close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Тіла.Речовини.Молекули

код для вставкиСкачать
Конспект з природознавства
Тема уроку: Тіла. Речовини. Молекули. Досліди: виявлення окремих властивостей тіл і речовин;
доведення того, що речовини складаються з молекул.
Мета уроку: формувати поняття тіла, речовини, молекули, дати дітям уявлення про три стани речовини,
вчити розрізняти тіла і речовини в природі; розвивати вміння виконувати досліди за інструкцією, вміння
спостерігати, узагальнювати і робити висновки із спостережень; виховувати охайність під час виконання
дослідів, почуття любові до краси природи.
Тип уроку: урок формування нових знань.
Обладнання: 1. У кожного учня: підручник, робочий зошит,щоденник спостережень, олівці, ручка. 2. На
партах: підноси, на кожному — цукор, крейда,цвях,марганцівка, чайна ложка,2 склянки,серветки. 3.
Мультимедійна дошка,презентація,плакати.
Хід уроку
I. Організація класу.
Станьте, діти,всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
ІІ. Підсумок фенологічних спостережень.
-Пропоную вам на хвилинку заглянути у чарівне віконечко природи.
Слайд 1.
-Яка пора року настала? (Осінь).
Слайд 2.
-Який місяць?
-Яка сьогодні дата?
-17 вересня відмічають день пам’яті Божої Матері. В цей день наші предки на світанку ходили слухати
останні голоси пташок ,що відлітали в теплі краї і слідкували за воронами: якщо ворони сідають головами в
різні сторони-день буде безвітряним,а якщо в одну,та якомога ближче до стовбура дерева-потрібно чекати
вітру.
-Що ви можете сказати про стан неба сьогодні вранці?
(Воно було ясним, хмарним чи похмурим?)
-Чи були опади? Які?
-Якою була температура повітря? (Було холодно, помірно чи тепло).
- Я к и м б у в р а н о к : тихим чи вітряним?
-Зробіть відповідні позначення в календарі спостережень.
-Продовжуйте спостерігати за погодою, шукайте цікавинки,спробуйте бути справжніми господарями
природи: захищайте, допомагайте всьому живому. Милуйтесь красою навколишнього світу і вчіться
розповідати про красу словом, фарбами і музичними звуками.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Слухання вірша.
- Послухайте,дітки,віршик.
Наш дивний світ такий, як казка:
Он в небі хмаронька пливе.
Тож бережи його, будь ласка,
Все в ньому гарне і живе.
Он квітка полум’ям палає,
І ясне сонечко блищить,
Чарівна пташечка співає,
Все в дивосвіт прийшло, щоб жить.
Слайд 3.
2. «Мозковий штурм».
-Діти,як вигадаєте,про який дивний світ йде мова у цьому вірші?
-Що виникає у вашій уяві, коли ви чуєте слово природа?
-Якою буває природа? (Жива і нежива).
-Наведіть приклади предметів неживої природи,живих організмів.
-Які ще предмети нас оточують?( Це предмети, зроблені руками людини.)
Слайд 4.
IV. Повідомлення теми і мети уроку.
-Ми живемо на Землі. Навколо нас — сонце, хмари, повітря, квіти, трави в полі, свійські тварини на подвір’ї
і дикі в лісі. Нас оточують знайомі і незнайомі люди, предмети, зроблені руками людини. Це все тіла.
-Чи хочете ви дізнатися про тіла багато цікавого?
-Про тіла та їхні властивості ми сьогодні й поговоримо.
Слайд 5.
V.Мотивація навчальної діяльності.
-У природі багато таємниць,і відкриває вона їх тільки самим наполегливим, добрим і допитливим. Ми з
вами будемо вивчати тіла. Це зовсім для вас нові терміни. Тож я запрошую сьогодні на урок:
ТАКТОВНІСТЬ
ІНТЕЛЕКТУАЛЬНІСТЬ
ЛЮБОВ
АКТИВНІСТЬ
-Вони допоможуть нам у здобутті нових та міцних знань.
-Сьогодні на уроці ми повинні дізнатися:
— що таке тіло, речовина, молекула;
— стан тіла;
— з чого складаються тіла, речовини.
-Сьогодні на уроці ми повинні навчитися:
— виконувати досліди;
— спостерігати, узагальнювати, робити висновки;
— розрізняти стан тіла.
VІ. Вивчення нового матеріалу.
1.Слово вчителя.
-Допоможуть нам у цій важливій справі ваші мудрі голівки,спритні рученята. І розпочнемо ми з практичної
роботи. Працювати будемо в парах. Будьте охайними,обережними,тактовними. Пам’ятайте про правила
безпеки.
-Тож сідаємо всі рівнесенько і слухаємо уважно.
2. Практична робота.
-Візьміть до рук спочатку шматочок крейди . Спробуйте його розламати .
-А тепер залізний цвях. Спробуйте також його розламати.
-Який висновок ви можете зробити?
(Учні розглядають шматок крейди та залізний цвях. Пробують їх розламати. Доходять висновку, що крейда
тверда, але крихка. Цвях зламати не можна. Він твердий і міцний.)
- А зараз я візьму склянку води і переллю її в іншу посудину.
- Подивіться,будь ласка,і скажіть,що являє собою вода, яке це тіло.
-Що відбувається з водою та іншими рідинами(наприклад, олією, молоком),коли їх виливають в іншу
посудину? (Вони розтікаються і набувають форми тієї посудини, в яку їх виливають).
- А тепер візьміть в руки зошит і змахніть ним перед собою.
-Що ви відчули? (Повітря).
-Це також тіло. Це газ .Ми його не бачимо. Лише деякі гази ми відчуваємо за запахом. Відчуваємо,наприклад,запах аміаку, коли користуємося нашатирним спиртом. Характерною властивістю газу є те, що він
здатний вільно поширюватися в усьому доступному для нього просторі, рівномірно заповнюючи його. На
відміну від рідини та твердого тіла газ не утворює поверхні.
-Які ви ще гази знаєте? (Природний газ, азот, кисень, діоксид вуглецю, аргон.)
— Отже, якими можуть бути тіла? (Твердими, рідкими, газоподібними).
Слайд 6.
-Назвіть приклади твердих, рідких і газоподібних тіл, які оточують вас вдома.
3. Розгадування кросворда.
-Діти,а чи хочете ви дізнатися із чого складаються тіла?
-Із чого складаються тіла ми дізнаємося,коли розгадаємо кросворд.
1) Що вносять у ґрунт, щоб підвищити його родючість? (Добрива)
2) Чим діти пишуть на дошці? (Крейдою)
3) Рідина, солодка на смак, ароматна, п’ють її із задоволенням за обідом, сніданком, вечерею. Запрошують
в гості на... (Чай).
4) Тверда, крихка речовина бурого кольору, що складається з решток рослин, легша за воду. (Торф)
5) Чорне, блискуче, у воді тоне, у печі горить. Цілу зиму людей веселить. (Вугілля)
6) Ґрунт повільно пропускає воду, якщо в ньому є... (Глина).
7) Що видихає рослина, а вдихає людина? (Кисень)
8) Що заливають у бак машини, коли вирушають у дорогу? (Бензин)
— Отже,тіла складаються з речовин.
Слайд 7.
4.Робота з підручником.
-Прочитайте статтю у підручнику на с.80, яка називається «Речовини».
-Із чого складаються тіла?
-Зі скількох речовин може складатися тіло?
-З чого складаються живі організми?
5. Гра «З чого складається?»
- Пограємо в гру. Перед вами на екрані будуть показані тіла. Вам треба буде відгадати з яких речовин вони
складаються.
Слайд 8-9.
Фізкультхвилинка
- Діти, а які складові гарного настрою? ( Посмішка, любов,радість).
-Пропоную вам не сумувати,а підняти собі настрій і відпочити.
Слайд 10.
6. Проведення дослідів.
-Ми вже знаємо,що тіла складаються з речовин. А чи знаєте ви, що й речовини мають свої секрети.
- Щоб їх розкрити, виконаємо досліди.
-Будьте обережні,охайні,дотримуйтеся інструкції під час виконання дослідів.
Досліди:
1. Візьмемо кілька кристаликів марганцівки. Кожен кристалик - це тверде тіло,утворене однією речовиноюмарганцівкою. Вкинемо їх у склянку з водою і розмішаємо. Спостерігай, як кристалики поступово
зникають. Чи залишилася марганцівка у склянці? Де поділися кристалики?
2. Такий самий дослід виконаємо із кристаликами цукру.
-Чи залишився цукор у склянці? Чому зникли кристалики цукру?(Вони розчинилися).
-Отже,тіла складаються з речовин. Речовини - з дуже дрібних, невидимих неозброєним оком частинок, їх
називають молекулами. Під час досліду кристалики марганцю і кристалики цукру розпалися на молекули.
Вони перемішалися з молекулами води. Тому кристалики стали невидимими.
-Молекули кожної речовини мають свою форму і розміри. Формою і розмірами молекули однієї
речовини відрізняються від молекул інших речовин. Наприклад, молекули цукру не схожі на молекули
кисню. Однаковими бувають тільки молекули тієї самої речовини. Наприклад, води.
Слайд 11.
-Подякуйте один одному за плідну співпрацю. ( Прийом « Рукоплескання»).
3. Практична робота.
-Розглянь умовно зображені на малюнку молекули речовин, що утворюють тверде, рідке й газоподібне
тіла. Зверни увагу на відстані між молекулами.
-Подумайте,у твердих тілах молекули близько чи далеко перебувають одна від одної?
- У твердих тілах молекули перебувають дуже близько одна від одної. У рідких тілах відстані між
молекулами більші, у газоподібних – ще більші.
Слайд 12.
Фізкультхвилинка (для очей)
-А тепер я покажу вам, як рухаються молекули,а ви поспостерігайте за ними і нехай ваші оченята
відпочинуть.
Слайд 13.
-Більше про молекули ми дізнаємося на наступному уроці.
VII. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота в групах.
-А зараз попрацюємо в групах.Пригадайте правила роботи в групі. Командир кожної групи обирає
картку. Уважно читаєте характеристики тіла і відгадуєте про яке тіло йде мова.
1 група
Що це?
1. Це предмет живої природи.
2. Це рідина. Складається з однієї речовини.
3. Для людини ця речовина корисна — з нею смачніша страва.
(Олія)
2 група
Що це?
1. Це предмет неживої природи.
2. Це тверде тіло. Складається з однієї речовини.
3. Використовують під час будівництва, діти використовують —в школі.
(Крейда)
3 група
Хто це?
1. Це предмет живої природи.
2. Це тверде тіло. Складається з великої кількості речовин.
3. Живе у лісі. Змінює колір свого хутра, всього боїться.
4. Живиться, росте, розмножується.
(Зайчик)
2. Перевірка знань(тестування).
Слайд 14-17.
VIII. Підсумок уроку.
-Чи сподобався вам урок?
- Чим?
-Про що ви почули вперше?
-Коли сьогодні на уроці ви раділи, хвилювалися?
-За що ви можете похвалити себе сьогодні на уроці?
-Хто, на вашу думку, був найбільш активним на уроці і заслуговує на оцінку?
- Діти,як ви гадаєте,ми досягли поставленої мети? Все ми знаємо і вміємо,чого прагнули на початку уроку?
- Я дякую вам за співпрацю на уроці. Гостям за те,що завітали до нашого класу.
-Вивчайте природу,любіть її,і ви довідаєтеся багато цікавого.
-Слайд 18.
IX. Домашнє завдання.
- Опрацювати статті в підручнику на с.79-81. Зверніть увагу на рубрики після статей. Не забувайте
спостерігати за погодою. У кого на партах рожеві серветки - готують загадки про тіла,а в кого голубі-про
речовини.
Автор
5   документов Отправить письмо
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
116
Размер файла
40 Кб
Теги
2012
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа