close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

ҚМЖ ақуыздар

код для вставкиСкачать
Белокты мысалға ала отырып табиғи полимерлер жайлы білімді терендетеді; полипептидтер құрамы, құрылымдары жайлы биологиядан алған білімдерін толықтырады
Бекітемін:
Мектеп басшысының
оқу ісі жөніндегі орынбасары ---------------
Мұғалімнің Бодықова Гүлшат
аты-жөні Зұлхарнаевна
Сыныбы
11
№207 «Жаңатұрмыс» орта мектебі
58 сабақ
Күні:
Сабақтың Белоктар, белок молекуласының құрылысы,
тақырыбы: біріншілік,екіншілік,үшіншілік,төртіншілік құрылымы.
Сілтеме
Білім стандарты, пән бағдарламасы, «Химия» оқулығы ,Б.А.Мансұров 11сынып
оқулығы Алматы «Атамұра» 2011
Белокты мысалға ала отырып табиғи полимерлер жайлы білімді терендетеді;
Жалпы
полипептидтер құрамы, құрылымдары жайлы биологиядан алған білімдерін
мақсаты
толықтырады
Оқушылар белок молекуласының құрылысын,физикалық қасиеттерін
Күтілетін
біледі,белоктардың біріншілік, екіншілік және үшіншілік құрылымдарын ажырата
нәтиже
алады.
Негізгі
идеялар
Белоктар- аминқышқылдарының қалдығынан құралған жоғары молекулалы
биополимерлер, биологиялық өршіткілер,яғни ферменттер,табиғи полипептидтер.
Интерактивті тақта, флипчарт, маркер, қарындаш, слайдта.Виртуальды зертхана.
Құрал- «Белоктан бөліп алынған кейбір аминқышқылдарының құрылысы» кестесі, жұмыртқа
жабдықтар: белогы, мыс (ІІ) сульфаты, натрий сілтісінің ерітінділері, су, мақта, сынауықтар мен
спиртшам.
Сабақтың
Түсіндірмелі демонстрациялы,баяндау сабағы.
түрі
ӘдісСергіту сәті, АКТ-ны пайдаланып, жас ерекшеліктеріне сай сұрақтар мен тапсырмалар
тәсілдер «Сен маған, мен саған» әдісі
Оқушы іс-әрекеті Топқа бөлінеді
Мұғалім іс-әрекеті
І.Ұйымдастыру кезеңі
Суреттер арқылы оқушыларды топқа бөліп
Түрлі-түсті стикерлер арқылы
отырғызу.
оқушылар бағаланады.Өзін-өзі,
ІІ Үй тапсырмасын сұрау «Сен маған,мен саған» өзара бағалау.
әдісі
Сабақ барысында оқушылар жұп болып бір-біріне
сұрақ қояды.Әрбір дұрыс жауабына бір-біріне
фишкаларды беріп отыруға болады. Сонында
Сабақ
фишкалар санына қарай оқушыларды бағалауға
бойынша
болады.
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар
мұғалім
тапсырманы топта талдайды, сосын
Сұрақтар:
жазбалары
1.Гетероциклді қосылыстар деп қандай заттарды топтың бір мүшесі басқа топтарға
айтады?
қорғайды , жұмыстары
2. Қандай атомды гетероатом дейді?
бағаланады.Өзін-өзі, өзара бағалау.
3. Гетероциклді қосылыстар табиғатта қандай
заттарда болады?
4. Пиррол негіздік қасиет көрсете ме?
Осы сұрақтарға жауап бере отырып
Түсіндіріңдер.
жасырын сөзді ашады,
5. Пиридиндегі азот атомының қанша бос
организмдерде атқаратын
электроны бар?
қызметтері (катализдік, реттегіш,
6. Урацил, тимин, цитозинде қанша азот атомы құрылымдық, қозғалтқыш,
бар? Бұлар қай қосылыстың туындылары?
тасымалдаушы,қорғағыш)
«Кір жаятын жіп» әдісі бойынша үй
тапсырмасын қорытындылау
Шарға салынған сұрақтарға жауап береді:
1. Бес мүшелі және алты мүшелі азотты
негіздерге мысалдар келтір.
2. Құрамына пуринді негіздер кіретін
қосылыстарға мысалдар келтіріңдер.
3. Пирролдың физикалық қасиеттері қандай?
4. Пуриннің құрамында қандай
қосылыстардың ядролары бар?
ІІ. Кіріспе
Бейнежазба көрсету «Ақуыздар»
Осы бейнероликтен не байқадыңыздар?
ІІІ кезең Негізгі кезең .
Жаңа сабақ : Белоктар, белок молекуласының
құрылысы, біріншілік,екіншілік,үшіншілік
құрылымы
«Ойлан,жұптас,бөліс»әдісімен тапсырмалар
беріледі,екеуара жұптасып орындайды,сосын
топпен бөліседі.
Оқушыларға 3 топқа 3 түрлі тапсырма түрлері
беріледі :
І- топқа: Белоктордың құрамы және құрылысы.
ІІ- топқа Бірінші және Екінші реттік құрылым.
ІІІ- топқа Үшінші және төртінші реттік
құрылым.
Тапсырма: Берілген мәтінді әр топ өздері
түсіндіріп ізденуші ролін атқарады.
ІҮ кезең Қорытынды
Тест жұмысы
1. Белоктар :
а) Синтетикалық талшықтар, б) жасанды
талшықтар, в) жасанды каучук, г) табиғы жоғары
молекулалық қосылыстар, д) табиғи төменгі
молекулалық қосылыстар.
2. Мына келтірілген химиялық элементтердің
ішінен белоктың химиялық элементтердің ішінен
белоктың құрамына кіретіні:
а) азот, б) оттегі, в) сутегі, г) молибден, д)
көміртегі.
3. Белоктардың салыстырмалы молекулалық
массалары мына шамада болады:
а)бірнеше бірліктен бірнеше ондыққа дейін, б)
бірнеше ондықтан бес жүзге дейін, в) бес жүзден
жеті жүзге дейін, г) жеті жүзден тоғыз жүзге
дейін, д) бірнеше мыңнан бірнеше миллионға
дейін.
4. белоктың біріншілік құрылымы мына байланыс
арқылы іске асады:
Оқушылар белок молекуласының
құрылымын сызбанұсқасын
сызады.«Өзін-өзі бағалау» парағын
шартты белгілерін толтырады.
«Екі жұлдыз,бір тілек » топтар
жұмыстарын бағалайды.
а) иондық, б) сутектік, в) металдық, г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
5.Белоктардың мономерлері:
а)α –аминқышқылдары, б)βаминқышқышқылдары,
в) γ-аминқышқылдары, г)α- және βаминқышқылдары,
г) α- және γ- аминқышқылдары.
6.Белоктардың құрамын анықтауға болатын
процесс:
а)гидрлеу,
б)дегидрлеу,
в) гидротация,
г) гидролиз,
д) полимерлену
7.белоктардың екіншілік құрылымы мына
байланыс арқылы іске асады:
а)иондық,
б)коваленттік,
в)сутектік,
г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
«Ыстық орындық» әдісімен жаңа тақырыпты
қорыту.
Үйге тапсырма:
Белоктар белок молекуласының құрылысы.
Рефлексия
«Мен не үйрендім?
«Бүгінгі сабақ ұнады ма?» постерге, стикерге өз
пікірлерін жазып қыстырады.
Тест жұмыс
1. Белоктар :
а) синтетикалық талшықтар,
б) жасанды талшықтар,
в) жасанды каучук,
г) табиғы жоғары молекулалық қосылыстар,
д) табиғи төменгі молекулалық қосылыстар.
2. Мына келтірілген химиялық элементтердің ішінен белоктың
химиялық элементтердің ішінен белоктың құрамына кіретіні:
а) азот,
б) оттегі,
в) сутегі,
г) молибден,
д) көміртегі.
3. Белоктардың салыстырмалы молекулалық массалары мына шамада болады:
а)бірнеше бірліктен бірнеше ондыққа дейін,
б) бірнеше ондықтан бес жүзге дейін,
в) бес жүзден жеті жүзге дейін,
г) жеті жүзден тоғыз жүзге дейін,
д) бірнеше мыңнан бірнеше миллионға дейін.
4. белоктың біріншілік құрылымы мына байланыс арқылы іске асады:
а) иондық,
б) сутектік,
в) металдық,
г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
5.Белоктардың мономерлері:
а)α –аминқышқылдары,
б)β- аминқышқышқылдары,
в) γ-аминқышқылдары,
г)α- және β-аминқышқылдары,
г) α- және γ- аминқышқылдары.
6.Белоктардың құрамын анықтауға болатын процесс:
а)гтдрлеу,
б)дегидрлеу,
в) гидротация,
г) гидролиз,
д) полимерлену
7.белоктардың екіншілік құрылымы мына байланыс арқылы іске асады:
а)иондық,
б)коваленттік,
в)сутектік,
г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
Тест жұмыс
1. Белоктар :
а) синтетикалық талшықтар,
б) жасанды талшықтар,
в) жасанды каучук,
г) табиғы жоғары молекулалық қосылыстар,
д) табиғи төменгі молекулалық қосылыстар.
2. Мына келтірілген химиялық элементтердің ішінен белоктың
химиялық элементтердің ішінен белоктың құрамына кіретіні:
а) азот,
б) оттегі,
в) сутегі,
г) молибден,
д) көміртегі.
3. Белоктардың салыстырмалы молекулалық массалары мына шамада болады:
а)бірнеше бірліктен бірнеше ондыққа дейін,
б) бірнеше ондықтан бес жүзге дейін,
в) бес жүзден жеті жүзге дейін,
г) жеті жүзден тоғыз жүзге дейін,
д) бірнеше мыңнан бірнеше миллионға дейін.
4. белоктың біріншілік құрылымы мына байланыс арқылы іске асады:
а) иондық,
б) сутектік,
в) металдық,
г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
5.Белоктардың мономерлері:
а)α –аминқышқылдары,
б)β- аминқышқышқылдары,
в) γ-аминқышқылдары,
г)α- және β-аминқышқылдары,
г) α- және γ- аминқышқылдары.
6.Белоктардың құрамын анықтауға болатын процесс:
а)гтдрлеу,
б)дегидрлеу,
в) гидротация,
г) гидролиз,
д) полимерлену
7.белоктардың екіншілік құрылымы мына байланыс арқылы іске асады:
а)иондық,
б)коваленттік,
в)сутектік,
г) пептидтік,
д) донорлы-акцепторлы.
Автор
g.bodykova
Документ
Категория
Филология
Просмотров
158
Размер файла
27 Кб
Теги
қмж, ақуыздар
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа