close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

12811 Урок української мови в 4 класіВідмінювання прикметників

код для вставкиСкачать
Урок української мови в 4 класі
Тема:Відмінювання прикметників. Таблиця відмінювання
прикметників в однині.
Мета: ознайомити дітей з відмінюванням прикметників в однині та множині,
вчити визначати відмінок прикметника, правильно вибирати закінчення при
відмінюванні прикметника залежно від кінцевого приголосного основи;
розвивати уміння зіставляти мовні явища, робити висновки на основі
спостережень; виховувати повагу до рідної землі й мови.
Обладнання: таблиці відмінкових закінчень прикметників, роз даткові
картки, підручник.
Хід уроку
1. Організаційний момент
11. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності.
1. Каліграфічна хвилинка
Жж же жо жу жук
Життя прожити – не поле перейти.
• Як ти це розумієш?
• Зроби звуко - буквений аналіз слова життя.
2. Перевірка набутих знань і навичок. Тест.
- Пошир речення прикметниками.
Все вкрито снігом. Гордовито стоять ….сосни та ялини, ….берізки,
…дуби. На ….. галявині сховались під кущиком …заєць. У лісі чути стукіт
…дятла.
Слова для довідок: білим, вічнозелені, стрункі, могутні, полохливий,
працьовитого.
3. Вибірковий диктант.
- Виписати слова – прикметники, вжиті у переносному значенні. Пояснити їх
значення.
Чарівниця зима
Білокоса чарівниця зима примчала на білому коні у сади і парки.
Торкнулася чарівною паличкою верхівок дерев. І заіскрилися на них
кришталеві шати, срібні мережані намітки, білі пишні сукні. У високому
холодному небі повільно пливуть хмари, ніби великі білі кораблі.
- Зробити звуко – буквений аналіз слова чарівною.
111. Оголошення теми і мети уроку.
- Визначте закономірність у кожній групі
Книга – книги – книзі – книгу –книгою – на книзі.
Учень – учня – учню – учня – учнем – на учню (еві).
- Спрогнозуйте тему нашого уроку, виходячи з того, що ми зараз вивчаємо
тему «Прикметник».
- Чи відмінюється прикметник? Як можна визначити відмінок прикметника?
1У. Первинне сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з текстом.
- Прочитай текст. Спиши, вставляючи у словах, поданих у дужках, потрібні
закінчення. Підкресли прикметники, виділи в них закінчення, визнач число і
відмінок.
Серед ( дитячий) іграшок та виробів ( народний) мистецтва
трапляються ( керамічний) пташки, колиски, баранчики. Це – ( дитячий)
свистульки. На них можна виконувати ( простий) мелодії. Діти люблять (
яскравий) і ( цікавий) іграшку.
(дитячих іграшок – чого? Р.в. множина, народного мистецтва – чого? Р.в.
однина, керамічні пташки – що? Н.в. множина, дитячі свистульки – що? Н. в.
множина, прості мелодії що? Н.в. множина, яскраву і цікаву іграшку кого?
що? З.в. однина.)
2. Спостереження за таблицею відмінювання прикметників.
Відмінок
Однина
Множина
Н.
Який? Яка? Яке?
Які?
Р.
Якого? Якої? Якого?
Яких?
Д.
Якому? Якій? Якому?
Яким?
З.
Який? (якого?) яку?
Які?(яких?)
Яке?
О.
Яким? Якою? Яким?
Якими?
М.
На якому? На якій? На
На яких?
якому?
- Спостерігай відмінювання прикметників.
Чоловічий рід
Жіночий рід
Середній рід
Н. який? осінній ( день)
Яка? осіння ( погода) яке? осіннє ( небо)
Р. якого? осіннього ( дня)
якої? осінньої ( погоди)якого? осіннього (неба)
Д. якому? осінньому ( дню) якій? осінній (погоді) якому? осінньому (небу)
З. який? осінній (день)
яку? осінню ( погоду) яке? осіннє (небо)
О.Яким? осіннім (днем)
якою? осінньою (погодою)яким? осіннім небом)
М. якому? о осінньому (дні) в якій?в осінній (погоді) якому? в осінньому
(небі)
3. Технологія «Мозковий штурм»
- Як же можна визначити відмінок прикметника?
( Щоб визначити відмінок прикметника, потрібно:
- З’ясувати, від якого іменника він залежить;
- Визначити відмінок іменника( прикметник завжди стоїть у тому ж числі,
роді та відмінку, що й іменник, з яким він пов'язаний).
4. Робота з підручником.
- Вправа 219. Колективний розгляд таблиці, з’ясування принципу їх
укладання ( відмінювання за родами залежно від приналежності до м’якої чи
твердої групи, відмінювання у множині).
5. Спостереження за закінченням іменників чоловічого і жіночого роду.
- Провідміняти прикметники з іменниками і виділити закінчення.
Рідний край, рідна домівка.
Н. рідний край рідна домівка
Р. рідного краю рідної домівки
Д. рідному краю рідній домівці
З. рідний край рідну домівку
О. рідним краєм рідною домівкою
М. у рідному краю
у рідній домівці
У. Закріплення та систематизація знань.
1. Робота з підручником.
- Вправа 220.
- Завдання: подані прикметники записати у два стовпчики. У перший –
прикметники з основою на твердий приголосний, а в другий – прикметники з
основою на м’який приголосний. Зробіть висновки, як залежить закінчення
від кінцевого приголосного основи.
Давній
цінний
Літній
природний
Дружній
зимовий
Синє
прозорий
Завтрашнє
минулий
Незабутня
минуле
Братня
далеке
Середній
зелене
Мужній
проїзний
( прикметники з основою на твердий приголосний мають у називному
відмінку однини такі закінчення: у чоловічому роді - -ий, у жіночому - -а, у
середньому - -е. Прикметники з основою на м’який приголосний у називному
відмінку однини мають на письмі такі закінчення: у чоловічому роді – ій, у
жіночому - -я, у середньому –є.
2. Складання таблиці відмінкових закінчень прикметників.
Робота з підручником.
- Вправа 221.
Прикметники Н.
Р.
Д.
З.
О.
М.
з основою на -ий
-ого
-ому
--ий, -им
-ому
твердий
ого
приголосний
З основою на -ій
-ої
-ій
-у
-ою
-ій
м’який
приголосний
3. Самостійна робота в зошитах.
- Визначте відмінок і рід прикметників. Запиши.
Якого? Теплого ( вечора)______________
Яким? Гордим (козаком)______________
На якому? на Північному ( морі)________
Якому? осінньому (вітру)______________
Якої? Весняної (пісні)________________
Який? Синій (колір)__________________
На яких? На зимових (морозах)__________.
У1. Підсумок уроку.
Домашнє завдання.
Вправа 222, сторінка 111 вивчити правило.
- Які завдання ми виконували на уроці?
- Що нового дізналися про відмінювання прикметників?
- Від чого залежить відмінкове закінчення прикметників?
Автор
zov_78
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
593
Размер файла
52 Кб
Теги
урок, українська, класівідмінювання, мови, 12811, прикметник
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа