close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

13 Робота з батьками

код для вставкиСкачать
Система роботи з батьками
130
Традиційно головним інститутом виховання є сім'я. Те, що дитина в
дитячі роки набуває в сім'ї, він зберігає протягом всієї подальшому життю.
Важливість сім'ї як інституту виховання обумовлена тим, що в ній дитина
знаходиться протягом значної частини свого життя, і по тривалості своєї дії
на особу жоден з інститутів виховання не може порівнятися з сім'єю. У ній
закладаються основи особи дитини, і до вступу до школи він вже більш ніж
наполовину сформувався як особа.
Сім'я може виступати як позитивний, так і негативний чинник
виховання. Позитивна дія на особу дитини полягає в тому, що ніхто, окрім
найближчих для нього в сім'ї людей - матери, отця, бабусі, дідуся, брата,
сестри, не відноситься до дитини краще, не любить його так і не піклується
стільки про нього. І разом з тим ніякою інший соціальний інститут не може
потенційно нанести стільки шкоди у вихованні дітей, скільки може зробити
сім'я.
Сім'я - це особливого роду колектив, що грає у вихованні основну,
довготривалу і найважливішу роль. У тривожних матерів часто зростають
тривожні діти; честолюбні батьки нерідко так пригнічують своїх дітей, що це
приводить до появи у них комплексу неповноцінності; нестриманий отець,
що виходить з себе по щонайменшому приводу, нерідко, сам того не
відаючи, формує подібний же тип поведінки у своїх дітей і так далі
У зв'язку з особливою виховною роллю сім'ї виникає питання про те, як
зробити так, щоб максимізувати позитивні і звести до мінімуму негативні
впливи сім'ї на виховання дитини. Для цього
я вирішила
центр
«Конфліктології» для батьків, на засіданнях якого будуть такі питання. Я
представляю план роботи центру «Конфліктології».
131
План центру «Конфліктології»
1.
Вплив сім’ї на становлення особи
Вересень
2.
Сутність і принципи конфліктної поведінки
Жовтень
3.
Поняття стресу. Основні причини виникнення
Листопад
4.
Стрес та його наслідки
Грудень
5.
Методика подолання стресу
Січень
6.
Аромотерапія як засіб подолання стресу
Лютий
7.
Стратегії поведінки в конфлікті
Березень
8.
Стилі поведінки учасників конфлікту
Квітень
Підсумкове заняття. Рекомендації батькам, як уникнути
9.
Травень
стресу, конфлікту з дітьми
132
Тренінг „ СТРЕС ТА ЙОГО НАСЛІДКИ”
Мета: ознайомити батьків з поняттям стрес, природою його виникнення,
ознаками, видами стресу та способами його подолання. Вказати на
несприятливий вплив стресу на життя та здоров’я дитини. Формувати уміння
адаптуватися до ситуації, виховувати дбайливе ставлення до здоров’я.
Тривалість заняття: 45 хв.
Хід заняття
1. Вступне слово психолога
Для чого нам потрібно знати, що таке стрес та як з ним боротися?
Ганс Сельє говорив: «Стрес – це все, що веде організм до швидкого старіння,
або спричинення
хвороби». Тому ця тема така актуальна в наш час
інформаційних технологій, коли ми постійно вступаємо у конфлікт з
оточуючим середовищем і дуже часто доводимо себе до стресу.
Слово «Стрес» походить з англійської і означає «натиск», слово прийшло в
англійську з давньофранцузької та спочатку вимовлялось як дистрес.
2. Подача теоретичного матеріалу
Стрес – це сукупність захисних фізіологічних реакцій організму, які
виникають
у відповідь на вплив різноманітних несприятливих факторів
(стресорів). Фактори, які викликають стрес, називаються стресорами.
Ознаки стресу: емоційна напруженість, страх, тривога, підвищення тиску,
пришвидшення серцебиття, тремтіння тіла або його кінцівок, неможливість
висловитися, м’язове напруження.
Ознаки стресового напруження( за Шиффером)
133
 Неможливість зосередитися
 Часті помилки в роботі
 Погіршення пам’яті
 Занадто часто виникає почуття втоми
 Прискорення темпу мовлення
 Думки кудись тікають
 Турбують головний біль, біль у спині, в шлунку
 Підвищена збудливість,

Праця не приносить задоволення
 Втрата почуття гумору
 Різко збільшується кількість викурених цигарок
 Пристрасть до алкоголю
 Постійне відчуття недоїдання, або зникнення апетиту.
Види стресу: еустрес – це стрес, спричинений позитивними стресорами
(весілля, народження дитини, виграш у лотерею). Він активізує та мобілізує
внутрішні резерви людини, додає інтересу до життя, змушує діяти більш
інтенсивно. Дистрес спричинений негативними стресорами( запізнення на
важливий захід, конфлікт з близькою людиною тощо). Це руйнівний процес,
який дезорганізовує поведінку людини, активізує глибинні адаптаційні
резерви організму. Такий тривалий стрес може перерости в невроз або
психоз.
Механізм реакції організму на стрес :
Стресор - органи чуттів – головний мозок – надниркові залози – гормони
(адреналін + нон адреналін) у кров – перерозподіл крові – м’язи, залози
внутрішньої секреції – посилене або знижене вироблення гармонів.
134
3. Практична частина
Давайте визначимо чи схильні ви до переживання стресу?
Тест : (варіанти відповідей „так” і „ні”)
1. чи запитуєте ви в себе, чи варто жити?
2. чи вважаєте ви, що ведете неправильний спосіб життя7
3. чи почуваєтеся ви винним, коли нічого не робите вдома – тільки
відпочиваєте, спите й дивитеся телевізор?
4. чи здається вам інколи майбутня зміна в житті непереборною
перешкодою?
5. чи вважаєте ви себе оптимістом?
6. чи не здається вам, що ви втратили контроль над своїм життям?
7. чи відчуваєте ви сильне напруження у не передбачуваних ситуаціях?
8. чи відчуваєте ви напруження в конфліктних ситуаціях?
9. чи одстоюєте ви свої погляди7
10.ви віддаєте перевагу примиренню з стресом, чи боротьбі з ним?
11.чи вважаєте ви причиною невдачі інших людей або обставини, які не
залежать від вас7
12.чи часто у вас виникає поганий настрій?
Чим більше позитивних відповідей, тим більша схильність до стресу.
Ви повинні пам’ятати причини, які ведуть нас до стресу.
Причини стресового напруження:
 Часто ви робите не те, що вам хочеться.
 Вам постійно не вистачає часу.
135
 Вас хтось або щось підганяє.
 Вам майже нічого не подобається.
 Не можете виспатися
 Постійне незадоволення життям
 У вас борги.
 Ви відчуваєте свою меншовартість.
 Ви не відчуваєте поваги до себе
 Вдома у вас постійні конфлікти.
За малюнками дітей також можна визначити їхній емоційний стан,
передбачити можливий стрес (перегляд малюнків дітей різного віку,
коментар щодо їхньої кольорової гами і зв’язку її з емоційним станом
дитини). Давайте розглянемо типову конфліктну ситуацію між матір’ю та
донькою, яка стала стресовою для обох жінок ( перегляд фрагменту з фільму
„ На колесах”
Обговорення ситуації, відповіді на запитання:
 Чи типова така ситуація для нашого щоденного життя?
 Чи є ознаки стресового напруження на сьогоднішній день у вас , чи,
можливо, у ваших дітей?
Можливі
запитання
батьків
щодо
конфліктів
з
дітьми,
подолання
напруженості у спілкуванні з дитиною і т. д.)
Пропоную вам розробити правила запобігання конфліктним ситуаціям. Для
цього скористуємося пам’яткою „ Правила боротьби зі стресовою
ситуацією”(обговорення пунктів пам’ятки)
Якщо, знаючи все, ви таки не змогли уникнути стресу, тоді вам неодмінно
допоможе релаксація ( прослуховування релаксаційного комплексу)
4. Підбиття підсумків заняття. Індивідуальні консультації.
136
Автор
tanlukashova
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
50
Размер файла
94 Кб
Теги
робота, батькам
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа