close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Сузір’я. Великий та малий віз. Полярна зоря. Чумацький шлях – наша Галактика

код для вставкиСкачать
Сузір’я. Великий та малий віз. Полярна зоря. Чумацький шлях – наша Галактика
Кравченко Лариса Віталіївна, учитель початкових класів,
Уманська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 8
Уманської міської ради Черкаської області
Тема. Сузір’я. Великий та малий віз. Полярна зоря. Чумацький шлях – наша
Галактика
Мета: формування ключових компетентностей, зокрема: вміння вчитися:
організовувати своє робоче місце, доводити роботу до кінця,
загальнокультурної: оволодівати формами мовленнєвого етикету, вміння
будувати стосунки на толерантній основі;
предметних компетентностей: сприяти формуванню знань учнів про зірки,
сузір’я зоряного неба; вчити називати і показувати 2–3 сузір’я зоряного
неба, визначати напрямок на північ за допомогою Полярної зорі.
Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення.
Виховувати пізнавальний інтерес до предмета природознавство.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: презентація «Сузір’я. Великий та малий віз. Полярна зоря.
Чумацький шлях – наша Галактика»роздатковий матеріал, комп’ютерна
презентація, довідкова література.
Використана література:
1. Гільберг Т. Г. природознавство: підруч. для 4-го кл. загальноосвіт. навч.
закл./Т. Г. Гільберг, Т. В. Сак. – Київ: Генеза, 205. – 176 с.
2. Гільберг Т. Г. Зошит з природознавства: навч. посіб. для 4-го кл.
загальноосвіт. навч. закл. / Т. Г. Гільберг., Т. В. Сак. -2-ге вид. – Київ: Генеза,
2016. – 80 с.
3. Пометун О., Пироженко Л. Сучасний урок. Інтерактивні технології
навчання. Київ. «Видавництво А.С.К.», 2004.
4. Форощук О. О, Форощук Н. Є. Природознавство для початкових класів:
Навчальний посібник. – 1999.
Конкретизовані навчальні цілі:
Когнітивні
рівні
Конкретизовані навчальні
цілі
Перелік завдань – запитань, які
забезпечують досягнення
конкретизованих цілей
Навчальнометодичне
забезпечення
Знання
Мають уявлення про зорі,
сузір’я, Полярну зорю,
Чумацький шлях.
Хвилинка календаря.
Комп’ютерна
презентація.
Слайд 2
Знають що таке зорі, сузір’я,
дають відповіді на запитання.
 Погляньте у вікно. Яка пора
року?
 Що ви скажете про погоду
сьогодні?
 Повідомлення
чергового
синоптика.
Повторення вивченого.
Слайди 3 – 5
Тестування.
Взаємоперевірка виконаних тестів.
Слайд 6
Загадки
Розуміння
Розрізняють суттєві
особливості предметів, за
описом відгадують їх
Робота над загадками
Застосування
Використовують отримані
нання для аналізу нових
понять
Постановка проблемного питання.
 Що таке зорі? Сузір’я?
Молочний Шлях?
Розрізняють зорі,сузір’я.
Знаходять на малюнках
Полярну зорю, Чумацький
Шлях.
Бесіда з елементами розповіді
 Які космічні об’єкти ми
зможемо спостерігати в космічному
просторі?
Слайди 7 – 9
Малюнки із
зображенням
сузір’їв
Пояснюють свій вибір
відповіді на запитання.
Використовують довідкову
енциклопедичну літературу
при засвоєнні нових знань
Виробляють вміння
встановлювати причиннонаслідкові зв’язки між
поняттями
Аналіз
Використовують відкофайли
для отримання еових знань
Аналізують опрацьований
 Для чого люди вивчають
космічні тіла?
 Що таке зірки?
 Що ви можете розповісти про
зірки?
 Якого розміру бувають зірки?
 Чому зірки здаються нам
крихітними точками, що світяться?
 Чи бачимо ми рух зірок і чи
переміщуються вони насправді?
 Яка найближча до Землі зірка?
 У якій стороні світу сходить
Сонце?
 А заходить?
 Як Сонце допоможе визначити
сторони горизонту опівдні?
 А як визначите сторони
горизонту вночі?
(підручник
с.23-25).
Робота з картою зоряного неба.
Слайд 10
 Як називаються деякі з них?
Карта
Назвіть.
зоряного неба.
 Звідки взялися назви сузір’їв?
Енциклопедія
 З багатьма із них пов’язані
древні міфи і легенди.
Перегляд відеоролика «Сузір’я
зоряного неба».
Підготовлений учень розповідає
Відео
Слайд 11
матеріал, виокремлюють
потрібну, цікаву інформацію
Аналізують отриману
інформацію, використовують
її під час виконання
практичного завдання
Синтез
легенду про сузір’я Великий та
Малий Віз.
Робота з картою зоряного неба.
 Доведіть
за
допомогою
малюнка 14, що зорі рухаються.
 Учні
виконують
завдання на с. 23 за картою зоряного
неба в атласі.
Розрізняють подібність і
відмінність між сузір’ями
Що таке Галактика? Що таке
Молочний Шлях?
Самостійне опрацювання статті за
підручником
Дискутують, ставлячи один
одному запитання з приводу
даної теми
Гра «Ти – мені, я – тобі».
Учні
ставлять
один
одному
запитання за прочитаною статтею і
відповідають на них.
Хвилинка - цікавинка!
Проектують отримані знання,
повідомляючи цікаві факти
про зорі
Досліджують сузір’я
створюючи малюнки.
Слайди
12 – 14
Підручник,
с.24, 26
Слайд 15
Слайд 18
Творча робота в групах «Об’єднай
Роздатковий
зірки в сузір’я».
У кожної групи на столах — конверт
матеріал
із зірками, аркуш паперу, клей. Діти
( конверт із
об’єднують зірки у сузір’я і
зірками,
називають його.
аркуш паперу,
клей )
Систематизують отримані
Слайд 19
Конкурс «Ерудити».
знання, використовують їх під
Слайди
Рубрика «Перевір свої знання».
час виконання практичних
20 – 24
завдань.
Співставляють, висловлюють
Оцінювання
Технологія «Мікрофон».
судження, даючи відповідь на
 Скільки планет рухаються
проблемне запитання.
навколо Сонця?
Наводять приклади , оцінюють
 Що
називають
орбітою
свої знання.
планети?
 Які космічні тіла, крім планет,
рухаються навколо Сонця?
 Чим планети вирізняються від
зірок? Чим вони подібні?
 Що таке зоря?
 Чим зорі відрізняються одна
від одної?
 Якого кольору бувають зірки?
 Що таке Галактика?
 Яка назва нашої Галактики?
Домашнє завдання
Слайд 25
1.Опрацювати статтю підручника с.22 – 25.
2.Творче завдання: намалювати і підготувати розповідь про одне з уподобаних сузір’їв.
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Хвилинка календаря. (Слайд 2)
 Погляньте у вікно. Яка пора року?
 Що ви скажете про погоду сьогодні? (Повідомлення чергового синоптика.)
 Вітаю вас. Сьогодні
27 вересня, вівторок. День сонячний, ясний.
Температура повітря становить +20 . Вітер південний і помірний, опади відсутні.
 Дякую за увагу. Бажаю всім гарного дня.
IІІ. Актуалізація опорних знань
1. Тестування. (Слайди 3 – 5)
1. Планети Сонячної системи вивчає наука:
а) географія;
в) астрономія;
б) хімія;
г) фізика.
2. Навколо Сонця обертаються планети. Їх є:
а) 7;
в) 8.
б) 9;
3. Нептун — це:
а) найбільша планета Сонячної системи;
б) найменша планета Сонячної системи;
в) найближча до Сонця планета Сонячної системи.
4. Відносно Сонця планети розташовані у такому порядку:
а) Венера, Земля, Марс, Меркурій, Нептун, Сатурн, Уран, Юпітер;
б) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Нептун, Сатурн, Юпітер, Уран;
в) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун.
5. Що таке Земля?
а) зоря;
б) планета;
в) палаюча куля.
2. Взаємоперевірка виконаних тестів. (Слайд 6)
Відповіді: 1в; 2в; 3б; 4в; 5б.
3. Робота над загадками
 Чи дивилися ви коли-небудь на небо? Що ви на ньому бачили?
(Відповіді учнів.)
 Іскри небо пропалюють, а до нас не долітають. (Зірки)
 Білі квіточки ввечері розквітають, а вранці в’януть. (Зірки)
 Здогадалися, яку тему ми сьогодні на уроці вивчатимемо?
IV. Повідомлення теми та мети уроку
 Сьогодні на уроці ви більше дізнаєтеся про зоряне небо.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Постановка проблемного питання.
 Що таке зорі? Сузір’я? Молочний Шлях?
2. Бесіда з елементами розповіді. (Слайди 7 – 9)
 Які космічні об’єкти ми зможемо спостерігати в космічному просторі?
(Зірки, планети, астероїди...)
 Для чого люди вивчають космічні тіла? (Щоб знати, як вони впливають
на людину, на її здоров’я; для розвитку науки; щоб уміти орієнтуватися в
просторі.)
 Що таке зірки?
 Що ви можете розповісти про зірки? Що ви про них знаєте? (Розповіді
учнів.)
 Якщо ясним вечором подивитися на нічне небо, там можна побачити
безліч зірок. Зірки — це теж сонця, величезні розжарені газові кулі. Багато з
них у декілька разів більші за наше Сонце. Нам же вони здаються крихітними
точками, що світяться, тому що знаходяться на величезній відстані від Землі.
Зірки уявляються нам нерухомими, тому що людське око не може помітити
їх рухи.
Проте, якщо постежити за певною зіркою, то видно, як вона
переміщується. Але не вір очам своїм! Рухаються не зірки, обертаємося ми
разом із Землею.
Зірки — розжарені газові кулі. Бувають різного кольору. Зірки відрізняються
за розмірами і температурами. Бувають легші і важчі. Сонце вважають
спокійною зіркою. Але є зірки, які з причин свого «буйного» характеру
небезпечні для оточення. Їх називають найновішими. Це зірки, які багато
років живуть так само, як і інші, а потім в один «прекрасний» момент
вибухають.
Найбільш яскраві зірки складаються в групи, що називають сузір’ями.
Найяскравіша зірка, яку знають усі на світі,— Полярна. Найвідоміші сузір’я,
які знають навіть маленькі діти, — Великий та Малий Віз...
Отже, всі зірки різні. Чим же зірки відрізняються одна від одної?
Зірки мають:
блиск
забарвлення
розмір
 Якого розміру бувають зірки?
 Чому зірки здаються нам крихітними точками, що світяться?
 Чи бачимо ми рух зірок і чи переміщуються вони насправді?
 Яка найближча до Землі зірка? (Сонце) Уточнімо свої знання про цю
зірку!
 У якій стороні світу сходить Сонце? (На сході)
 А заходить? (На заході)
 Як Сонце допоможе визначити сторони горизонту опівдні? (Сонце
опівдні — на півдні.)
 А як визначите сторони горизонту вночі?
 Зірки на небі нерухомі, але здаються нам такими, що постійно
переміщуються на небосхилі.
 Але є одна зірка, яка здається абсолютно нерухомою. Це Полярна зірка.
При погляді із Землі здається, що все нічне небо обертається навколо
Полярної зірки. Чому? Земля Північним полюсом завжди націлена на неї.
 Покажіть на глобусі, де має бути розташована Полярна зірка. (Учні
указкою продовжують уявну вісь і підставляють зірочку.)
 Отже, у якій стороні світу знаходиться Полярна зірка? (На півночі.)
 А як знайти напрям на північ, на Полярну зірку вдень? Про цей спосіб
здогадалися ще древні астрономи.
Уявіть спекотний полудень. Ми знаємо, що Сонце опівдні знаходиться у
своїй вищій точці — на півдні.
Якщо стати спиною до Сонця, то ззаду — південь, попереду виявиться
напрям на Полярну зірку, тобто напрям на північ. Тоді ліворуч — захід,
праворуч — схід.
 Як же знайти на небосхилі Полярну зірку серед безлічі зірок? Знову
нам допоможе досвід предків. Дуже давно древні племена помітили
незмінність візерунка зірок, і групи зірок об’єднали у фігуру ламаною
лінією,— вийшло сузір’я.
3. Робота з картою зоряного неба. (Слайд 10)
 Подивіться на карту зоряного неба.
 Розгляньте сузір’я.
 Тут видно, як сполучені зірки з’явилися у вигляді фігур. Усього сучасні
астрономи налічують 88 сузір’їв.
 Як називаються деякі з них? Назвіть.
 Звідки взялися назви сузір’їв? (Припущення учнів.)
 З багатьма із них пов’язані древні міфи і легенди.
4. Перегляд відеоролика «Сузір’я зоряного неба».
5. Фізкультхвилинка.
6. Підготовлений учень розповідає легенду про сузір’я Великий та Малий
Віз. (Слайд 11)
 Колись давно жив цар. У нього була дочка Калісто. Вона була
красивішою за всіх дівчат на світі, прекраснішою за саму богиню Геру. І тоді
Гера розсердилася, що дівчина прекрасніша за неї, і перетворила красуню на
потворну ведмедицю. Син Калісто, Аркас, не знав про це і трохи не застрелив
ведмедицю на полюванні. Але всемогутній бог Зевс урятував її — схопив за
хвіст, потягнув на небо і перетворив на сузір’я. Разом з Калісто він
перетворив на ведмедицю і її улюблену собачку. Так з’явилися сузір’я Малої
і Великої Ведмедиці (Великий та Малий Віз). За іншою версією, на Малу
Ведмедицю (Малий Віз) Зевс перетворив сина Калісто, щоб і його врятувати
від гніву Гери.
8. Робота з картою зоряного неба. (Слайди 12 – 14)
 Доведіть за допомогою малюнка 14, що зорі рухаються.
Учні виконують завдання на с. 23 за картою зоряного неба в атласі.
9. Що таке Галактика? Що таке Молочний Шлях?
Самостійне опрацювання статті за підручником (с.25)
10. Гра «Ти – мені, я – тобі». (Слайд 15)
Учні ставлять один одному запитання за прочитаною статтею і відповідають
на них.
VІ. Узагальнення й систематизація отриманих знань
1. Хвилинка - цікавинка!
 За давніх часів люди вважали, що зірки — це срібні цвяшки, зібрані у
небесне склепіння.
 У нашій Галактиці понад 100 млрд зірок.
 У сузір’ї Великого та Малого Возу зірки яскраві, їх легко знайти на
небі.
 Полярна зірка знаходиться в сузір’ї Малого Возу.
 Найяскравіша зірка — Сіріус у сузір’ї Великого Пса.
2. Творча робота в групах «Об’єднай зірки в сузір’я». (Слайд 18)
У кожної групи на столах — конверт із зірками, аркуш паперу, клей. Діти
об’єднують зірки у сузір’я і називають його.
3. Конкурс «Ерудити». Слайд 19
 Зорі – це … (розпечені космічні тіла).
 Сузір’я – це … (скупчення зірок, об’єднані в групи).
 Які є сузір’я?
 Сонце – це … (зірка, найближча до Землі, розпечена газова куля).
 Молочний Шлях – це … (назва нашої Галактики).
 Сонячна система – це … (Сонце та космічні тіла – планети,їх природні
супутники, астероїди, комети, які рухаються навколо Сонця).
4. Рубрика «Перевір свої знання». (Слайди 20 – 24)
VІІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
1.Технологія «Мікрофон».
 Скільки планет рухаються навколо Сонця?
 Що називають орбітою планети?
 Які космічні тіла, крім планет, рухаються навколо Сонця?
 Чому Сонце здається нам найбільшою з усіх зірок?
 Чим планети вирізняються від зірок? Чим вони подібні?
 Планети не випромінюють власного світла. Чому ж ми їх бачимо?
 З якими небесними тілами ми ознайомилися?
 Що таке зоря?
 Чим зорі відрізняються одна від одної?
 Якого кольору бувають зірки?
 Чому зорі здаються маленькими?
 Що таке сузір’я? Наведіть приклади сузір’їв.
 Що таке Галактика?
 Яка назва нашої Галактики?
VІІІ. Домашнє завдання
 Опрацювати статті підручника с. 22-25.
 Намалювати і підготувати розповідь про одне з уподобаних сузір’їв.
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа