close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

25349 My Happy Family

код для вставки
Відкритий урок
з англійської мови на тему:
« My happy Family»
1 клас
Вчитель англійської мови
Одеського НВК «Гімназія №7»
Щербакова Н.В.
1 категорія
Тема: Моя щаслива родина.
Мета: 1) Узагальнити, закріпити та систематизувати лексичний матеріал з
теми уроку.
2)Розвивати навички діалогічного та монологічного мовлення.
3) Закріпити назви вивчених букв та звуків.
4) Розвивати в учнів слухову та зорову пам’ять.
5) Тренувати учнів в читанні та письмі.
6) Розвивати вміння працювати в парах та в групах, підтримувати
бесіду.
7)Закріпити вміння учнів вживати в усному мовленні граматичні
конструкції : This is my … . I`ve got … .
Обладнання: підручник, зошит, картки з літерами, картки з зображенням
членів родини,малюнки(проекти) на тему”My Family”, магнітофон, слова для
читання(на дошці), роздатковий матеріал для роботи в групах.
Хід уроку.
I. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1)Привітання.Good morning, children.
I’m glad to see you!
How are you?
Повідомлення теми уроку: T: Look at the board. What is the topic of our lesson?
Ps: My Happy Family.
Today we are going to speak about your families. The topic of our today`s lesson
is “My Happy Family.”
But at first, answer my questions.
2) Мовна розминка.
T: - Where do you live?
- What form are you in?
- How are you?
- How old are you?
- What season is it now?
- What colour is spring?
- Let` recite the poem “Spring is coming.”
- What day is it today?
- What is the weather like today?
3 ) Діти складають діалоги. Робота в парах.
T: And now work in pairs. Make up your dialogues.
P1:- Hello!
P2:- Hello!
- How are you?
- I’m fine, thank you!
-What’s your name?
-My name is …
- Where do you live?
- I live in Odesa.
-How old are you?
-I’m 7.
-Goodbye!
-Goodbye!
T: And now act your dialogues.
4. Фонетичний практикум.
Повторення вивчених літер та звуків.
- T: Let`s play “Music Cards”. Pass the letter cards to children sitting next to
you while the music is playing. And now stop, please. Show us your letter
cards, name the letters and sound them. Continue, please.
-
-
T: Take your cards and show me, please letter B (A, O, G, C, P, E, N, D, ).
Make up the words. The first one is cab (bag, pen, dog ).(На партах картки
з літерами, вчитель називає літеру, учні показують. Потім учні
складають слова з літер.)
T: Let`s sing the song “Listen to the letters”.(Music Box)
II. Основна частина уроку.
T: So, the topic of our today`s lesson is “My Happy Family.” At this lesson we
are going to read, to write, to play, to sing and to do many interesting
exercises. Be active and attentive.
1) Лексичний практикум.
-
-
T: Look at these pictures and imagine that this is your family. Say :“ This is
my family (father, mother, sister, brother, grandpa, grandma).
T: Look at these cards and read the words. Stick them under the
appropriate picture. (На дошці малюнки з зображенням членів сімї, на
партах в учнів картки з словами. Учні повинні прочитати слово, знайти
відповідний малюнок на дошці та прикріпити картку під малюнком)
T: Look at these words once more. Remember them. And now close your
eyes. Open your eyes. What is missing? (Учні запам’ятовують слова, коли
вони закривають очі, вчитель забирає одну картку. Учні повинні
відгадати яке слово зникло.)
-
T: Look at these words. Try to remember the order of these words.
The first one is Mother, the second is …(На дошці слова з теми, учні
повинні запам’ятати порядок слів та назвати їх.)
-
T: Let`s play “Clapping game.” Listen to the words: grandfather, father, pen,
mother, top, hand, brother, doll, leg, sister, grandmother.(Учні плескають
в долоні коли чують слова з теми уроку.)
2) And now let`s work in groups.
T: We`ve got three groups.
- Listen to the first task. I`ll name the first letter of one of the family words.
You have to show the card with this word.
Letter M – mother
F – father
S – sister
B – brother
- T: The second task: Look at these words. Fill in the missing letters.
Mo_ _er
S_ste_
Gr_ndfat_er
fa_ _er
broth_ _
gr_ndmot_er
- The third task: Put the letters in the correct order. Read the words.
-
i e r s t s - sister
r h b t o e r- brother
a e f r h t - father
t e m h r o- mother
Let`s do morning exercises. (Head, shoulders knees and toes.Діти співають
пісню виконуючи вправи)
- The fourth task: Underline the right word.
мама: motter, mother, maze
папа: father, faze, fahher
сестра: sitter, sister, cicte
брат: brother, brotter, brozer
- The next task: Take these cards and make up the sentences.
This is my mother (father, sister, brother).
Read your sentences.
- The sixth task: Do the crosswords. Find the family words.
a
s
d
f
d
b
a
s
m
o
t
h
e
r
p
i
a
о
b
n
k
o
d
s
a
f
m
t
e
t
n
t
l
a
b
c
m
h
a
e
i
f
a
t
h
e
r
r
a
m
d
n
a
r
g
p
3) T: And now let`s watch the cartoon about your favourite hero Gogo and his
family.
4) T: Take your projects or pictures and tell us about your families.
5) T: And now let`s make family trees. Write the family words on the apples
and then stick these apples.
6) T: Let`s recite the poem “My Family”.
I`ve got a father
I`ve got a mother
I`ve got a sister
I`ve got a brother
Father, mother, sister, brother
Hand in hand with one another.
III. Заключна частина уроку.
T: It`s time to say goodbye. You are great! Thank you! The lesson is over. See you
on Friday.
-
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
9
Размер файла
64 Кб
Теги
25349
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа