close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Соловâ Ñ Ð½Ð°, Ð±Ð°Ñ Ð²Ñ Ð½ÐºÐ¾Ð²Ð°,Ñ ÐºÑ Ð°Ñ Ð½Ñ Ñ ÐºÐ° Ñ Ñ Ð´Ð½Ð° мова

код для вставкиСкачать
Тема: Солов”їна , барвінкова , українська рідна мова !
Мета: : Виховувати культуру мови, інтерес до вивчення
рідної мови, прищеплювати любов до рідного
слова;сприяти усвідомленню учнями значення рідної мови,
прагнення передати нащадкам наш скарб – українську
мову;розширити і зміцнити знання, здобуті на уроках,
збагатити і урізноманітнити мову дітей.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Організаційний момент.
Актуалізаці опорних знань.
1. Слухання вірша «Рідна мова» Оксана Забушко. СЛ.1
2. Запитання до вірша.
Оголошення теми уроку.СЛ.2
Робота по темі.
1. Ст. « Слово до слова – зложиться мова» СЛ. 3
- Отже ,що таке мова?
- Зранку й до вечора навколо нас звучить мова. Ми так
звикли до цього , що навіть не помічаємо. А тепер
припустимо, на хвилинку , що нашої мови ,та інших мов на
землі не існує. Яке б стало наше життя ?
- Ось послухайте вір Т. Г. Шевченка: СЛ.4
- Ну що б, здавалося, слова…
Слова та голос – більш нічого.
А серце б’ється, ожива,
Як їх почує…
Знать от Бога ті слова
І голос той ідуть меж люди.
-
Мова це великий дар . Лише людям дарував Бог
можливість спілкуватися за допомогою мови.
- Отже, за допомогою мови ми можемо:
Спілкуватися , мислити, пізнавати світ , отримуємо
знання .
2.Ст. Розвиток укр. мови. та письма СЛ.5
-
-
«Від Кирилиці до Кобзаря»
На цій сторінці ми дізнаємось про історію розвитку укр.
мови та писемності.
Мова існує в двох формах: усній і писемній . Наша мова
належить до східнослов’янської підгрупи і походить від
праслов’янської або старослов’янської мови .
Українська мова є спадкоємицею мови ще слов'янських
племен, що населяли територію сучасної України .
А чи завжди люди вміли писати? А чи вміли вони
користуватися писемним мовленням? Виникнення письма
має надзвичайно важливе значення в історії людства . З
дитинства ми звикли до букв нашого алфавіту і рідко
замислюємось над тим як виникла абетка.
Отже , як відбувалося створення писемності СЛ.6
Поява записувати, передавати якусь інформацію , знання
виникла в людини давно.
А як ви думаєте чи люди зразу писали буквами?
Отже, спочатку були наскельні печерні малюнки – це були
попередникі піктографії-(малюнкового письма)
У народу на території України були знаки- символи:
хрестики, ромбики, кола , дедалі вони ставали складними.
Пройшло багато часу поки були створені перші абетки .
Увесь час вони змінювались аж поки не стали такі ,якими
ми користуємось сьогодні.
- А ви знаєте хто створив перш абетки , погляньте на фото.
Отже , творцями словянської писемності , словянських
абеток були Кирило і Мефодій. Кири́ ло і Мефо́ діи —
македонські слов'янські просвітителі та проповідники
християнства, творці слов'янської азбуки, перші
перекладачі богослужбових книг на слов'янську мову.
Разом з християнством до Київської Русі прийшла
старослов’янська (церковнослов’янська) мова, яка була
створена на базі цих абеток. І цим був покладений початок
писемності словян .
Кирилиця-(від імені Констянтина в чернецтві
Кирил)СЛ 7
Вона була створена 863р. і мала 43 букви. Кириличнимй
алфавіт в 11 ст широко застосовувався в церковній,
історичній літ. Нею писали Євангеліє , історичні літописи .
І саме кирилиця лягла в основу створення нашої укр..
абетки.
СЛ
Глаголиця((від давньослов`янського глагола, що
означає слово).Вважається старішою . вона має Складне
написання літер у вигляді кружечків петельок з’єднаних
між собою. Азбука мала 39 літер.
Старі літописи написані за допомогою цих абеток не
дійшли до нас в о оригіналах , а збереглися в копіях або
переробках.
Отже ,найдревніша книга , яка дійшла до нас і написана
кирилицею «Остромирове Євангеліє» СЛ 8
Також історичний літопи «Повість минулих літ» СЛ9
Цей літопис зявився в 1113 р. і написав його Київський
літописець Нестор.
Це ще одна важлива постать в історії. Він був
послідовником Кирила і Мефдія. З 1173 року – чернець
Києво-Печерського монастиря.
Перший професійний історик Батько усієї нашої історії.
Дослідники вважають, що саме з його творчості й
починається писемна українська мова.
А в середині 16 ст виникло друкарство та алфавіт ,
створений з окремими змінами на основі попереднього.
Перші друковані книги 1574р «Апостол» , «Буквар» для
вивчення дітей грамоти , Іваном Федоровим . СЛ 10
А зачинателем укр.. літ. Мови вважається І. П.
Котляревський . У 1798 р вийшов перший друкований твір
написаний живою народною мовою знаменита поема
«Енеїда». СЛ.11
Іще одна знаменна дата 1840 р. коли вперше виданий
«Кобзар» Шевченка – основоположника укр.. літ. Мови. І з
того часу літ. Мова стала на важкий , але плідний шлях
свого розвитку. СЛ.12
3.СТ. Тернистий шлях укр. мови.
У складних і суперечливих умовах відбувся подальший
розвиток нашої мови . на цьому шляху були перепони .
заборони. Наші інформатори нам розкажуть , що далі було
з на шою мовою , яка її доля.
Читець 1. Вона з променя сонця народжена і у
дніпровій воді скупана
Читець2 Вітром козацьким виколисана, карпатським
здоров’ям напоєна.
Читець 3. Вона у вогні гартована, сльозами людськими
вмита і гумором пересипана.
Читець 4. Вона сто раз заборонена і тисячу разів
зраджена
Читець1 Століттями
принижена як її народ
вона
була
переслідувана,
Читець2 Рідна мово! Який тернистий шлях довелося
пройти тобі у своїму розвитку ,скільки заборон
витерпіти?
Читець3 Тільки від часів російського царизму наша
мова витерпіла 48 заборон Подібного не знає історія
жодної мови, жодної держави.
Читець 4
Ось
кiлька сторінок «Скорботного
календаря української мови»:
Читець 1 СЛ.13
1720 р. – указ ПетраІ про заборону книгодрукування
українською мовою.
Читець 2
1775р.- указ Катерини ІІ про заборону викладання укр.
мовою
Читець3
1862 рiк — закрито українськi недiльнi школи
Читець 4
1884р. – закрито всі українські театри
Читець 1
1914 рiк — росiйський цар Микола IІ лiквідовує
українську пресу - газети й журнали.
Читець 2
1938 рiк — сталiнський уряд видає постанову про
обов’язкове вивчення росiйської мови
Читець3
1989 рік - видано постанову, яка закрiплювала в
Українi російську мову як офiцiйну чим українську
мову було відсунуто на другий план
Читець 4
Вороги глумилися з нашої мови , принижували
,забороняли, але вона вистояла . І сьогодні укр.. мова –
державна мова України.
Але цьому передувала тяжка боротьба . Тисячі найкращих
доньок і синів України пройшли репресії , переслідування.
Тільки за те , що любили рідну землю, не зрікалися своєї
мови. СЛ. 14 - І 9 листопада ми святкуємо «День укр.
писемності та мови»
І ми маємо бути вдячні за те , що отримали у спадок таку
прекраснк мову . одну із найбагатша мов світу . В її
словнику нараховується 200 тис. слів.
1. Перший словник укр.. мови за редакцією Бориса
Грінченка. СЛ.
2. Орфографічний словник .
3. Тлумачний словник .
4. Словник укр. морфем.
5. Фразеологічний словник .
А також є діалектні словники. СЛ.
1.Діалект – це різновид мови,який притаманний особам ,
які проживають на одній території (говірка, говір) СЛ.
А у нас на Україні є північний діалект , північно – східний .
південно – західний. СЛ.
2.Цікавий словничок. СЛ.
І такою русинською мовою , діалектом карпатських
українців писав наш видатний діяч , педагог , священник –
О.В. Духнович . І зараз послухаємо саме на такій мові вірш.
4.Вислови письменників про мову. СЛ.
Наші видатні письменники ,видатні люди своєю
творчістю виборювали право на існування укр.. мови ,вони
шанобливо ставилися і любили її. Ось послухайте вислови про
мову.
Мова - коштовний скарб народу.
І.Франко
Як нема без зірок небозводу,
Як блакиті без сонця нема,
Так і мови нема без народу,
і народу без мови нема.
В. Забаштанський
Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна.
П. Мовчан
Мова – втілення думки: що багатша мова ,то багатша мова
М. Рильський
Мова рідна, слово рідне хто вас забуває ,той у грудях не
серденько, а тільки камінь має
Т. Г. Шевченко
Вивчайте ,любіть свою мову , як світлу Вітчизну любіть
В.Сосюра
Мова - духовне багатство народу
Василь Сухомлинський
Той ,хто зневажливо ставиться до рідної мови, не може й сам
викликати поваги до себе
Олесь Гончар
А як говорили про нашу мову іноземці?
- Отже, наша мова дійсно чудова. Вона зайняла 3 місце на
Міжнародному конкурсі мов у Парижі 1934р І її визнано
однією з милозвучних мов після французької і перської.
5.Музична.СЛ.
Так як наша мова дуже мелодійна , а наш народ співучий ,тому
наша мова не моше існувати без пісні.
Пісня «Рідна мова»
6.Ст. «Народ скаже – як зав”яже»
Мова- то цілюще народне джерело. Краса укр.. мови не лише у
піснях , віршах а які чудові приказки , прислів’я , загадки
складено народом. Вони навчали людей мудрості.
1. Скласти прислів’я СЛ
2. Пояснити фразеологізми. СЛ.
7Ст. Поетична.СЛ.
1.Підібрати рими- слова.
Українська рідна мова
Мелодійна (світанкова)
Ти від серця йдеш до серця
І дзвениш . як те (джерельце)
Щира , світла і казкова
Ніжна – ніжна (пелюсткова)
Ти багата і барвиста
І дзвінка і (промениста )
І буденна ,І святкова
Мова наша (калинова).
Розвивайте своє мовлення , пробуйте творити , пишіть
оповідання ,вірші.
2.Вірші.
Розвивайся, звеселяйся, моя рідна мово!
У барвінки зодягайся, українське слово.
Колосися житом в полі, піснею в оселі,
Щоб зростали наші діти мудрі і веселі.
Раз казала мені мати:
«Можеш мов багато знати,
Кожну мову шанувати,
Та одну із мов усіх,
Щоб у серці ти зберіг».
В серці ніжну і погідну
Збережу я мову рідну!
Мово рідна, слово рідне!Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має
Як ту мову можна забути
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила
Боже, Отче милостивий.
Ти нам дав цю мову красну.
Поміж мовами найкращу,
Нашу рідну, нашу власну.
Тою мовою співала
Нам маленьким наша мати,
Тою мовою навчала
Тебе, Боже, прославляти.
Солов’їну, барвінкову,
Колосисту навіки
Українську рідну мову
В дар дали тобі батьки
Берегти її й плекати
Буду всюди й повсякчас,
Ой, яка чудова українська мова!
Де береться все це, звідкіля і як?
Є в ній ліс, лісок, лісочок, пуща, гай, діброва,
бір, перелісок, чорноліс.
Є іще й байрак.
Мова наша, мова −
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова −
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Яка ж багата рідна мова!
Який чарівний світ у ній!
Вона барвиста і чудова,
І нищити її не смій.
То ж вивчайте рідну мову
Вже тепер з маленьких літ.
Українське наше слово
Хай звучить на цілий світ!
Хай лунає мова в світі
Повна сили і тепла,
Не цурайтесь мови, діти,
Не замутьте джерела!
8.Ст. Культура мовлення.СЛ.
Варто пам”ятати ,що слово -то велика сила . яка може
приголубити,розрадити
або
розчарувати
,
образити
Ввічливість , уважність ,чемність – основа мовного
етикету.Отже, мова – це найцінніший скарб , з яким треба
поводитись дбайливо , вдосконалювати ,примножувати
.вивчати. Та на жаль ,не всі бажають вивчати рідну мову , не
кожен її шанує і вживає недоречні слова , «русизми» , «мовні
бу”ряни.»
1.Інсценізація усмішка П. Глазового «Кухлик»
Автор. Дід приїхав із села,
Ходить по столиці.
Має гроші – не мина
Жодної крамниці.
Просить він...
Дід. А покажіть
Кухлик той,
що скраю.
Продавець. Што? Чєво?
Я не понімаю.
Дід. Кухлик, люба, покажіть,
Той, що збоку смужка.
Продавець. Да какой же кухлік здєсь,
Єслі ето кружка!
Автор. Дід у руки кухлик взяв
і насупив брови.
Дід. В Україні живите
Й не знаєте мови...
Автор. Продащиця теж була гостра
та бідова.
Продавець. У мєня єсть свой язик.
Да к чєму мнє мова...
Автор. І сказав їй мудрий дід.
Дід. Цим пишатися не слід,
Бо якраз така біда
В моєї корови:
Має бідна язика
І не знає мови
2.Правила .СЛ.
3.Епітети (асоціативний кущ).
4. Зачитуємоепітети з дошки.СЛ.
Підсумок.
Пісня.СЛ.
Автор
notika09
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа