close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

Літературне читання Ліна Костенко Баба Віхола, Пряля

код для вставки
Тема. І знов засипле все зима. Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»
Мета: продовжувати знайомити учнів із поезією Л.Костенко; розкрити красу
поетичного зображення зими-чарівниці у віршах «Баба Віхола» і «Пряля» Л.
Костенко;розвивати навички виразного, свідомого читання віршових творів;
вчити аналізувати прочитані твори; формувати соціальну та інформаційну
компетентність , уміння помічати образність висловів, збагачувати ними
мовлення дітей; виховувати любов до художнього слова, естетичні смаки ,
бережне ставлення до природи .
Обладнання: фотопортрет Ліни Костенко; зимові пейзажі (фотоілюстрації,
репродукції картин художників) , ілюстративний матеріал на тему «Зима»,
комп’ютер.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Слайд №2 «Настрій до уроку»
Учитель:
Стали, діти, підтягнулись,
Одне одному всміхнулись.
На урок старання не забудьте взяти,
Сіли всі рівненько, будем працювати.
IІ. Актуалізація опорних знань учнів. Перевірка домашнього завдання.
Слайд №3
1. Гра «Чарівна скринька».
У ч и т е л ь . Цікаво, які чарівні предмети містяться сьогодні в чарівній
скриньці? Які завдання маємо виконати? Але, щоб відкрити її, треба
виконати вправи для сухняного ротика.
Слайд №4
2. Вправи для слухняного ротика. Складові таблиці.
- Ось відкрилася наша скринька. (Учні по черзі зі скриньки дістають
яскраво намальовані та виразні рукавичку, ведмежатко, сунички,
білого коня, білочку, на яких із зворотного боку написані завдання):
Слайд №5- 15
• На рукавичці: З якого твору? Яка пора року змальована у ньому? Куди
мене відніс хлопчик?Для чого?
• На ведмежаткові: З якого вірша? Яким оригінальним словом поет мене
назвав?Що я просив? Який художній прийом використано у вірші?
• На суничках: 3 якого ми твору? Хто нас умив? Якими нас зобразив
автор? Який художній прийом застосував поет?
• На білому коні : З якого вірша? Хто автор? Які картини зумів змалювати
поет за допомогою лише одного слова білий? Чому вірш називається білим?
• На білочці: З якого я вірша?Хто мене придумав? Якою мене змалювала
поетеса? Прочитай рядки вірша, які це підтверджують? Який художній
прийом використала авторка?
ІІІ. Мовна розминка.
1. Робота над чистомовкою
Слайд №16 «Чистомовка »

Діти, чистомовки нам допоможуть дізнатися про яку пору року ми
будемо вести розмову.
Ма-ма-ма – прийшла до нас зима.
Ло-ло-ло – кучугури намело.
Ем-ем-ем – саночки візьмем.
Дем-дем-дем – на гірку підем.
Ам-ам-ам – ой, весело нам!

Так про яку пору року піде мова? (Зима) + Слайд №17 «Зима»
Які радощі несе зима (канікули, зимові розваги, красиву зимову
природу) + Слайд №18 «Зимові розваги»
2. Робота над скоромовкою.
Слайд №19 «Скоромовка»
Ген стрибають на морозі
Три ворони на дорозі.
- Кар – кар - кар!
За скоринкою погнались,
На все горло розкричались:
- Кар – кар - кар!
Слайд №20 «Пташка»
-
Діти, чого бояться пташки: холоду чи голоду? (Голоду)
Як ми можемо їм допомогти? (Повісити годівнички)
3. Читання і відгадування загадки.
Слайд№21
Стало біло навкруги –
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я - … (Зима).
4. Гра «Відгадай предмет за ознаками»
Слайд № 22 «Ознаки зими»
Білий, пухнастий, м’який - … (сніг).
Холодна, люта, морозна - … (зима).
Злий, тріскучий, лютий - … (мороз).
IV. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя.
За вікном – чарівна красуня зима. Краса зимової природи надихала
поетів. За допомогою художнього слова вони яскраво і точно передають
зимові образи.
Багато таких віршів написала українська поетеса Ліна Костенко. Вірші
поетеси, у яких вона розповіла про зиму-чарівницю, розглянемо на
сьогоднішньому уроці.
V. Опрацювання нового матеріалу
1. Колективна робота. Слайд №23-25
 Демонстрація портрета поетеси.
 Розповідь учнів про Ліну Костенко
- Що вам відомо про Ліну Костенко?
Народилась Ліна Василівна Костенко 19 березня 1930 року в містечку
Ржищеві на Київщині в учительській сім’ї.
З 6 років жила в Києві. Тут ще зовсім дівчатком застала її війна, яка
залишила глибокий слід у дитячій душі.
Писати вірші почала з дитинства, друкуватись – з 16 років.
Після війни закінчила середню школу, якийсь час навчалася у Київському
педагогічному інституті, а в 1952 році вступила до Московського
літературного інституту імені Максима Горького.
П’ятнадцять років її не визнавали як поетесу. Ліна Василівна відсвяткувала
свій 80-річний ювілей і продовжує творити і далі.
За збірку поезій «Неповторність» письменниці було присуджено Державну
премію ім. Т. Г. Шевченка. А для дітей вона видала збірку «Бузиновий цар»,
«Соловейко застудився». Поетеса часто звертається до теми дитинства,
змальовує красу природи.
2. Робота над віршем «Баба Віхола»
1) Словникова робота. Слайд№26
У ч и т е л ь . Чи траплялося вам слово віхола?
–
Яке явище природи ним позначають? Так, зими в Україні дуже часто
бувають із заметілями, коли мете сильний вітер із снігом. На заметіль ще
кажуть: віхола. Зверніть увагу: це слово має багато мовних родичів — слів,
які різняться між собою відтінками значень.
Віхола: заметіль, завірюха, хуртовина, метелиця, хуга, завія, сніговій,
сніжниця, хуговій, юга.
Чимало слів називають одне і те ж явище! Ліна Костенко вибрала з-поміж
них слово віхола.
Слайд №27
-А що ж означає слово вештались?
Вештатись — ходити сюди-туди, в різних напрямках, блукати, бродити денебудь.
У вірші зустрінуться слова решето, ситечко — це господарські речі, якими
просівають борошно. (Демонстрація малюнка).
2) Виразне читання напам'ять вірша «Баба Віхола» учителем під музичний
супровід. Слайд №28 (13 кликов)
Хто його головна героїня? (Баба Віхола або Зима)
Чи сподобався вам вірш?
3) Читання слів. Слайд№29
сива
стукала
метальна
просію
решето
ситечко
вешталась
біле
4) Повторне читання вірша дітьми. Слайд№30
Гра «Бджілка»
Напівголосне читання учнями тексту, кожен у своєму темпі.
- На чому приїхала баба Віхола?
Гра «Диктор телебачення»
- Що баба Віхола робила в селі?
Гра «Сніжинка»
Читає той учень, на парту якого впала сніжинка.
Що просила баба Віхола у людей?
5) Осмислення поезії як мистецького словесного шедевру. Бесіда з учнями.
— Чи можна сказати, що вірш «Баба Віхола» це поетична казка, а сама віхола
- казковий персонаж? Чому?
— Прочитайте слова Віхоли. Яке це «біле борошно» вона просіває? (сніг,
завірюха, хуртовина, заметіль, снігопад)
— Поясніть вислів «сині пальчики - мерзне житечко» (ще не випав сніг);
– Чому так важливо вкрити все снігом? Коли не буде мерзнути житечко? А
що є для землі, озимої, рослин – сніг? (тепло, тепле укривало, килим)
— Отже, поетеса змалювала казкову чарівницю Віхолу, яка дбайливо
виконує свої обов'язки. Для чого їй мітла? Яка вона в неї? Чому «метільна»?
— Які кольори використала Ліна Костенко?
Відшукайте у вірші слова — ознаки таких предметів: Віхола — ... (сива),
борошно — ... (біле), пальчики — ... (сині).
6) Виставка. Слайд№31-32
У ч и т е л ь . Отже, кольори сивий, білий, синій — кольори зими.
Відшукаймо їх на малюнках, фотографіях та репродукціях картин
художників.
Робота з виставкою «Зимові пейзажі» (на дошці).
Фізкультхвилинка. Слайд №33
Давайте допоможемо бабці Віхолі вкрити землю снігом. (Діти під
пісню «Вальс Сніжинок» виконують рухи з сніжинками у руках)
- На землю падають сніжинки. Як гарно падає сніг! Уявіть, що ви теж
маленька, легенька сніжинка. Покружляйте вільно, легко. Нахиліться за
вітерцем в один бік, в інший. Згадайте, як легко дихається на вулиці у
морозяну пору. Вдихніть на повні груди. Сідайте.
Простежте за польотом сніжинок. Кого нагадують вони під час свого
уповільненого лету? Народ наш часто порівнює сніжинок з метеликами,
пушинками, білими мухами.
- Доберіть слова-назви дій для характеристики руху сніжинок у повітрі.
(Летять, кружляють, танцюють, спускаються, пурхають, в’ються).
Артикуляційна гімнастика
А тепер підготуємося до читання. Виконуємо вправи:
•
цокання язичком;
•
«маятник» (рухи язичком у ротику);
•
як дзижчить комарик;
•
надуваємо щоки;
•
п’ємо чай із блюдця;
•
подули на кульбабку.
7) Хвилинка літературознавчої пропедевтики.
Бесіда.
— Прочитайте ще раз поезію «Баба Віхола» в особах.
— Якими словами Ліна Костенко її закінчує?
— Прочитайте початок вірша.
— Отже, поетеса повторює ті самі слова: ними починає вірш, ними й
закінчує. Обрамлює, ніби кільцем! Справді, такий прийом називають
поетичним кільцем. Такою ж чудовою є поезія Ліни Костенко «Пряля». І в
ній теж змальовано зиму. Вона вкриває землю сніговою ковдрою. Наче
справжня майстриня, працює — творить снігове покривало. Вона — пряля,
що напряла сувої полотна...
3. Робота з текстом.
Робота над віршем «Пряля».
Слайд №34
- Щоб відповісти на питання: «Хто розсипає сніжинки?» послухаймо
вірш «Пряля» у виконанні дитячого хору дівчаток.
1) Слухання пісні у виконанні дитячого хору «Пряля»
Хто така пряля? Що означає це слово? (Відповіді дітей) Слайд №35
2) Виразне читання вірша напам'ять учнями.
Про яку прялю йде мова? (зима). Слайд №36
Слайд№ 37
Гра «Рибки»
3) Вибіркове читання. Вправа «Нишпорки»
Що відбувається, коли в прялі рветься нитка? («А вона пряде…»).
Що пряля вже встигла зробити?
Чи зупинить свою роботу пряля –зима?
4. Дослідницька робота учнів. Робота у групах. Слайд №38
1 група. Відшукайте у вірші слово, що повторюється. Для чого поетеса
використала засіб повторення слів?
2 група. Доведіть, користуючись текстами вірша «Баба Віхола» та «Пряля»,
що природа в обох віршах олюднена.
3 група. Які людські якості мають тварини, зображені поетесою в інших,
відомих нам, її віршах?
VІ. Робота над текстом Івана Нечуй-Левицького «Надворі пішов сніг»с.83
1. Читання уривка підготовленою дитиною.Слайд№39
2. Усне аудіювання прослуханого тексту.
– Про яке явище ідеться у тексті?
– За допомогою якого порівняння письменник описав дії вітру?
– Чому саме такий прийом обрав автор?
– У якому вірші Ліни Костенко снігопад найбільше подібний до
зображеного в тексті?
VІІ. Підбиття підсумків уроку
1. Розв'язування кросворда. Слайд №40
1. Баба Віхола турбується про ... (житечко).
2. У казці Прялі рветься ... (нитка).
3. Чого вже встигла напрясти Пряля ... (Хуртовин).
4. Баба Віхола попросила ... (решета).
У ч и т е л ь . Доповніть ключовим словом кросворда твердження: Ліна
Костенко переконує своїх читачів, що природа — це ... істота (жива).
2
Бесіда.
Слайд №41
— Розкажіть, як треба поводитись серед природи. Використовуйте у своєму
мовленні вислови поетеси.
Чому ж навчили нас вірші Л.Костенко ?
•
Любити природу;
•
не шкодити природі;
•
допомагати тваринам;
•
бути такими добрими та турботливими, як баба Віхола та пряля та
вітер-сніговій.
3. Домашнє завдання Слайд №42
С. 82-83 виразно читати вірші
А - Створити казку (усно) про Віхолу та Прялю.
- Читаючи загадкову книгу природи, людина збагачує себе духовно, вчиться
правильно, мудро господарювати. Сподіваюся, діти, що і ви будете бачити красу
природи не тільки очима, а й серцем. На уроці лунала чудова музика відомих
композиторів Фредеріка Шопена та Антоніо Вівальді. Маю надію, що вона у
поєднанні з красивою поезією Ліни Костенко залишить у ваших серцях
неповторний слід.
Методичний кабінет КЗШ І-ІІІ ступенів №55
Урок - дослідження з літературного
читання з мультимедійною підтримкою
«І знов засипле все зима.
Ліна Костенко «Баба Віхола» і «Пряля»
Підготувала вчитель
початкових класів
вищої категорії
Старікова Н.А.
м. Кривий Ріг
2014-2015н.р.
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
4
Размер файла
34 Кб
Теги
література
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа