close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Типи текстів

код для вставки
Урок узагальнення знань з української мови по темі "Типи текстів".
Тема: Типи текстів
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів про типи текстів, уміти розрізняти їх за метою висловлювання; розвивати мовлення учнів, творчі здібності, збагачувати словниковий запас; виховувати інтерес до вивчення мови, бережне ставлення до природи.
Тип уроку: узагальнення вивченого
Обладнання: таблиця "Типи текстів", картки для роботи в парах, ІКТ.
Хід уроку
І.Організація класу.
- Вітаю вас на уроці обдуманості, розуму й уваги. Спочатку сідають дівчата - краса нашого класу, а потім сила і мужність - хлопчики.
- Будемо, діти, дружно працювати,
Щоб змогли на всі питання повні відповіді дати.
ІІ Актуалізація знань.
- А перш, ніж поставити перше питання, прошу "зібрати" розсипані слова в речення
жива скарбниця, Мова - , історії народу. (слайд1)
Мова - жива скарбниця історії народу. (слайд2)
- Чому кажуть, що мова - жива скарбниця історії народу?
- З чого складається мовлення?
- Продовжіть думку: зв'язані за змістом речення - це ...
- Подивіться уважно на екран. (слайди 3,4,5,6,7)
- Розкажіть коротко про те, що ви побачили.
- А тепер послухайте мене.(повторний перегляд слайдів 3,4,5,6,7)
В Осені коси заквітчані пшеничними колосками й червоними ягідками калини. Ходить Осінь лугами, берегами. Де зітхне, там холодом війне. Любить Осінь ночами сидіти на березі ставка. А вранці над водою підіймається сивий туман і довго не розходиться. Оце й починається осінь.
- Чи відрізняється текс який ви щойно почули від вашого?
- Чим? Де ви можете зустріти такі тексти? - Багато подібних текстів можна зустріти в читанці. Такі тексти ще називають художніми.
ІІІ. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні на уроці ми з вами повторимо і закріпимо знання про різні типи текстів. І покажемо як ми вміємо застосовувати наші знання на практиці. ІV. Робота над темою уроку.
Осінь нам подарувала листочки з цікавим завданням
1. Робота в парах (завдання на картках)
- Замініть виділені слова в тексті на протилежні за значенням.
Важкі чорні хмари пливли по небу.
Сердитий вітер гойдав віти дерев.
Жовте листя сумно трипотіло до вітру.
Настала холодна дощова осінь.
2. Робота з класом.
- Дуже часто ми бачимо в небі зграї пташок. Вони весь час кудись поспішають. Куди?
Як називають таких птахів?
- Прочитайте текст.(слайд 8)
Птахи відлітають на південь
У кінці вересня-жовтня птахи відлітають на південь.
Відлітають вони по-різному. Зграї шпаків летять на великій висоті. Журавлі прямують правильним трикутником. Гуси летять вервечкою, а качки - прямою шеренгою. Зозулі відлітають поодинці.
З прощальною піснею вони залишають рідний край.
3. Словникова робота.
- Чи всі слова в тексті вам зрозумілі?
- Що на вашу думку, означає слово вервечка?
Словничок: (слайд 9)
Вервечка - ряд предметів, що рухаються ланцюжком один за одним .
- А де ми можемо зустріти такий текст. Такі тексти ще називають науковими.
- Визначте тип даного тексту. Яке запитання ставимо до текстів - розповідей?
- Про що розповідається в даному тексті? Яка мета цього тексту?
- Які ще типи текстів ви знаєте? Давайте змінимо наш текст-розповідь так, щоб він перетворився на текст-міркування. - Пригадайте, з чого складається текс-міркування. (твердження, доказ (доведення), висновок). (слайд 10)
- Яке речення з цього тексту можна використати як твердження?
- Яке питання можна поставити до тексту міркування? (Чому?)
- Отже, давайте подумаємо, чому птахи відлітають на південь?
(Настають холоди. Земля замерзає. Рослини скидають листя. Комахи ховаються в кору дерев.) - Зробіть висновок. Запишіть. Пташкам важко знайти їжу. Тому багато птахів вирушають на південь.
- Ми не дарма записали цей висновок. Тому що ми на порозі зими.
- Не забувайте, що ми з вами повинні допомагати перезимувати пташкам, які залишаються.
- Перевіримо, як впоралися із завданням учні, які працювали в парах.
- Прочитайте текст записаний на ваших листочках. Який це тип тексу?
- Прочитайте утворені вами тексти.
- Чи змінився тип тексту? А що ми змінювали в тексті?
- Де найчастіше ми зустрічаємо таки типи текстів? ( в художній літературі)
V. Узагальнення вивченого
1. Робота з підручником. (С.26, В.52)
- Який це тип тексту?
- Який тип тексту утворив Василько? Якою він назвав осінь? (золотою)
- Який текст вам сподобався більше? Чому?
2. Творча робота.
- Спробуємо й ми попрацювати над вдосконаленням тексту.
- Хто з вас бував у парку?
- Парк у вересні може бути дуже дивним і неповторним .
- Отже, я буду читати текст, а ви - прикрашати його, добираючи різні прикметники.
Дивний у вересні парк. У ньому весна й осінь. Жовтий лист і...(зелена) трава. Тепле сонце і ...(холодний) вітер. Пісні й ...(тиша). Сум і ...(радість). - Доберіть до тексту заголовок.
- Чи гарний текст ми утворили? Який тип тексту ми склали?
VI. Підсумок уроку.
- В цьому нам допомогли наші знання.
"Незакінчені речення" (слайд 11 клік після кожної правильної відповіді)
- Зв'язані за змістом речення - це...
- У тексті завжди про щось повідомляється. Це його...
- Кожна розповідь ведеться з певною...
- Тексти бувають...
- До тексту-розповіді можна поставити питання...
- До тексту-опису ставимо питання...
- Текст-міркування відповідає на питання...
- Кожен текст складається з...
- До тексту можна дібрати...
- Як ми переконалися, виконуючи завдання на уроці, тексти можуть бути різні не тільки за типами. Одні ми використовуємо в розмові, інші - читаємо в художніх творах. Черпаємо знання з наукових текстів. Детальніше про це ви дізнаєтесь на наступних уроках.
VII. Домашнє завдання - Скласти (за вибором) текст-розповідь, текст-опис чи текст-міркування на тему "Казкова хмаринка"
Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №87
Типи текстів
Узагальнення вивченого
Підготувала
вчитель початкових класів
Матковська О.В.
2013
Автор
Olia.matkovskaya
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
749
Размер файла
54 Кб
Теги
тема
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа