close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

ГЕНРІХ БЕЛЛЬ «ПОДОРОЖНІЙ, КОЛИ ТИ ПРИЙДЕШ У СПА…»

код для вставки
Урок світової літератури у 7 класі
Зарубіжна література
Сучасний урок
7 клас
ГЕНРІХ БЕЛЛЬ
«ПОДОРОЖНІЙ, КОЛИ ТИ
ПРИЙДЕШ У СПА…»
Вчитель
Сердюк О.К.
ЗОШ № 20
квітень 2010
Тема:
Мета:
Обладнання:
Генріх Белль. «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»
Засудження жахів війни у творчості німця Белля.
ознайомити учнів з творчим шляхом німецького
письменника Г.Белля; проаналізувати його оповідання
«Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…»; розвивати
навички переказу прочитаного, зв’язного мовлення,
уміння визначити головну думку твору; формувати в
школярів
розуміння
протиприродності
й
антигуманності війни.
портрет письменника, виставка його творів; тексти
оповідання «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…» (у
перекладі Є.Горєвої або будь-який інший переклад);
репродукція картини П.Пікассо «Герніка».
ХІД УРОКУ:
Г.Белль писав про війну з непідробною суворою
правдивістю. Його естетичним кредо стали
слова письменника Вольфганга Борхерта –
ідеологічного наставника спілки «Група 47», до
якої входив і автор оповідання: «Ніколи не
оповідай своїм дітям казок про священну війну,
кажи правду, яка вона є, правду багряну, наче
кров, наче спалахи гарматного вогню, наче
зойки жаху».
І. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Слово вчителя.
Друга світова війна залишила чорний слід у долях людей усього
світу. Тому, не дивно, що до цієї теми зверталися митці різних країн.
Навіть через багато років після закінчення війни в творах мистецтва
порушується ця тема. Вона пов’язана з темою пам’яті, тому що людство
не має права забувати жахи того часу, усіх тих, хто ціною власного життя
подарував нам мир. Окремі письменники переосмислюють події війни,
засуджують тих, хто її розв’язав.
2. Робота з репродукцією картини «Герніка».
Запитання до учнів

Як ви розумієте те, що зображене на картині?

Якою «бачить» війну художник? (Це жах, що несе знищення всього
живого).
ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІІ. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Повідомлення про життєвий і творчий шлях письменника
Г.Белля.
Генріх Белль – відомий німецький прозаїк і публіцист, лауреат
Нобелівської премії (1972).
Народився він 21 грудня 1917 р. в м. Кельні у родині скульпторарізьбяра. Його батьки були чесними, глибоко віруючими людьми і
прищеплювали своїм дітям норми християнської моралі. Окрім того,
батько завжди намагався виховати в дітях незалежні політичні
переконання. Саме під його впливом Генріх був серед тих декількох
учнів гімназії, які не вступили до молодіжної нацистської організації
«Гітлерюґенд» (гітлерівська молодь). Після закінчення гімназії юнак
працював у книгарні боннського букініста.
Г.Белль відмовився піти на військову службу. У 1938 – 1939 роках
він відбував трудову повинність на важких земляних роботах. З
початком Другої світової війни йому не вдалося уникнути мобілізації. З
1939 по 1945 рік Генріх Белль був солдатом гітлерівської армії, побував
у Польщі, Франції, Румунії, Україні. Кілька разів був поранений, лікувався
у госпіталях Румунії та Угорщини, переніс багато воєнних злигоднів. Він
зрозумів усю абсурдність війни, що несе людям лише смерть. «Солдатам
– а я був солдатом – слід нарікати не на тих, проти кого їх послали
воювати, а тільки на тих, хто послав їх на війну», – скаже Белль трохи
згодом. Незадовго до кінця війни, у 1944 році, він здався у полон
американцям, де й дочекався звістки про капітуляцію Німеччини.
Згодом письменник напише про своє ставлення до війни і дасть їй таку
оцінку: «Те, що легко засвоїлося у батьківській хаті з почуттям відрази,
за ці шість років поглибилось до міцного, обґрунтованого роздумами і
світоглядом переконання: немає нічого бездушнішого, більш
сприятливого для отупіння, аніж солдатчина. І війна… стала для мене
потворною машиною отупіння, кривавого отупіння».
Після повернення на батьківщину юнак вступає до Кельнського
університету, твердо вирішивши стати письменником.
У 1947 році Г.Белль увійшов до літературного об’єднання під
назвою «Група 47», яке упродовж багатьох років визначало шляхи
розвитку літератури Західної Німеччини. Через декілька років він
отримує премією цієї групи за оповідання «Чорні вівці».
Провідною у творчості письменника стає тема війни. 1950 року
вийшла збірка оповідань «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа…», через
рік світ побачив роман «Де ти був, Адаме?» Ці твори сповнені роздумів
про гуманізм та варварство, про катів та їх жертви, про анти людську
сутність війни.
До кращих літературних здобутків митця належать романи «І не
сказав жодного слова», «Дім без господаря», «Більярд о пів на десяту»,
«Очима клоуна», «Груповий портрет з дамою», повість «Хліб ранніх
років».
У 1969 році Г.Белль був обраний головою німецького ПЕН-центру, а
в в 1972-му став президентом міжнародного ПЕН-клубу.
16 квітня 1985 року Г.Белль помер.
Через чотири роки після смерті митця в Україні видано двотомне
зібрання його творів у перекладах Є.Горєвої, Г.Лозинської, Є.Поповича та
ін.
2. Бесіда за змістом прочитаного.
Метод «мікрофону»
1. Чому цей твір має таку дивну й незрозумілу, на перший погляд,
назву?
2. Скільки разів на дошці записана ця фраза?
Наступна обірвана фраза (ключова) пов'язана з кульмінацією твору, психологічною
кульмінацією впізнання: солдата кладуть на операційний стіл, і раптом за плечима
лікаря він бачить на дошці напис, зроблений власною рукою. Це було те, до чого
вперше «озвалося серце» в цьому «мертвому домі»: «Сім разів було там написано
— моїм письмом, латинським шрифтом, готичним, курсивом, римським,
італійським і рондо: «Подорожній, коли ти прийдеш у Спа...» Фраза не
помістилася, бо герой не розрахував як слід дошку. «Подорожній, коли ти
прийдеш у Спарту, повідай там, що ти бачив. Тут ми всі полягли, бо так
звелів нам закон». Цей давньогрецький двовірш про битву спартанських воїнів
під Фермопілами, писаний Симонідом Кеосським у V ст. до н. є., був відомий у
Німеччині ще за часів Шіллера. Класична формула подвигу в справедливій війні як
і весь парад величних картин і скульптур, цинічно використовувалися
фашистськими ідеологами з метою підготовки «гарматного м'яса» для
здійснення антилюдських намірів фюрера. Момент впізнання в новелі збігається з
моментом усвідомлення героєм того, що з ним сталося: у нього немає обох рук і
правої ноги. Коротка-кінцева фраза: «Молока...» — обривається, ніким не почута.
Повернення у «те безнадійне життя, яке скінчилося всього три місяці тому»,
неможливе.
3. Яке ваше враження від оповідання?
4. Які думки у вас з’явилися після його прочитання?
5. Назвіть деталі, використані на початку твору, що свідчать про
руйнування, спричинене війною?
Розтрощене вікно, розбита лампочка, рештки скла. Йому все «таке далеке і
байдуже». Свті, який він сприймав самими лише очима (не душею!) був йому
«глибоко чужий і нецікавий». Навіть рідна гімназія, яку він залишив тільки трі
місяці тому, здавалася «музеєм міста мертвих». І це символічно: школа, що має
бути осередком радощів, сміху, жвавих дитячих витівок, стала пристановищем
для мертвих.
6. Від чийого імені ведеться розповідь?
Від імені головного героя.
7. Яка роль такого прийому в сприйнятті твору?
Твір сприймається як щира розповідь молодого хлопця, що був на війні,
поранений і тяжко страждає. Внутрішній монолог стає основою оповідання.
8. Як ви думаєте, чому герой не має імені? Чи є в тексті його портрет?
У тексті відсутні ім’я героя, його портрет, читач нічого не дізнається про риси
його характеру. Автор не випадково використовує цей прийом. Він створює
узагальнений портрет молодих німецьких хлопців, яких змусили йти на війну.
У цьому полягає трагедія цілого покоління.
9. Що відомо про героя?
Дуже мало. Лише те, що три місяці тому він ще навчався в гімназії, а потім
його забрали на фронт. Ми бачимо його тяжко пораненим.
10. Яке, на вашу думку, значення має ця деталь?
Герой майже дитина, але тих, хто розпочав цю війну, це не цікавить. Ї потрібні
лише солдати.
3. Переказ тексту
Завдання учням

Перекажіть епізод, який вас найбільше вразив.
4. Творча робота в групах. Спостереження за психологічним станом
юнака.
Запитання записані на карточках. 6 груп. Письмові відповіді.
1. Як герой сприймає фразу: «Мерців сюди, чув? А решту сходами нагору,
до зали малювання, зрозумів»
2. Де знаходився герой?
3. Прослідкуйте, як герой поступово «впізнає» рідну гімназію.
4. Як юнак переносить біль?
5. Чому спогад про малювання йде паралельно з відчуттям пораненого?
Чи випадково тут виникає почуття ненависті?
6. Яка деталь стає вирішальною в процесі «впізнання» гімназії?
7. Як ви думаєте, чому фраза недописана?
8. Яким побачив себе герой в операційній?
9. Яка роль останньої фрази?
5. Висновок вчителя. Складання картини «Німецький солдат».

Який психологічний стан героя?
ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Завдання учням.

Визначте головну думку твору.
Війна антигуманна і протиприродна. Автор засуджує її як явище, що несе смерть.
2. Робота з епіграфом.
Запитання до учнів

Чи згодні ви з думкою В.Ботерта (епіграф)
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Доведіть, що «Подорожній… » – новела, а не оповідання.
2. Яка проблематика твору, символіка?
3. Чому школа асоціюється з «музеєм міста мертвих»?
Автор
Елена Сердюк
Документ
Категория
Гуманитарная литература
Просмотров
54
Размер файла
25 Кб
Теги
класс
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа