close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Складання тексту – міркування

код для вставкиСкачать
 Розвиток зв`язного мовлення
Т.В.Полонська
вчитель початкових класів
Жашківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №4
Черкаської області
Тема: Складання тексту - міркування.
Мета:ключові компетентності:
формувати здатність міркувати,порівнювати,шукати інформацію з різних джерел,вчити оцінювати результат своєї праці,бути відповідальним,виховувати самостійність;
предметні компетентності:
закріпити знання учнів про будову тексту, ознаки і структуру тексту-міркування; формувати уміння складати власні висловлювання-міркування; розвивати уміння аналізувати,висловлювати думку в логічній послідовності, уміння працювати з пам'ятками; виховувати бажання багато дізнаватись про навколишнє середовище і його мешканців, добре ставитись до природи, охороняти її.
Обладнання: тексти про мурашок, зображення комахи, жаби, лісу, пам`ятки для написання творів-міркувань, фразеологізм " Поставити крапку над "І" ", телефони (іграшкові)
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Доброго ранку! Всіх я вітаю.
Доброго ранку людям бажаю.
Доброго дня і доброї ночі,
Доброго вечора зичу охоче.
Доброго дня вам! Щиро вітаюсь.
Будьте здорові! Людям всміхаюсь.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
-Отож, розпочнемо свою роботу. Але про що ми дізнаємось, ви скажете, коли почуєте ось цей вірш:
Ласкаво просимо в наш дім!
Він знаю до вподоби всім.
Це незвичайний дім, дивись:
У ньому дах - небесна вись,
А стіни із живих ялин,
Що дістають аж до хмарин!
Долівка в домі цім - з трави,
1
В нім квітів - скільки хочеш рви!
Червоні, жовті, голубі, -
Нарви їх на букет собі.
Послухай і пташиний спів,
Найкращу музику без слів,
Що не змовкає ні на мить:
Весь день між квітами дзвенить.
-Чи здогадались, діти?
(Так, ми почули про ліс).
-Добре, а які ще асоціації у вас від слова ліс?
Метод<< Асоціативний кущик >>
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми помандруємо лісовими хащами. Можливо, зустрінемось з її мешканцями і зможемо разом з ними поміркувати, відчути їх любов до нас і залишити своє тепло їм. Тож у дорогу.
ІV. Робота над темою уроку.
У нас сьогодні присутні учні-інформатори. Послухаємо, що вони нам підготували.
2
1 учень. Я люблю свій рідний край, природу особливо. Але є для мене деякі незрозумілі речі. Ось, наприклад, мурашки. Вони такі маленькі, а при цьому ще й приносять людям користь. Я дізнався, що вони корисні комахи, тому що протягом однієї години тільки по одній доріжці мурашки протягнули 9 клопів, 12 метеликів, 10 мух, 4 гусениці, 10 коконів метеликів.
Якщо врахувати, що "робочий день" мурашок літньої пори становить до 18 годин на добу, а доріжок по яких вони тягнуть здобич, звичайно буває 5-7 і більше (розгляд комахи)
-Спасибі. І справді цікаво: такі маленькі, а який вантаж на собі переносять. Добре. А тепер давайте перевіримо ваші знання про текст ( до учнів )
Фронтальне опитування
1. З чого утворюється текст? (Текст утворюється з речень)
2. Яка будова тексту? (Текст складається з трьох частин: зачину, основної частини, кінцівки)
3. Які є види тексту? (Текст-опис, текст-розповідь, текст-міркування).
4. Що повинно бути обов'язково у тексті міркуванні?
( Твердження, доказ і висновок)
-Так, добре. Тож розгляньте тексти, які лежать у вас на партах і скажіть, у якому тексті є твердження, доказ і висновок.
1 текст
Лісові санітари
Лісові мурашки - дуже корисні комахи.
За день маленькі мешканці одного мурашника знищують безліч шкідливих комах. До того ж ці невтомні працівники розносять насіння трав і квітів. Риючи підземні ходи, вони рихлять і перемішують грунт, відкривають доступ повітря до коренів рослин
Ось чому присутність у лісі мурашок - запорука його здоров'я.
3
2 текст
Мурашки
Лісові мурашки - найменші мешканці лісу. Живуть вони у великих мурашниках, у яких багато поверхів, входів і виходів.
Кожного ранку мурашки поспішають на пошуки їжі - шкідливих комах.
Лісові мурашки охороняють ліс від ненажерливої гусені.
- Так, молодці. Дійсно 1 текст є міркуванням, до того ж він ще й допоможе нам зробити висновок. То ж як потрібно ставитись до мурашок і чому? (відповіді дітей)
1. А зараз далі помандруємо. Проведемо цікаву роботу з деформованим текстом і дізнаємося,чому природу потрібно берегти ( на парті картки кожному учневі) 1. Прочитай
Ліс-трудівник
*Ось чому ліс, вода і повітря мають величезне значення для підтримання рівноваги в природі.
*Ліс ретельно очищує від бруду наше повітря. Та не тільки в цьому його заслуга перед живими істотами нашої планети. Він насичує наш повітряний простір водою. Воду дерева висмоктують із глибини землі своїм корінням. А потім випаровують її через листя. І вода потім знову дощами повертається в землю.
*Повітря, вода і ліс - дуже важливі складові частини природи. Вони виконують спільну роботу на користь усієї природи.
2.Прономеруй частини тексту так, щоб вийшла зв`язна розповідь.
( Самостійна робота учнів, при перевірці 1 учень зачитує складену розповідь. Якщо всі погоджуються, то пояснюють, чому вони так склали розповідь).
V. Фізкультхвилинка.
4
- Я всміхаюсь сонечку:
- Здрастуй, золоте!
- Я всміхаюсь квіточці:
- Я всміхаюсь дощику:
- Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся,
Зичу їм добра!
3.Розповідь учителя.
- Ліс. Природа. Людина. Відбуваються скрізь незвичайні дива.
Ось, наприклад, жаба. Вона може бути мешканцем боліт, ставків, а може стрибати і в лісі, і в лузі, і навіть біля наших домівок можна зустріти.
2 учень - інформатор.
- Так. Я цікавлюсь цією твариною і хочу вам повідомити таку інформацію: жаби поглинають їжу з надзвичайною швидкістю. Користуючись кінозніманням, вченим вдалося підрахувати, що за хвилину жаба робить близько чотирьох тисяч жувальних рухів. Людське око навіть не може простежити за ними. ( розгляд малюнка жаби )
- Отже, дещо ми вже знаємо. А тепер звернімося до наших карток (лежать на партах) і попрацюємо над текстом "Жаба - наш друг"
1. Прочитай Жаба - наш друг
Іноді можна почути про те, що жаба шкідлива, що її не можна торкатися. Це все не правда.
Жаба виділяє крізь шкіру рідину з різким запахом. Але ж це єдиний спосіб захисту від ворогів.
А яку велику користь мають від жаби люди! Досвідчені городники дуже часто ловлять жаб, приносять на свій город і дуже їх оберігають. Удень жаба сидить десь у затишку, а ввечері виповзає на 5
полювання. Цілу ніч вона невтомно стрибає поміж грядок і полює на шкідливих комах.
Ось чому жаба - наш великий друг.
2. Закінчи речення
Іноді від людей можна почути, що...
Досвідчені городники дуже часто приносять на свій город жаб, бо...
Ось чому...
(Діти читають, аналізують текст і самостійно складають свій текст-міркування. Після закінчення роботи, зачитують свої твори).
4.Ознайомлення з пам'яткою для написання твору-міркування.
- Отже, підведемо підсумок. Що обов`язково повинно бути у тексті-міркуванні? ( Твердження, доказ і висновок). Зараз ви познайомитесь з пам'яткою для написання твору-міркування.
Пам'ятка
1. Сформулюй тезу, яку ти будеш доводити у міркуванні. Придумай заголовок у вигляді запитання.
2. Чітка й лаконічна відповідь на запитання буде твердженням твого міркування.
3. Аргументи (докази) мають бути цікавими та переконливими.
4. Для зв`язку частин тексту використовуй слова: по-перше, по-друге, таким чином.
5. Висновок у висловлюванні має бути пов'язаний з головною думкою.
6. Перечитай написане, перевір, чи є в ньому зайві речення. Викресли їх. (Діти з учителем аналізують кожен пункт плану).
6
- Чи дотримувались ми такого плану під час складання тексту міркування? (Так. Тільки можна ще більше поширено скласти міркування).
VI. Домашнє завдання.
- Використовуючи пам'ятку для написання твору міркування, скласти власний текст-міркування, за однією з тем: "Чому треба читати книги?", "Чому треба обережно збирати гриби?",
VII. Підсумок уроку.
- А тепер проведемо підсумок уроку і проведемо "Телефонну розмову"
(Учні попарно)
1. - Привіт, Тарасе!
- Привіт, Олексію!
- Що цікавого ви сьогодні дізналися на уроці?
- Про види текстів.
- То ж які є тексти?
- Тексти-описи, тексти-роздуми, а особливо цікаві тексти-міркування.
- А чим же вони цікаві?
- Цікаві тим, що там треба мислити, багато шукати нової інформації у енциклопедіях і інших джерелах.
- Це тобі до вподоби?
- Так!
- Гаразд, до побачення!
- До зустрічі.
2. - Доброго дня, Карино!
- Доброго дня, Андрію!
- Що цікавого відбувається у вас на уроці?
- Ми мандрували лісом.
- І що ж там незвичайного!
- Уявляєш, там мешкають такі маленькі створіння - комахи.
- А чим же вони цікаві?
- Цікаві тим, що знищують безліч шкідливих комах, рихлять грунт.
- То який висновок ти для себе зробив?
- Мурашок потрібно охороняти!
- Ну що ж, молодець! Тоді до зустрічі!
Вчитель. Тепер можна " Поставити крапку над "І" " ( вивішує фразеологізм) і подорож наша закінчилась. 7
Автор
fialkauman
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
10 511
Размер файла
521 Кб
Теги
складання, міркування, текст
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа