close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

FAST FOOD

код для вставкиСкачать
STUDENT MONEY
MANAGEMENT
Presenter:
Christina Gibson
SMM Coordinator
GO TO
http://uttyler.edu/studentaffairs/smm
to download the PowerPoint on your
smartphone or IPad so you can follow
along!
WHAT IS YOUR CLASSIFICATION?
A. Freshman
B. Sophomore
C. Junior
D. Senior
E. Graduate
0%
Gr
ad
ua
te
io
r
0%
Se
n
ni
or
0%
Ju
or
e
0%
So
ph
om
Fr
es
hm
an
0%
WHAT DO YOU THINK YOU SPEND THE MOST
MONEY ON, ON A DAILY BASIS?
t(
m
en
er
ta
in
0%
0%
0%
0%
r
0%
Ot
he
0%
Fa
st
M
fo
ov
od
ie
s,
Bo
w
El
...
ec
tro
Cl
ni
ot
cs
he
/T
s
ec
Sp
hn
or
ol
ts
og
eq
y
ui
pm
en
t
Ea
tin
go
ut
0%
En
t
1. Fast food
2. Entertainment (Movies,
Bowling, Concerts, etc.)
3. Clothes
4. Electronics/Technology
5. Sports equipment
6. Eating out
7. Other
HOW MUCH MONEY DO YOU THINK YOU SPEND ON
FOOD A WEEK? (ASIDE FROM YOUR MEAL PLAN)
1. $50 or less
2. Between $50-$100
3. Between $100-$200
0%
0%
0%
id
ea
!
$2
00
no
av
e
th
an
Ih
n
Be
tw
ee
M
or
e
00
20
0
0%
$5
0$1
n
Be
tw
ee
$5
0
or
l
es
s
0%
$1
00
-$
4. More than $200
5. I have no idea!
OFFICIAL USDA NUMBERS
Source: www.ers.usda.gov/media/149404/eib86.pdf
6
TOP 10 WAYS TO
SAVE ON FOOD
7
DO YOU CURRENTLY TRACK WHAT
YOU SPEND YOUR MONEY ON?
1. Yes
2. No
3. Sometimes
0%
W
ha
ta
re
yo
u
ta
lk
in
g
ab
ou
t?
!
?
0%
So
m
et
im
es
0%
No
0%
Ye
s
4. What are you talking
about?!?
1. TRACK YOUR $$ & MEALS
Tracking always helps save money
• Helps you eat healthier
•
My Fitness Pal
MyNetDiary
9
EXAMPLE OF $$ TRACKING APPS
Mint.com
My Weekly-Budget
GO TO OUR WEBSITE FOR A FULL LIST OF $$$
TRACKING APPS!
WHERE DO YOU EAT THE MOST ON
A WEEKLY BASIS?
0%
Ea
t
at
ho
m
ra
nt
s
e
0%
ta
u
Re
s
(C
Fo
od
0%
Fo
od
hi
ck
f..
M
Th
e
as
t
Ca
m
pu
sF
On
-
0%
.
ET
0%
Fa
st
1. The MET
2. On-Campus Fast Food
(Chickfila, Subway, C3
etc.)
3. Fast Food
4. Restaurants
5. Eat at home
2. USE YOUR MEAL PLAN
• Pre-paid
for it
• Use it or lose it
12
MEAL PLANS DIVIDED
IF YOU EAT 3 MEALS A DAY = 21 MEALS A WEEK
Washington Plan
19 meals per week & $50.00 Dining Dollars
Jefferson Plan
15 meals per week & $100 Dining Dollars
Lincoln Plan
10 meals per week & $250 Dining Dollars
$1,650 a semester
$412.50 a month
$103.12 a week
$14.73 a day
13
MEAL PLANS DIVIDED
IF YOU EAT 3 MEALS A DAY = 21 MEALS A WEEK
Orange Plan
6 Meals per week & $300 Dining Dollars
$1,028 a semester
$257 a month
$64.25 a week
$9.18 a day
Blue Plan
4 Meals per week & $200 Dining Dollars
$649 a semester
$162.25 a month
$40.56 a week
$5.79 a day
14
3. COMPARE COSTS WHEN EATING OUT
RESTAURANT
• Filet minion? Think
again!
• Go to place that gives
free bread or chips
• $20 for one meal?
Better be enough for
leftovers!
• Share with a friend
• Get water
FAST FOOD
• Think Thrifty!
• Order off the
dollar menu
• Don’t get a drink if
your going straight
home
• Be realistic…don’t
let your stomach do
the talking
15
4. USE DISCOUNTS
• Check-in
on YELP
• Store & Restaurant loyalty programs
• Brookshire's
• Genghis
• Salsaritas
• Student discounts
16
DEALS IN TYLER
•
•
•
•
•
•
•
Don Juan's: $1 Taco’s every Wednesday
Time Square Cinema Discounts
• $1 popcorn refill for Movie Tub Tuesday
• Wacky Wednesday $1 popcorn
• Student Discount: $6.50 after 6:00 pm
Wing Stop: Mon. & Tues. 50 cent wings
Double Dave’s: Tuesday 75 cents pizza rolls
Papa Johns: 50% off when Cowboys score 20+ pts.
Little Ceasar’s & CiCi’s $5 pizza (carry-out)
Happy Hour Discounts…for appetizers!
SIGN UP FOR EMAILS…have a separate email just for deals!
17
FRANCHISES THAT (SOMETIMES)
GIVE STUDENT DISCOUNTS
•
Chipotle- Receive a free drink from Chipotle with purchase and a valid student ID
•
Subway- Get 10% off your total Subway purchase with a valid student ID
•
Burger King- Receive 10% off your total Burger King purchase with a valid student ID
•
Chick-fil-A-Receive a free drink with each Chick-fil-A purchase when you show your valid
student ID.
•
Arby's- 10% off your total Arby's purchase with a valid student ID.
•
McDonald's-10% off your total McDonald's purchase with a valid student ID.
•
Buffalo Wild Wings-10% off your total Buffalo Wild Wings purchase with a valid student
ID.
•
Dairy Queen-The official Dairy Queen site encourages franchise owners to offer a
discount. The most common seems to be 10% off total purchase with a valid student ID.
SOURCE: http://www.giftcardgranny.com/blog/student-discounts/
Most nationwide chains leave the decision about whether or not to offer student discounts up to individual
franchise owners. Though none of these can be guaranteed, here are some common discounts reported by
students throughout the country. To be sure the discount is offered, call and ask your local store.
18
5. SAVE YOUR DOUGH, EAT AT HOME
•
Healthy Meals on a Dime Cookbook- Coming Soon
Groceries will last you longer and cost less per
meal
• Sandwiches
• Microwavable meals
• Leftovers from home
• Take turns cooking through out the week with
friends
• Use cooking as a form of entertainment!
•
19
IF YOU BOUGHT A COKE FROM THE MACHINE, ABOUT
$1.25, EVERY DAY FOR A YEAR, YOU COULD USE THAT
SAME AMOUNT OF MONEY FOR WHAT ELSE?
0%
0%
ov
e
ab
of
th
e
Al
l
IP
ho
ne
s
5S
0%
clo
th
e
Ne
w
All of the above
.
4.
0%
th
er
.
IPhone 5S
to
3.
fic
an
New clothes
sig
ni
2.
gy
ou
r
Taking your significant
other on a date
Ta
ki
n
1.
The total amount equals
$456.25
Approximately:
Date- $40
New clothes- $150
IPhone 5S- $199 (with an upgrade)
You would still have $67.25 to spare
SMALL EXPENSES ADD UP
1 StarbucksВ® drink @ $3.50
$3.50 x 7 days = $24.50
$3.50 x 365 days = $1,227.50
1 SonicВ® burger @ $4.25
$4.25 x 7 days = $29.75
$4.25 x 365 days = $1,551.25
1 Vending Machine Soda @ $1.25
$1.25 x 7 days = $8.75
$1.25 x 365 days = $456.25
MEALS THAT YOU CAN MAKE IN
YOUR DORM
23
6. MAKE A PLAN BEFORE GROCERY
SHOPPING!
•
List meals that you know how/can
cook in your dorm
•
How many meals do you plan on
needing this week aside from your meal plan?
•
How much money can you spend per week?
•
ALWAYS SHOP WITH A LIST…STICK TO IT!
24
MENU PLANNING
25
KNOW WHAT YOUR BUYING
• Know what you are looking for before you start
your search
• Decide how much you can spend before you buy!
• Be realistic about what you can afford
•Compare not only costs but nutritional value
•NuVal
7. SUBSTITUTE AND SAVE
•
•
•
Favorite high-calorie, high-fat foods?
• Chocolate doughnut for breakfast or chips for a study
break?
• Tastes good, but doesn’t fill you up for as long
• Spending more in the long run
Look for snack substitutes with more fiber
• Cereal Bars
• Fresh Fruit
Take healthy snacks such as fruit and nuts with you on busy
days
• Helps avoid vending machine purchases
• Helps metabolism
27
8. USE COUPONS
•
Newspaper Paper
•
Websites
•
Store rewards and cards
•
Manufacturer coupons
•
Keep them car or somewhere you look often
**Only worth it if you were already going to buy it
28
COUPON WEBSITES
http://thekrazycouponlady.com
Step by step guide for beginners, sale updates everyday
www.retailmenot.com
Grocery coupons, discount codes, and more
www.couponmom.com
How to’s, pharmacy saving, coupons for grocery stores, restaurants, and free samples
http://www.coupons.com/
Free printable coupons for large variety of brands…local coupons too!
9. SHARE GROCERIES WITH ROOMATES
Share & buy in bulk items that everyone uses
• Trash bags
• Toilet Paper
• Laundry Detergent
• Share items that go bad quickly
• Milk
• Bread
• Eggs
• Keep track of who buys what and cost!
•
30
10. TAKE ADVANTAGE OF FREE FOOD
CAB
• BSM & RUF
• SGA Events
• O-Hall Programs
• Other on-campus
organizations
•
31
SMM IS SOCIAL
UT Tyler Student Money
Management
@UTTylerSMM
pinterest.com/uttylersmm
@uttylersmm
For More Information Contact:
smm@uttyler.edu
Christina Gibson christinagibson@uttyler.edu
Visit our Student Money Management Website:
www.uttyler.edu/studentaffairs/smm
Документ
Категория
Без категории
Просмотров
42
Размер файла
12 970 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа