close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Конспект

код для вставкиСкачать
Тема: Урок позакласного читання. Живе під сонцем любові Шевченкова весна.
Мета: узагальнити вивчення про дитячі роки Т.Г. Шевченка; розвивати вміння створювати власні усні та письмові висловлювання, дотримуючи культури мовлення, сприяти форму навичок виразного читання; виховувати повагу до батьків, любов та бережливе ставлення до природи, почуття національної гордості.
Обладнання: портрет, репродукції картин, виставка, підсвічник, грамзапис, буклети.
Тип уроку: урок-вшанування, урок-подорож.
Епіграф
Який потрібно мати
В душі безсмертний цвіт,
Щоб хвилювати людство
І через сотні літ.
Яким зарядом треба
Наснажити слова,
Щоб пісня і сьогодні
Звучала, як нова ...
О. Підсуха
Хід уроку:
І. Організаційний момент уроку.
ІІ. Слово вчителя (слайд1)
- Живе під сонцем любові Шевченкова
весна ... Тарас прийшов на світ, коли
ще скутий кригою сивів у берегах Дніпро
Березень благословив першу сльозу
немовляти, що, мов із серця, упала
Славутичу на груди й розтопила кригу.
Саме в ці прекрасні березневі дні
все людство вшановує великого Кобзаря.
Протягом недовгих літ життя Т.Шевченко
зорав свою ниву і засіяв її словом добра, любові,
правди та волі.
Тож давайте і ми сьогодні кинемо чисті
зерна великої вдячності на Шевченкову ниву.
2. (До портрета Шевченка підходить учень і учениця.
У руках - запалені свічки, клякають на одне коліно).
Свічку поставлю, свічку поставлю,
Мов перед образом, перед тобою.
І хоч у мріях народ свій заставлю
Стати навколішки поряд зі мною.
Благословенна хай буде година
І тая хата, і село,
Що Україні принесло
З великих найбільшого сина.
Стою перед тобою, поете,
Маленька, як макове зерня,
Твій погляд пронизує душу,
Немовби колючеє терня.
Схилюся низько, Тарасе,
І клятву тобі я приношу,
За всіх і за вся нерозумних
У тебе прощення я прошу.
Вчитель: Погляньмо уважно на портрет благородного і
мужнього Шевченка, захисника прав знедоленого
народу. Подивляюся уважно. Погляд спрямований
твердо вперед, хоч десь там, у глибині очей, і причаївся ледь помітний смуток , У погляді - віра у справедливість, які віддав усе життя, віра у звільнення трудящих. У смуткові -
уболівання за долю народу, Усе його життя -
великий подвиг.
Важким і тернистим був життєвий шлях
народного співця.
Звенигородщина - співучий куток України, в ньому (слайд 2)
Моринці - не останнє в цьому село.
І саме тут 9 березня 1814 року
В похилій хаті, край села, (слайд 3)
Над ставом чистим і прозорим
Життя хлопчику дала
Кріпачка - мати, вбита горем
- Радість і смуток, біль і нові оселі сповнювали
груди. Син!... Яка радість!... Хай росте великий!...
А виросте ... і в голові смуток погасив радість:
панові ще один кріпак, ще один підневільний страждалець.
Евристична бесіда 1. Чому хлопчика назвали саме Тарасом ? 2. Що означає ім'я Тарас ?
3. Чи влучно це ім'я дали батьки своїй дитині ?
Вчитель:
За народним повір'ям коли народжується дитина Господь благословляє її в білий світ своєю рукою. Покладе на голову - мудра буде, на руки - майстром на всі руки, на серце - доброю. І такою дитиною, якій поклав Господь руку на серце, голову та руки, був Т. Шевченко.
Йшли роки. Ріс хлопчик. Його босоноге дитинство проходило в селі Кирилівка.(слайд 4) Хлопчик зростав допитливим. Не тримався хати а все блукав десь за вигоном (за що його прозвали малим приблудою), все що було довкола нього, цікавили Тараса. Він завжди ходив замисленим - щось роздумував. Чому саме він таким ходив, про що він думав, ми дізналися із сторінок повісті Степана Васильченка "Дитинство Шевченка".
Діти, а тепер переходимо до бесіди за повістю.
Евристична бесіда
1. Якими були улюблені заняття малого Тараса ? (слайд 5)
2. Розкажіть про взаємовідносини сестри Катрі і Тараса ? (слайд 6)
3. Які пестливі слова використовує Катря у своєму мовленні ?
Вчитель: Другий розділ повісті розпочинається описом хати Шевченків. (слайд 7) Знайдіть опис хати і зачитайте. Які епітети і порівняння використовує С. Васильченко для змалювання будівлі ? (відповіді учнів)
Вчитель: (музика)
Весна. Під крислатою яблунею вечеряє сім'я Шевченків. (слайд 8)
1. Чому вони сумні ? Де дівся Тарас.
2. Розкажіть про зустріч Тараса з чумаками ? (слайд 9) Хто такі чумаки ?
3. Що розповідав Тарасик, куди він ходив ? (слайд 10)
4. Ким був дід Тараса і про що він дуже часто розповідав онукові ? (слайд 11, 12)
5. Розкажіть про гру малюка в гайдамаки. (слайд 13)
Вчитель:
Прийшов час, і ось Тарасик уже школяр. (слайд 14)
1. Де навчався Тарасик ?
2. Що найбільше в школі йому було до вподоби ? (слайд 15)
3. Якою була наука на той час ? (слайд 16, 17)
4. Чи Тарас був у школі в ролі учня чи когось іншого ? Вчитель: Та недовго тривало Тарасова мука - наука. Несподіване горе випало на долю маленького хлопчика.
1. Що ж сталося в сім'ї Тараса ? (слайд 18, 19)
2. Як діти втішають батька ?
3. Чому життя за мачухи стало нестерпним ?
4. Що сталося в сім'ї, коли хлопчику було 11 років ?
5. Яке пророцтво висловлює батько про свого сина ? (слайд 20)
Вчитель:
Смерть батька приголомшило Тараса. Що робити ? Як бути ?
Пройшов час ... (інсценізація уривка зустрічі Тараса й Оксани) (слайд 21)
Вчитель: Діти, перед вами вірш "Мені тринадцятий минало". (слайд 22)
Робота з поезією.
1. Читання поезії.
2. Як у вірші змальовано радісний настрій хлопчика ? Прочитайте ці рядки.
3. Розкажіть як змінився настрій пастушка. Чому ?
5. Хто розрадив хлопчика, привітав, утер сльози ? Підтвердіть рядками.
Робота в групах.
1. Дослідники (поділити текст на частини, дати заголовок, простежити зміну настрою в кожній частині)
2. Літературознавці ( що ви зможете сказати про особливості поезії ? (тон, темп, художні засоби)).
3. Декламатори - естети (оживити текст, усно намалювати побачене, прочитати поезію ланцюжком).
Вчитель: Діти, а яка поезія перегукується зі страшним лихом, яке трапилося в житті хлопчика ("Якби ви знали, паничі") (слайд 23)
Прослухайте, будь ласка, цю поезію.
Робота з віршем.
1. Що ви відчули, слухаючи поезію? Який по-вашому, основний настрій вірша ?
2. Як описує Шевченко життя своєї родини ?
3. Яка була доля матері та батька поета ?
4. Як склалося життя Тараса, його братів і сестер після смерті батьків ?
5. Але таке життя поета називають раєм. Як ставиться до цього Шевченко ?
6. Скажіть, діти чи мав Шевченко на увазі тільки своїх рідних, коли писав про кріпацьке пекло ?
7. Кого звинувачує поет за тяжке життя кріпаків ?
Робота в групах
1. Дослідники (визначити тему, головну думку, скласти план до твору).
2. Літературознавці (визначити художні засоби поезії).
3. Художники - естети (зобразити на листку паперу те, що побачили, підібрати кольори)
Вчитель:
Молодці ! Діти, Тараса Шевченка дуже хвилювала доля дітей сиріт, тому що сам був ним, гірка доля судилася йому. І це він описав у поезії "І золотої і дорогої". (слайд 24)
1. Прослуховування поезії на диску.
Бесіда
1. Що сказано про хлопчика-сироту, чим він близький Шевченкові ?
2. А які почуття викликає хлопчик у Вас ? 3. Чому, на Вашу думку волю автор називає святою ?
Вчитель:
А тепер знову повертаємось до роботи в групах
Робота в групах.
1. Дослідники (міні-твір "Яким я уявляю хлопчика-сироту ?)
2. Літературознавці (визначити підтекст у вірші, художні засоби) (слайд 25)
3. Декламатори-естети (визначити довгі і короткі паузи. Виразно прочитати вірш).
Вчитель:
Діти, прочитавши повість "Дитинство Шевченка", поезії поета, скажіть, яким ви побачили дитинство Тараса ? Що відчули і що уявили ?
Скажіть, а як називаються ті твори, в яких поет описав сам своє дитинство ? (слайд 26)
Вчитель
Тарас виріс обдарованою дитиною. Доля його нагородила талантами.
Кобзар ще змалку купався у тих віршах невідомих поетів, що звуть їх народними піснями. Ще змалку полинув Тарас у вир пісні, яка стала пізніше життєдайною силою для власних творів. Так народжувався перший талант - талант поета. (слайд 27)
В тому кутку України, де село Кирилівка, завжди було багато між людьми малярів. Мабуть через те, що край тихий хоч малюй: в садах та зорях ...
Малював, бувши малим, і Шевченко: хати, церкви, дерева. Малював, наймитуючи в дяка, терпів знущання бо жага до малярства була сильнішою за всі кривди. Там, у рідній стороні, народжувався другий талант - талант художника.
Був Шевченко Кобзарем-співцем дум народних. У них - краса українських степів і рев Дніпра могутній, туга за рідним краєм і розмова з одинокою зорею що світить у душу. Із народного напившись джерела, зберігши у серці своєму найрідніші образи, помандрував Тарас у широкі світи. А поруч нього йшли дві посестри-Муза і Доля (сценка зустрічі Тараса, Музи і Долі) Вчитель:
Слава не забарилась. Український народ гордиться своїм пророком і генієм, співцем волі і провісником нового життя. Найкращий і найцінніший скарб доля дала йому лише по смерті - невмирущу славу й усе розквітаючу радість.
Травень квіти зібрав зі всієї Вкраїни і сльозою скропив, і вірою повив та встелив путь з Петербурга до його вічного й тихого дому - на Чернечу гору, що стала Тарасовою горою.
Діти, подивіться, будь ласка фоторепортаж з Чернечої гори (диск)
Підсумок уроку.
Отже, ми сьогодні з вами дізналися багато цікавого і в водночас дуже сумного із життя малого Тараса. А те, що найбільше Вам запам'яталось, що вразило, спробуйте вилити у запитання. (слайд 28)
Пропоную зіграти гру "Ти мені, а я тобі" (група одна одній задають запитання)
Кросворд
г
р
у
б
р
е
т
е
п о -
н т в ь к
ї л н
и і а
КРІПАКОЗАЧОКВОЛЯХУДОЖНИКПОЕТЧАС
Ким був Шевченко за соціальним станом у дитинстві та юності ?
1. У пана Енгельгарда Тарас служив як хто ?
2. Що було для поета найціннішим ?
3. Шевченко прославився як ... та...
4. Слава поета подолала ... і дійшла до наших днів.
Слово вчителя.
Отже, живе під сонцем любові Шевченкова весна ... вона прийшла на землю, яку сходив Тарас малими, босими ногами й засівав словом.
Дитяча присяга (учень, учениця)
Уклін тобі, Тарасе,
Великий наш пророче,
Для тебе вірно б'ється,
Те серденько дитяче.
Оцінювання Домашнє завдання (по групам) (слайд 28)
1. Дослідники (написати міні- твір "Стежки Тарасового дитинства"
2. Літературознавці (визначити художні засоби епіграфа)
3. Декламатори-естети (вивчити епіграф напам'ять)
За тебе вічно б'ється
За твої заповіти,
Чого батьки не зможуть,
Те зробим ми, їх діти 
Автор
vera_korvegina
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
1 240
Размер файла
72 Кб
Теги
тема2
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа