграфічна хвилинка.
Ввв ов ву ве вень
Восени день блисне, а три кисне.
– Назвіть звуки у слові день
– Назвіть частини мови.(прислівник, іменник, дієслово, сполучник,
числівник, дієслово.)
3. Словникова робота.
Будь ласка, ввечері, щодня, до побачення, зранку, взимку, юннат, аеродром.
Запишіть з пам’яті словникові слова, які є назвами професій. Доберіть до них
дієслова.
III. Повідомлення теми та завдання уроку, мотивація навчальної
діяльності учнів.
– Сьогодні на уроці ми розпочинаємо вивчати розділ « Дієслово» та
пригадаємо все те, що ви вже знаєте про цю частину мови.
Дію виконати може,
і в роботі допоможе.
Треба з ним завжди дружити,
з ним нам веселіше жити.
IV. Ознайомлення з новим матеріалом.
1. Складання таблиці.
– Розкажіть, що ви знаєте про дієслово, за планом:
1)Питання;
2)Значення;
3)Роль у реченні;
4)Зв’язок з іменником.
Що означає?
Дію предмета
На які питання
відповідає?
Що робив?
Яким є членом речення?
Присудком
Дієслово – самостійна частина мови, що означає дію предмета і відповідає на
питання що робити? (читати), що робив? (читав), що зробив? (прочитав), що
робить? (читає), що зробить? (прочитає), що буде робити?(буде читати), що
робитиме? (читатиме) тощо. У реченні дієслово найчастіше буває
присудком.
2. Спостереження за мовним матеріалом.
– Відгадайте загадку.
Бачить – не бачить.
Чути – не чує.
Мовчки говорить.
Добре мудрує.
Кривду соромить.
Правди навчає.
Часом жартує.
Смішки справляє. (Книжка)
– До якої частини мови належить слово-відгадка?(іменник, загальна назва,
однина, жіночий рід).
– Відшукайте, які слова допомогли знайти відгадку в тексті.(мовчки
говорить, мудрує, правди навчає).
– До якої частини мови належать ці слова? (дієслово)
– Для чого у мові потрібні дієслова? (щоб мова була багатшою, живою,
красивою).
– З якою частиною мови зв’язані дієслова?(з іменниками)
– Відшукайте в тексті дієслова. Яким членом речення виступає
дієслово?(Присудком).
3. Робота за підручником.
Вправа 261.
Працьовитий учень, сумлінна праця, працювати в бібліотеці; мобільний
телефон, телефонна розмова, зателефонувати подрузі; подяка за допомогу,
вдячна людина, подякувати другові; усміхається ласкаво, щира усмішка,
усміхнена дитина; українська мова, мовний розбір, промовити слово;
дзвінкий голос, голосний сигнал, голосно співати.
– Знайдіть у поданих словосполученнях споріднені слова. Визначте в них
корінь.
Словникова робота.
Телефон – 1) вид електрозв’язку , що дає змогу передавати та приймати
мовлення на великій відстані по дротах.
2) Апарат із сигнальним дзвінком і трубкою для розмов за допомогою такого
виду зв’язку.
3)Номер телефонного апарата.
Добирання споріднених слів: телефон – телефонувати, телефонна,
телефоніст, зателефонувати.
– Поясніть, коли так кажуть.
1)Зіпсований телефон(неправдиві повідомлення)
2)Висіти на телефоні(довго розмовляти по телефону).
Сигнал – 1)умовний знак для передачі на відстані яких-небудь повідомлень.
2)Те, що служить поштовхом для початку якого-небудь діяння.
Добирання споріднених слів: сигнал – сигнальний, сигналізувати,
сигнальник, сигналізація, сигналити.
Вправа 262. Опишіть за допомогою дієслів вітер.
Лютує, шматує, зітхає, пестить, голосить, жбурляє, грається, крутить, віє,
лоскоче, виє, обвіває, прокинувся, ущух, стихає, дує, стогне, зірвався, зриває,
кружляє, колише, реве, гуляє , цілує, лине.
4. Фізкультхвилинка.
Раз, два! Пострибали!
три, чотири, назад встали.
Лапки вліво, лапки вправо.
Лапки вгору підняли.
Всі тихесенько присіли.
Потім знову підвелись.
І кружились, веселились, усміхнулись.
Й за науку знов взялись.
V. Закріплення нових знань (осмислення, узагальнення, систематизація
знань).
1. Поетична хвилинка.
– Назвіть дієслова разом з іменниками. Яку роль у реченні відіграють
дієслова?
Грає море зелене,
Тихий день догора,
Дорогими для мене
Стали схили Дніпра.
(грає море, день догора, стали схили).
2. Самостійна робота.
– Прочитайте, поясніть зміст, спишіть. Підкресліть дієслова.
1)Чужим добром не забагатієш.
2)З телячим хвостом у вовки не сунься.
3)Сінним конем не наробишся.
4)Довгим язиком тільки полумиски лизать.
5)Рибу солом’яним неводом не ловлять.
6)Накрив, як мокрим рядном.
VI. Підсумки уроку .
– Що таке дієслово?
– З якою частиною мови найчастіше пов’язане дієслово?(з іменником)
– Яким членом речення виступає дієслово? (присудком)
VII. Повідомлення домашнього завдання
Підручник, вправа 264 с. 135
Автор
zhovnovskaya9716
Документ
Категория
Образование
Просмотров
17
Размер файла
20 Кб
Теги
українська, конспект
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа