close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Погода рідного краю. Природознавство 2 клас ПіснеЗнайка

код для вставкиСкачать
Погода рідного краю. Природознавство 2 клас ПіснеЗнайка
Білоус Раїса Миколаївна
вчитель початкових класів
Уманської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №14
Уманської міської ради
Черкаської області
Тема. Погода рідного краю
Мета:
1.Навчальна: Ознайомити дітей із загальною характеристикою погоди
рідного крага в різні пори року (температурою повітря, опадами, напрямом
вітру);познайомити учнів зі складом атмосфери планети Земля, утворенням
хмар, вітру, збагатити уявлення про опади, дати поняття про погоду, указати
на значення прогнозу погоди для людини.
2.Розвивальна: розвивати спостережливість, уяву, логічне мислення,
узагальнювати знання про явища природи , установлювати причинно
наслідкові зв'язки; критичне мислення.
3. Виховна: карта України, Черкаської області, аудіозапис «Всесвіт», таблиці
«Кругообіг води у природі», «Напрямок вітру»; ілюстрації явищ природи,
термометр, флюгер, прилади для дослідів (чайник, скельце, кульки, свічка).
4. Корекційно – розвивальна спрямованість: розвиток мовлення ,
пізнавальний розвиток, виховання позитивних рис особистості - терпіння і
спостережливості, сенсорний розвиток, розвиток саморегуляції .
Обладнання: карта України, Черкаської
області, аудіозапис «Всесвіт»,
таблиці «Кругообіг води у природі», «Напрямок вітру»; ілюстрації явищ
природи, термометр, флюгер, прилади для дослідів (чайник, скельце, кульки,
свічка). Підруч. для 4 кл. — К.: Форум, 2004., комплект «Всесвіт»
Використання технологій: «ПіснеЗнайка», розвитку критичного мислення
(«Кубування» , «Мозкова атака», «Асоціативний кущ», робота в парах,
групах; «Запитання – відповідь», « Закінчи речення», «Позначки»).
ХІД УРОКУ
І.Організація класу
Звучить фрагмент аудіо запису з комплекту «ПіснеЗнайка»
Піснезнайці завдяки
Ми вчимося залюбки,
Нам знання даються легко –
Нами тішаться батьки,
А коли так - новий урок почнемо...
Девіз уроку.
Одна Батьківщина, і двох не буває,
Місця, де родилися, завжди святі.
Хто рідну оселю свою забуває,
Той долі не знайде в житті.
Марія Бакай
(звучить аудіозапис : «Всесвіт». Пісня «О,Земле»).
О, як це чудово, послухайте, діти,
Що всім нам знайшовся притулок у світі!
В безмежному космосі добре помітна
Домівка людини - Земля наша рідна.
Планета велична, багата на диво,
Усе на ній є, щоб нам жити щасливо.
Створивши життя на планеті чудовій,
Творець забезпечив найкращі умови.
План уроку
ІІ. Актуалізація чуттєвого досвіду й опорних знань
1.«Кубування»
-Як називається країна, в якій ми живемо? (Україна.)
-Столиця України? (Київ)
-Область, у якій ми живемо називається... (Черкаська). –
-Її обласний центр...(Черкаси).
-Черкаська
область розташована у природній зоні... (лісостепів).
2.Фрагмент проекту «Рослини» (по групам) «Теоретики»
Вплив погодних умов. Клімат помірно-континентальний. Літо спекотне, з
частими суховіями; середня температура липня +27°C. Зима сніжна, порівняно
тепла. Середня температура січня -4,5°C. Висота снігового покрову 9-11 см.В
цьому році сніг майже не випадав. Річна кількість опадів коливається від 330 мм
на півдні до 450 мм на півночі області. Максимум опадів випадає влітку,
переважно у вигляді злив.
Учитель. Із ваших відповідей я зрозуміла, що ви добре засвоїли, в якій області
живете, її географічне положення на карті України.
ІII. Мотивація навчальної діяльності. Стадія виклику
Учитель. А чи все ми знаємо про свій рідний край? (Повідомлення вчителя).
Сьогодні ми будемо закріплювати, поглиблювати, поповнювати й отримувати
нові знання, пов'язані з вивченням рідного краю. Така ситуація: Ви –
рибалка…льотчик…. Дачник…..сьогодні зранку ми йдемо на працю… Що для
кожного з нас важливо?... Так погода. Про що ж буде йти мова на уроці, ми
дізнаємося, коли прослухаємо пісню (звучить аудіозапис «Всесвіт»,
«Атмосфера»).
Слухайте, слухайте, це вже давно не секрет:
Газові ковдри вкривають всі дев’ять планет.
Ковдри оці захисні атмосферами звати,
Є і в Землі атмосфера своя шарувата,
Тисячі в ній кілометрів – ото товщина!
І обертається разом з Землею вона.
Ще атмосферу повітряним звуть океаном,
Матінку – Землю вона захищає старанно.
Можливо, вам цікаво буде знати,
Що нашу атмосферу залюбки
Ще можна парасолькою назвати
Або ж – планети панциром легким.
Учитель. Що сьогодні будемо вивчати? (Висновки дітей.) Прочитайте хором з
дошки тему уроку. Отже, тема відома, тепер з’ясуємо завдання. Які слід
вирішити на уроці. Чого він навчить кожного з нас? Діти читають записи на
дошці.
ІV. Засвоєння нового матеріалу. Стадія осмислення .
Учитель. Що можна назвати парасолькою нашої планети? (Атмосферу.)
Учитель
прикріпляє
слова
на
дошці.
Евристична
бесіда
Учитель. Можливо, хтось
пояснить значення слова
«атмосфера»?
Словник (довідкове бюро) Атмосфера - газова оболонка (шар, який покриває
зовні що-небудь), яка оточує та захищає Землю, а сила тяжіння утримує її, як
магніт, не даючи газам відлетіти в космос. (Ілюстрації стор. 50-51, ч. І.)
Учитель. Усі дев'ять планет Сонячної системи мають газові оболонки, які
звуться атмосферами. Кожну планету, ніби ковдра, огортає своя атмосфера, а
сила тяжіння утримує її, як магніт, не даючи газам відлетіти в космос.
Атмосфери бувають дуже різними (стор. 131 ч.2). Нашій планеті пощастило
двічі, адже вона тримається на оптимальній відстані від Сонця і єдина з усіх
планет системи має атмосферу, придатну для життя. Атмосфера Землі
неповторна саме завдяки своєму складу. Найбільшу частину атмосфери складає
газ - азот. У перекладі з грецької мови він означає «живе». Кисень потрібен для
дихання і горіння. Ще в повітрі є надзвичайно важливий вуглекислий газ. Коли
пара охолоджується - перетворюється в краплини води і навіть кристалики
льоду. Так утворюються хмари.
- А навіщо ми провітрюємо клас? (Ланцюгова відповідь дітей.)
Учитель. Усе живе поглинає кисень, виділяє вуглекислий газ, а для нормального
життя людині, як і іншим живим істотам, потрібен кисень, і коли його частка
зменшується, то стає важко дихати.
- Як атмосфера поповнюється киснем? (Виділяють кисень рослини). Так у
природі відбувається процес перетворення вуглекислого газу в кисень. У
природі існують і інші процеси. Процес - послідовна закономірна зміна явищ.
Зараз познайомимося з однією з таких змін (явищ).
Демонстрація досліду .
Дослід. Закип'ятимо чайник. Відкриваємо кришку. Що ми бачимо? (Пар.)
Поставимо скельце на пару. Що ви бачите на скельці? (Крапельки.)
Водяна пара зіткнулася з холодним скельцем і перетворилась у крапельки.
Учитель. Який висновок можна зробити? При нагріванні вода випаровується,
піднімається вгору у вигляді пари, при охолодженні перетворюється у
крапельки. Як же у природі утворюється водяна пара?
Учень (підходить до плакату «Кругообіг води у природі»).
На Землі багато води. Ця вода весь час випаровується з поверхні річок, озер,
морів, вологого ґрунту, рослин. Невидима водяна пара завжди міститься на
поверхні. Коли вона охолоджується, з пари утворюються дуже дрібні краплини
води. Із таких краплин утворюються хмари, які перебувають у повітрі високо
над земною поверхнею. Дрібні краплини у хмарах, зливаючись одна з одною,
поступово збільшуються. Хмара стає темнішою. Важкі краплини води не
можуть утриматися в повітрі та падають на землю у вигляді дощу, снігу, граду–
тобто опадів.
Учитель. - Як цей процес називається? (Кругообіг води у природі.)
- Ось так і відбувається кругообіг води у природі: вода випаровується,
утворюється хмара, іде дощ, а потім вода знову випаровується.
- Яку ж функцію виконують хмари між Сонцем і Землею? Вони є захисним
екраном між ними, не даючи Сонцю забирати багато вологи та не відпускаючи
земне тепло.
- 3 яким явищем природи ви познайомилися? (Утворювання хмар, дощу, снігу,
граду.)
- А ще є такі опади, які виділяються безпосередньо з повітря. Їх утворення
залежить від коливання температури повітря протягом доби. Це туман, іній,
роса - це також явища природи.(стор.132-133, част. 2)
Фізкультхвилинка (звучить аудіозапис «Всесвіт», «Сонце»).
Невидимі сонячні барви для нас,
Та колір ховати негоже весь час
. І після дощу, як веселка заграє,
Ми бачимо – сім кольорів воно має.
Сонце – душа всіх часів і Землі,
Сонце – це світлий художник в імлі.
Усмішка любого Сонця – Ярила
Всіх переконує – в єдності сила!
Учитель. Давайте разом подякуємо атмосфері за допомогу, піклування, захист.
Учні. Дякуємо повітрю, кисню, снігу тощо.
Учитель. На дні цього глибоченного повітряного океану живемо ми з вами і
доволі зручно почуваємося - ніби риби у воді, не відчуваючи на собі ніякого
тиску.
- Щоби це з'ясувати, виконаємо такий дослід (демонстрацію досліду коментує
учень).
Дослід. Зважимо дві кульки. Бачите, вага їх однакова. Надмемо одну з них,
підвісимо, і що ми бачимо? Вона переважила порожню кульку, бо вона важча.
Це дозволяє нам зробити висновок: повітря має вагу.
Учитель. Учені підрахували, що вага всієї атмосфери, яка тисне на Землю,
складає 5,3 мільярда тонн. Це вага мільярда великих слонів. На кожний 1 см2
нашого тіла тиск повітря складає 1 кг 33 г. Ця сила, з якою повітря тисне на
земну поверхню, називається атмосферним тиском (прикріпити слова на дошці).
( стор.136, ч.2)
Практична робота
Учитель. Натисніть пальчиком на руку. Відчуваєте тиск? А тепер відпустіть.
Тиск відчуваєте? Ми не відчуваємо атмосферний тиск, тому що пристосувалися
до нього. У тканинах живих організмів є безліч повітряних бульбашок. У них
тиск такий же, як і атмосферний тиск, і це не дає йому змоги нас розплющити. А
ще повітря любить «мандрувати». Як це відбувається, перевіримо на досліді
(демонстрацію досліду коментує учень).
Дослід. Запалимо свічку, відчинимо двері. Якщо полум'я нахилилося у клас, це
означає, що холодне повітря з коридору ніби вскочило до класу та виштовхнуло
тепле повітря. Піднімемо свічку вгору. Полум'я нахилилося в коридор. Тепле
повітря
піднялося
догори,
бо
воно
легше,
ніж
холодне.
Висновок: холодне повітря опускається вниз, а тепле піднімається догори.
Таким чином повітря переміщається.
Учитель. Ці явища відбуваються у природі, але у великих масштабах. Повітря
завжди переміщається. Сонце нагріває землю, але не скрізь однаково. Там, де
вона нагрівається більше, повітря стає теплішим і піднімається вгору. На його
місце надходить холодне. Цей рух повітря над землею і є вітер, який визначає
характер
погоди
(прикріпити
слово
на
дошці).
З яким явищем природи ви познайомилися? (Відповіді учнів.) Вітром
називається горизонтальний, відносно Землі, рух повітря із зони високого
атмосферного тиску в зону низького. Вітер має різні напрямки. Напрямок вітру
визначають за допомогою флюгера. (Атлас, знайомство із флюгером).
Учитель. Вітри мають і різну силу.(с.137, ч.2). (Робота з підручником). Слабкий,
помірний - дерева спокійні. Сильний вітер легко гне додолу дерева. Дуже
сильний вітер може викликати великі руйнування. У цьому році було дуже
багато стихійних лих. У Криму різке потепління спричинило весняні паводки,
затоплено багато сіл, міст.
Робота по групах.
1група — Пригадайте, користуючись календарем погоди, які умовні позначення
використовуєте для запису погоди. Чим вимірюємо температуру повітря? Яка
температура повітря переважала влітку? (Плюсова). А взимку? (Мінусова).
Пам'ятайте! Вимірювати температуру повітря потрібно в один і той же час
(наприклад, опівдні).
2група
Як називається вітер, який дме із заходу? (Західний, він приносить вологу з
Атлантичного
океану).
Східний?
(Посуху.)
Північний?
(Похолодання.)
Південний? (Потепління.)
Робота з підручником.
Учні доходять висновку, що зміна напряму вітру зумовлює зміну погоди
незалежно від пори року. (Прикріпити на дошці слово.) Декому просто цікаво,
якою буде погода завтра, щоби вирішити, що вдягти наступного дня. Але
багатьом людям та організаціям потрібна точна інформація про погоду. Адже
від неї залежать робота моряків, льотчиків, успіх сільськогосподарських робіт,
безперебійність роботи транспорту, будівельних робіт тощо. Поміркуйте та
наведіть приклади показників погоди, які можуть зашкодити праці.
Учитель. Дуже важливо передбачати, якою буде погода через добу, кілька днів,
тижнів.
Навіщо
людям
знати,
якою
буде
погода
завтра?
Учні. Це допомагає людям заздалегідь підготуватися до несприятливих умов. З
давніх-давен виробнича діяльність вимагала від людини вміння передбачити
погоду. Люди помітили, що одні рослини перед дощем закривають квіточки,
інші — «плачуть» крапельками соку, деякі змінюють форму й положення
листочків. Зібрано чимало прикмет. Відомі понад 500 видів тварин, за
поведінкою яких мо-жна прогнозувати погоду. Народна мудрість — невичерпні
скарби, які нагромаджували наші предки. Так складено народний календар
природи й погоди. Це енциклопедія людських знань і людського досвіду про
живу природу. Погоду можна передбачити, якщо уважно придивитись до місяця
й зір. Прогнозуючи погоду, дуже важливо враховувати кілька факторів: колір
хмар, си-лу й напрям вітру, колір вечірньої зорі, розміри й форму веселки тощо.
Яка температура повітря була цієї зими? Коли були найсильніші морози? Коли
були відлиги? Зіставте температуру повітря й напрям вітру. Чи завжди
змінювалася температура повітря, коли змінювався напрям вітру?
-Які бувають дощі? Коли вони випадають найчастіше? Чи доводилося вам
спостерігати грози, град? Якого лиха можуть завдати сильні дощі?
-Коли бувають великі тумани?
-У яку пору року ви найчастіше спостерігали тумани?
-Хто ж нам прогнозує погоду? (Учні наводять приклади народних прикмет).
У нашому краї погіршення погоди можна передбачити й за
такими прикметами:
•перед дощем земляні черви вилазять на поверхню;
•ластівки літають низько над землею;
•квітки кульбаби зранку не розкриваються;
•дим стелиться по землі;
• посилення вітру надвечір.
Прикмети, що віщують гарну погоду:
• дим піднімається вгору;
•ластівки літають високо;
•на небі видно багато зірок;
• широко розкриті до сонця квітки.
Учитель звертає увагу учнів на прикмети, прислів'я, записані на дошці,
пропонує доповнити їх.
•Багато роси —... (на ясний день).
•Грім ранньої весни —... (перед холодом).
•Грім у вересні —... (тепла осінь).
•Багато снігу взимку —... (дощове літо).
•Вікна взимку «плачуть» —... (до потепління).
• Дим піднімається вгору —... (ясна, тиха днина).
Народні синоптики визначають і прогнозують погоду своєї місцевості за
народними прикметами. Прикмети — це висновки із народних спостережень за
явищами природи, поведінкою тварин. У нашому краї погіршення погоди можна
передбачити й за такими прикметами. Учитель звертає увагу учнів на
Учитель. Багато з цих ознак мають тепер наукове обґрунтування. Складають
погоду метеорологи (прикріпити слово на дошці). Метеорологія - наука, що
вивчає зміни погоди та стан атмосфери. За якими показниками визначають
прогноз погоди?
Учитель. Ведуть спостереження за погодою на метеостанціях. Такі станції є в
кожній області. Щоби скласти прогноз погоди, який потім повідомлять по
телевізору, радіо, треба зібрати якомога більше даних про погоду. Для
складання прогнозу для Києва терміном на три доби необхідні дані всіх
метеостанцій Північної півкулі, а на 5-7 днів - з усієї Землі.
V. Закріплення вивченого матеріалу. Стадія міркування.
Учитель. У нас у класі є невеличка метеостанція. Складемо прогноз погоди для
Умані на сьогодні.
Робота у парах. (Звучить аудіозапис «Всесвіт», «Атмосфера»).
І пара. Визначити температуру повітря, напрямок вітру.
ІІ пара. Стан неба, опади.
III пара. Обробка даних.
Учень повідомляє прогноз.
Травень холодний - рік хлібородний .
Рано зацвіла черемха - буде тепле літо.
У травні два холоди: черемха цвіте і дуб розпускається.
Якщо в травні багато дощів, то їх обмаль буде у вересні.
Служба погоди нам повідомляє, що кінець весни буде теплим. За даними
синоптиків, сьогодні на території нашого міста та області температура повітря
протягом доби становитиме + 12- 14°С, похмуро, дощ , вітер південно-західний.
VI. Підсумок
Погода
•Температура повітря
•Атмосферний тиск
•Вітер
•Вологість
• Опади
Робота у групах. Кожна група приготує для іншої групи по 2-3 запитання.
Закінчи речення:
«На сьогоднішньому уроці для мене найбільш важливим відкриттям було…»
Оцінювання.
Домашнє завдання.
Робота за підручником. Скласти опис погоди Черкаської області в різні пори
року.
Група.А. Знайти інформацію про несприятливі метеорологічні явища, підібрати
загадки та прислів’я.
Звучить аудіозапис «Всесвіт.
Ми люди, тож мусимо жити у згоді,
Любить, берегти все живе у природі,
Щоб вдячно промовити знову і знову –
О , Земле велична, о Земле чудова!
Автор
fialkauman
Документ
Категория
Образование
Просмотров
74
Размер файла
394 Кб
Теги
Природознавство 2 клас ПіснеЗнайка, погоди
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа