close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

код для вставки
Хомутовська ЗОШ I - IIIступенів
Розробка уроку
з української мови у 6 класі
Ознайомлення з найбільш уживаними
вставними словами. Розділові знаки при
вставних словах.
Коломійцева О.М.
2013 р.
Мета: Ознайомити учнів із вставними словами, правилами
оформлення їх на письмі. Формувати вміння визначати в реченні вставні
слова та правильно їх інтонувати. Розвивати зв′язне мовлення, навички
виразного читання, творчі вміння розширювати речення шляхом
введення в них вставних слів, конструювати речення за опорними словами.
Виховувати почуття любові до батьків, до свого роду.
Хід уроку
I.Організація класу. (запис числа)
II.Актуалізація опорних знань, умінь та навичок.
III. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Діти, сьогодні на уроці ми ознайомимося із всавними словами,
навчимося визначати їх у реченні та правильно розставляти розділові
знаки.
А епіграфом до нашого уроку будуть такі рядки:
Звичайно, в кожного єдине,
Як і Дніпрова течія,
Домашнє вогнище родинне,
Оселя наша і сім′я.
( Д. Білоус)
Отже, темою граматичних завдань буде тема родини, її значення для
кожної людини і держави в цілому.
IV. Пояснення нового матеріалу.
Діти, зверніть, будь ласка, увагу на епіграф уроку і знайдіть слово, яке
допоможе нам зрозуміти, що автор упевнений у своїх словах.
Вставні слова – це слова, що виражають ставлення мовця до
висловлюваного.
Зверніть, будь ласка, увагу на дошку. Перед вами таблиця з
найуживанішими вставними словами
ЩО ВИРАЖАЮТЬ
ВСТАВНІ СЛОВА -
(ВС)
Упевненість,
безумовно, безперечно, без сумніву, певна річ,
правда
Невпевненість, сумнів
здається, видно, мабуть, може, очевидно, може
бути, либонь, а може, правду кажучи,
щоправда, сподіваюся, може, мабуть, певно
Різні почуття (задоволення,
незадоволення, радість, жаль,
здивування)
Належність (указують на
джерело повідомлення)
Порядок викладу думок
Увічливість
на щастя, на диво, слава Богу, на жаль, як на
зло, на сором, чого доброго, як навмисне, як на
біду, дивна річ , що й уазати
по-моєму, по-твоєму, кажуть, як кажуть,
мовляв, на мою думку, бачу, по-вашому, як
відомо, на думку..., за словами,..
по – перше, по- друге, по – третє, отже,
наприклад, нарешті
вибачте , будь ласка, прошу вас, дозвольте,
якщо вашаласка, даруйте
Зверніть увагу на те, що вставні слова в реченні можуть виражати
- Упевненість;
- Невпевненість;
- Різні почуття;
- Належність;
- Порядок викладу думок;
- Увічливість.
Виконання завдань за варіантами:
Прочитайте речення, записані на картках, випишіть виділені слова.
Визначте, що виражає кожне із слів.
Зверніть увагу, як виділяються ці слова на письмі.
На щастя, сім′я – це найрідніші на світі люди, які шанують і люблять ,
пестять і голублять тебе. Безумовно, завдячуючи нашим прабабусям і
прадіду сям, бабусям і дідусям, мамам і татам збереглися гарні традиції
нашого народу, різні родинні свята. Потрібно, гадаю, шанувати свій
народ, вивчати його мову, традиції, рідний край, бо ми – частинка всього
цього, нам рідного і близького. Отже, могутність і слава нашої України
залежить від кожної сім′ї, бо сім′я – це велика цінність, перлина країни.
Робимо висновок, що вставні слова на письмі виділяються комами
Фізкультхвилинка
Робота біля дошки
Творче конструювання речення шляхом уведення в нього вставних
слів. Прочитайте текст, замінюючи крапки вставними словами зі
значенням, указаним у дужках. Розставте розділові знаки.
(Упевненість)… обід в українській традиції - священний ритуал з давніх
часів. До столу (належність)… сідали в один і той же час усією родиною.
Розпорядником( належність)… був батько – господар. Він першим сідав за
стіл на покуті, під образами. Обід ( належність)… проходив поважно,
спокійно, без галасу , сміху й крику. Ритуал (належність)… розпочинав
господар дому, беручи першу ложку страви. Потім починали їсти всі.
(ввічливість) … в давнину їли зі спільної посудини, кожен мав свою
ложку. ( належність)….не можна було дітям гойдати ногами під столом,
бо нечиста сила до хати прийде.
(належність)…як ложка впаде з рук, у
сім′ї будуть збитки.
Слова для довідки: 1) безумовно, 2) як відомо 3) як правило 4)звичайно.
5) за традицією, 6)уявіть собі, 7) за повір′ям, 8) вважалося
ЛИШЕ ВСТАВНІ
Мабуть, по- перше,
по – друге, щоправда, отже
НЕ БУВАЮТЬ
ВСТАВНИМИ
Навіть, майже,
приблизно, принаймні,
особливо
БУВАЮТЬ
ВСТАВНИМИ
СЛОВАМИ АБО
ЧЛЕНАМИ
РЕЧЕННЯ
Правда, кажуть,
може, здається, на
щастя
Проблемне завдання (написати на дошці)
Прочитайте речення і скажіть, у яких з них підкреслені слова є вставними, а
в яких виступають членами речення:
Кажуть, мудрість приходить з роками.
Усі кажуть, що я схожий на татка.
Моя родина, на щастя, дружна.
Мені бабуся подарувала оберіг на щастя.
Мені здається, що скоро випаде сніг.
Хтось постукав тихенько у двері, здається.
Зробити синтаксичний розбір речень, намалювати схеми до них.
Закріплення вивченого матеріалу
Самостійна робота.
Скласти речення на основі опорних слів: на жаль, будь ласка, по –
моєму,здається, як відомо, мабуть, кажуть
Підсумок уроку
- Що таке вставні слова?
- Яку роль вони виконують у нашій мові?
Оцінювання
Домашнє завдання
Криниця при дорозі край села,
І журавель нахилений над нею.
Куди б мене дорога не вела,
Думки мої із рідною землею.
Бо тут мій дім, і тут моя земля.
Бо тут священні предківські могили,
Душа моя не прожила б і дня
Без тих країв, які мене зростили.
Тож, діти, ні на хвильку, не забувайте про своїх рідних, батьків і про той
край, звідки ви родом .
На цьому урок закінчено. Дякую усім за роботу.
Автор
metod.kabinet.50
Документ
Категория
Школьные материалы
Просмотров
23
Размер файла
50 Кб
Теги
класс
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа