close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Урок гендерної рівності

код для вставкиСкачать
Тема. Яка ж вона,жінка ХХІ століття
Мета: активізувати естетичні переживання в поєднанні з інтелектуальним проникненням в суть проблеми, сприяти її самостійному розв'язанню учнями, вираженню ними власних думок; стимулювати до роздумів, визначити ставлення учнів до проблеми рівноправ'я жінок і чоловіків; виховувати повагу до жінки як до неповторної особистості.
Обладнання: тексти творів, поезії - роздуми про жінку , технологічні картки.
Епіграф. А ти тільки вдумайся: перед тобою
Неповторною радістю і журбою
Пройнята кожна сторінка - жінка.
Т. Коломієць
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учні об'єднуються в групи. Кожна група отримує технологічні картки із завданням, пам'ятку " Як працювати в групі".
ІІ. Оголошення теми, мотивація навчальної діяльності.
Вступне слово вчителя. Сьогодні у нас урок розмірковування та спілкування. Розмірковувати будемо про життя, а спілкуватися, щоб спробувати збагнути єство найпотаємнішої істоти на Землі - жінки . Дивуймося постійно красоті і возвеличмо
Жінку в тому стані,
Коли вона дружина і кохана -
Розквітла гілка щемних почуттів,
Бо все,що нам судилося в житті -
Одвічному незгаслому вулкані,
Що вибухає полум'ям герані, -
Вона не лишить нас на півпуті,
Бо вся вона як є - на видноті
У радощах , тривогах, мріях , муках,
І сходинки життя її круті.
М.Томенко "Сонет кохання"
Кому найважче існувати у неспокійному сьогоденні? Мабуть , жінці...Особливо, якщо з натхненням вона грає безліч своїх ролей: ніжної коханої, лагідної матері, вдумливого фахівця або відповідального керівника , мужнього захисника свого домашнього вогнища від злих вітрів буденності. І залишається сама собою - сильною слабкою жінкою. Отже, в центрі нашої уваги - жінка, жінка ХХІ століття. Ми спробуємо відповісти на запитання - яка ж за своєю природою українська жінка? Це питання з'ясовувала група " Міфологів". Яку роль відіграє жінка в розвитку історії, суспільства? Це питання досліджує група істориків. Звернемося до класичних творів української літератури кінця 19 століття (Ольги Кобилянської "Людина", "Царівна", Івана Франка "Перехресні стежки"). Ці твори цікаві тим, що розкривають питання, яке було актуальним в той час, - проблему жіночої емансипації. ( Група літературознавців) Група політологів дослідить питання " Жінка і влада". ІІІ. Робота над матеріалом уроку
Вчитель. Мабуть, неможливо знайти філософа, мислителя, митця, який би не звертався до одвічної таємниці загадкової жіночої душі, намагаючись розгадати її. Яскравим підтвердженням цього можуть бути хоча б афоризми, що допомагають і сучасникам, і нащадкам побачити цю вічну тему в дещо незвичайному освітленні... - Ознайомтесь, будь ласка, з афоризмами, які вміщені в вашій технологічній картці. Афоризми:
"Жіноцтво недисципліноване , потайне та лукаве" (Сократ)
"Жінки - стать декоративна: їм нічого сказати людству"( О. Уайльд)
"Мужчина створений для війни, жінка - для відпочинку воїна" ( Ніцше)
"Жінки змінювали історію, але історія не змінила жінок" ( Юзеф Булатович)
"Вже сам вигляд жіночої фігури показує, що вона не призначена для надто великої праці - ні духовної , ні тілесної...Вона не створена для вищих страждань, радощів і могутнього прояву сил, її життя має проходити спокійніше, не значніше і м'якше, ніж життя чоловіка" (Артур Шопенгауер)
"Жінка, яка намагається бути схожою на чоловіка, так само потворна , як жінкоподібний чоловік" ( Лев Толстой)
- Як ви їх розумієте (Інтерактивна технологія "Займи позицію". Учні висловлюють своє розуміння змісту афоризмів)
Вчитель . Отже , в центрі нашої уваги - жінка нової епохи. Який образ їй ближчий:
образ романтичної прекрасної дами чи войовничої чоловікоподібної амазонки?
Відповідь на це запитання ви і намагалися знайти, виконуючи випереджувальне завдання.
ІV Повідомлення учнів. Робота в групах. ( Інтерактивна технологія "Спільний проект") Подаю орієнтовні відповіді учнів. (Висновки діти подають у вигляді тез. Обов'язковим є використання мультимедійної презентації.)
Група міфологів.
Учень 1.Щоб дати відповідь на запитання "Яка ж вона жінка нової епохи?", слід звернутися до сивої давнини, знати міфологію свого народу.
Жінка споконвіку вважалася берегинею домашнього вогнища та сімейного затишку. Із давніх-давен зверталося і звертається людство в піснях і молитвах, віршах і поемах до своєї берегині - до матері, уславлюючи її благословенне ім'я. Мати дарує людині життя, надихає на добрі справи, віддає все, що має: тепло своєї душі, своє серце і безмежну любов. Її колискові супроводжують нас протягом всього життя, а мудре слово допомагає долати труднощі. Учень 2.Образ матері - жінки для української культури пов'язувався з берегинею-заступницею роду . Адже головна функція сім'ї - народження дітей, а також їхнє виховання, отже - передавання наступним поколінням культури, традицій, мови, досвіду попередніх поколінь (тобто мати виконує роль визначальної ланки у збереженні етносу).Для української родини традиційно характерна велика роль жінки і передусім матері. Учень3.Жінка як символ самого життя була об'єктом поклоніння в українців ще з часів Трипільської культури (символи родючості та символи добробуту - жіночі статуетки, зображення сонця, тощо). В давніх українських віруваннях важливе місце займала Берегиня - мати всього живого, первісне божество-захисник людини, богиня родючості, природи та добра. З часом Берегиня стала охоронницею дому, її скульптурки знаходились у хатах, зображення-амулети носили на шиї. Традиційний малюнок Берегині - символічна постать жінки з застережливо піднятими руками. Юрій Липа, видатний український етнопсихолог вважає, що "... в центрі духовності стоїть жінка-мати, істота, що єднає коло себе родину." Для українців характерно поєднання сильного, владного чоловічого і мрійливого, м'якого жіночого початку. Можливо, в цьому поєднанні і секрет того, що в Україні жінка традиційно лишалася рівноправною з чоловіком.
Учень 1. Жінка нової епохи - розумна , ділова, здатна сама керувати своїм життям. І якщо такі якості раніше приписувалися чоловікам, зараз жінка не проти мати чоловічий характер. А жінка підприємець - берегиня вдвічі, адже в її руках - колектив, підприємство, від неї залежить успіх справи і багато в чому імідж країни.
Група істориків. Учень 1.Старі ікони та парусини доносять до нас одухотворені, просвітлені обличчя наших жінок ще від прадавніх часів і часто з книжкою в руках. Вони були не тільки дружинами високопоставлених чоловіків , а й самі були політиками, ученими, митцями. Залізну волю українські жінки демонстрували завжди. Учень 2. Княгиня Ольга - дружина великого київського князя Ігоря. Це діяльна , мудра правителька і захисниця землі Руської. Великі заслуги Ольги у галузі державного будівництва, сприянні християнізації Русі.
Учень 3. Анна Ярославна - дочка Ярослава Мудрого, з 1049 - дружина французького короля Генріха I. Анна зростала у Києві, освіту здобула при князівському дворі, де навчалася у приватних учителів грамоти, історії, іноземних мов, математики, малювання. Анна як королева Франції прийняла католицьку віру. 1060 року король Генріх помер, i Анна стала регентшею під час правління свого сина Філіпа I (1060-1108). Разом з ним підписувала державні папери, ставлячи підпис кирилицею. Про авторитет Анни у французькому суспільстві свідчить хоча б те, що вона ставила свій підпис на документах великої державної ваги поряд з хрестами неписьменних королівських придворних та й самого короля. Вона знала латинь, офіційну мову того часу, але підписувалася рідною мовою, не забуваючи свою батьківщину. Саме королева Анна, за свідченням самих французів, принесла на галльську землю книжки, любов до знань. Учень 4. Євпраксія - донька київського князя Всеволода Ярославовича. Князівна Євпраксія - одна з найяскравіших жіночих постатей нашої історії. Онука великого Ярослава Мудрого, дочка великого київського князя Всеволода та половецької князівни, зведена сестра Володимира Мономаха, німецька графиня та імператриця, дружина імператора священної Римської імперії Генріха IV. Доля звела її з наймогутнішими володарями Європи - герцогами, графами, баронами, князями, королями й навіть із самим Папою Римським. Про неї постійно згадують європейські хроніки. Історія цієї жінки прочитується як нелегке випробування людської гідності і вихід із цього випробування із збереженням достоїнства.
Учень 1. І звичайно, ми не можемо не згадати ім'я Насті Лісовської. Не три і не чотири, а цілих 40 років жила Роксолана поруч із грізним і свавільним повелителем , влада якого була безмежна, але не поширювалася на жінку з України. Настя Лісовська зробила для Батьківщини все , що змогла. Сорок один рік войовнича Порта не чинила нападу на Україну і стримувала татар. Повиростали нові міста і села, стала сильною Запорізька Січ, а могутня Османська імперія почала слабнути. Дочка сільського священика з міста Рогатина, попри всі негаразди і тернистий шлях, в неспокійному і жорстокому 16 столітті піднялася до вершин влади і мала значний вплив на політичне життя Османської імперії.
Учень 2.Слід зауважити, що українські жінки ніколи не перебували на другорядних сімейних ролях, як у середньовічній Європі. Протягом своєї історії Україна не знала патріархальної сім ' ї, яка була основним типом сімейного устрою на Сході, та й на Заході теж. Згідно з документами 10 - 14 століття, жінка мала право вибирати нареченого, рівними були права жінки з чоловіком при укладанні шлюбної угоди.
З 16 - 17 століття жінка мала право на свою частку у спадщині , на її використання відповідно до власної волі. Але Україна століттями була розтерзана між державами - поневолювачами . Вони принесли на колоніальні землі свою мову , культуру, традиції, а також погляди на місце жінки у суспільстві. Тому в Україні , в якій здавна панував культ жінки , у кінці 19 століття гостро постало питання емансипації.
Группа літературознавців.
Учень 1.Витоки феміністичного руху беруть початок з 18 століття. Їх вбачали у розширенні та усвідомленні суспільством жіночих прав, коли француженка Олімпія де Гуж подала до Конвенту "Декларацію прав жінок і громадянок", у якій були такі слова: "Жінки мають право виходити на шибеницю, отже, вони можуть виходити і на трибуну". Межа ХІХ-ХХ століть - час виникнення жіночого руху в Україні. Феміністичний рух в Україні боротьбу жінок за рівні права з чоловіками (емансипацію) розглядає як часткове завдання: вивести жінку з позиції жертви, утвердити її права нарівні з чоловіком, розвинути навички самостійного життєвого вибору.
Учень 2. На межі ХІХ-ХХ століть у літературі зіткнулися два художні принципи: народництва (що передбачало українськість, патріотизм, популізм - аж до хуторянства, закритість культури, консервативність, реалізм, зображення народного життя) і модернізму (європеїзм, космополітизм, інтелектуалізм, відкритість культури, демократизм, естетизм, зображення життя інтелігенції). Але існувала ще одна опозиція - жіночого і чоловічого, або феміністичного і патріархального. Українські жінки-письменниці кинули виклик домінуючій чоловічій традиції (Наталія Кобринська, Леся Українка, Ольга Кобилянська).
Учень 3. Наталія Кобринська стояла біля витоків українського фемінізму, позитивно націленого не на руйнування, а на будівництво і творчість, і стала ініціатором першої української жіночої організації. Дослідники літературної творчості та видавничої і громадської діяльності Наталії Кобринської називають її першою письменницею та першою українською феміністкою у Галичині. Саме вона організувала у Станіславі перше освітнє "Товариство руських жінок", що ставило за мету прилучення інтелігентних жінок до літератури та популяризувати нові суспільні ідеї.Організаторка жіночого руху в середині 80-х років ХІХ століття бачила потребу економічного, політичного і побутового розкріпачення жіноцтва. Та найважливіша справа всього життя письменниці-це підготовка видання альманаху "Перший вінок", чи не першої у світі антології жіночої творчості зібраної, відредагованої та виданої жінками. "Перший вінок " відтворює високу духовність жінок-редакторів, письменниць, дописувачок, які самовіддано працювали на теренах збереження української культури та розвитку національної свідомості.
Учень 4. Повідомлення учня "Ольга Кобилянська і феміністичний рух"
Жіноча тема в українській літературі бере свій початок ще від Шевченка , продовжується у творчості Марка Вовчка, Панаса Мирного, Лесі Українки ... Але з проблемою жіночої емансипації ми вперше знайомимося у творах Ольги Кобилянської.
Це повісті та романи " Людина" , "Царівна" , " Через кладку" , " За ситуаціями", ряд оповідань.
Хто, як не жінка, краще може зрозуміти жіночі проблеми? То ж перший твір українською мовою - повість "Людина" - О. Кобилянська присвятила саме жінці, її прагненням та устремлінням. В уста головної героїні Олени Ляуфер вона вклала свою програму жіночої емансипації, і цим прагнула пробудити своїх "сонних сестер", відкрити їм очі на їхнє дійсно принизливе становище у суспільстві: бути лише додатком до чоловіка і його оздобою. Уся система виховання й освіти дівчат того часу зводилася до оволодіння французькою мовою, танцями, манерами поведінки та основами домашнього господарювання. Вона зовсім не була спрямована на те, щоб жінка могла сама себе забезпечити, а призначалася знову ж таки на розвагу чоловікам, на їхнє обслуговування. Головне для дівчини - вдало вийти заміж, забезпечити собі заможне життя. Почуття при цьому до уваги не бралися - звикне, підкориться, сподіватися їй все одно ні на що. Письменниця підняла свій голос на захист тих бідних інтелігентних дівчат, що з якихось причин не змогли вийти заміж. Треба і їм дати можливість одержати відповідну освіту, роботу, щоб вони забезпечували себе матеріально, відчувалися людьми, не принижувалися і не чекали чиєїсь ласки.
Олена Ляуфер повстала проти тупоумного, обмеженого міщанства, у якого картярство, пияцтво, плітки, заміжжя без любові заради багатства вважалися нормальним явищем, а чесна праця дівчини, читання серйозних книг і висловлювання своїх поглядів - безчестям. Життя посилає героїні випробування за випробуванням. Олена бореться з усіх сил,але сили нерівні. Дівчина не витримує ,
вирішує піти на самопожертву: вийти заміж за нелюбого , але заможного чоловіка. Та щоб там не було , героїні Ольги Кобилянської вчать нас ніколи не втрачати власної гідності, бути сильними і наполегливими в освіті, в досягненні своєї мети, не втрачати почуття милосердя і обов'язку перед ближніми.
Група політологів.
Учень 1. Місце та роль жінки в суспільстві - одне з одвічних питань. Історично склалося, що жінки мають значно менше можливостей , ніж чоловіки для вияву своїх здібностей. Причиною цього є ставлення соціуму до жінок. Для більшості працездатних жінок адаптація до ринкових змін в економіці проходить надто важко. Жінки є менш конкурентно спроможною категорією на ринку праці. Це виявляється у зайнятості за наймом , підприємницькій діяльності, професійному та кар'єрному зростанні. Поєднання жінками суспільних функцій, пов'язаних з професійною діяльністю, та сімейних обов' язків змушує їх іноді відмовлятися від професійного зростання взагалі.
Учень 2. Ми спробували дослідити роль жінки в політиці. Народ кожної країни, якою керує жінка, переважно не розчарувався у своєму виборі. Виважені жінки знають напевне, що краще для народу. І керуються при цьому практично своїм досвідом. Перш за все, як показує досвід, жінка - лідер піднімає економіку, вирішує соціальні проблеми та забезпечує права людини. Згідно з останніми дослідженнями, чим більше жінок у владі - тим менше у ній корупції. А чому б і ні? Адже у світовій політиці позитивний досвід жіночої участі у владі представлений канцлером Німеччини Анжелою Меркель, держсекретарем США Хіларі Клінтон, президентом Фінляндії Тарьєю Халонен.
Учень 3.І у нашій країні на даний час жінка реально користується рівними з чоловіком правами здобувати освіту, яку вона хоче, а тоді і працювати за спеціальністю. Якщо їй можна працювати двірником, прибиральницею, продавцем в гастрономі, то чому ж не зайняти і посаду викладача, журналіста, архітектора, депутата чи зайняти якусь керівну посаду і при цьому, щоб до неї ставились як до спеціаліста? І в будь-якій сфері, яку вона обере, може реалізувати себе нічим не гірше від чоловіка, а подекуди навіть краще. Ось, наприклад, робота в школах, де працюють здебільшого жінки. Вони в ролі вчителя розповсюджують необхідні знання, і це робить їх високо осмисленими людьми. Так і в багатьох інших сферах, аж до науковців, аж до діячів Верховної Ради. І з цього можна зробити висновок, що роль жінки, особливо у суспільстві, стає вагомою і значущою. V. Контроль і корекція набутих знань .
Робота " Експертної групи". Аналіз висновків.
VІ. Рефлексія. Оцінювання відповідей учнів.
Заключне слово вчителя.
Сучасна жінка не тільки здобула право на вищу освіту та вільне висловлювання власної думки. Вона одягнула чоловічий костюм, опанувала навіть такі, здавалося б, суто чоловічі професії, як командир підводного човна чи космонавт. Жінка ,хоч і почувається рівнею чоловікові, не повинна забувати , що вона передусім - ніжне створіння, покликане дарувати тепло , ніжність, добро і ласку всьому світові.
Технологія " Незакінчене речення". Продовжіть речення "Жінка XXI століття -це ..."
Заключне слово вчителя.
Ми бачимо, що жінка в сучасному світі відіграє не "останню" роль. В чому б себе не проявляла, вона має на це право, тому що вона особистість, вона людина зі своїми амбіціями і переконаннями. Звичайно, жінка ,хоч і почувається рівнею чоловікові, не повинна забувати , що вона передусім - ніжне створіння, покликане дарувати тепло , ніжність, добро і ласку всьому світові. І хоч її роль як матері дуже важлива, ніхто не має права обмежувати її в цьому, адже її роль у будь-якій сфері не менш значуща і потрібна не менш, ніж чоловіча.
Бесіда з учнями за запитаннями:
Чи задоволений ти результатом своєї роботи, процесом уроку?
Що ти зрозумів і дізнався нового?
Що найбільше здивувало? Що не сподобалося? Чому?
Які нові запитання з'явилися в тебе?
VII Домашнє завдання та інструктаж до нього.
Написати твір - мініатюру (за вибором) "Якою ж повинна бути справжня жінка ?",
"Що здобули , а що втратили жінки за роки емансипації ?"
Технологічна картка № 1
Афоризми про жінок
"Жіноцтво недисципліноване , потайне та лукаве" (Сократ)
"Жінки - стать декоративна: їм нічого сказати людству"( О. Уайльд)
"Мужчина створений для війни, жінка - для відпочинку воїна" ( Ніцше)
"Жінки змінювали історію, але історія не змінила жінок" ( Юзеф Булатович)
"Вже сам вигляд жіночої фігури показує, що вона не призначена для надто великої праці - ні духовної , ні тілесної...Вона не створена для вищих страждань, радощів і могутнього прояву сил, її життя має проходити спокійніше, не значніше і м'якше, ніж життя чоловіка" (Артур Шопенгауер)
"Жінка, яка намагається бути схожою на чоловіка, так само потворна , як жінкоподібний чоловік" ( Лев Толстой)
"В жінок - все серце, навіть голова" (Жан Поль)
"Жінка хоче бути незалежною. Але чи знає вона точно,від чого саме?" (Фрідріх Ніцше)
Технологічна картка №2
Правила роботи в малих группах
Швидко розподіліть ролі в групі. Визначтесь, хто буде головуючим, посередником, секретарем, доповідачем. Намагайтесь виконувати різні ролі.
Головуючий (спікер): зачитує завдання групи;
організовує порядок виконання; пропонує учасникам групи висловитись по черзі; заохочує групу до роботи; підбиває підсумки роботи; за згодою групи визначає доповідача. Секретар: веде коротко і розбірливо записи результатів роботи своєї групи; як член групи має бути готовим висловити думку групи при підбитті підсумків або допомогти доповідачеві.
Посередник: стежить за часом; заохочує групу до роботи. Доповідач: чітко висловлює думку, до якої дійшла група; доповідає про результати роботи групи.
Починайте висловлюватися спочатку за бажанням, а потім по черзі. Дотримуйтесь правил активного слухання, головне - не перебивайте один одного. Обговорюйте ідеї, а не особи учнів, які висловили цю ідею. Утримуйтесь від оцінок та образ учасників групи. Намагайтеся дійти спільної думки, хоча в деяких випадках у групі може бути особлива думка і вона має право на існування.
Автор
shtandyuk_s
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
1 231
Размер файла
43 Кб
Теги
урок, рівності, гендерное
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа