close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Розвязування рівнянь

код для вставки
Розвязування рівнянь
Вчитель математики
Андрощук А. І.
Математика 5 клас
Урок № 30
Мета уроку:
- удосконалювати вміння розв’язувати рівняння і задачі за допомогою
рівнянь;
- розвивати абстрактне мислення учнів, творчі можливості;
- виховувати впевненість у необхідності знань, активність, увагу,
кмітливість.
Тип уроку: урок удосконалення знань, умінь та навичок.
Обладнання: роздатковий матеріал, конспект уроку, великий малюнок
Гномика.
Хід уроку
Вчитися можна лише весело…
Щоб перетравити знання,
потрібно поглинати їх з апетитом.
А.Франс
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
Вчитель звертається до учнів:
Рівняння – це фундаментальне поняття математики, за допомогою
якого розв’ язуються задачі, соціальних і економічних наук. Але крім того
існує багато життєвих ситуацій, що оточують нас у реальному світі,
вирішення яких зводиться до розв’язання задач за допомогою рівняння.
Тому вивченню цієї теми ми приділили особливу увагу.
Основна мета нашого уроку
-
удосконалювати вміння розв’язувати
рівняння і задачі за допомогою рівнянь.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
1. Розглядається кросворд «Рівняння»
2.
Повторення
правил
розв’язування
рівнянь:
простих
–
за
компонентами дій, складніших – методом «останньої дії».
ІІІ. Формування умінь та навичок
Розв’язування задач
Рівняння – це чудовий інструмент, який допоможе опис складної життєвої
ситуації, задачу, сформульовану українською мовою, перетворити в красиве,
струнке математичне речення.
Задача 1. Лісовий Гномик старанно піклується про
лікарські рослини, а тому запропонував учням посадити
біля школи кущі ожини. Скільки кущів треба принести
Гномику, щоб учні встигли їх посадити за урок, якщо
кожен кущ треба садити 3 хвилини?
Розв’язання:
Нехай x кущів ожини принесе Гномик. Тоді 3х хвилин діти будуть їх
садити. Оскільки урок триває 45 хвилин, складаємо таке рівняння:
Отже, 15 кущів треба принести Гномику.
Відповідь: 15 кущів.
Задача 2. Одна сторона прямокутника утричі більша
за іншу його сторону. Знайдіть сторони прямокутника,
якщо його периметр дорівнює 64 см.
Розв’язання:
Нехай х см – довжина другої сторони прямокутника. Тоді перша його
сторона має довжину (3х) см. Периметр прямокутника знайдемо так:
Складаємо рівняння:
(см) – друга сторона прямокутника.
Тоді
(см) – перша сторона прямокутника.
Відповідь: 8 см, 24 см.
Літературна хвилинка
Якось ми гнома у лісі зустріли.
Діти спитати його захотіли:
- Може, не варто той корінь шукати,
Труднощів стільки в дорозі долати?
Гном на березовий сперся ціпок:
- Слухайте, діти, уважно урок.
Дуже багато рівнянь є в житті,
Потрібно для кожного корінь знайти.
Ви ж починаєте з парти шкільної,
З пошуків «ікс» та задачі важкої.
Раджу: хай труднощі вас не лякають,
Той переможе, хто їх подолає.
(Р.Б. Аксельрод).
Задача 4. Гномик запропонував Петру Скупердяйку:
«Кожного разу, коли ти перейдеш цей міст, який я зроблю
чарівним, твої гроші подвояться. За це ти віддаватимеш
мені кожного разу 24 гривні». Зробив Скупердяйко так
три рази і залишився зовсім без грошей. Скільки грошей
було в Петра до зустрічі з Гномиком?
Розв’язання:
Нехай х грошей було у Петра до зустрічі з Гномиком. Після того, як Петро
перейшов міст перший раз, у нього залишилось (2х-24) гривні; другий раз:
гривні; третій раз:
гривні.
Оскільки грошей не лишилося, то маємо таке рівняння:
Рівняння розв’язуємо кроками методом «останньої дії»: знаходимо
невідоме зменшуване, а потім невідомий множник. Після трьох повторів
отримуємо рівняння.
Отже, у Петра була 21 гривня.
Відповідь: 21 гривня.
Учитель
Рівняння допоможуть розв’язати задачу на олімпіаді.
Задача 5. Онучці стільки місяців, скільки років дідусю.
Дідусю з онучкою разом 91 рік. Скільки років дідусю і
скільки років онучці?
Розв’язання:
Нехай х років дідусю, тоді йому (12х) місяців. Онучці ж – х місяців.
Всього їм разом (9112) місяців. Складаємо рівняння:
Отже, дідусю 84 роки. Тоді онучці 84 місяці, або 84:12=7 років.
Відповідь: 7 років, 84 роки.
Учитель
І навіть завдання зовнішнього незалежного оцінювання після закінчення
школи учням допоможе розв’язати найпростіше рівняння, яке ми вивчаємо у
5 класі.
Розв’язання:
Ми знаємо, що добуток кількох множників дорівнює нулю, коли хоча б
один з них дорівнює нулю.
Тому
або
або
Перше з цих рівнянь ми можемо розв’язати: знайти х як невідоме
зменшуване:
А повністю розв’яжемо це рівняння, коли пройдемо довгий, але цікавий
шлях до 11 класу.
ІV. Підсумки уроку.
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
Їх не зважиш на терезах,
І ціни не підбереш.
(знання).




Що нового дізналися на уроці?
Чи цікаво вам було сьогодні?
Чим запам’ятався урок?
Чи задоволені ви свою роботою?
V. Домашнє завдання (згідно підручника).
Додаткове домашнє завдання: скласти задачу, яку можна розв’язати за
допомогою рівняння.
Автор
lanschool
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
23
Размер файла
586 Кб
Теги
рівнянь
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа