close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

роуки

код для вставкиСкачать
Жанри мистецтва
УРОК No 1
ЕКСКУРСІЯ ДОМУЗЕЮ
ЗАЛИ АНІМАЛІСТИКИ ТА ПЕЙЗАЖУ
Мета:
навчальна:ознайомити учнів з історією виникнення основних жанрів образотворчого
мистецтва (анімалістичного та пейзажного), поглиблювати знання учнів про кожний із
цих жанрів, навчати розрізняти жанри
образотворчого мистецтва;
розвивальна: розвивати спостережливість учнів, уміння аналізувати твори мистецтва,
формулювати власні думки, робити висновки;
виховна:прищеплювати учням зацікавленість історією виникнення
жанрів образотворчого мистецтва та
спогляданням творів образотворчого мистецтва.
Матеріали та інструменти:
Зоровий ряд:
фотозображення скульптурних робіт (В. Ватагін («Пантери, що граються», «Ведмеді, що
граються», «Мавпа з
дитинчам», «Слон,що йде» та ін.)); репродукції графічних робіт (В. Ватагін («Сніжний барс»,
«Пантери» та ін.; ілюстрації до твору Р. Кіплінга «Мауглі»)); репродукції фресок часів
Давнього Риму, робіт Лі Чжаодао «Подорожні в горах», Чен Їшоу «Літній вітерець», Чжан
Дацянь «Гори», картин (І. Шишкін («Сосновий гай. Щогловий ліс у В’ятській губернії»,
«Рубка лісу», «Сосни», осяяні сонцем», «Дубовий гай»), А. Куїнджі («Крим»,
«Березовий гай», «Лісове болото»)).
Матеріали та інструменти:
прості олівці, акварель, пензлі, ємності
з водою, аркуші паперу, серветки для витирання рук і
пензлів, клейонки.
Обладнання:
ТЗН.
Тип уроку:
урок засвоєння нових знань.
Форма проведення уроку:
відвідування віртуального музею.
ХІД УРОКУ
1. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
2. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
які існують види образотворчого мистецтва?
які засоби виразності різних видів мистецтва ви знаєте?
Пригадайте: коли ви востаннє відвідували музей?
які витвори мистецтва бачили в
музеї?
Прізвища яких художників ви запам’ятали?
3. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
Уч и т е л ь. Сьогодні я пропоную вам відвідати музей — тільки
віртуальний, познайомитися з творчістю художників і з’ясувати, завдяки чому існує таке
розмаїття форм відображення життя в мистецтві.Видатний німецький драматург, поет,
прозаїк, театральний діяч, теоретик мистецтва Бертольд Брехт казав:
«Мистецтво вимагає знань». Поміркуймо, чи він мав рацію. Саме цьому буде присвячено наш урок.
4. ВИКЛАДЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
Учитель (супроводжує розповідь демонструванням наочності). Необхідність створювати
прекрасне, захоплюватися красою та гармонією навколишнього світу закладена в людині
самою природою.Природа є найбагатшою скарбницею, з якої видатні художники минулого й сучасності
черпали натхнення для своїх художніх творів.Тому здавна люди намагалися відобразити
красу навколишнього середовища і сцени з життя в
картинах. Згодом твори найталановитіших митців перетворилися на витвори мистецтва.
Мистецтво як спосіб пізнання світу впливає на людину, формує її поведінку, спосіб життя.
Споглядання творів мистецтва навіює певні думки і почуття,
підштовхує нас до власних творчих пошуків. Для певних власних кроків у мистецтві кожний
має стати підготовленою, освіченою людиною.Ми вже пригадали, що образотворче
мистецтво об’єднує такі
види, як графіка, живопис, декоративно-прикладне мистецтво і скульптура. У
кожного виду є свої художні засоби виразності, матеріали і техніки. Проте залежно від
різноманітності та
краси оточуючого світу, від того, що зображує художник, від його вподобань усі твори образотворчого мистецтва поділяють на такі жанри:
зображення тварин — це анімалістичний жанр (анімалістика), природи— пейзаж,
людини — портрет, зображення предметів —
натюрморт, кімнат та залів— інтер’єр та ін.
Отже, що ж таке жанр? Жанр— в
образотворчому мистецтві історично сформований, усталений різновид художніх творів,
зображення яких мають свій характер, зміст та форму відповідно до певної теми.
Найяскравіше поділ на
жанри представлено у живописі, але такий поділ існує в усіх видах образотворчого
мистецтва.різноманітність жанрів відображає інтерес митців до навколишнього
середовища і залежить від їх уподобань. Жанри образотворчого мистецтва складалися
протягом історичного розвитку людства.
Образотворче мистецтво з’явилося як форма пізнання, осмислення і тлумачення
навколишнього середовища. У різні періоди своєї історії функції та довгий час
не мало поділу на жанри.Ознайомитися та
розібратися з жанрами образотворчого мистецтва нам допоможе творчість видатних
художників, які приділяли значну увагу тому чи іншому жанру
.Завітаймо до віртуального музею, пройдемося його залами, які
розкриють нам таємниці різних жанрів мистецтва.
Зала перша. Анімалістичний жанр
Ось ми і завітали до першої зали. Стіни її прикрашені роботами із зображеннями
різноманітних тварин. як же з’явився цей жанр і яку назву має?Перші твори живопису
з’явилися в епоху палеоліту. Життя наших предків тоді залежало від природи та
було сповнене небезпекою. люди жили в
печерах, а поруч мешкали дикі тварини: мамонти, зубри, дикі коні, ведмеді. Тварини
переходили з місця на місце,
а слідом за ними йшла людина — адже м’ясо диких тварин людина споживала в їжу, а
в шкури цих тварин одягалася. Полювання
на диких тварин вимагало мужності, сили, змушувало наших предків бути
спостережливими. Свої уявлення та знання про навколишній світ люди намагалися
закарбувати на стінах печер. Тому не дивно, що головні персонажі наскельних картин — це
могутні бізони, бики, зубри, коні, олені тощо. Так виник анімалістичний жанр,
хоча прадавні художники і не давали йому такої назви.Анімалістичний жанр—жанровий
різновид образотворчого мистецтва, що зображує
тварин.Чудові зображення на стінах печери
альтаміра в іспанії — знамениті бізони,
олені та коні — часто потрапляють на сторінки ваших підручників.В епоху мезоліту на
планеті змінилися кліматичні умови. Деякі тварини, на яких полювала людина, вимерли, їм
на
зміну прийшли інші. Стало розвиватися рибальство. Були створені нові знаряддя праці,
зброї, приручили собаку. Усі ці зміни вплинули на
свідомість первісної людини, що знайшло своє відображення в
мистецтві.
Нерідко головним завданням сучасного художника-анімаліста стає точність у
зображенні тварини (наприклад, в
ілюстраціях до наукової та науково-популярної літератури). Цьому передують
довге і ретельне вивчення і зображення тварин. Про гостру спостережливість перших
художників-анімалістів свідчать зображення звірів і птахів у первісному мистецтві; виразні
стилізовані
фігури у пам’ятках звіриного стилю (у скіфів, кельтів, германців), у мистецтві Давнього
Сходу, африки, Океанії, Давньої америки, в народній творчості багатьох країн. Зображення
тварин зустрічаються також в античних скульптурі, вазописі та
мозаїках; у середні віки в європі були
поширені алегоричні та фольклорні, казкові образи птахів і звірів. За часів Відродження
з’явилися зображення тварин
з натури, авторами яких були Антоніо
Пізанелло,Альбрехт Дюрер.У Китаї художники-анімалісти з’явилися ще в
періоди правління династій Тан (Хань Хуан, VIII ст.) і Сун (Муци, XIII ст.), а в європі
— тільки у XVII ст. в Нідерландах (Паулюс Поттер,Алберт Кейп) і Фландрії (Франс
Снейдерс,Ян Фейт), у XVIII ст.— у Франції (Жан Батист Удрі), росії (І. Гроот).
Бізон. Печера Альтаміра (Іспанія)Пам’ятна медаль А. Пізанелло із зображенням Сесілли
Ґонзаґа Усі уроки образотворчого мистецтва.
Жанр, який зображує тварин, полюбляли багато видатних художників. яскравим
представником, який працював у цьому жанрі,був Василь Олексійович Ватагін
(1883—1969). Василь Олексійович був професійним біологом. Усе своє життя він малював,
ліпив, вирізав із дерева, висікав із каменю тварин. Ватагін багато мандрував
росією та за її межами, малював з натури тварин в різних зоопарках світу. Так само
замальовував уже існуючі анімалістичні зображення— від первісних, що збереглися в
давніх печерах, до кістяних і ескімоських, від давньоєгипетських священних статуеток до
російських народних дерев’яних і глиняних іграшок. Ватагін помічав пластику і повадки
кожного звіра, підкреслював
унікальне та характерне, наділяв образ емоціями. (Учитель демонструє
репродукції робіт Ватагіна в скульптурі та
графіці.)
Василій Олексійович багато років присвятив ілюструванню книг. Крім наукових видань
художник ілюстрував і дитячі книжки. Його ілюстрації були іноді сухуваті, як в атласі, але в
кращих роботах він уміло підпорядковував зображення тварини літературному, навіть казковому
сюжету. Найбільше це вдалося йому в ілюструванні книжки р. Кіплінга «Мауглі».
Ватагін написав та проілюстрував і
власну книгу — «Зображення тварини. Записки анімаліста», яка була вперше
опублікована 1957 р. У ній він розповідає про обрану професію, ділиться секретами своєї майстерності.
Зала друга.
Пейзажний жанр
а зараз ми знаходимось у наступній залі.
розгляньте твори, які прикрашають її стіни.
Пейзаж (від фр. рaysage— країна, місцевість)
— жанр образотворчого мистецтва, в якому основним предметом зображення є природа.
Від народження людства саме природа оточувала й надихала людину.
Краса весняної природи, що пробу
джується, золотаво-червоне вбрання
осінньої, стриманість зимової та буяння барв літньої природи завжди
хвилювали душі митців, надихали
на творчість.Виник цей жанр у далекому Китаї. Здавна у Китаї сформувалися декілька
-Чжан Дацянь. Гори Лі Чжаодао. Подорожні в
горах. Фрагмент свитка на шовкук а живописних жанрів, основними з яких є
портрет, пейзаж «гори і води», анімалістичний жанр. Кожний китайський художник
зазвичай обирає собі лише один жанр і стає справжнім фахівцем, створюючи полотна на обмежену кількість мотивів.
Пейзаж найяскравіше визначив обличчя середньовічної китайської культури. У
Китаї значно раніше, ніж в інших країнах, було зроблено своєрідне естетичне відкриття
природи і з’явився пейзажний живопис,
який передавав східну ідею єдності людини з
природою, згідно з якою між ними немає нездоланних перешкод. Своїми творами
майстри намагалися викликати
у глядачів бажання бути ближчими до гір, водойм і лісів, злитися з ними, передати
природі свої почуття і відчути природу у відповідь.Пейзажний живопис, що виник на
зорі
середньовіччя, став не
лише вираженням духовного ідеалу часу,
але й
проніс традиції
крізь століття, зберіг
ши їх до
нашого часу,
не втративши ані поетичності, ані живого
зв’язку зі
світом. Без
помилкова точність
малюнка, прагнення художників осягнути світ в його
розмаїтті складають силу і чарівливість китайського
традиційного пейзажного живопису, що викликає
в нас душевне хвилювання під час знайомства з ним.
Чен Ішоу. Літ
ній вітерець
Фреска часів Давнього Риму
Жанр, який зображує тварин, полюбляли багато видатних
художників.
яскравим представником, який працював у
цьому
жанрі,
був
Василь Олексійович Ватагін
(1883—1969). Василь
Олексі
йович був професійним біологом. Усе своє життя він малював, ліпив, вирізав із
дерева, висікав із
каменю тварин. Ватагін
багато мандрував
росією та
за її межами, малював з натури тварин
в різних зоопарках світу. Так само замальовував уже існуючі анімалістичні зображення — від первісних, що збереглися в давніх печерах, до
кістяних і ескімоських, від давньоєгипетських священних
статуеток до
російських народних дерев’яних і глиняних іграшок.
Ватагін помічав пластику і
повадки кожного звіра, підкреслював
унікальне та
характерне, наділяв образ емоціями. (
Учитель демон
струє
репродукції робіт Ватагіна в
скульптурі та
графіці
.)
Василій Олексійович багато років присвятив ілюструванню
книг. Крім наукових видань художник ілюстрував і дитячі книжки.
Його ілюстрації були іноді сухуваті, як в атласі, але в кращих роботах він уміло підпорядковував зображення тварини літературному,
навіть казковому сюжету. Найбільше це вдалося йому в ілюструван
ні книжки р
. Кіплінга «Мауглі».
Ватагін написав та проілюстрував і
власну книгу — «Зображення тварини. Записки анімаліста», яка була вперше опублікована
1957 р. У ній він розповідає про обрану професію, ділиться секретами своєї майстерності.
Зала друга.
Пейзажний жанр
а зараз ми знаходимось у
наступ
ній залі.
розгляньте твори, які при
крашають її стіни.
Пейзаж
(від фр.
рaysa
ge
— країна,
місцевість)
— жанр образо
творчого
мистецтва, в якому основним предметом зображення є
природа.
Від народження людства саме природа оточувала й
надихала людину.
Краса весняної природи, що пробу
джується, золотаво-червоне вбрання
осінньої, стриманість зимової та
буяння барв літньої природи завжди
хвилювали душі митців, надихали
на творчість.
Виник цей жанр у
далекому Китаї.
Здавна у
Китаї сформувалися декіль
Чжан Дацянь. Гори
Лі Чжаодао. Подорожні в
горах.
Фрагмент свитка на
шовку
Усі уроки образотворчого мистецтва. 6 клас
16
Постійні культурні запозичення зі східних країн азії спонукали
появу в Давньому римі стінописів із зображеннями садів і
пейзажів.
Сади, вілли в
садах і
приємне дозвілля були головними мотивами
подібних стінописів.
а зараз ми перейдемо до часів, що більш наближені до наших
днів. Зверніть увагу, наскільки різноманітно зображують художники ту саму пору року. Що ж зображують художники-пейзажисти?
Це може бути природний пейзаж (поля, степи, ліси тощо), гірський
пейзаж, морський (марина), а також часткова або повністю змінена
людиною природа
— сільський (зображення селищ), міський (міста), індустріальний (заводи, фабрики тощо) пейзажі. Пейзаж може
мати історичний, героїчний, ліричний, фантастичний характер.
Найвідоміші майстри пейзажного жанру (
Ісак Левітан
,
Іван Шиш
кін
,
Архип Куїнджі
,
Іван Айвазовський
,
Сергій Васильківський
,
Ко
стянтин Юон
,
Святослав Реріх
) оспівували у
своїх роботах красу
куточків рідної землі.
Іван Іванович Шишкін
(1832—1898)
— один із
найобдаровані
ших російських пейзажистів, живописець і графік.
івана Шишкіна
називали богатирем лісу
— таке влучне визначення відповідало
самому виглядові художника. Масивною фігурою та простим і
спо кійним характером він нагадував могутнього лісника.
Більшість картин художника присвячені лісу, в якому можна
побачити майстерно зображені рослини, зокрема ялини, берези,
дуби, усілякі чагарники, мохи, папороті, трави.
Шишкін іноді створював свої композиції на основі декількох
мотивів, побачених в різних місцях. На картині «Жито» він написав
колосся казкової висоти, яке сягає плечей селян, що йдуть удалині,
а посередині широкого поля
— могутні сосни, яким тут не місце: адже
їхнє коріння завадило б зорати поле. Ці навмисні помилки живописця
створюють упевнений образ багатства й богатирської сили природи.
Дивовижне знання природи, «анатомії» лісу позначилося і в гра
фіці Шишкіна. Його численні малюнки пером, олівцем, офорти, що
зображують окремі рос
лини або цілі композиції,
залишаються неперевер
шеними зразками графічного пейзажу.
Видатним представ
ником українського пейзажного живопису є
Архип Іванович Куїнджі
(1842—1910), який наро
А. Куїнджі. Березовий гай
А. Куїнджі. Крим
17
Орієнтовні плани-конспекти уроків.
Урок No 1
дився в
Маріуполі.
історія родини Куїнджі дуже
цікава. Його батько, іван
Христофорович, був шев
цем, а
прізвище мав
еменджі. Це слово татарське й
означає «трудова
людина». Чому ж тоді архип обрав прізвище Куїнджі? «Куїнджі»
— данина
сімейному переказу,
за яким дід художника
був золотарем.
Сам
архип Куїнджі
вважав себе греком і
спо відував православ’я, але
у родині розмовляли та
тарською мовою.
Основні ефекти, які
створював Куїнджі на
сво їх полотнах,— яскравість
і барвистість. У
роботах
Куїнджі вражає узагаль
неність форм, що виявляє основні смислові ак
центи пейзажу.
Куїнджі захоплювався природою рідного краю і
розкривав інший, прихований від очей пересічного глядача, бік природи. Кожний його твір захоплює. і навіть болото, зображене Куїнджі, не
можна назвати нудним і
млявим: воно заворожує.
Мені б дуже хотілося, щоб кожен із вас ознайомився із
цікавою
творчою спадщиною цього українського митця, побачив його роботи
і зміг насолодитися ними повною мірою.
5. С
АМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Методичний коментар.
Оскільки цей урок є
уроком-бесідою, тому
практичне завдання має бути виконане впродовж 8—10 хвилин. Це
завдання швидше є
вправою, аніж повноцінним практичним за
вданням. Формат аркуша паперу має бути не більший за а
5.
Завдання No 1.
Створити монохромний пейзаж (користуючись
аналогами китайського живопису), використовуючи акварель (без
попереднього малюнка).
А. Куїнджі. Лісове болото
Постійні культурні запозичення зі східних країн азії спонукали
появу в Давньому римі стінописів із зображеннями садів і
пейзажів.
Сади, вілли в
садах і
приємне дозвілля були головними мотивами
подібних стінописів.
а зараз ми перейдемо до часів, що більш наближені до наших
днів. Зверніть увагу, наскільки різноманітно зображують художники ту саму пору року. Що ж зображують художники-пейзажисти?
Це може бути природний пейзаж (поля, степи, ліси тощо), гірський
пейзаж, морський (марина), а також часткова або повністю змінена
людиною природа
— сільський (зображення селищ), міський (міста), індустріальний (заводи, фабрики тощо) пейзажі. Пейзаж може
мати історичний, героїчний, ліричний, фантастичний характер.
Найвідоміші майстри пейзажного жанру (
Ісак Левітан
,
Іван Шиш
кін
,
Архип Куїнджі
,
Іван Айвазовський
,
Сергій Васильківський
,
Ко
стянтин Юон
,
Святослав Реріх
) оспівували у
своїх роботах красу
куточків рідної землі.
Іван Іванович Шишкін
(1832—1898)
— один із
найобдаровані
ших російських пейзажистів, живописець і графік.
івана Шишкіна
називали богатирем лісу
— таке влучне визначення відповідало
самому виглядові художника. Масивною фігурою та простим і
спо кійним характером він нагадував могутнього лісника.
Більшість картин художника присвячені лісу, в якому можна
побачити майстерно зображені рослини, зокрема ялини, берези,
дуби, усілякі чагарники, мохи, папороті, трави.
Шишкін іноді створював свої композиції на основі декількох
мотивів, побачених в різних місцях. На картині «Жито» він написав
колосся казкової висоти, яке сягає плечей селян, що йдуть удалині,
а посередині широкого поля
— могутні сосни, яким тут не місце: адже
їхнє коріння завадило б зорати поле. Ці навмисні помилки живописця
створюють упевнений образ багатства й богатирської сили природи.
Дивовижне знання природи, «анатомії» лісу позначилося і в гра
фіці Шишкіна. Його численні малюнки пером, олівцем, офорти, що
зображують окремі рос
лини або цілі композиції,
залишаються неперевер
шеними зразками графічного пейзажу.
Видатним представ
ником українського пейзажного живопису є
Архип Іванович Куїнджі
(1842—1910), який наро
А. Куїнджі. Березовий гай
А. Куїнджі. Крим
Усі уроки образотворчого мистецтва. 6 клас
18
Завдання No 2.
Створити уявний пейзаж. Графічна робота.
Завдання No 3.
Намалювати улюблену тваринку.
6. А
КТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
До яких залів віртуального музею ми сьогодні потрапили?
T
Що нового ви дізналися на
цьому уроці?
T
Що таке
T
жанр образотворчого мистецтва
?
В якій країні зародився жанр пейзажу?
T
яких художників-пейзажистів ви запам’ятали?
T
Чим приваблює художників анімалістичний жанр?
T
7. П
ІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
1. Підбиття підсумків (загальна оцінка уроку).
2. Визначення завдання до
наступного уроку: принести аркуші
паперу, графічні матеріали (прості олівці, фломастери або гелеві
ручки), гумки.
3. Проголошення уроку завершеним.
УРОК No 2
ПРОДОВЖ
ЕННЯ
ЕКСКУРСІЇ ДО
МУЗ
ЕЮ
ЗАЛИ ПОРТРЕ
ТА ТА
НАТЮРМОРТУ
М
ета:
навчальна:
f
f
ознайомити учнів з
історією виникнення основних жанрів
образотворчого мистецтва (портрета та
натюрморту), поглиблювати
знання учнів про кожний із
цих жанрів;
розвивальна:
f
f
розвивати спостережливість учнів, уміння аналізувати
твори мистецтва, формулювати власні думки, робити висновки;
виховна:
f
f
прищеплювати учням зацікавленість історією виникнення
жанрів образотворчого мистецтва та
спогляданням творів образотворчого мистецтва.
Оснащення
Зоровий ряд:
f
f
фотозображення скульптурних портретів Давнього Єгип
ту та
Давнього Риму; репродукції ікон, парсун, картин (Д.
Левицький
«Катерина Миколаївна Хрущова та
Катерина Миколаївна Хованська»,
В. Боровиковський «Портрет Марії Лопухіної», І. Рєпін «Автопортрет»,
«Портрет хірурга Миколи Пирогова»), натюрмортів (роботи Ф. Сней
дерса, В. Хеда, П. Класа;
на
вибір учителя
).
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
0
Размер файла
43 Кб
Теги
роуки
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа