close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Т.Шевченко Тече вода з-під явора

код для вставки PDF 0,56 Mb docx 0,62 Mb
Інтегрована освіта.
Уроки з літературного читання  у 2 класі
Тетяна Василівна Полонська,
вчитель початкових класів,
Жашківська загальноосвітня
школа І-ІІІ ступенів №4
Жашківської районної ради
Черкаської області

  Тема.Т.Шевченко <<Тече вода з-під явора...>>, <<Тихесенько вітер віє...>>,<<Ой гай зелений похиливсь...>> .
  Мета: ключові компетентності: вміння вчитися(оцінювати результат своєї роботи);загальнокультурна(сприймає духовні і моральні основи життя);грома-дянська(бережливе ставлення до природи); здоров`язбережувальна(взаємо-
зв`язок людини з природнім оточенням);
предметні компетентності: закріпити навички правильного,виразного читання, уміння словесно малювати картини природи; розвивати уміння працювати в парах і групах; залучити дітей до імпровізації та вчити висловлювати свої судження щодо прочитаного твору; виховувати почуття любові до рідного краю, до природи.
  Обладнання: малюнки - символи України, емблеми для груп <<Верба>> і <<Калина>>, аркуші паперу, олівці, комп`ютер для психогімнастики, таблиці - розчитки, анаграми, тести, малюнки до творів Т.Шевченка, мікрофон, портрет Шевченка.
  Тип уроку: інтегрований урок.Літературне читання. Суспільствознавство.
  Очікувані результати:
-учні вміють читати ліричні твори;
-створюють словесні пейзажі до твору;
-чітко висловлюють свої судження відносно прочитаного;
-уміють самостійно працювати, а також у групах;
-пізнають навколишній світ і вивчають традиції українського народу;
-цінують своїх пращурів, вивчають їх творчість.
Хід уроку
І.Організаційний момент  (Психогімнастика)
( Діти стають обличчям один до одного. Педагог читає вірш. Учні виконують імітаційні рухи: подаючи праву,потім-ліву руку, долоньками, мізинчиками.)
Унебі сонце сяє і дощик накрапає,
Тому веселка знеба всміхається до тебе.
Пташина пролітає і вітер повіває.
Заглянь-но під листочок-
Там підроста грибочок.
Ліворуч повернися,праворуч подивися.
Все гарне,як у свято,
То ж треба всіх вітати:
-Добрий день!
- Прикладіть долоньки до свого серденька і передайте його тепло своєму товаришеві.
ІІ.Вправи на вдосконалення навичок читання
1.Розчитування(за таблицею утворюємо склади,добавляючи голосні а,о,у,і)
Б
К
Т
Р
В
М
Н
З
Ц
П
Ч
Ш
Р
Г
М
Ф
Д
Л
Г
Ч
Щ
Д
Ж
В
С
Щ
Ц
П
2.Гра<<Зайве слово>>
Дуб,тополя,клен,ялина.(Зайве - ялина - воно хвойне)
Соловей,жайворонок,ластівка,горобець.( Зайве - горобець -зимуючий птах)
Моринці,Кирилівка,Канів,Канада.( Зайве - Канада - це країна)
3.Анаграми
Писте  (степи)
                                                             Нила  (лани)
                                                            Бивер  (верби)
                                                           Потолі  (тополі)
ІІІ. Перевірка д/з

11
1.Тест
1.Коли народився Т.Шевченко?
А)10 березня;  б)9 березня;  в)14 березня
2.В якому селі народився поет?
А)Моринці;  б)Кирилівка;  в) Канів
3.В якому році народився поет?
А) 1814р.  б)1861р.  в)1813р.
4.Ким були батьки?
А)панами;  б)кріпаками;  в)кобзарями
5.Що використовує поет у творах?
А)натюрморт;  б)пейзаж;  в)графіку
6.Про яку річку згадує поет у вірші <<Зоре моя вечірняя...>>?
А)Десна;  б)Дніпро;  в) Рось
7.За чим журиться поет у творі <<Сонце заходить, гори чорніють...>>
А)за Україною;  б) за сестрою;  в)за друзями
8.Про  яку частину доби згадує Шевченко у творі <<Сонце заходить,гори чорніють...>>
А)ранок;  б) вечір;  в) день
9.Чому ,, радіють люди`` у вірші Т.Шевченка <<Сонце заходить,гори чорніють...>>
А)що одпочинуть;  б)зустрічі з рідними;  в) новому дню
10.На чому грав малий Тарас?
А)на кобзі;  б)на бандурі;  в) на гармошці
2.Виразне читання віршів Т.Г.Шевченка
ІV. Актуалізація опорних знань
-Україна...Це наша земля, наш рідний край, наша країна з славною багатовіковою історією й мудрими, талановитими людьми,з чарівнею піснею,що дивує світ,багатющими народними традиціями,з мальовничою природою. Ось як пише наша сучасна місцева жашківчанка Валентина Мекеда про красу свого рідного краю.
Цвіт калини
Цвіт калини - це диво, цвіт калини - природи шедевр,
Усміхаюсь щасливо,коли бачу красу цих дерев.
Білі ніжні суцвіття ллють п`янкий аромат,
Аж вгинається віття від білявих принад.
12
-Можливо,хтось із вас здогадався,про що сьогодні йтиметься на нашому уроці?
V.Повідомлення теми і мети уроку
-Сьогодні ми далі продовжимо розглядати твори великого і славетного поета Т.Г.Шевченка. Ви вже зрозуміли,що оспівував він у своїх віршах калину.А чим являється калина для нашої України?
-Так,калина - це символ нашої Батьківщини.
VІ.Робота над темою уроку

-У кожного народу є свої символи. Символіка - своєрідна візитка країни,вона ніби представляє її,підтверджує її існування. У прислів`ї говориться:<<Без верби і калини нема України>>. Калину вишивали на рушниках, сорочках. Це цілюща лікарська рослина. Коли в давнину козак вирушав у дорогу,хліб з калиною давала йому мати, напувала його калиновим чаєм. Кетягами калини прикрашали весільний коровай. Її ягодами ласують і птахи, і люди. Ось послухайте, що пише у своєму вірші Т.Шевченко про калину.
1.Робота над віршем<<Тече вода з-під явора>>
1)Виразне читання вчителем вірша
-В якому образі ви побачили калину?(В образі дівчини серед юнаків)
2)Словникова робота
    ЯВІР                                    ЯР
    ЧЕРВОНА                          ХЛЮПОЩУТЬСЯ
    ВЕРБОЛОЗИ                     КАЧЕЧКА
    ЗЕЛЕНІЮТЬ                      РОЗМОВЛЯЄ
-пояснення значень слів явір і пишатися;
-читання колонок слів двічі: зверху вниз і нвпаки;
-прочитайте найдовше і найкоротше слово; усі дієслова; словникове слово;
3)Читання вірша учнями вголос
-З якими почуттями описує природу рідного краю поет?
13
-Які картини виникли у вашій уяві?
(Вивішую малюнки до твору)
               
4)Робота над змістом з елементами вибіркового читання
-Зачитайте,якіще рослини згадує автор у вірші,крім калини.
-Зачитайте рядки,в яких автор показує кудою тече річка.
-Зачитайте рядки,в яких розповідається про тварин,які милуються красою рідного краю.
5)Прислів`я та приказки
-Можливо, хтось із вас знає прислів`я чи приказки про калину?
*Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дівчиною - коли росте.
*Щоки червоні, як кетяги калинові.
*Багато ягід на калині - холодна зима.
*Калина рано зачервоніла - зима буде рання й люта.
VІІ.Фізкультхвилинка
Галя по садочку ходила
Галя по садочку ходила, (діти встають)
Хусточку біленьку згубила. (знімають хусточки)
Галя по садочку блукає, (кружляють)
Хусточку біленьку шукає. (присідають)
Не журися, Галю, серденько,(встають)
Ми знайшли хустинку біленьку.(піднімають руки вгору)
У садочку біля калини (розводять руками0
Під зеленим листям тернини. (зав`язують хустинку)
2.Робота над уривком із поеми<<Якби ви знали,паничі...>>
-Нам пощастило народитися в країні, де просто дух захоплює від невимовної 
14
краси природи. Тихі смеречки,верби понад ставом - усе це живе в наших серцях.Мабуть,не дивно,що таку красу природи весь час описували та описують майстри слова та інші митці. Але жоден з них не зміг перевершити генія української літератури Т.Г.Шевченка в описах природи України
    


1)Читання вірш вчителем
-Що оживає в цьому творі?(Пейзаж,змальований поетом)
2)Читання вірша<<ланцюжком>>
3)Читання<<буксиром >> в парах
4)Аналіз прочитаного
-З ким порівнюють верби?( З людиною)
-По чому ви це зрозуміли?( Купають віти)
-Знайдіть порівняння.( Ставок,неначе полотно)
-У віршах Шевченка природа живе поряд з людиною. Це ми знову відчуємо,опрацювавши уривок з поеми<<Сон>>.
3.Робота над уривком із поеми<<Сон>>
1)Мовчазне читання
-Якийпейзаж ви побачили в своїй уяві?
2)Робота в групах
-Символами України є верба і калина. Тому у нас буде дві групи: вербички і калинки. Завдання:намалюйте малюнок до перших чотирьоз строф (1 група), до наступних чотирьох (2 група).
15
   
3)Виразне читання вірша
-Знайдіть порівняння( Тополі,мов сторожа)
-Що є завжди поряд з природою? (Людина)
4)Прислів`я
*Де верба - там вода.
*Де стрибає вербиця, там холодна водиця.
-В Україні до верби завжди було особливе ставлення. Свяченій вербі приписували магічну силу: нею виганяливперше скот на пасовисько,щоб до тварин нічого не чіплялось; під час грози викидають вербове гілля надвір,щоб град зупинився. Відваром верби і трав напували хворих.
VІІІ.Підсумок уроку
-Зараз проведемо творчу хвилинку. Ми будемо поетами.
1.Сенкан<<Шевченко>>



16
Тарас - поет і художник
Славетний,великий,шанований
Творив,складав і малював
Т.Г.Шевченко був далекоглядною людиною.
Він зумів показати нам красу рідного краю і словом і пензлем.
2.Кореспонденти<<Коло думок>>
-Вірші якого поета ми читали?
-Чим вони вам сподобались?
-З яких поем були уривки?
-Які почуття з`явилися у вас від прочитаних творів?
3.Незакінчене речення
*На уроці я навчився...(виразно читати вірші,словесно створювати малюнки)
*На уроці я дізнався....(які твори писав Шевченко)
*Цей урок змусив мене задуматись...(який внесок залишу я для своєї країни,як оберігати рідну природу і задля чого)
ІX.Домашнє завдання
Виразно читати вірші Т.Г.Шевченка
-Любіть свій рідний край,людей і шануйте нашу історію,зберігайте її для наступного покоління.

Використана література
1.Фото презентації<<Шевченкове слово в віках не старіє>> Ільченко І.П,вчителя початкових класів та Гути М.П,вчительки початкових класів.
2.Фото-малюнки (http//google.com/ua)
3.Підручник<<Літературне читання>>В.Науменко(2 клас)



Автор
fialkauman
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
3 848
Размер файла
631 Кб
Теги
явора, течет, під, вода, шевченко
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа