close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

5 клас. Кіплінг - Мауглі. Урок 1

код для вставки
Розробка уроків.
5 клас
Урок 1
Тема. Редьярд Кіплінг "Мауглі". Історія Мауглі, вихованця Джунглів.
Мета: ознайомити п'ятикласників із Джозефом Редьярдом Кіплінгом — автором
казки "Мауглі"; розвивати їхні навички роботи з твором та переказу його змісту;
формувати читацькі смаки, збагачувати світогляд учнів, навчити їх відрізняти
даний твір від його пізніших інтерпретацій, зокрема різних кіно-і
мультиплікаційних версій.
Обладнання : портрет Дж. Р. Кіплінга, різні видання його творів, зокрема "Мауглі",
"Казки просто так", ілюстрації письменника до них, підручник "Зарубіжна література. 5 клас" Є. Волошук.
Хід уроку
1. Актуалізація знань учнів.
Вступне слово вчителя. Сьогодні ми продовжимо нашу чарівну подорож Садом
зарубіжної літератури і пригадаємо, яку його територію вже подолали, на якій
тепер перебуваємо. Погляньте на форзац підручника і знайдіть на карті Саду
зарубіжної літератури ці території.
Бесіда.
•
Який об'єкт на території казок ми ще не відвідали?
•
Що зображено на цьому об'єкті?
•
Чому саме пальма зображена на об'єкті "Дж. Кіплінг. "Мауглі" ?
•
Хто супроводжував нас упродовж усієї подорожі територією казок?
•
Приєднаймося знову до Сашка, Софійки, Мудрого Папуги і познайомимося із
подальшим маршрутом, який пропонує їм Кіт Учений.
— Самостійна робота з підручником. Ознайомлення зі змістом статті розділу І
частини 3 на с. 127-128.
2. Формування нових знань, умінь і навичок.
— Повідомлення групи біографів про факти біографії Дж. Р. Кіплінга (1865-1936).
— Самостійна робота з підручником. Опрацювання статті "Джозеф Редьярд
Кіплінг" (с. 128-130) до слів: "Захопившись розповідаю Софійки..."
—Порівняння розповіді учнів зі змістом статті.
—
Бесіда.
•
Як ви вважаєте, чому письменник називав себе ''Маленьким Пілігримом" ?
• Якими країнами він подорожував?
• Яка країна його вабила найбільше? Чому ?
• Що відкрив письменник Європі? (Яскравий світ Індії).
• За що він отримав Нобелівську премію?
— Повідомлення
групи літературознавців про Нобелівську премію(див.
методичний посібник А. Мельник "Розгорнуте планування уроків. 5 клас", с. 81).
— Бесіда.
•
А що ви довідались про історію створення "Книги Джунглів" ?
•
Наведіть приклади наслідувань творів, що ввійшли до двох книжок про
Джунглі.
— Робота з підручником. Продовження роботи з матеріалом статті на с. 1 ЗО від
слів "Захопившись розповіддю Софійки...".
• А чи знали ви, що у казці "Мауглі" є вірші?
•
Чи згодні ви, що побачене на теле- чи кіноекрані не в змозі замінити читання
того самого літературного твору?
Учні наводять приклади різних кіно- і мультиплікаційних версій казки "Мауглі".
Висновок. Твір Кіплінга відрізняється відрізних кіно- і мультиплікаційних версій, і
побачене на теле- чи кіноекрані не може замінити читання того самого
літературного твору. А щоб упевнитись у цьому, потрібно здійснити подорож до
казки, до якої запрошує Кіт Учений.
—Переказ змісту казки "Мауглі" групою оповідачів.
— Складання плану подій казки у хронологічній послідовності.
Орієнтовний план (за уривками, вміщеними у підручнику).
Людське дитинча потрапляє до лігва вовків.
Тигр Шер-Хан вимагає свою здобич - людське дитинча.
Мати Вовчиця залишає хлопчика собі та називає його Жабеням — Мауглі
Батько Вовк і мати Вовчиця приводять Мауглі разом зі своїми вовченятами на
Племінну Раду.
Шер-Хан вимагає від Племінної Ради повернути йому людське дитинча.
Вождь зграї Акела нагадує про дію Закону щодо заступництва двох її членів.
Ведмідь Балу заступається за Мауглі та береться навчати його Закону Джунглів.
Пантера Багіра вносить викуп за життя хлопчика
Батько Вовк навчає Мауглі
Багіра вчить хлопчика лазити по деревах, пояснює йому закони полювання
Шер-Хан очолює змову проти Акели та Мауглі.
Багіра пояснює Мауглі відмінність людей від мешканців Джунглів і радить йому
здобути Червону Квітку.
Мауглі, здобувши Червону Квітку, іде на Раду.
Людина захищає вождя Акелу і проганяє Шер-Хана та його прихильників.
Мауглі прощається з батьками і йде до людей.
3. Підсумок набутих знань.
•
Бесіда (або робота з підручником: виконання завдання 3 на с. 149).
— Який епізод з життя Мауглі в Джунглях справив на вас найбільше враження ?
—
Чи відомі вам факти, коли маленькі діти потрапляли до вовків і виростали без
людського середовища?
— Чи в змозі потім ці діти повернутися до людей?
— Чим їхня історія відрізняється від історії Мауглі?
—
Чи могли події, описані в казці, статися насправді?
— Чому твір Кіплінга є казкою?
— У чому відмінність художнього світу казки від реального світу?
Висновок. Реальна історія дітей, знайдених у джунглях, не має нічого спільного з
історією Мауглі: реальні діти - "мауглі" втрачають здатність спілкуватися з людьми.
•
Виразне читання епізоду проїдання Мауглі з Джунглями.
• Аналітична бесіда (компаративна):
—
У якому душевному стані перебував Мауглі після Ради?
— Про що свідчили його сльози?
— Про які внутрішні зміни в житті героя вони промовляють ?
— Як це пояснила Багіра ?
— Чи нагадує вам така художня деталь епізод з іншої казки, коли сльози
спричиняють внутрішню зміну героя і свідчать про справжню людяність?
(Епізоду замку Снігової королеви із казки Г. К. Андерсена).
4. Домашнє завдання.
1. Групові завдання. Підготувати виразне читання опису Багіри: с. 138, VII абзац:
"Чорна тінь упала..."; с. 140, III абзац: "Більше за все йому подобалось..."; с. 142, II
абзац: "Багіра витяглась на весь..."; с. 144,VI абзац: "На півдорозі до вершин..."; с. 144,
останній абзац: "Багіра лежала поруч..."; с. 148Л' абзац: "Ні, братику. Це тільки
сльози...". Підготувати повідомлення про Закони Джунглів: с. 133,VII абзац; с. 134, III
абзац; с. 136, останній абзац; с. 138, II абзац; с. 138, останній абзац знизу; с. 140. IV
абзац; с. 142, останній абзац; с. 145, IV абзац знизу.
2. Додаткові завдання . Підготувати виразне читання поетичного фрагмента
Закону Джунглів (с. 131 .V абзац). Підготувати переказ епізоду про розправу людей
з названими батьками Мауглі. Підготувати переказ епізоду про Бульдео і перемогу
Мауглі над ІІІер- Ханом. Підготувати переказ епізоду про трагічні події, пов'язані з
коштовним анкасом.
Автор
26   документов Отправить письмо
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
8
Размер файла
22 Кб
Теги
урок
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа