close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Тиждень захисника і охоронця природи

код для вставки
КЗ «НСЗШ№9»
Тиждень
захисника і охоронця
природи
2016 н.р.
КОНКУРС СТЕНІВОК
«Павукоподібні» і «Ракоподібні» .
Підготувала Швайка Н.П.
Мета : ─ повторити і закріпити вивчений матеріал по темі «Членистоногі»;
порівнявши їх представників, систематизувати знання учнів про особливості
будови та різноманіття представників цих тварин;
─ сприяти глибокому усвідомленню учнями біологічної ролі цих організмів у
природі і житті людини, розвивати вміння визначати їх за переліком
особливостей та самостійно характеризувати;
─ стимулювати прагнення учнів до збереження краси рідного краю.
Обладнання: таблиці «Ракоподібні», «Павукоподібні», матеріал підручника,
вологі препарати, дидактичний матеріал, кросворд.
Тип уроку: повторювально-закріплюючий.
Хід уроку.
І. Організаційна частина уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
1. Схема «Очікувані результати»: визначити переваги серед представників
різних класів та одного типу Членистоногі.
2. Відповісти на запитання кросворду «Павукоподібні» та «Ракоподібні».
3. Використання нетрадиційних методів навчання.
ІІІ. Актуалізація отриманих знань.
1. Повторення вивченого матеріалу з використанням нетрадиційних форм
навчання «мозковий штурм». На відповідь дається 10 сек. Помічник
вчителя
або лаборант фіксує кожну правильну відповідь плюсом по схемі : Р+, П+,
РП+.
Неправильні відповіді відмічаються (-) і знімаються бали.
1) Як по-іншому називається підтип Ракоподібні? (Зябродишні)
2) Чим вкрите тіло рака? (Хітином)
3) Чому цих тварин називають членистоногими? (Кінцівки поділені на
сегменти)
4) Як з’єднані голова і груди рака і павука? (Нерухомо)
5) З яких частин складається тіло рака і павука? (Голова, груди, черевце)
6) Скільки пар щелеп є у рака? (Три)
7) Навіщо ракові щелепи? (Для подрібнення їжі)
8) Скільки пар кінцівок розташовано на грудях рака? (8: 3 ногощел. 4
ход.
1клеш.)
9) Як називається хвіст у рака? (Анальна лопать)
10) Чому рака називають санітаром? (Їсть падло)
11) Як за процесом харчування називають павука? (Хижак)
12) На які відділи поділяється шлунок рака? (Жуйний, цідильний)
13) Як у ракоподібних називається травна залоза? (Печінка)
14) Якими органами дихає рак та павук? (Зябрами і легенями)
15) Яким органом здійснюється кровообіг у рака і павука? (Серцем)
16) Якого кольору гемолімфа у рака? (Кров біла)
17) Як називається зір рака? (Фасетковий або мозаїчний)
18) Скільки очей у павука? (Вісім простих)
19) До якого підтипу належать Павукоподібні? (Хеліцерові)
14.
20) На якому році раки стають статевозрілими? (Самці-на 3, самки-на 4
році)
21) Як називаються ротові кінцівки, які захоплюють їжу? (Хеліцери)
22) Які ви знаєте ряди Павукоподібних? (Кліщі, Скорпіони, Сольпуги,
Косарики)
23) Як називаються сітки, які плетуть павуки? (Ловильні)
24) Чим вкрита павутина? (Клейкою речовиною)
25) Хто з павуків більший - самець чи самка? (Самка)
26) Скільки павутинних бородавок є у павука? (Три пари)
27) Що робить самка з павуком після спаровування? (З’їдає)
28) Куди самка відкладає яйця? (У кокон)
29) Які павуки дуже отруйні? (Каракурт, тарантул, чорна вдова)
30) Яке запліднення у рака і павука? (Зовнішнє, внутрішнє)
Підводяться підсумки «мозкового штурму», визначаються учні (10) які
продовжать гру «карусель».
2. Гра «Карусель». Переможці «мозкового штурму» беруть свої стільці,
виставляють їх колом і отримують нові завдання від учителя. Відповідь
повинна бути повна і змістовна, тільки тоді вона зараховується. Кожне
запитання проходить коло,
виграє той, хто правильно відповідає.
1) Які ознаки спільні для всіх Членистоногих?
2) Які особливості будови травної системи ?
3) Як рак рухається у воді і на суші?
4) Яку роль відіграють ракоподібні і павукоподібні у природі?
5) Яку роль у житті павуків виконує павутина?
6) Чому раки – самітники живуть у мушлі?
7) Що означає прямий розвиток?
8) Чим кліщі небезпечні для життя і здоров’я людини?
3. Робота з дидактичним матеріалом. Учням пропонуються зображення на
мультимедійних пристроях, де є зображення зовнішньої будови рака та
павука. Потрібно без обдумування назвати ці частини тіла.
15.
4. Слайд №1. Учням потрібно розгадати ребус, що означає речення з тексту
підручника.
ю
ви
сіт
ло
здо
Па
вук
ко
Відповідь: Павук здобич ловить сіткою.
ть
бич
ччч
Слайд №2.
вк
те
ти
Ті
ра
ка
ло
ном
ри
хі
Відповідь: Тіло рака вкрите хітином.
ІV. Підсумок уроку. Обговорення таблиці «Очікувані результати».
Визначаємо
переваги в особливостях життєдіяльності тварин типу Членистоногих.
V. Домашнє завдання. Читати попередній матеріал. Підготувати кросворди
по темі.
Тема:
Різноманітність плазунів. Їх значення та охорона.
Підготувала Швайка Н.П
Завдання проекту:
- Ознайомитися з різноманітністю плазунів.
- Розкрити особливості будови та процесів життєдіяльності
представників цього класу у зв’язку з умовами життя.
- Визначити їх значення в природі та житті людини,
необхідність охорони.
Ще з Гіппократових часів
Отрутою плазун зцілив,
І вбити міг , і врятувати
Так будьмо ми їх поважати.
- Різноманітність сучасних плазунів.
- Прогресивний характер організації плазунів у зв’язку з
остаточним пристосуванням до наземного середовища.
- Значення в природі та житті людини.
- Охорона плазунів.
Хто повзе серед трави?
Чи лякатися, чи ні?
То нас вуж злякав - хитрун
Неотруйний він плазун.
Дивіться – очі в різні боки
Ще й різнокольорові боки
Він колір завжди свій міняє
Хамелеон – ось він який.
Я вас завжди попереджаю
Що жартів я не забуваю
Вас капюшоном налякаю,
Ще й окуляри поковтаю.
На малайських островах
Ящірка живе – ворон,
Між братів своїх найбільша
Але все ж прудка та спритна.
Кто на свете ходит
В каменной рубашке?
В каменной рубашке
Ходять черепашки.
Плазуни характеризується внутрішнім заплідненням.
Зародкові оболонки захищають зародок, який має запас поживних речовин(жовток)
і забезпечує прямий розвиток плазунів на суходолі.
Плазуни
Лускаті.
Для них характерні такі спільні ознаки:
- витягнуте тіло;
- довгий рухомий хвіст;
- добре помітна шия;
- добре розвинуті пари кінцівок(за винятком безногих);
- на очах рухомі верхні та нижні повіки;
- по боках голови знаходиться барабанні перетинки.
Черепахи.
Особливі будови:
- мають кістково – роговий або кістково – шкірний панцир, який вкриває
все тіло
складається зі спинного й черевного щитів;
- хвіст, голова й кінцівки можуть втягуватися під панцир;
- щелепи не мають зубів і вкриті роговими пластинами;
- вентиляція легень забезпечується за рахунок рухів дна ротоглоткової
порожнини, кінцівок і шиї;
- кінцівки короткі.
Крокодили.
Характерні ознаки:
- форма тіла ящіркоподібна, мають довгий сплюснутий з боків хвіст;
- на передніх кінцівках по п’ять пальців, на задніх – по чотири, є
перетинки між пальцями;
- голова сплюснута, з довгими щелепами;
- тіло, хвіст і кінцівки вкриті роговими щитками;
- зуби простої конічної форми, різні за розмірами, багаторазово
міняються;
- відсутні слинні залози, шлунок має товсті стінки;
- ніздрі й очі трохи підняті, розміщені на невеликих, піднятих над
поверхнею голови горбиках;
- Є кісткове піднебіння;
- Серце чотирикамерне.
У яйці плазуна містилося дуже багато : і спів птахів, і ягодська думка».
Американський зоолог Арчі Кара. Який секрет таїло це яйце?
Плазуни – справжні наземні хребетні тварини, які внаслідок особливостей
будови(суха шкіра, захищена речовими щитками, лусками) та завдяки виключно
легеневому диханню (диференціація дихальних шляхів, складніша будова легенів),
позбулися залежності від водного середовища. Складна будова нервової системи та
ускладнення органів чуття відповідають наземному способу життя і визначають
складнішу поведінку,(складні інструменти, утворені умовних рефлексів).
Плазуни дали початок і птахам, і ссавцям.
Охорона плазунів України
Плазуни, занесені до Червоної книги України:
- кримський гекон;
- полоз чотири смуговий;
- полоз лісовий;
- полоз леопардовий;
- жовтопуз.
Що ми можемо зробити, щоб зберегти ці види?
Плазуни – це цікава і красива частинка нашої природи. Не з знищуйте їх, не
виловлюйте і не тримайте вдома чи то заради забави, чи то для спостереження, чи
навіть для дослідження. Відірвані від природи тварини мучаться й гинуть, адже
забезпечити потрібні їм умови життя дуже важко. Спостерігайте їх у природі,
фотографуйте, і, звичайно, захоплюйтеся, дивуйтеся цій загадці природи.
Най… най…
Найбільша ящірка – комодський варан, вага 165 кілограм.
Найменша ящірка – мадагаскарський хамелеон – 2-3 см.
Найдовші змії:
Анаконда – 11 м, сітчастий пітон – 10 м, королівська кобра – 5-6 м, мамба – 4 м.
Тривалість життя (з відомостей зоопарку):
Ящірка – 1-3 р.
Крокодил – 100р.
Змії – приблизно 20 років.
Варан – 50 років.
Слонова черепаха – 100 – 150 р.
Велетенська черепаха – 300 р.
Найотрутніші змії: африканська мамба , королівська кобра, тайпан, американська
грумуга.
Цікаво знати…
Болотяна черепаха загине від голоду, якщо їжу не занурити у воду. У неї
відсутні слинні залози, тому може перетравлювати тільки зволожену їжу.
Міссісіпський алігатор, з’ївши здобич, обливається гіркими сльозами , але не
від жалю, а від надмірної кількості солей. Їх нирки і недосконалий орган
тому для виведення з організму зайвих речовин у рептилій розвинулись
особливі залози, що містяться біля самого ока.
За 1раз з великих змій виділяється 500-900мг, а малих – 50 г отрути.
Природа обдарувала більшість плазунів оригінальним пристосуванням
для пошуку здобичі – тепло локатор. Змії здатні за 1,5 місяця
передбачувати землетрус, виверження вулканів і своєю поведінкою
сганалізувати про це.
Змії –чудові синоптики. Споконвіку за їх поведінку передбачали погоду.
«Вуж гріється на дорозі – дощ буде».
Тема:
Ссавці (узагальнюючий урок)
Підготувала
Швайка
Н.П.
Мета: повторити та систематизувати знання учнів про особливості організації та
процеси життєдіяльності ссавців, про взаємовідносини з середовищем існування;
узагальнити знання учнів про значення ссавців у природі та житті людини, про вплив
діяльності людини на видовий склад та чисельність ссавців; удосконалити вміння
школярів розпізнавати вивчених тварин на таблицях зоокартинах, листівках,
порівнювати їх між собою, робити висновки.
Обладнання: опудала та скелет звірів, моделі головного мозку хордових,
таблиці «Тип Хордові. Клас Ссавці», «Комахоїдні», «Хутрові звірі», «Парнокопитні»,
«Непарнокопитні», «Китоподібні» . Плакати з охорони природи, стенд «Ссавці України та їх
охорона».
Хід уроку :
Сьогодні ми з вами також здійснимо подорож океаном знань до країни,
якої немає на карті, але з мешканцями якої ви добре знайомі. Це країна Звіринія. У дорозі на вас чекають несподіванки та пригоди, вам доведеться
виконати чимало завдань, перш, ніж ваш корабель кине якір у порту кінцевому пункті подорожі.
Екіпажі, приготуватися! Ми піднімаємо якір! Подорож починається!
(шумить шум прибою)
Але що це? До борту корабля прибило пляшку. Зазвичай у такий спосіб
потерпілі просили допомоги, повідомляли свої координати! Давайте швидше
відкриємо пляшку і подивимось, що там. Тут листи. Вода попсувала трохи їх.
Але ми спробуємо відновити тексти, цим ми допоможемо потерпілим.
Який тип тварин ми зараз вивчаємо? (Хордові)
Які класи Хордових ми вивчили
Клас Головохордові
Клас Хрящові і Кісткові риби
Клас Земноводні
Клас Плазуни
Клас Птахи
І зараз вивчаємо клас Ссавці. Перед вивченням нового розділу ми
завжди прогнозуємо про що ми дізнаємось, з чим ознайомимось і чому
навчимося.
Давайте згадаємо про що ж ми дізналися вивчаючи клас Ссавці.
1. Ми познайомилися з особливостями організації (зовнішньої будови,
скелету)
2. Вивчили процеси життєдіяльності Ссавців;
3. Познайомилися з особливостями пристосованості ссавців до різних
умов існування;
4. Познайомились з різноманітністю ссавців та їхньою роллю у природі
та житті людини;
2.
3.
5.
6.
5. Навчились розрізняти органи і системи органів ссавців;
6. Вчимося спостерігати за поведінкою та процесами життєдіяльності
ссавців, розпізнавати деякі види ссавців у природі
7. 7.Познайомились зі способами і методами охорони ссавців.
Сьогодні здійснюючи подорож ми систематизуємо та узагальнюємо
знання тримані на попередніх уроках, а також поповнюємо їх і даємо
відповіді на не розкриті питання за допомогою інформації ваших
групових і індивідуальних випереджувальних завдань, які ви
виконували працюючи з додатковою літературою. За особливостями
розмноження та розвитку
На які підкласи поділяється клас ссавців? (Згадаємо біологічну класифікацію)
Підклас Яйцекладні(плацента відсутня) Підклас Сумчасті (є зачатки
плаценти)
Підклас Плацентарні (добре розвинута плацента) На які групи поділяються
ссавці за екологічною характеристикою За екологічною класифікацією ссавці
поділяються:
дерев'янистих угруповань
водних просторів
змішаного типу (вода, суходіл)
свійські тварини
підземні
відкритих просторів суходолу
Розумова розминка (біологічний веріфікатор)
Біологічний веріфікатор
Скажи у відповідь слово «так» або слово «ні»
1. Кугуар та пума - це одна і та ж тварина, (так)
Двох однакових зебр неможливо найти. (Так, візерунок із лінії на шкурах зебр,
такий же індивідуальний, як відбитки пальців у людини.)
Гіппологія - це наука про гіппопотамів(бегемотів), (ні, це наука про коней.
Коневодство).
4. Риба - кит. (ні)
Вовки виють на місяць від самотності (ні, вовки які виють вночі сповіщають
вовків із іншої зграї, щоб ті покинули чужу територію)
Свині панічно бояться гримучих змій, (ні, на них не діє отрута гримучої змії)
7. Слово «лемур» в перекладі означає «привід» (так)
Піддослідні криси, якщо їх полоскотати, будуть сміятися, правда в
ультразвуковому діапазоні
(так)
На телебаченні надзвичайно популярна гра була. Відгадай «Відгадай
мелодію». Я пропоную трохи змінити ідею гри і вгадати не мелодію, а
терміни до понять:
а) Залози, які виділяють піт, завдяки чому здійснюється
.терморегуляція, називаються . . .
б) М’язи, що відокремлюють грудну порожнину від черевної
називаються . . .
в) Зуби у ссавців поділяються на . . .
Н
г) Серце ссавців складається з чотирьох камер, а саме .. .
д) Кровоносна система ссавців має . . . і . . . круги
кровообігу.
Хто вгадав усі 5 термінів? Молодці!
Всі пам'ятають пісеньку про собаку «Собака бывает кусачей, только от
жизни собачей. . .?
Поведінка собаки змінюється від обставин. Завдяки чому і собаки і інші
ссавці здатні оцінювати ці самі обставини? На ці запитання ми спробуємо
знайти відповіді з допомогою групи . .
Які ознаки свідчать про ускладнення нервової системи та органів чуття
ссавців?
Чому поведінка ссавців відрізняється значною складністю в порівнянні з
поведінкою плазунів?
Незвичайні зоологічні вікторини Хвостата вікторина
1.Цьому відмінному стрибуну його хвіст допомагає тримати рівновагу (кін
гору).
2.На хвості цього представника родини
котячих є пухнастий пензлик, а в ній гострий
кіготь (Лев).
З. її довгий пухнастий хвіст добре замітає
сліди своєї хитрої хазяйки, особливо на
снігу. (Лисиця)
4.Ця нічна тварина спить, обмотавши голову
хвостом. (Лемур)
5 .Її пухнастий рудий хвостик весело
мелькає між зеленими гілками, і служить
своїй хазяйці парашутом під час
стрибків.(Білка»)
6.Ця колюча тварина починає трясти
хвостом при зустрічі з неприятелем.
7.Хвіст у цих рогатих парнокопитних
служить маячком для сородичів: піднятий
маленький комочок не дає заблукати
тваринам, попереджає про небезпеку.(олень)
Виконання завдань за картками
«Тип Хордові. Клас Ссавці»
Завдання 1,2,3
Вибрати правильну відповідь і вказати буквою(а, б, чи в) Завдання 4.
Поставити знак + біля правильних тверджень та знак - біля неправильних.
(Взаємоперевірка виконаних завдань) Продовжити виконання завдань за
картонками Завдання 5
Зробити підписи до позначень на малюнку (І варіант «Будова скелету ссавців»,
II варіант «Внутрішня будова ссавців») Перевірка.
ЗАВДАННЯ 6 Заповнити таблицю
Відпочиваючи перегорнемо «Лісовий журнал мод»
Кому пасує......
- Однотонне тьмяне забарвлення (цар звірів Лев)
- Яскраво жовто-червоне з чорними плямами забарвлення (Ягуар).
- Сіра шубка з темними плямами (Лісовий кіт).
- Пухнаста руденька шубка(Білка).
Увага!
Екіпажам приготуватись!
До нас наближається тайфун завдань і запитань. Якщо ви не відповісте на
них, наш корабель потоне!
Отже, почали.
1. Назвати відомі вам ряди класу Ссавці (плацентарні ссавці).
1. Ряд Комахоїдні.
2. ряд Рукокрилі.
3. Ряд Гризуни.
4. Ряд Зайцеподібні.
5. Ряд Хижі.
6. Ряд Ластоногі.
7. Ряд Китоподібні.
8. Ряд Копитні (парнокопитні і непарнокопитні).
9. Ряд Примати.
2. Назвати систематичні одиниці класифікації тваринного світу.
Царство Тварин.
Тип
Клас
Ряд
Родина
Рід
Вид
Робота з діаграмами
Конкурс капітанів
Завдання: пояснити семантику терміна (розкрити смислове значення
слова)
ї команда — Діафрагма
II команда — Плацента
III команда — Вібриси
IVкоманда — Альвеоли
Перевірка роботи за діаграмами.
Вікторина «Подвійне життя тварин».
Відгадати слова, які співпадають із назвами різних тварин:
1. Любитель зимового плавання (Морж).
2. Пішохідний перехід (Зебра).
3. Хто їздить в транспорті без квитка (Заєць).
4. Улюблене заняття (Коник).
5. Шахматна фігура, яка ходить буквою Г (Кінь).
6. Спеціальна сумка з лямками для переносу малюків (Кенгуру).
7. Іномарка (Ягуар — плямиста хижа тварина із родини Котячих).
8. Вид руху тварини, при якому вона переставляє одночасно дві ноги,
розміщені по діагоналі (Рись)
Молодці екіпажі!
Ви зуміли провести корабель крізь тайфун.
А попереду — гавань Досліджень!
Завдання І команди:
Назвати, до якого виду і ряду належать зображені тварини? (Картки)
Завдання II команди:
Назвати морських однофамільців суходільних тварин (Картки)
Завдання III команди:
Визначити характерні особливості ссавців: (Картка)
а) родина Котячі;
б) родина Вовчі.
Завдання IV команди знайти зайве поняття та узагальнити решту.
Логічний ланцюжок Подорож продовжується
И в тумане предрассветном Проплывают, как виденья, Острова в цветах и
пальмах,
В пенье птиц и в плеске волн.
Звучить пісня «Чунга-чанга».
Ми опиняємось на невідомому острові.
І цей острів населяє багато різноманітних і невідомих тварин. Познайомимось
з ними. А місцеві жителі будуть нам екскурсоводами. І знову в путь!
Кожна команда отримала попереднє завдання.
Підготувати розповідь в довільній формі про тварину, яка вас зацікавила.
Розповідь про тварин:
1. Гренландський кит.
2. Кажани.
3. Морський слон.
4. Качконіс і єхидна.
5. Кенгуру.
Фізкультхвилинка:
Руки вгору потягнулись. Розігнулись
Наші м’язи всі проснулись Наші губи посміхнулись
Давайте перепочинемо і прислухуємося до звіриних звуків «
Хто як розмовляє»?
« Хто як розмовляє...»
Лисиця - (гавкає) Ведмідь - (реве) Коза - (блеє) Кінь - іржить
Свиня - хрюкає
- Олень - хоркає
Слон - трубить
А зараз запитання до екскурсоводів?
Відгадайте « Хто ці звірі»?
Менше тисячі років тому вони були і на Кавказі, і на території сучасної
України, і в низинах Дону. Мабуть, десь там, у районі Ростова-на-Дону,
зустрів « лютого звіра» київський князь Володимир Мономах. Про це він
писав у « Повчанні дітям » . « Лютий звір скочив до мене на стегна, і кінь зі
мною повернувся».
Є і ілюстрація цього епізоду зроблена за наших часів Мономаха: фреска на
південній вежі Софієвського собору в Києві. На фресці зображена жовта
кішка величезних розмірів, яка кидається на вершника, а той устромляє в
нападницю спис. Велика кішка згадується і в « Слові о полку Ігоревім» (Лев )
Цей звір незвичайний. Він представник котячих, хоч і схожий на собаку.
Одним словом, якийсь « гібрид». Як у собаки, в нього довгі ноги, тулуб
вкорочений. Проте він має котячі сліди. Кігті на ногах, як у собак, не
втягуються. Сидить ця тварина, як собака, а по деревах лазить, наче кіт.
Забарвлення шерсті - плямисте котяче, а сама вона, як у гладкошерстних
собак.
Звір різкуватий по собачому і охайний, як кішка. Мурчить, але хворіє на
собачі хвороби. Загалом, парадоксальна тварина. (Гепард)
У 1770 році корабель капітана Джеймса Кука «Індевр» приплив до
Австралії. Судно поставили на ремонт, а капітан з частиною команди
відправився на полювання, раптом один із моряків викрикнув «Капітан,
погляньте на цю тварину, що стрибає на задніх лапах, немов тушканчик».
Капітан Кук так здивувався, що не встиг вистрілити. Тварина втекла. Кук
спитав аборигена «Як звати тих дивних тварин, що стрибають на задніх
лапах, з швидкістю вітру»? Що відповів абориген? (Абориген відповів:
Кен - гуру).
Кук описав тварину, дав їй назву «Кенгуру». Минули роки і європейці
зрозуміли, що відповідь туземця «Кен - гуру» означає «Ми вас не
розуміємо».
Відгадайте, хто вона?
Це напівводяний звірок і далеко від водойм не відходять. Добре плаває і
пірнає, може залишитися під водою до 6 хвилин, пропливаючи при цьому до
100 метрів. Оселяється в тихих водоймах і на болотистих ділянках. З трави і
землі будує «хатки» або живе в норах. Харчується трав'янистою рослинністю:
рогозом, очеретом, водяною гречкою. (Ондатра)
Колись за часів Київської Русі, хутро цієї тварини було грошовою одиницею
і цінувалось надзвичайно високо. До речі, і тому воно має не менший попит.
(Куниця)
Наступна зупинка «Світ тварин і світ людських характерів».
У китайців кожний рік є роком тварини-покровителя криси, бика, тигра,
кота, коня, кози, мавпи, півня, собаки, свині.
Людина народившись у певний рік, обирає собі покровителя-тварину і
певні риси характеру, запозичені саме від цієї тварини. Із перерахованих рис
вгадайте тварину-покровителя:
1. Терпеливий ,мовчазний, стриманий, врівноважений, точний, повільний,
непривітний (Бик, Буйвол).
2. Хитра, весела, брехлива, корислива, привітна, самолюбива, презирлива
(Мавпа).
3. Вірні, справедливі, чесні, дещо егоїстичні і вперті, можуть бути
холоднокровні і замкнуті, доводять справу до кінця і як правило перемагають
(Собака).
4. Цілеспрямована, трудолюбива, занослива, бережлива, економні, акуратні,
чистолюбиві, щедрі тільки з тими, кого люблять (Криса).
На цьому острові є дивний зоопарк.
Зараз ми познайомимось з особливостями національного зоопарку.
«Особливості українського національного зоопарку»
За даною характеристикою назвати тварину.
І команда:
1. Ця тварина у традиційних віруваннях була доволі надзвичайним
символом. Існувала навіть думка, що ця тварина була породженням диявола,
вважали також, що відьма боїться її. Однак вона символізувала й родючість, й
життєву силу. Образ її використовують у багатьох місцевостях України на
Різдво (Коза).
ІІ команда:
2. Це чиста, прихильна до людини тварина. В деяких місцевостях їй
приписували здатність охороняти оселю від усього злого. Існувало повір'я:
«Якщо ця тварина залишить свій дім — чекай на нещастя» (Кіт, кішка).
III команда:
3. Це символ дружби, товаришування, вірності, працьовитості. Він
вірний товариш юнака: коли грає під ним, то радість буде, а спіткнеться
перед походом — біда (Кінь).
Що це за тварина?
її батьківщина — Північна Африка. Предком був Кубинський дикий кіт.
Уперше приручили стародавні Єгиптяни близько 2500 р. до н.е. Цих тварин
вважали священними, на їх честь будували храми, приносили жертви. У
Європі як свійська тварина з'явилась в Середні віки. Знищує за рік приблизно
600 мишей. Тривалість життя 25-27 років (Кішка).
Загадкові малюнки
Ст..154 Як по очах кішки визначити: світло зараз чи
темно?
Світло: зіниці звузилися у вузькі щілини.
Ст.157 Який олень біжить риссю, а який галопом (зображений зліва олень
біжить галопом, а справа біжить риссю)
Ст. 158 Яка тварина зображена на малюнку, яку помилки допущені
художником? (У кішки відсутні вуса і брови)
Ст. 155 Якому зайцю бігати легше? Тому, який біжить з гори, чи тому, який
біжить вгору?
Відповідь Тому, який біжить вгору, так, як
передні лапи у зайця коротші, ніж задні.
загадкові малюнки
Неодноразово вам доводилося чути, як люди кого-небудь або що-небудь порівнюють
з тваринами
українські народні природні символи
Ведмідь - символізує незграбність Лисиця - символ хитрості Вовк - символ
страху Воли і корови - символ заможності
З якими тваринами порівнюють людей?
Вірний як... собака
Впертий як... віл (осел)
Голодний як... вовк
Безпородний як... пес
Незграбний як ... ведмідь
Сліпий як... кріт
Хитрий як... лис
Боязкий як... заєць
Злий як... собака
Дивиться як... баран на нові ворота
А зараз давайте пригадаємо загадки і прислів'я в яких згадуються звірі
Вовка ноги годують
Загадки. Відгадайте
І.Одяг багатий, сам сліпуватий, живе без віконця, не бачить сонця (кріт)
2.Котиться клубочок, зовсім без ниточок, замість ниточок триста голочок. (їжак)
3. Гол одна мукає, сита - жує, всім дітям молоко дає (корова)
4.Хто на собі ліс носить (олень)
5.Не служили в моряках, а в моряцьких тільняшках (зебра)
6. Горбатий мішок на чотирьох стовпах стоїть (верблюд)
7.Сіреньке, маленьке, хоч якого кота з місця стягне (миша)
8.Хвіст гачком, ніс п'ятачком (свиня)
В цьому зоопарку ми побачили багато цікавого і дивного
Парадокси спілкування
1. Чи правильно те, що тварини з великими вухами (слони, осли, зайці)
мають кращий слух, ніж інші тварини?
(Великі вуха забезпечують не кращий слух, а теплообмін за рахунок
випаровування надлишку вологи з їх поверхні)
2. Навіщо олень постійно рухає вухами? (рухаються вуха до тих пір, поки звук
не буде найкраще сприйматися).
3. Ми часто позіхаємо.
При позіханні в організм потрапляє більше кисню. В природі тварини
теж виконують цей глибокий вдих: хижаки перед нападом на жертву, щоб
набратись сил. А от чому позіхають тварини ще? (Примати, бегемоти та інші,
позіхнувши, доказують, який у них великий рот, зуби, і тим самим
відлякують інших тварин.
Чи є мова у дельфінів? (звуки, які ми можемо чути без спеціальних
пристосувань, досить різноманітні. Це гавкання, вереск, щебетання, виття,
тьохкання, хрюкання...
Таких звуків у дельфінів близько ЗО. Біологічна суть багатьох сигналів поки
що не з'ясована, проте окремі звуки вдалось розшифрувати Наприклад,
клацання щелепами - це сигнал погрози, голосний вереск - сильний біль,
дзявкання - очікування їжі, гавкання - розмова самців і самець у шлюбний
період.
Прислів'я
1. Іде, як корові сідло
2. За двома зайцями погонишся, ні одного не спіймаєш
3. Відсічи собаці хвіст - вівцею не стане
4. Сидить, як собака на сіні
5. Дав, як кіт наплакав
6. Живуть, як кіт із собакою
7. їсть за вола, а робить за комара
8. Дивиться, як вовк на козу
Продовжуємо ділитися враженнями про таємниці тваринного світу
«Чи знаєте ви що ...?»
... загальна потужність м'язів синього кита дорівнює 1700 кінським силам;
... легені синього кита за один вдих вміщують до 14000 л повітря; ... язик
синього кита важить 3 т (така вага 4 волів), а серце його має вагу 600-700 кг,
що дорівнює вазі великого коня; ... з одного синього кита можна дістати до
50т жиру. Щоб добути таку кількість жиру, довелося б зарізати 8000 баранів;
... маля синього кита народжується вагою 2т і має довжину тіла 6м.
живлячись материнським молоком, воно щодоби збільшується у вазі 100 кг і
виростає на 3-4 см ... коні сплять стоячи краще, ніж лежачи. Вони можуть не
лягати протягом декількох місяців... ... кріт у норі може рухатись із
швидкістю до 2 м за секунду; ... серце синього кита має масу 1т.
Най - най
синій кит - найбільша із існуючих тварин. Він досягає до 150 т ваги. Це
майже
стільки, скільки важать 25 слонів найбільший ссавець суші - це
африканський слон, довжина 7 м, вага 7,5 т , висота 4 м, чудово плаває, з'їдає
за день 225 кг трави, листя, корінців, плющів, кори.
- найбільший примат - горила - 2 м (довжина), 220 кг вага.
- найбільший хижак - це південний слоновий тюлень довжина - 6,5 м,
вага 35000 кг
- найшвидші ссавці Гепард - найшвидший звір на землі. Оскільки
кігті не втягаються, бігає у «шиповках» розвиваючи швидкість до 115
км за годину, найбільш великі стрибки у довжину здатні робити два
звіра: кенгуру і кінь абсолютний рекорд по стрибках у висоту серед
тварин, належить барсу або ірбісу (на 3-4 м вверх). Висоту 2 м без
зусиль долають тигри, олені і навіть дикий кабан, зубр.
Ми знайшли описані випадки, що кінь стрибнув 11 м 44см, а в 1975 р. при
розігруванні великого призу кращих всадників Європи перемогу отримав
кінь із ФРГ , який перестрибнув забор в канаву на 22 м 16 см. А рекордний
стрибок у висоту був установлений 2м47см.
Бик - найбільший представник домашніх тварин. У деяких биків вага сягає
1.200 кг
Найменший із ссавців нашої фауни Землерийки.
Найбільш плодовиті ссавці - танрак - 25 поносів.
Опоссум - 22 поноси в середньому.
Найбільш тривалий період вагітності у ссавців.
Африканський слон - 660 днів.
Індійський слон - 600 днів.
Кит Берда 520 днів
Білий носоріг
490 днів
Найкоротший період вагітності у ссавців. Коротконогий банди кут 12 днів
Опосум 13 днів Землерийка 14 днів
Нам потрібно дістатись на корабль, але що це за сліди ? Можливо знову
небезпека ? Відгадати невідомі сліди.
І знову продовжуємо подорож океаном. Але чується скрегіт. Екіпажі, тривога!
Корабель потрапив на рифи. Пощастить нам перейти їх?
Зупинка « Тварини - наше багатство»
Завдання І
Охорона ссавців
Інтенсивний промисел багатьох видів ссавців, а також руйнування їхніх
місць існування та розмноження призвели до того, що вже зникло з поверхні
землі близько 170 видів і підвидів ссавців (морська корова, дикий бик-тур,
дикий кінь тарпан, сумчастий вовк). Понад 350 видів ссавців перебувають під
загрозою зникнення і потребують негайних заходів охорони. Види, які
потребують захисту заносять до Червоної книги (Міжнародної Червоної
книги та Червоної книги окремих держав)
авдання ІІ
I група: Охорона ссавців.
Дослідити, які тварини занесені до Міжнародної Червоної книги (не
менше 10 видів)
II група: 10 видів, які занесені до Червоної книги України.
III група: Значення ссавців у природі. Заповнити схему.
IV група: Тварини, які мешкають на території Дніпропетровської області і
тварини, які підлягають охороні.
Тварини, які занесені до Міжнародної Червоної книги
1. Хохуля звичайна
2. Тигр
3. Тюлень-монах
4. Зубр
5. Носоріг
6. Кулан
7. Шимпанзе
8. Орангутанг
9. Горила
Тварини, які занесені до Червоної книги України
1. їжак-вухатий
2. Буро зубка альпійська
3. Великий і малий підковоніси
4. Нічниця триколірна
5. Вечірниця велетенська
6. Сліпак піщаний
7. Соня садова
8. Ховрах європейський
9. Заєць білий
10. Афаліна чорноморська
Тварини, які занесені до Червоної книги України
1. Тхір степовий
2. Горностай
3. Норка європейська
4. Видра річкова
5. Рись звичайна
6. Кіт лісовий
7. Бобер
8. Сліпак білозубий
9. Нічниця ставкова
10. Нетопир кажановидний
Охорона ссавців на території області
Територію області в основному населяють тварини степу та деякі
тварини лісу. Найпоширеніші тут бурозубки - звичайна і мала, заєць-русак,
миші, пацюк сірий, кутора звичайна, сліпак, тушканчик великий, ховрахи сірий і крапчастий, хом'як; З рукокрилих: нетопир малий, вечірниця-мала і
руда. Тут зустрічаються борсук, вовк, лисиця звичайна, тхір степовий. З
копитних водиться козуля, лось, олень.
Ссавці, які зникають або потребують захисту і охорони на території нашої
області
1. Мала вечірниця
2. Білозубка мала
3. Нічниця водяна
4. Звичайний тушканчик
5. Горностай
6. Вухань
7. Карликова миша
8. Сліпець звичайний
9. Тхір (степовий і лісовий) Ю.Хом'як звичайний
11 .Борсук 12.Двохкольоровий кажан
Заповнити схему Значення ссавців у природі
Подорож підходить до кінця остання зупинка «Ігрова»
I Команда «Чайнворд», «Хижі звірі»
II Команда «Кросворд», «Гризуни»
III Команда «Зоожарт»,(із частин яких ссавців складена ця тварина),
«Фантастична тварина»
IV Команда Гра «Ряд і вид»
Вчитель називає ряд тварин, учень представника (види, що належать до ряду.
Відповівши учень дає таке саме завдання іншому той, хто не відповів
виключають з гри.
Перевірка завдань Записи в судовому журналі, протягом подорожі
Резюме уроку
Іноземне слово означає підсумки, Запропонуйте інформацію стиснуту в
декількох реченнях яка б вміщувала зміст уроку:
1 - Ссавці теплокровні тварини. Значну частину енергії вони втрачають на
підтримку сталої температури тіла.
- Від втрати тепла їх захищає шкіра з волоссям ;
2- від перегріву потові залози що утворюють піт, на випаровування якого
витрачається енергія.
З - Зовнішня будова та скелет ссавців мають дещо спільне з плазунами, але
відрізняються вищою організацією.
4 - Походження ссавців від плазунів підтверджують живі перехідні форми
між плазунами та ссавцями — качконіс, єхидна, а ще — подібність
зовнішньої та внутрішньої будови.
5. - Теплокровність зробила ссавців незалежними від коливань температури,
зовнішнього середовища.
6 - Розвиток головного мозку забезпечив складну поведінку, і це підвищило
здатність ссавців до конкуренції з іншими групами.
7 - Ускладнення нервової системи та органів чуттів ссавців, інші прогресивні
риси будови та поведінки цих тварин дозволяли їм панувати на Землі.
Додаткові матеріали
Кросворди, головоломки
Найпростіші
По вертикалі:
1. Частина
травного
апарату
3
інфузорії.
4
2. Захворювання,
що
спричиняється одним з видів
амеб.
5
3. Тимчасова форма існування
6 7
багатьох одноклітинних тварин,
8
яка
допомагає витримувати
несприятливі умови.
9
Захворювання, яке зустрічається
серед людей південних країн і
спричиняється одним з найпрос 10
тіших організмів.
По горизонталі:
4. Частина тіла амеби, яка перебуває в постійному русі і в якій відбуваються всі
життєві
процеси.
5. Вчений, який відкрив світ найпростіших тварин.
6. Найпростіша тварина з класу корененіжок
8. Представник серед джгутикових.
9. Представник серед інфузорій.
10. Органоїди пересування інфузорії- туфельки.
1
2
Комахи
1
2
По вертикалі:
1. Метелик, гусениця якого 5
завиває кокон, з якого
виробляють
шовкове
волокно.
6
2. Нічний метелик, гусениця
якого завдає великої шкоди
10
9
сільському господарству.
3. Захисний утвір
лялечок
13
багатьох комах.
4. Тяжке
захворювання
людини,
переносником 15
збудника якого може бути
воша.
18
8. Їздець, який відкладає яйця
в
яйця
клопа
шкідливої
черепашки.
10. Органічна речовина, яка складає основу зовнішнього
12. Органи комах, за допомогою яких вони літають.
17. Пластична речовина, яку виробляють бджоли.
По горизонталі:
5. Шкідник цукрових буряків.
6. Велика кровоносна судина комах.
3
4
7
8
11
12
14
16
17
скелету комах.
7. Цукристий сік, який виділяється квітками рослин і збирається бджолами.
9. Дихальні трубки жуків.
11. Складова частина органів травлення, що йде за ротом.
13. Вид чуттів комах.
14. Кінцівки комах.
15. Яйця шовковичного шовкопряда.
16. Двокрила комаха - переносник збудників різних захворювань.
18. Дрібна паразитична комаха з ряду перетинчастокрилих, використовується в
біологічному способі боротьби з попелицею.
Птахи
1
2
3
6
5
4
7
8
10
9
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
22
24
21
23
25
26
27
29
28
30
По вертикалі:
1. Класифікаційна одиниця птахів.
2. Хижак із сильним дзьобом і довгими гострими крилами. Великий птах,
використовується під час полювання.
3. Інша назва птаха хижака – сплюшки. Живиться переважно комахами.
4. М’який, ніжний покрив на тілі птахів.
7. Рогові утвори шкіри птахів, які мають порожнистий стрижень.
8. Птах з родини воронових, який має чорне блискуче оперення. Дзьоб біля основи
оперення не має.
12. Кістки, що утворюють грудну клітку.
13. Великий птах з ряду куриних з яскравим оперенням.
15. Частина тіла птаха між головою і тулубом.
19. Хребетна тварина з крилами, вкрита пір’ям.
21. Червона рідина, яка циркулює по тілу птаха і переносить кисень і поживні
речовини.
22. Найбільший птах з роду совиних.
23. Дрібна річкова качка.
27. Передня частина голови птаха.
28. Американський страус.
По горизонталі:
5. Продукт харчування людини, який отримують від птахів.
6. Птах з строкатим забарвленням, має чубчик на голові, який складається. Дзьоб
шилоподібний.
9. Один з видів чуттів птахів.
10. Кістки стопи птаха, що зрослися в одну кістку.
11. Великий довгохвостий американський папуга.
14. Лісовий птах з довгим, гострим і сильним дзьобом. На хвості має жорсткі пера,
які служать опорою, коли птах сидить на стовбурі дерева.
16. Свійський водоплавний птах.
17. Продукт харчування людини, який дістають від свійських птахів.
18. Утвори на ногах півнів, які служать йому для нападу і захисту.
20. Птах з родини воронових, голова й шия сірі.
24. Зрослі кістки поясу задніх кінцівок.
25. Болотяний птах з довгими ногами і довгим дзьобом.
26. Початок травного тракту, що переходить в глотку.
29. Нічний хижий птах.
30. Великий денний хижий птах із загнутим дзьобом і порівняно коротким хвостом.
Ноги оперені до пальців.
Будова ссавців
1
2
3
5
7
4
6
8
9
12
10
11
13
14
15
16
17
По вертикалі:
2. Дихальна трубка.
3. Частина травного тракту.
4. Орган тіла тварини і людини, який скорочується під впливом нервових подразнень.
5. Твердий покрив зубів ссавців.
6. Система кісток, до яких прикріплюється кінцівка.
10. Складова частина плечового поясу.
11. Жіноча статева клітина.
12. Волосини на повіках, які захищають око від запорошення.
15. Вид чуттів тварин.
16. Зрослі кістки тазового поясу.
По горизонталі:
1. Орган, в якому починається процес травлення.
3. Утвір, в якому міститься основа волосини.
7. Утвір, в який сечоводами стікає сеча.
8. Орган, що виробляє і виділяє особливі речовини, які беруть участь у фізіологічних
процесах організму.
9. Покрив тіла ссавців.
12. Заповнення повітрям легень.
13. Коротке, м’яке волосся на тілі ссавців.
14. Вид чуттів тварин.
17. М’язова перегородка між грудною і черевною порожнинами тіла.
« И» - в центрі
1. Прісноводна риба з родини коропових.
2. Нежуйна свійська тварина з
ряду парнокопитних.
3. Морська, яскраво забарвлена тварина
типу Кишковопорожнинних. Має віночок
щупалець.
4. Стадія розвитку деяких тварин.
5. Орган літання тварин.
6. Невеликий птах з родини совиних.
« Вушок » з пер не має.
1
2
3
4
5
6
« О » - в центрі
1. Велика прісноводна хижа
риба
1
з вусами.
2
2. Нижня частина кінцівки наземних
3
хребетних.
4
3. Маленький співочий перелітний
5
птах, самець якого чудово співає.
6
4. Інша назва археоптерикса.
5. Одноклітинні тваринні організми.
7
6. Відтворення
тваринами
собі
8
подібних.
9
7. Представник ящірок.
10
8. Дуже великий травоїдний звір з
родини непарнокопитних з одним
або двома рогами на глові.
9. Безкрила кровосисна комаха із сплюснутим з боків тілом.
10. Передній відділ травного тракту, який переходить у глотку.
Тварини по діагоналі
1. Самець бджіл.
2. Кліщ, який викликає коросту.
3. Клас хребетних, який включає черепах,
ящірок, змій тощо.
4. Цінна промислова риба з родини
осетрових.
5. Морський промисловий їстівний молюск,
який має двостулкову черепашку.
6. Ряд найбільш високоорганізованих ссавців.
1.Т
2
3
4
5
6
7
В
А
Р
И
Н
И
Червона книга України
Ч
1
е
2
Р
3
4в
о
5
н
6
7
а
8
К
н
9
и
10
г
11
а
12
14
У
к
15
р
13
а
16
17ї
н
18
и
19
С
20
21
с
22
а
в
23
ц
24
25
і
1. Кажан, живе в широколистяних і мішаних лісах у дуплах дерев.
2. Хутрова тварина з родини кунячих. Живе в норах.
3. Маленький звір з роду землерийкових. Довжина хвоста майже дорівнює довжині тіла.
4. Напівводяна комахоїдна тварина. На лапах є перетинки. Хвіст сплюснутий з боків.
5. Кажан, який має широкі вушні раковини.
6. Кажан, живе біля водойм.
7. Тварина з роду землерийкових, що веде напівводяний спосіб життя.
8. Невеликий гризун, тіло валькувате. Веде підземний спосіб життя, риє землю за допомогою
різців.
9. Кажан, на морді якого є шкірні утвори складної форми.
10. Осілий кажан, має довгі вуха, живе в західних областях України.
11. Кажан з гострими і довгими крилами.
12. Темний, майже чорний тюлень з білим черевом.
13. Парнокопитна тварина з густим волосяним покривом у передній частині тіла. Розводять
у розплідниках, зустрічається також на волі.
14. Дуже рідкісний невеликий кажан. На Україні трапляється тільки в Закарпатській
області.
15. Невелика комахоїдна тварина. Живе в горах Криму.
16. Невеликий сліпак. Забарвлення темне.
17. Невеликий комахоїдний звірок, вуха довші половини голови. Голки тільки на спині,
боків не закривають.
18. Невеликий кажан, забарвлення світле. На морді є шкірні утвори складної форми.
19. Середній за розміром кажан з досить довгими вухами. Кожна волосина його має
триколірне забарвлення.
20. Хижак, кігті повністю втягуються. Предок свійського кота.
21. Невеликий гризун, хвіст густоопушений, веде нічний спосіб життя, живе в дуплі на дереві.
На зиму впадає в сплячку.
22. Невеликий тушканчик. Задні кінцівки з трьома пальцями. На хвості невелика темна
китиця.
23. Велика довгаста полівка. Забарвлення світле.
24. Великий кажан. Хутро густе, високе. Зустрічається переважно в лісостеповій зоні
України.
25. Невеликий гризун, тіло валькувате, веде підземний спосіб життя, риє грунт різцями.
Захопливе країнознавство.
Гросман Ф.М.
ГЕОГРАФІЧНИЙ ЕКСПРЕС
( гра для учнів 10 класу)
Учитель: Здоровенькі були, хлопчики та дівчатка! А чи все в порядку у вас з
оцінками? Чи всі ви любите географію, маєте зразкову дисципліну? Значить, можна
розпочати нашу подорож на «географічному експресі».
Саме так! Бо сьогоднішня наша гра присвячена географії, цій чудовій, древній і
сучасній науці. Адже географією займалися в сиву давнину, популярна вона й сьогодні.
Наш «географічний експрес» уже давно готовий до подорожі. Він запрошує до своїх
вагонів гравців сьогоднішньої зустрічі. У нашій грі беруть участь дві команди —
«Колумби» та «Альпіністи». Щасливої подорожі та більше перемог!
А чи знаєте ви свою Україну? Кожній команді ставиться кілька запитань про
Україну.
І зупинка. «НАЦІОНАЛЬНА»
1. Від якого слова походить назва Україна? (Край.)
2. Які області включає Волинь? (Волинська, Рівненська, Житомирська)
3. Які області включає Галичина? (Львівська, Івано-Франківська, Тернопільська.)
4. Хто був першим правителем Київської Русі ? ( Володимир Великий )
5. Коли була проголошена незалежність України ? ( 24 серпня 1991 р. )
6. Хто був першим президентом незалежної України ? ( Кравчук )
7.Які обл. України мають назви , що не збігаються з назвами обл. центру ? ( Волинська ,
Закарпатська )
8.Які адміністративно – територіальні одиниці виділяють в Україні ? ( 24 області , АР
Крим , адміністративні райони )
ІІ зупинка. «СПОРТИВНА»
Чи любите ви грати у футбол, чи, може, знаєте футбольні команди, з якої вони
країни? Вам пропонуються назви команд, а ви маєте на аркуші написати країну.
«ПОРТО» — Португалія;
«БАРСЕЛОНА» — Іспанія;
«МІЛАН» — Італія;
«ЛІВЕРПУЛЬ» — Англія;
«ЮВЕНТУС» — Італія;
«МАРСЕЛЬ» — Франція;
«БОРУСІЯ» — Німеччина;
«ФІОРЕНТИНА» - Італія;
«ҐЕТЕБОРГ» - Швеція.
ІІІ зупинка «СЛОВНИКОВА»
До уваги учасників гри пропонується квітка, на кожній пелюстці якої написано
термін, який треба пояснити.
Цунамі, мусони, бархани, бриз, пасати, тропік, повінь, тропосфера, екватор, гейзер,
гілея , платформа.
ІV зупинка «БІОЛОГІЧНА»
Вам пропонуються назви тварин, необхідно записати їх в алфавітному порядку. Тигр
Коала
Пума
Пінгвін
Гірський козел
Акула
Кенгуру
Ведмідь
Зебра
Мавпа
Крокодил
Куниця
Страус
Борсу
Підбиття підсумків
Подорож Україною
Географічна гра-марафон. 8клас.
Гросман.Ф.М.”
Мета: вчити дітей читати карту, сприяти запам’ятовуванню географічної номенклатури та
її географічного розташування. Розвивати спостережливість, пам’ять, уяву. Сприяти
розвиткові творчих здібностей дітей, виховуванню любові до рідного краю – до своєї
Батьківщини.
Обладнання:
1. фізична карта України;
2. контурна карта;
3. кросворди.
Хід уроку
І. Організаційний момент:
- Діти, у нас на занятті гості. Поверніться до них , усміхніться оченятами, привітайте їх
сердечно і щиро. А тепер сідайте, погляньте одне на одного, усміхніться Хай принесе
задоволення від дуже нам всім потрібної роботи. Тож не втрачаємо ні хвилинки
даремно.
ІІ. Оголошення мети уроку:




Мета нашої зустрічі поповнити та розширити свої знання про нашу Україну.
Погляньте на карту України. Ось зазначені межі української землі, де з давніх–
давен жив і зараз живе наш український народ. Величезні простори займає наша
земля. Якби ми задумали пройти її пішки з заходу на схід, то на це треба затратити
було б близько 100 днів, бо простір цей простягнувся на 2700 кілометрів.
Друзі, сьогодні наша зустріч буде проходити у формі гра-марафон. На
товариському полі бою зустрінуться 2 команди “Кмітливі” та “Винахідливі”.
Зустрічаємо їх.
Шановні болільники! Чи готові ви до витримки і відносного спокою?
ІІІ. Основна частина. - Всі учасники гри повинні знати правила:За порушення
дисципліни – підказки, викрики – журі має право зняти з команди від 2 до 5 балів.
1. Прошу журі своєчасно оголошувати результати конкурсів.
2. За правильні відповіді команди будуть нагороджуватись жетонами, які потім
підрахуємо.
3. Домашнє завдання для команд було визначено раніше: вивчити вірші, пісні, танці,
які стосуються мети нашої зустрічі.
- Отже у нас все готове до початку КВК, залишилось побажати тільки успіхів учасникам
гри та їх болільникам.
1. Привітання команд. (Команди мають свою емблему, назву).
2. Конкурс емблем. (5 балів).
3. Проба сил. (розминка).
- За кожну правильну відповідь команда отримує 1 бал. Якщо команда не знає відповіді на
питання, вона може пропускати його та відповідати на наступні запитання. Питання
задаватимуться командам по черзі.
У якій півкулі знаходиться на карті наша Батьківщина? (У східній).
На якому материку ми живемо? (Євразія).
Які країни межують з Україною на півночі? (Білорусь).
З якою державою Україна межує на сході? (Росія).
Коли країна проголосила свою незалежність? (24 серпня 1991 року).
Де знаходяться географічний центр Європи? (На території України в Закарпатській
області поблизу с. Ділове).
7. Яка називається найвища вершина Карпат? (Гора Говерла, 2061 м).
8. Яка найвища вершина Кримських гір? (гора Роман-Кош, 1545м).
9. Яка найбільша річка в Україні? (Дніпро).
10. Як називається столиця України? (м. Київ).
11. Як називається океан, якій має найбільший вплив на клімат України? (Атлантичний
океан).
12. Яке найбільше озеро в Україні? (озеро Сасик).
13. Як називається найбільший порт на Чорному морі? (Одеса).
14. Як називається місто, де базується Український військово-морський флот України?
(місто Одеса).
15. Якими морями омивається Україна? (Чорним та Азовським морем).
16. Як називається найбільша курортна зона України? (Крим).
17. Скільки областей входить до складу України? (24 області та Автономна Республіка
Крим).
18. Як називається столиця АР Крим? (місто Сімферополь).
19. Як називається найбільший кам’яновугільний басейн? (Донбас, Донецький).
20. Як називається наш обласний центр?( Дніпропетровськ).
1.
2.
3.
4.
5.
6.
- Молодці! Підрахуємо жетони (за правильні відповіді).
4. Конкурс картографів “Збери карту”.
- Перед нами карта нашої держави. Вона рясніє назвами численних міст, селищ, річок,
височин, низин та інших географічних об’єктів. Вони розрізані на шматочки у вигляді
неправильних обрисів. Завдання таке: представник команди повинен зі шматочків її
зібрати. Хто швидше та найправильніше збере?
5. Конкурс “Детектор” або “Не помились”.
Учитель зачитує коротке повідомлення про певний географічний об’єкт, яке містить
помилкові дані. Завдання учнів – зупинити вчителя під час читання помилкових даних і
виправити їх).
Землями України течуть близько 73 тисяч річок. Найбільшою з них є Дніпро – перша
річка за величиною в Європі (третя). Вона належить до 27-ми найбільших річок світу.
Живлять 11 приблизно 1200 річок. Впадає вона в Азовське море.Щедра наша земля на
великі та малі озера: їх на території України близько трьох тисяч. Розмірами території
Україна поступається лише території Росії, а в Західній Європі перебільшує площу
найбільших країн – Франції та Іспанії. Сусідами її є Росія, Білорусь, Молдова, Польща,
Словаччина, Угорщина, Румунія. На південному заході державний кордон проходить по
Дунаю, на півдні України межа йде Чорним та Балтійським морями (Азовським). Чорне
море є частиною Атлантичного океану і займає величезну глибоководну заглибину з
плоским дном.
6. Домашнє завдання: конкурс пісень про Україну.
Українці – співучий народ. Кажуть, де три українці, там цілий хор. Споконвіку наші
предки мали хист до співу. А як вмієте співати Ви? (Діти виконують пісні про Україну).
7. Конкурс “Піраміда міст”.
Користуючись атласом, за 2 хвилини складіть з назв міст України піраміду так, щоб кожна
наступна назва була на одну букву довша за попередню (За кожну назву команда одержує
1 бал, але зараховуються назви, які не повторюються та йдуть підряд).
8. Конкурс болільників.
Запрошуються представники від кожної групи болільників. Треба по черзі назвати міста
нашої області, ріки України, обласні центри України. Кожен з учасників називає об’єкт.
Програє той, хто перший зупинився.
9. Слово журі.
10. Конкурс віршів про нашу Батьківщину.
(1 – 2 вірші від кожної команди).
11. Конкурс “Контурна карта”.
На контурних картах, що вам запропоновані, надписані географічні об’єкти. За 1 хвилину
ви повинні знайти 5 помилок на карту. Кожна правильна відповідь – 1 бал.
12. Продовження конкурсу болільників. Хто найбільш назв річок України?
13. Слово журі.
14. Конкурс капітанів. Він вимагає швидкості реакції, кмітливості, вміння
зосереджуватись.
Ви по черзі називаєте три географічні об’єкти України, які представник іншої команди
повинен показати на карті. (1 бал за правильну відповідь). Не забувайте, як треба
правильно показувати географічний об’єкт.
15. Конкурс художників. Як називається основна технічна культура України? Завдання
художникам – намалювати цукровий буряк із зав’язаними очима.
16. Конкурс танцюристів – домашнє завдання.
Ой заграйте, музики,
В мене нові черевики.
Танцювати я мастак
Український наш гопак.
Чом ви хлопці стоїте,
Танцювати не йдете?
Ви ж до танців беручкі!
Нумо, вдарим в каблучки!
17. Конкурс “Символи України”. Треба розгадати кросворд (записано на дошці).
1. Дерево – національний символ України. Воно освячується у церкві й зберігається,
як засіб від злих сил. (Верба).
2. Кущ, оспіваний в українських народних піснях, як символ дівочої краси. (Калина).
3. Національний символ України. Матері дарують його своїм дітям на щастя, на
долю, відряджаючи у далеку дорогу. (Рушник).
4. Національний символ, який дівчата одягають на голови в свята. (Вінок).
18. Заключне слово дітей.
IV. Підсумок уроку. - Слово для підведення підсумків та оголошення переможців
надається голові нашого шановного журі. Команда, яка перемогла, нагороджується календ
ариками.
- Ось закінчується наша зустріч. Мені дуже хотілося, щоб любов до свого народу, до своєї
Батьківщини, до рідної мови, традицій, звичаїв ви пронесли через своє життя, щоб любили
Україну, жили щасливо та радісно в сім’ї “вільній, новій”.
- Ростіть же справжніми українцями, з гарячими серцями, розумними головами, чистими
помислами.
Автор
vinohodov8
Документ
Категория
Образование
Просмотров
66
Размер файла
20 962 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа