close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Скандинавія

код для вставки
Розділ. Європа. Візантія. Арабський світ.
Тема: Скандинавія.
Мета: - ознайомити учнів з подіями, пов'язаними з "епохою
норманів у Європі";
- проаналізувати причини походів північних людей, їх напрямки;
- охарактеризувати духовне життя скандинавів;
- розвивати вміння учнів здобувати нові знання, використовуючи
додаткові джерела інформації;
- виховувати
повагу
до
думок
та
позицій
інших
учнів.
Тип уроку: комбінований з елементами практичного заняття.
Обладнання: підручник Н. Г. Подоляк "Історія середніх віків", карта
"Європа в IX-XI ст.", таблиця "Епоха норманів в історії Європи", таблиця
"Країни Скандинавії ХП-ХV ст.".
Основні поняття: нормани, вікінги, варяги, дракар, Кальмарська унія.
Структура уроку:
І.
Організаційний момент
II.Актуалізація опорних знань учнів
III. Мотивація навчальної діяльності
IV.Оголошення теми і завдань уроку
V.Вивчення нового матеріалу:
1. Нормани. Походи вікінгів. Виникнення скандинавських держав.
2. Країни Скандинавії в XII - XV ст. Кальмарська унія.
3. Духовний світ північноєвропейських народів.
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
VII. Підсумки уроку.
VIII. Домашнє завдання.
Хід уроку:
I.
II.
Організаційний момент
Актуалізація опорних знань учнів. Бліцопитування:
• Якими були природні умови і заняття населення домусульманської
Аравії?
• Чому араби підтримали Мухаммеда і прийняли іслам?
• Назвіть п'ять основних правил віруючого.
• Розкрийте причини арабських завоювань.
• Якими культурними досягненнями збагатили світ араби?
Гра "Дерево пам 'яті" ( на дереві висять листочки з поняттями, учні знімають їх,
та розкривають їх значення): Іслам, хіджра, мечеть, Коран, шаріат, Сунна,
муедзин, мінарет, хадж, халіф.
III.
Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Період з IX по XIV ст. в історії Європи часто називають
"добою норманів". Це були войовничі племена, які наводили жах на
жителів тогочасної Європи ( вчитель зачитує історичне джерело).
Запис про напад норманів 858 року у картулярії (збірнику копій
грамот і описів) абатства св. Петра Шартського:
...Але ось одного разу припливши з-за моря на кораблях із пташиними
дзьобами, народ язичників майже всю Нейстрію жорстоко і хижацьки
оголеним мечем спустошив, деякі святі місця спустошив і все
охоплюючому огню віддав. Міста захопивши, повністю із землею зрівняв,
християн або залізом знищив, або захоплених у полон продав до вічного
рабства. До того дійшло шаленство цих язичників, що на веслах вони
піднялися річкою Сеною і підійшовши до міста Шартр усю округу, якою
йшли, спустошили і знелюдніли.. Місто Шартр і вищеназваний монастир
були зруйновані і спалені.
Вчитель. Тож сьогодні на уроці ми ознайомимося глибше з цими
загадковими людьми, їхньою культурою та релігійними віруваннями.
IV.
Оголошення теми та завдань уроку
Оголосивши тему, складові частини уроку, формулюю початок
речення і прошу учнів закінчити його: "Від цього уроку я очікую ... "
V.
Вивчення нового матеріалу
1. Нормани. Походи вікінгів. Виникнення скандинавських держ
Коротка евристична бесіда.
Пригадайте будь-ласка, як називався шлях по Дніпру, який
з'єднував Північну і Південну Русь, Прибалтику та Візантію (Очікувана
відповідь: "шлях із варяг у греки ").
А кого на Русі називали варягами? (Очікувана відповідь: північних
людей, які жили на Скандинавському півострові).
Вчитель. Отже, в Західній Європі їх називали норманами, на Русі -варягами, а в самій Скандинавії - вікінгами.
Запис в зошити. Нормани (від сканд. "північні люди") – назва,
яку використовували в Західній Європі стосовно германських племен,
що
заселяли
Скандинавський, Ютландський півострови і деякі острови
Балтики. Нормани були предками сучасних норвежців, шведів, датчан та
ісландців. У самій Скандинавії тих, хто не хотів працювати вдома, а
надавав переваги життю, сповненому небезпек і пригод, називали
вікінгами. Балтійським морем і далі Західною Двіною вони діставалися
земель, заселених східними слов'янами, де прибульців з півночі називали
варягами.
Вчитель. У VIII ст. нормани почали свої походи.
Завдання.
Знайдіть, будь-ласка, причини походів норманів (по
підручнику ст. 106-108). Запис у зошити. Орієнтовна відповідь.
а)
суворий клімат;
б)
близькість моря;
в)
швидке зростання населення;
г)
нестача орної землі.
Робота в групах.
Вчитель. За допомогою тексту підручника (ст. 108-111) та карти
"Європа в IX-XI ст." ознайомтеся з походами норманів і дайте відповідь на
такі питання:
Перша група - На які країни нападали нормани?
Друга група - Чим пояснюються успіхи норманів?
Третя група — Чи можна вважати норманів лише завойовниками?
Четверта група - Які держави створили нормани в Європі?
(Обговорення).
Після цього заслуховуються повідомлення учнів про Альфреда
Великого та норманські кораблі-дракари.
2. Країни Скандинавії в XII - XV ст. Кальмарська унія
Пояснення вчителя з одночасним опрацюванням таблиці "Епоха
норманів в історії Європи"
та "Країни Скандинавії в XII - XV ст."
(додатковий матеріал, який знаходиться на парті кожного учня). Таблиця
"Епоха норманів в історії Європи "
Да
Подія
тата р.
793р.з79
37
0р.ст.
IX
Перша згадка про напад на східне
північно-східне узбережжя Англії
Початок заселення норманами Ісландії
Напади
норманів
Німеччини, Англії.
на
узбережжя
Північної
Прокладання шляху "з
Франц
ії
та
варягів у греки" від узбережжя Балтійського
Північ
Близько 1000
Відкриття
норманом Еріком Рудим Гренландії
моря до Візантії
ного
р.
Близько
1000
Плавання Лейва Ейріксона ("Щасливого") до островів
р.
1030-1091 рр.
Північної
Завоювання норманами Північної Італії та Сицилії
Америки
Норманське завоювання Англії
1066р.
Таблиця "Країни Скандинавії ХП-ХУ ст. "
Дата
Подія
XIII ст.
X
Завершення феодалізації і християнізації населення
I поч. I
регіону
Експансія Данії та Швеції в Прибалтику (Данія
I XIII
Померанія, частина Естонії; Швеція Фінляндія, частина
- Р2т
6.
1
1с
Естонії)
Приєднання Гренландії до Норвегії
-
Приєднання Ісландії до Норвегії
1
21264рр
Персональна унія Данії та Швеції
6.
131921367р.
1363рр.
Війна Данії з Ганзою, перемога останньої
1380р.
Персональна унія Данії та Норвегії
1389р.
Персональна унія Данії та Швеції
1397р.
Кальмарська унія
1453 р.
Автономія Швеції
1460 р.
Унія Данії зі Шлезвігом і Гольштейном
1523 р.
Незалежність Швеції
Питання "Кальмарська унія" розглядається колективно по підручнику
(ст. 113)
Запис у зошити. Кальмарська унія - об'єднання Данії, Швеції,
Норвегії (з Ісландією) під зверхністю датських королів. З великими
перервами існувало у 1397-1523 рр. Розпалося разом з виходом із нього
Швеції.
Ділова Гра - "Точка зору ". Чи згодні ви з тим, що унія була
необхідна? Свою точку зору обґрунтуйте.
3. Духовний світ північноєвропейських народів
Вчитель. Скандинави довго залишалися язичниками. Спочатку вони
поклонялися богу Хеймдалю, його сину Ярлу та внуку Кону (звідси
конунг - воїн), але згодом найголовнішим і найшановнішим богом став
Одін (бог-воїн).
Проблемне запитання. Як ви думаєте, чому нормани вважали
головним богом саме Одіна? (Очікувана відповідь: бо були войовничим
народом і вважали війну єдиною гідною себе справою).
Заповнити
скандинавів»
таблицю
(внаслідок
"Дохристиянські
опрацювання
підручнику та з допомогою вчителя).
навчального
вірування
матеріалу
по
Ім'я
Що уособлював
бога
Одін
Верховний правитель богів і повелитель людей
Фріг
Піклувалася про здоров'я і добробут людей
Тор
Син Одіна, громовержець
Тюр
Бог урожаю
Фрейя
Богиня кохання
Локкі
Бог вогню
Фрейр
Бог війни
Хель
Богиня смерті
Ньєрд
Бог вітру
VI.
Закріплення вивченого матеріалу
Експрес-тести (перевіряються самоперевіркою за зразком, поданим
вчителем).
1. "Північних людей" в Західній Європі називали
а) норвежцями
б) норманами
в) шведами
2. Скандинавські кораблі називалися
а) дракари
б) каравели
в) човн
3. Вікінгів особливо цінували за
а) жорстокість
б) хоробрість
в) бойові якості
4. Крім завоювань вікінги займалися
а) землеробством
б) скотарством
в) торгівлею
5. Особливий жах наводили на ворогів воїни
а) яничари
б) берсерки
в) легіонери
6. Загальні збори вільних чоловіків називалися
а) тинг
б) віче
в) рада
7. Верховним правителем богів був
а) Тор
б) Хеймдаль
в) Одін
8. Скандинави використовували у письмі особливі знаки
а) клинопис
б) ієрогліфи
в) руни
9. Героїчні пісні про легендарні походи називалися
а) балади
б) саги
в) епоси
12. Подвиги королів і героїв оспівували
а) скальди
б) кобзарі
в) рицарі.
VII.
письмових
Підсумки уроку. Учитель уточнює результати перевірки
робіт,
здійснює
оцінювання,
після
чого
проводить
узагальнення вивченого у вигляді бесіди. Метод "Мікрофон ".
• Що спонукало вікінгів до грабіжницьких набігів?
• Чим пояснюються успіхи норманів?
• Які держави створили в Європі нормани?
• Чи стала Кальмарська унія союзом рівноправних держав?
• Як називається найвизначніший твір - сага?
VIII.
Домашнє завдання. § 10 по підручнику Н. Г. Подаляк. За
бажанням підготувати повідомлення або проект про Жанну Д'Арк.
Автор
olexandr25061996
Документ
Категория
Образование
Просмотров
27
Размер файла
92 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа