close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Розробка уроку" Легкий хліб"

код для вставки
Відділ освіти виконкому Саксаганської районної у місті ради
Криворізька гімназія №91
Методичний кабінет
Підготувала:
вчитель-методист
Криворізької гімназії №91
Сушій Надія Володимирівна
Кривий Ріг - 2013
Тема: Хто дбає, той і має. Білоруська народна казка «Легкий хліб».
Мета: ознайомити учнів із білоруською народною казкою; удосконалювати
навички виразного читання за особами; учити аналізувати прочитане,
переказувати; збагачувати словниковий запас; виховувати повагу до
праці хлібороба, до хліба.
Обладнання: ілюстрації,
телевізор, ноутбук.
рушники,
коровай,
костюми,
наголовники,
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
(слайд 1) Пролунав уже дзвінок,
Всіх покликав на урок.
Тому дружно всі сідаймо,
Працювати починаймо.
(слайд 2)
 Плаче зайчиха, її маленькі зайченята потрапили у пастку. Вона просить
нас допомогти врятувати зайченяток. Допоможемо? За правильно
виконане завдання ми будемо прибирати по одній гілці з пастки.
ІІ. Мовленнєва розминка. (слайд 3)
 а) Пригадайте, діти, вмить, (слайд 4)
Як пшениченька шумить:
Ш-ш-ш-ш-ш-ш-ш!
 Як в гайку струмок дзвенить: (слайд 5)
Дзійнь-дзінь-дзінь-дзінь!
 А як джміль в саду бринить: (слайд 6)
Дж-ж-ж-ж-ж!
 Як шумлять у птаха крила: (слайд 7)
Шух-шух-шух!
 В морі синьому вітрила: (слайд 8)
С-с-с-с-с!
б) Скоромовка: (слайд 9)
Під горою хвойний ліс,
За горою хижий лис.
в) Інтонування речення: (слайд 10)
Умілому всяка робота легка. (Зробити логічний наголос на 1,2,3,4 слово).
 Молодці, завдання виконали, прибираємо першу гілку.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання: (слайд 11)
1. – Діти, ви отримали диференційоване домашнє завдання.
Перша команда прочитає нам казку «Лисичка» за особами, послухаємо їх.
(слайд 12) Інсценізація казки.
- Друга команда підготувала нам переказ казки «Лисичка» (слайд 13)
2. – Скажіть, з яких частин складається казка? (слайд 14)
(Вірно: зачин, основна частина та кінцівка).
- Прочитайте зачин.
- Прочитайте кінцівку.
- Чому вчить нас ця казка? (слайд 15) (Треба бути уважним, не «ловити ґав»,
тебе можуть перехитрити).
- Молодці, ви й це завдання виконали, знімаємо ще одну гілку (другу).
3. (слайд 16 )
– А чи знаєте ви, що слово «лисиця» - це старослов’янське слово, утворене
від слова «лис», що означає жовтуватий, рудий колір
- Через колір свого хутра ця тварина й отримала свою назву. Гляньте, яка
красуня!
4. (слайд 17) Творче завдання.
- Подумайте і скажіть, чому лисичка героїня багатьох казок? (слайд 18)
(Висловлювання учнів).
5. (слайд 19) Гра «З якої казки ілюстрація?»
- В різних казках Лисичку зображено по-різному. Зараз ми перевіримо, чи
знаєте ви казки?
(слайд 20, 21, 22, 23, 24, 25) (Перегляд ілюстрацій до казок).
- Молодці! І ці завдання ви виконали. Знімаймо третю гілку.
ІV. Фізкультхвилинка (слайд 26) (Виконуємо разом під відеосупровід).
V. Повідомлення теми і мети уроку (слайд 27)
1.– Сьогодні на році ми ознайомимося з білоруською народною казкою
«Легкий хліб».
- Людина вирощує зернові культури для харчування приблизно вже 10 000
років. (слайд 28).
- Чому так високо цінувався та вшановувався хліб у всі часи у всіх народів?
(слайд 29 )- Хліб – основне джерело вітамінів групи В, РР, Е, в ньому є
фосфор, кальцій, залізо, магній.
- Ось чому кажуть: «Хліб – всьому голова» (слайд 30).
2. – Наша третя команда отримала завдання дібрати прислів’я про хліб.
(слайд 31) Граємо у гру «Мікрофон». – Чудово підготувалися, знімаємо гілку
(четверту).
3. – Давайте відгадаємо загадку і дізнаємось, хто головний герой казки
«Легкий хліб» (слайд 32)
Ходить хмуро між дубами,
Хижо клацає зубами.
Весь, як є, - жорстока лють,
Очі так її і ллють.
Зачаївся ось, примовк –
Грізний звір цей, звісно… (вовк) (слайд 33)
4. – А зараз ми прослухаємо цю казку:
(слайд 34) Косив у лузі косар. Стомився і сів під кущем відпочити. Узяв
торбинку, розв'язав і заходився їсти.
(слайд 35) Виходить з лісу голодний вовк. Бачить — косар під кущем
сидить і щось їсть. Надходить до нього вовк.
Ти що їси, чоловіче? Хліб,— відказує косар. А смачний він? Ще б пак!
Дай мені покуштувати. Будь ласка!
Одломив косар шматок хліба і дав вовкові. Сподобався вовкові хліб. Він
і каже:
— Хотів би я щодня хліб їсти, але де мені його брати? Порадь, чоловіче!
Добре,— каже косар,— навчу тебе, де і як хліб брати. І почав він учити
вовка:
(слайд 36) Спершу треба землю зорати...
Тоді й хліб буде? Ні, братику, стривай. Потім треба землю
заборонувати... І можна хліб їсти? — замахав вовк хвостом.
Що ти, зажди ще. (слайд 37) Раніше жито посіяти...Тоді буде хліб?
Ні ще. Дочекайся, доки жито зійде, холодну зиму перезимує, (слайд 38)
навесні виросте, по тім закрасує, потім почне наливати зернятка, потім
достигати...
Ох,— зітхнув вовк,— дуже ж довго чекати. Але тепер я вже наїмся хліба
досхочу!
Де там наїсися! — перебиває косар. — Рано ще.
(слайд 39) Спершу достигле жито треба зжати, потім у снопи пов'язати,
снопи ці в копи поставити. Вітер їх провіє, сонечко просушить, тоді вези їх
на тік...
І хліб їстиму?
Який нетерплячий! (слайд 40) Спершу треба снопи обмолотити, зерно в
мішок зібрати, мішки до млина завезти та борошна намолоти...
І все? Ні, не все.
(слайд 41) Борошно треба замісити у діжі й чекати, поки тісто підійде,
тоді в гарячу піч садити.
І спечеться хліб?
Еге ж, спечеться хліб. Отоді й наїсися його,— скінчив косар науку.
Задумався вовк, потім почухав лапою потилицю й каже:
(слайд 42) Ні, ця робота дуже марудна й тяжка. Краще порадь мені,
чоловіче, як легше їжу добувати.
Ну що ж, — каже косар, — якщо не хочеш тяжкого хліба їсти, пораджу
тобі легкий. Йди на вигін, там кінь пасеться.
Пішов вовк на вигін. Побачив коня.
— Коню, коню! Я тебе з'їм.
— Що ж,— каже кінь,— їж. Тільки спершу зніми з моїх ніг підкови, щоб
не поламати тобі зуби об них.
— А й справді,— погодився вовк.
(слайд 43) Нагнувся він підкови знімати, а кінь як ударить його копитом
у зуби...
(слайд 44) Перекинувся вовк і ну тікати.
5. (слайд 45) Аналіз змісту казки:
- Чи сподобалась вам казка?
- Де відпочивав косар?
- Хто до нього вийшов?
- Що вовк попросив у косаря?
- Чи згодився вовк так довго чекати хліба?
- Куди відіслав косар вовка?
- Чи сподобався вовкові легкий хліб?
6. (слайд 46) Словникова робота:
- В цій казці вам зустрінуться слова, які вам не зовсім зрозумілі. Прочитаймо
ці слова:
Марудна – одноманітна, надокучлива. (слайд 47)
Вигін – частина поля, куди виганяють пастися худобу. (слайд 48)
Закрасує – зацвіте. (слайд 49)
Заборонувати – розпушити ґрунт. (слайд 50)
7. Читання казки «ланцюжком» (слайд 51)
VІ. Підсумок уроку: (слайд 52)
- Чи може хліб бути легким?
- Яка головна думка казки? (Хліб дістається тяжкою працею. «Без труда не
витягнути й рибку з пруда») (слайд 53)
VІІ. Домашнє завдання: (слайд 54)
 Читати казку за особами.
 Дізнатися, у яких ще казках головною особою є вовк.
- Впоралися з усіма завданнями. Знімаємо останню гілку.
- Зайчат ми врятували, дуже гарно працювали. (слайд 55)
За таку чудову роботу зайчиха дякує вам, (слайд 56) а я нагороджую вас ось
таким святковим короваєм.
- Дякую! Ви – молодці!!!
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
12
Размер файла
240 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа