close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

5 класс

код для вставки
Урок английского языка в 5 классе
по теме «I love holidays»
(УМК «New Millenium»)
Тип урока: комбинированный
Место урока: 7 в модуле
Цели урока:
1.
Образовательные:
Совершенствовать коммуникативную компетенцию учащихся на основе сформированных лексических навыков по изучаемой теме;
Обогащать словарный состав речи учащихся по изучаемой теме;
Развивать умения устной и письменной речи по теме;
Тренировать навыки аудирования;
Формировать грамматические навыки использования конструкции to be going to;
2.
Воспитательные:
Учить взаимодействию с партнером;
Способствовать формированию толерантности при работе в паре;
3.
Развивающие:
Способствовать развитию языковой догадки, психических процессов:(синтеза, анализа), логики;
Способствовать формированию информационной компетентности (работа с различной информацией);
Способствовать формированию интереса к изучению английского языка.
Формы организации познавательной деятельности: фронтальная, индивидуальная и парная.
Оборудование: классная доска, картинки (flashcards), магниты, магнитофон, компьютер, интерактивная доска
Ход урока:
Stage
Организаци
онный этап
Teacher’s activity
Good morning, children. You may sit down. My
name is Olga Nikolaevna and I`ll be your English
teacher today. Answer my questions, please.
- What date is it today?
- What day is it today?
- What is your favourite day of the week?
- What is the weather like today?
Student’s activity
-
student’s answers.
student’s answers.
student’s answers.
student’s answers.
student’s answers.
student’s answers.
student’s answers.
УУД
Slides
Classroom
manageme
nt
Коммуникативн
ая
T → P1, P2
…
Постановка
цели и
темы урока
I want you to watch video, listen to the song, think
what the theme of our lesson is.
Do you know this snowman?
Now look into your papers. There are three lines
from the song we listened. Read them and answer
some questions
Who can tell me what will we speak about? What is
his dream? Does he know everything about
summer?
Does he really know what will happen to him in
summer? Действительно ли он знает, что с ним
произойдёт летом? Что с ним случится летом?
He will melt.
- put me in summer and I’ll be a
happy snowman!
I’ll be doing what snow does in
summer
I finally do what frozen things do in
summer
time
2 min.
1
видео
Регулятивная
2 тема
урока
T → P1, P2
…
T → P1, P2
…
Cl
min.
Работа с
лексикой +
Grammar
practice
Работа с
конструкци
ей «to be
going to»
Very well. We` ll speak about the best of times in
summer. Do you like summer? Why do you like
summer?
Мы поговорим о планах на лето. И о том. Чем
можно заняться летом. Но прежде чем
запланировать, что мы будем делать летом, мы
должны учесть, что выбор наших занятий
зависит от погоды. What is the weather like in
summer?
What do you like to do in summer?
(Можно распечатать или вы водить по одному
выражения на слайд выражения и поиграть в
игру « да/нет»)Заодно проверим насколько они
знают лексику.
Do you like to …? Дети отвечают yes or no.
When we speak about plans we use the phrase “to
be going to”? Let us review what forms of the verb
you know.
Работа с
конструкци
ей «to be
going to».
Взаимооцен
ивание.
Now look in your papers. You can see five
sentences. I want you to complete them using am,
is, are. You have got only 3 minutes
We`ll speak about your summer
plans.
Sunny
Windy
Rainy
Hot
Cold
Snowy
Foggy
Cloudy
Warm
Регулятивная и
познавательная
5-7 min.
Am, is, are
- swim in the sea.
- make sandcastles.
- ride a bike all day.
- go sailing.
- live in a tent.
- go camping.
- do sports.
- make new friends
-go to the river
-go to the forest
- go to the zoo
-go to the theatre
- read books
- play musical instruments
I ……….. going to read a book.
We …….not going to swim.
Mike ……..going to visit his friends.
Ann…… going to cook dinner.
Sam and Tom ……..not going to play
computer games.
3 min
Well. And now change your papers. Take a green
pen, look at the slide and check the work.
Are you ready? Look at the next slide and put the
mark.
Who has got 5? Stand up.
Who has got 4? Stand up.
Who has got3? Stand up.
Who has got 2? Stand up.
Very good.
Writing
Now in your papers write four sentences what are
you going to do in summer? Start with the words
“In summer I am going to do something…”
Обратить внимание на то, что после оборота
идёт выражение с глаголом.
Use the structure
If the weather is … I am going to…
Speaking.
Now ask your partner and write down his or her
answer. What is he or she going to do in summer?
Pay attention to the form of the verb “be”.
Ученики спрашивают друг у друга и
записывают ответ. Учитель
спрашивает нескольких учеников
какие ответы они получили.
Conclusions,
reflection
Well. Look at the screen, please. We have got a
letter from our Snowman. Let`s read it. What is this
letter about?
Well done. Your homework is to write a letter to
Snowman and give some advices as for his summer
holidays. Чтобы вы ему посоветовали делать
летом, если погода жаркая и что если погода
холодная, куда бы ему лучше поехать. (раздать
на карточках шаблон письма.)
You are speaking very well. But our lesson is nearly
over. Let’s find out what we have learned at this
lesson.
Did you like the lesson? What was the most difficult
task?
Регулятивная
Регулятивная
Take your sheet and complete the table. Take
yellow pencil and paint the smile.
The lesson is over. Thank you. Bye.
2) набор карточек.
2-3 min.
Cl
2-3 min.
Регулятивная
15
Приложения: 1) презентация к уроку;
P1, P2, …
Cl
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
12
Размер файла
26 Кб
Теги
класс
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа