close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Значущі частини слова (Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова)

код для вставкиСкачать
поглиблення знань учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова.

Відкритий урок у 5 - Б класі
Значущі частини слова (Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова)
підготувала
Мельник Л. М. (вчитель української мови і літератури)
2013 р.
Тема: Значущі частини слова (Основа слова і закінчення змінних слів. Форми слова і спільнокореневі слова)
Мета: поглибити знання учнів про основу слова і закінчення змінних слів, про форми слова і спільнокореневі слова; домогтися засвоєння ними мовного матеріалу; навчити учнів визначити основу слова та закінчення змінних слів; розрізняти форми слова і спільнокореневі слова; прищеплювати любов до рідного слова.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку:
I. Організаційний момент.
Доброго дня! Сідайте будь ласка. Я дуже рада вас всіх сьогодні бачити. Гадаю наш урок пройде дуже добре.
II. Актуалізація опорних знань.
А розпочнемо ми наш урок зі словникового диктанту. Зараз я вам задам загадку, відповідь якої нам повідомить назву орфограми, на яку і буде наш словниковий диктант:
Я такий же, як знак розділовий,
І відомий шкільній дітворі.
Та в словах української мови
Я пишусь не в низу , а в горі Спробуй лише написати ім'я - Зразу стану потрібен я. (Апостроф)
Словниковий диктант:
Солов'ї, п'ять, пів'яблука, свято, сузір'я, цвях, з'явились, подвір'я, пір'я, м'який.
III. Оголошення теми та мети уроку.
IV. Мотивація навчання школярів.
А тепер давайте порівняємо два слова цвях та свято. З чого ці слова складаються? (Обговорення)
Отже, темою нашого уроку є значущі частини слова.
Пропоную прочитати казку. У кожного на карті є ця казка і по черзі давайте почитаємо. ( Казка додається)
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
Ми починаємо вивчати новий розділ мовознавства "Будова слова". Ви ознайомитеся зі складовими частинами слова, дізнаєтесь, якого значення вони йому надають, чому називаються значущими. Засвоївши ці знання, ви зможете добирати спільнокореневі слова й утворювати нові, правильно вживати і писати слова.
2. Робота за підручником.
Ознайомлення з правилом. Що таке закінчення і основа слова (стор.254)
Для закріплення виконаємо вправи. Дивимося вправу 536.
/Один учень біля дошки, решта в зошитах працюють./
Давайте випишемо різні форми одного слова, визначимо в них закінчення та основу. (Людина, людиною, людино, людині, люди).
Молодці!
3.Слово вчителя. Отже, закінчення - це змінна частина слова, але воно може бути . Воно виражає граматичне значення слова і для зв'язку слів у словосполученні і реченні. (Є змінні і незмінні слова. Незмінні слова мають одну форму і не мають закінчення. Це, як правило, слова іншомовного походження і прислівники)
Познайомимось з цим правилом стор. 255
4. Виконуємо тренувальні вправи. Робота з підручником.
Вправа 539
Незмінювані слова: високо, влітку, журі, колібрі, шахи, доміно.
Змінювані слова : сонце, радісний, дерево, хмара, вітряний, світять, повітря, співають.
Молодці!
5. Робота біля дошки (один учень з окремим завданням) , всі інші робота з підручником - вправа 540
Із закінченнямНульове закінченняНезмінюваніМістоКиївЩироСтолицямайданприємноплощахортаксіпісняголосмелодіяслівбатькосинпроміннязустрічЗемлявадістьвулицясалютнічпростір
А тепер перевіримо роботу біля дошки...(Перевіряємо)
Молодці!
(Завдання біля дошки)
Визначити закінчення й основу у словах: Білий, трава, дзвін, пишуть, червоний, весна.
Вилучити з групи слів "зайве слово", звертаючи увагу на закінчення:
а) небо, поля, сніг, вікно, правда;
б) промінь, скло, вечір, сніданок, ніч;
в) пані, таксі, метро, ідея, журі.
Гаразд, а тепер перепочинемо.
Фізхвилинка!!!
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі нашій уклоніться
За щасливий день вчорашній. Всі до сонця потяніться,
Веретенцем покрутіться. Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте! 6. Робота з підручником. Виконуємо вправу 541 (усно).
/Ці слова мають спільний корінь/
Познайомимося з правилом. (стор.255-256)
Далі виконуємо вправу 544 (письмово)
Різні форми словаСпільнокореневі словаБлакитногоБлакитьБлакитнаБлакитнийБлакитноюБлакитноокийблакитнуватийблакитніє(Різні форми слова утворюються зміною закінчення і додаванням суфікса).
Молодці!
VI. Закріплення вивченого матеріалу.
Бесіда:
- Що називається закінченням?
- Для чого служить закінчення?
- Які слова не мають закінчення?
- Що називається основою?
- Чим відрізняються спільнокореневі слова від форм слова?
VII. Підсумки уроку.
VIII. Домашнє завдання: Вправа 542 (письмово), с.254-256 (вивчити)
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа