close

Вход

Забыли?

вход по аккаунту

?

"Ізденіс" журналы №3

код для вставкиСкачать
МАЗМҰНЫ:
1. Алғы сөз
2. Жаңа идеялар жаршысы
 Уазырханов Мейрамбек Кенесханович
 Атыгаева Динара Калдыбаевна
 Куанбаев Серик
3. Әр сабақ – бір әлем (берілген сабақ жоспарлары)

4. Ғылымға көңіл бөлсеңіз
 Бәзікей Нұрғали
 Касенова Куралай Ахметовна
 Шажлиева Асемгуль Омиртаевна
5. Жас маман мінбері
 Усабаева Айгуль Аюпжановна
6. Ұстаз мерейі
 Кудерина Шарбану Агзамовна
Алғы сөз
«Ұлттың
бәсекелестік қабілеті оның білімділігімен
өлшенетінін» басты назарында ұстайтын Елбасымыз
Нұрсұлтан Әбішұлы Назарбаев сапалы білім берудің
маңыздылығына ерекше мән беріп отыр. Мұндай ауқымды
мақсатты білім саласының жасампаз жауынгерлері мұғалімдер жүзеге асыратынын ескерсек, бар мәселенің
түйіні педагогтардың қабілеті мен қарымына, таным мен
тағылымына байланысты екені хақ.
Қарқынды дамыған заман талабына сай жаңа тұрпатты шәкірттер
тәрбиелеу- ұстаздар қауымынан аса зор жауапкершілік пен ізденісті, байыпты
білімді, тағылымды тәжірибені қажет етеді. Ендеше, білім мен ғылымға жаңаша
талаптар қойылып, байыпты бетбұрыстар жасалып жатқан тұста ұстаздардың
тыныс-тіршілігін, ғылыми пікірлерін, жаңашыл әдістерін көпшілік талқысына
ұсынуда журнал қалтқысыз қызмет ететініне сенім білдіремін.
Жарық көріп отырған «Ізденіс» журналының болашағы баянды болсын
демекпін. Еңбектеріңізге шығармашылық табыс тілеймін.
Сыздықова Базаркүл Сағындыққызы,
Мектеп директоры
Физика пәнінің мұғалімі Уазырханов Мейрамбек Кеңесханұлы
МЕКТЕПТЕГІ МҰҒАЛІМНІҢ КӨШБАСШЫЛЫҒЫ
Қазіргі әлемде болып жатқан қарқынды өзгерістер (1-сурет) әлемдік білім беру
жүйесін қайта қарау қажет екендігін паш етеді. Осыған сәйкес біздің елімізде білім
саласындағы саясаткерлер үшін де, жалпы мектеп үшін де, соның ішінде мұғалімдер
үшін де ең басты, маңызды мәселе болып отырғаны: «21 ғасырда нені оқыту
керек?» және де екіншісі – ол да маңыздылығы жағынан біріншіден еш кем емес:
«Мұғалімдер оқушыларды 21-ғасырға қалай дайындайды?» деген келелі
тұжырымдар. Оқу бір жерде тұрмайтынын, өзгерістің болмауы өсудің тоқтағанын
білдіретінін түсінгендіктен, біз, мұғалімдер, өзгеруіміз қажет. Ол үшін заманауи
тәсілдерді меңгеруіміз керек.
Заманауи тәсілдің ең негізгі ерекшелігі оқушылардың алған білімдерін жай ғана
иеленіп қоймай, оларды орынды жерде қолдана білуіне басты назар аудару болып
табылады, 21-ғасырда талап етілетін дағдылардың мәні осында. Орта білім беру
жүйесінде әлемдік жоғары деңгейге қол жеткізген анағұрлым танымал оқу
әдістемелері арасында сыңдарлы теориялық оқытуға негізделген тәсіл кең тараған.
Қазақстан Республикасының педагог қызметкерлерінің біліктілігін арттыру
курстарының екінші деңгей бағдарламасын оқып келгеннен кейін, мектепте
мұғалімдердің көшбасшылық идеясын дамытуды жүзеге асыруды мақсат еттім.
Өйткені, мектеп жұмысы мен оқушы жетістіктерін өрістетудегі негізгі тұлға –
мұғалім.
Тақырыбы: Мектептегі мұғалімнің көшбасшылығы
Мақсаты: Оқушылардың оқу сапасын арттыру негізінде, өз әріптестеріммен
тәжірибе алмасу арқылы мұғалімнің көшбасшылық идеясын жүзеге асыру және
дамыту.
Міндеттері:
1.Іс -тәжірибені жетілдіруге бастама жасау және ол үшін өзіне жауапкершілік алу.
2.Мұғалімдердің кәсіби білім беру қоғамдастығын құру.
3.Оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгерістер енгізу үшін әріптестеріммен стратегиялық
шешімдерді бірлесіп таңдау.
4.Мұғалімдермен бірге оқытудың түрлі әдістерін қолдана отырып, оқу сапасын
арттыруға байланысты эксперимент жасау және оның тимділігін анықтау
мақсатында ақпарат жинау.
5.Коучинг және тәлімгерлік жүргізу.
6.Бір топ мұғалімдермен қысқа мерзімді жоспарды және материалды бірлесіп
әзірлеу, жасау және тәжірибеде қолдану.
7.Мұғалім көшбасшылығын дамыту.
Шыны призмадан өткен ақ жарық жеті түске
жіктелетіндіктен, ақ жарық мақсат болып,ал жеті
түспен көрсетілген міндеттерді жүзеге асыру мақсатқа
жету жолы болып табылады.
Мектепте көшбасшылықты жүзеге асыруда Абай Құнанбаевтың
"Ақыл,қайрат,жүректі бірдей ұста, сонда толық
боласың елден бөлек" деген сөзін әрдайым өзіме
ұстаным етіп келемін. Абай атамыздың осындай ой
түйіні қазіргі әлемдік білім беру жүйесінде маңызды
орынға ие . Осыған сәйкес Шульман :мұғалімде «үш
көмекші» (Shulman, 2007) «бас,қол,жүрек» деп атаған
қасиеттер болған жағдайда ғана оқыту жақсы болып
саналады деген.Бұл идеяны жүзеге асыруда Кембридж
университетінің профессорлары Джон Макбет пен Дэвит Фросттың
«Мұғалімнің көшбасшылығы» туралы жазған еңбектеріне сүйендім.
Дэвит Фрост
Джон Макбет
1.
Іс- тәжірибені жетілдіруге бастама жасау және ол үшін өзіне жауапкершілік алу.
Оқушыларының білім алуына басты назар аударуды басымдық ететін көшбасшы
мұғалімдер өзінің әріптестері мен басқа қызметкерлерге үлгі бола алады.
Көшбасшы болу үшін:
1.Бастаманы өзіне алады.
2.Құрбы- құрдастарын құрметтейді
3.Басқалармен жылдам тіл табысады.
4.Қоғамдық жағдайларда көшбасшылық орната алады.
5.Мақсатқа жету үшін топты жігерлендіру қабілетін көрсетеді.
6.Өзіне сенімді.
7.Жаңа жағдайларға тез төселеді.
Көшбасшылықты жүзеге асыру үшін мұғалім жаңа технологияларды, яғни жеті
модульді меңгеруі қажет.Шахмат фигураларының жүрісіне байланысты жеті
модульді жазамыз. Бұл фигуралардың жүрісіне қарап қай модульдің маңызды екенін
көреміз.
Жаңа
СТО
АКТ
Талантты
Жас
ОК
тәсілдер
және дарынды ерекшеліктеріне
балалар
байланысты
оқыту
Бағалау
Көшбасшылықты жүзеге асыру үшін, өзім беретін сыныптарда білім сапасын
арттыруға байланысты жұмыс жүргіздім. Балаларды оқыту үшін барынша қолайлы
жағдай жасау арқылы оқудың жоғары мәдениетті деңгейін орнатуға барынша күш
жұмсадым.
Білім үдерісінің нәтижелі болуы оқушы өздігінен меңгеріп, таныта білген
білім-дағдылары мен амал, көзқарастарына зейін қойып, зерделей білген білім
модельдері аясында ғана жүзеге асырылады. Мен сабақ барысында төменде
көрсетілген оқушылардың алған ақпаратты сақтауының орташа пайызы бойынша
пирамиданы қолданамын.
Әр
сабақта
оқушылар
оқу
үдерісінің
барлық
аспектілеріне
белсенді қатысулары керек: олар
өзінің болжамдары мен сұрақтарын
құрастырады, бір-біріне кеңес береді,
өз алдына мақсат қояды, алынған
нәтижелерді қадағалайды, идеялармен
эксперимент жасайды және қателер –
оқудың ажырамас бөлігі екенін түсіне
отырып, тәуекелге барады.
2.Мұғалімдердің кәсіби білім беру қоғамдастығын құру.
Жаңа идеяларды ұсыну мұғалім көшбасшылығының міндетті қыры болып
табылады.Ең бірінші нақты пәндер бірлестігінде қауымдастық құрдық. Мұндай
бірлескен жұмыс өз мектептерінде тәжірибені таратуға ғана емес, сонымен бірге
басқа мұғалімдерді иландыра алатын кәсіби
білімнің негізін құрастыруға көмектеседі.
Білімнің бұл негіздері – зерттеулерге
негізделген білім емес, бұл басқаларға дем
беретін және ары қарай іс-әрекет жасау үшін
оларды қажетті бағытпен қамтамасыз ететін
инновацияға негізделген жанды диалогтік
үдеріс.
Қазақстан
Республикасының
педагог
қызметкерлерінің
біліктілігін
арттыру
курстарының бірінші және екінші деңгей
бағдарламасын меңгерген мұғалімдермен бірлесіп, мектепте кәсіби білім беру
қоғамдастығын құрдық. Көшбасшы-мұғалімдер оқыту мен оқу үдерісін бақылап,
нәтижелерді пайдалану, мұғалімдердің мықты жақтарын анықтап, олардың
қажеттіліктерін білу, оқушылар топтары мен мектептің құрылымдық бөлімшелері
үшін басымдықтарды белгілеу арқылы сыныптардың және бүкіл мектептің ішінде
не болып жатқанын біліп отырады.
3.Оқыту мен оқу тәжірибесіне өзгерістер
енгізу үшін әріптестеріммен стратегиялық
шешімдерді бірлесіп таңдау.
Практик-әріптестермен
ынтымақтастықта
болып, құзыреттілігі төмендеу мұғалімдерге
олардың оқушыларының білімдегі жеке
қажеттіліктерін қанағаттандыруға көмек
көрсету.
4.Мұғалімдермен бірге
оқытудың түрлі
әдістерін қолдана отырып, оқу сапасын
арттыруға байланысты эксперимент жасау
және оның тимділігін анықтау мақсатында
ақпарат жинау.
5.Коучинг және тәлімгерлік жүргізу.
Көшбасшылықтың келесі кезеңі мұғалімдерге коучинг және тәлімгерлік
жүргізу.Мектептегі көшбасшы мұғалім коуч және тәлімгер міндетін атқарады.
Коучинг – оқудың нәтижелілік дәрежесін арттыру арқылы оны жетілдіруге
мүмкіндік беретін үдеріс. Тәлімгерлік – тәжірибесі аздау мұғалімнің білімін,
ойлауын, практикалық қызметінің тиімділігін жетілдіру қарқынын арттыру
мақсатында тәжірибелі мұғалім мен тәжірибесі аздау мұғалім арасында сенімді,
жеке тұлғаға бағытталған қарым-қатынас орнату үдерісі болып табылады. Коучтер –
тәжірибелі мұғалімдерге ойлау және шығармашылық үдерістердің көмегімен
мектепте жақсы тәлімгер болуға көмектесу үшін, өздеріне куратор рөлін қабылдаған
адамдар. Соның нәтижесінде оның әріптестері өзінің кәсіби әлеуетін арттыруға
арналған идеялармен және тәсілдермен қамтамасыз етіледі. Коучтер мұғалімдерге
өздерінің оқыту
тәжірибесін
жақсартуға
көмектесетін
болады.Мұғалім өз мектебіндегі
әріптестеріне
қажетті
дағдылары
мен
болашаққа
деген көзқарастарын дамытуға
көмектесу үшін,
оларды бағыттап және белсенді
ынталандырып
отыруға
мүмкіндік
алу
мақсатында коуч мұғалімге көмек көрсетеді.
6.Бір топ мұғалімдермен қысқа мерзімді жоспарды және материалды бірлесіп
әзірлейді, жасайды және тәжірибеде қолданады.
Көшбасшы мұғалім ретінде әріптестеріме өз
тәжірибесіне жеті модульді енгізуге көмектесу
мақсатында олармен жұмыс істеп,
өз
әріптестерім жүзеге асыратын өзгерістерді
ойластырып, зерттедім. Бейнетаспаға түсірген
сабақтарды бірге талқылап,келесі өткізетін
сабақтарына жоспар бірлесіп жасалады.
7.Мұғалімнің көшбасшылығын дамыту.
Көшбасшылықты дамыту бойынша жұмыс
мектепте
жаңа
білімді
қалыптастырады.
Көшбасшылықты дамытуда Lesson Study қолдану.
Lesson Study мұғалімдерді оқыту мен тәжірибесін дамытудағы ынтымақтастық тәсіл
болып табылады, және де іс-әрекеттегі зерттеу сияқты бірқатар циклдерді қамтиды.
Lesson Study-де ең бастысы «сабақты
зерттеу» немесе «сабақты зерделеу»
үдерісі болып табылады, бұл үдеріс
барысында ынтымақтастықтағы мұғалімдер
оқу сапасын арттыру үшін белгілі бір
тәсілді қалай дамытуға болатындығын
анықтау мақсатында оқушылардың оқу
үдерісін зерделейді.
Сөзімді қазақтың
біртуар ақыны, педагогі Мағжан Жұмабаевтың
тұжырымымен аяқтағым келеді: «Қазақтың қаны бір,
жаны бір жолбасшысы-мұғалім».Жолбасшы жолында мен
өзімді көшбасшы сезінемін.
Инновациялық әдістер-білім берудің кілті
Кез келген біртұтас жүйенің өз дамуы барысында, дамудың тиімді
жолдарын іздеп, түрлі өзгерістер, реформалар жасап отыратыны тәрізді білім
беру жүйесі де өз даму тарихында ұдайы реформалар жасаумен келе жатыр.
Қазіргі оқыту философиясы өзгеріп жаңа талаптар қойылып жатқанда,
мұғалімдердің де өзгеріп, жаңа форматқа негізделуі заман талабының
сұранысына айналып отыр. Жүсіпбек Аймауытовтың «Сабақ беру-үйреншікті
жай ғана шеберлік емес, ол-жаңадан жаңаны табатын өнер»,деген сөзін еске
ұстап, ұзтаздардың шеберлік шыңынан көрінуіне елбасымыздың да көмегі көп
болып отыр.
Мұғалімдердің білім сапасын көтеру жұмысы барысында ,біліктілікті
арттыру курсына қатысып келіп, жаңа инновациялы ұзтаздардың қатарына
қосылдым. Бұл жаңашылдық менің ұстаздық жолыма үлкен жол ашты. Бұл III
деңгейлік курсынан үйренген модульдарым бойынша мектепте жұмыс жасап,
үлкен жетістіктердің бар екеніне көзім жетіп отыр. 7 модульді пайдаланып,
оқушылардың ойын еркін жеткізе алатынына, кез келген дайын жауаптан гөрі
терең ойланатын сұрақтар қойып, басқаға сұрақ қою арқылы оқушылардың
құзіретті тұлға ретінде қалыптасуына көп ықпал жасап
отырмын.Оқушылардағы шығармашылықтың, эмоцияның, мотивацияның
жоғары дәрежесі,оқушылар мен мұғалімдердің кері байланысы арқылы үнемі
қарым –қатынасы жақсарып, оқушы ыңғайына қарай жұмыс жасау басым
болып отыр. Оқушылардың өзін-өзі бағалауы бұл да «мұғалім-оқушы» өзара
әрекетінің біріккен оқыту әдістерінің жемісі.Қазіргі таңда қоғамымыздың басты
талабы-мұғалім мен оқушы арасындағы қарым-қатынастарды жаңа қағидаларға
негіздеу, нәтижелі тәлім-тәрбие алуға, азаматтыққа, отансүйгіштікке, ұлттық
дәстүрлерді сыйлауға, жауапкершілікті сезінуге, гуманистік дүниетанымын
қалыптастыруға III деңгейлік білімін жетілдіру курсының тигізетін көмегі
орасан зор. Деңгейлік оқыту бойынша сабақ үлгісін ұсынып отырмын.
Атығаева Динара Қалдыбайқызы
Екінші санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
3-апта
Күні:11.10 7 Б сынып
Сабақтың тақырыбы:
Д.Исабеков «Әпке» драмасының тәрбиелік мәні
Сілтеме:
Д.Исабеков «Әпке», «Көкек ана» www.google.com
Жалпы мақсаты:
Қоғамдағы болып жатқан мәселелерді түсінеді,аналық
парызды,әкелік парызды,әпкелік парызды
ұғынады.Адамгаршілікке,тазалыққа,имандылыққа ұмтылады.
Жеке көзқарас, өзіндік пікірі қалыптасады.
Оқу нәтижесі:
Шығарма мазмұнын,идеясын,т.б ақпараттарды топтағы өз рөлдері
арқылы жүйелі жеткізе алады,мәтіндегі оқиға арқылы ел өмірін
дәріптейді.Осы кездегі көкек аналар өмірі,балалар үйі жайлы
мағлұмат алады. Мәтінді талдай отырып
шыдамдылыққа,адамгершілік пен төзімділікке үйренеді.
Шығарманы өмірмен байланыстырып,салыстырып өз
толғаныстарын айта алады.
Түйінді идеялар:
Адам тәрбиелеу,өзінің туған ұлы
мен қызын тәрбиелеу-азаматтың
ең бірінші аса маңызды қоғамдық
қызметі, оның азаматтық
борышы.
Бала сіздің ғана
қуанышыңыз емес
екендігін, сол үшін
еліміздің алдында жауап
беретіндігіңізді әрдайым
естен шығармауыңыз
керек.
Тапсырма көздері:
Түрлі тақырыпқа қатысты
ақпараттарды жинау, басқа
елдермен салыстыру.
Шығарма тақырыбы,
идеясы, көтерілген мәселе,
көркемдік ерекшеліктері
Оқуға арналған
тапсырмалар:
Мемлекет жолдауы «Қазақстан-2050»www.google.com сайтына
кіреді. «Балабақша», «Халық саны»
5-сабақ
САБАҚ ЖҮРІСІ
Қызығушылықты ояту
1-тапсырма
Рефлексия оқу
Топқа бөлу ( оқушылардың жақсы көретін жемістеріне
байланысты бөліну)(3 мин)
Мағынаны ажырату
2-тапсырма
1.Композициялық талдау жасау (4мин)
2.Видео көрсету ( видеодан алған әсері, «Көкек аналар»,
«Көкек әкелер» жайлы түсініктерін айтады) (5 мин)
3. Рөлдерге бөлу
І топ 1.Баяндаушы (Шығарма мазмұнын қысқаша
баяндайды)
2.Сілтеме табушы (Шығарманың ең қызық жерін
табады,оны неге қызық деп тапқанын айтады.
ІІ топ 1.Ізденуші ( Тақырып туралы ақпарат жинайды)
2.Із қуушы (Кейіпкер ізін қуалайды,кейіпкердің түртүсін мінезін,әрекетін суреттейді, кейіпкер іс-әрекетіне өз
бағасын береді.
ІІІ топ 1.Сөз тапқыш (шығармадағы бейнелі сөздерді,
тақырыпқа қатысты маақал-мәтел не афоризм табады.(10
мин)
2.Дәнекер (Шығарманы өмірмен байланыстырады.
4-тапсырма.Драма бойынша көтерілген мәселелерді айтады.
Сол мәселелердің ішінен ең өзектісін 3 топ таңдау жасап
талқылайды.(9 мин)
Ой қорыту
3.Шығармашылық жұмыс (Тақырып түрлері көгілдір
экранда көрсетіліп,әр топ таңдау жасайды да жұмыстарыын
оқиды)
1.Эссе
2.Ойтолғау
3. Бес жолды өлең
4.Өлең шығарып оқу
5. Кейіпкерге хат(5 мин)
Қорытынды. "Ауа райы" тренингі(3 минут)
Үй тапсырмасы:Менің сүйікті... жалғастыру (әпкем, ағам,
анам, әкем, сіңілім, інім)(2 минут)
Рефлексия:(2 минут)
Бағалау:Критерийлер
(2минут)
арқылы
топтық
бағалау.
Өзіндік есеп
Сабақтың
тақырыбы
Сабақтың
мақсаты
Д.Исабеков «Әпке» драмасының тәрбиелік мәні
Сабақтың
міндеттері
Өздерімен бірге құрастырған топ ережелерін сабақта сақтауына көңіл
бөлу;
Топпен жұмыс жасағанда оқушылардың толық қатысуына мүмкіндік
беру;
Оқушыларда туындаған қиындықтар болса, бағыт-бағдар беру.
Мұғалімнің рөлі
Оқушының белсенділігі
1. Оқушылардың оқу-құралдарын
1. Оқушылар күн ретін
тексеріп, күн ретін жаздырдым.
жазды.
2. Үй тапсырмасын сұрақ-жауап
2. Үй тапсырмасына
әдісімен сұрадым.
байланысты қойылған
3. Туылған жыл мезгілдеріне
сұрақтарға жауап берді.
байланысты топтарға бөлдім.
3. Сыныпта
4. Сабақты әзіл әңгімемен бастадым.
ынтымақтастық
5. Уақытқа байланысты әр топқа
атмосферасы орнады.
сұрақтар тастадым.
4. Әзіл әңгімеден соң
6. Топтардың қорғаған
оқушылар өздерін еркін
тапсырмаларын мақтау сөздер
ұстай бастады.
айтып тыңдадым.
5. Топпен бірлесіп жұмыс
7. Бір-біріне ұсыныс пен сұрақ
жасады.
қоюды тапсырдым.
6. Плакатқа өз ойларын
8. Бақылау диктантын
тиянақты түсіре білген.
алдым.(Ұзындық өлшем
7. Бір-бірлеріне сұрақтар
бірліктеріне байланысты)
қойды.
9. «Дүкенде» тренингін жасаттым.
8. Бақылау диктантын жеке
10. Үйге тапсырма бердім.
–жеке орындады.
Сабақтың
барысы
Қоғамдағы болып жатқан мәселелерді түсінеді,аналық парызды,әкелік
парызды,әпкелік парызды ұғынады. Адамгаршілікке,тазалыққа,имандылыққа
ұмтылады.
11. Рефлексия жаздырдым.
12. Бағаладым.
9. Оқушылар сергіп қалды.
10. Үй тапсырмасын
күнделіктеріне жазып
алды.
11. Рефлексия жазды.
Қолданылған Келесі модульдерді қолдандым
Оқушылар не үйренді?
модульдер
1.Акт
1.Өздеріне деген сенімділік
2.Жаңа әдіс-тәсілдер
пайда болды.
3.Дарынды, талантты балаларды
2.Өз ойларын ашық айтуды
анықтау
үйрене бастады.
4.Көшбасшылық
3.Рефлексия жазумен
5.СТО
танысты.
6.Бағалау
4.Мұғаліммен және
достарымен пікір алмасу
және топпен жұмыс жасауға
бейімделе бастады.
5.Өздерін еркін ұстауды
үйренді.
Өзімді оқушылармен тең ұстауды үйрендім, оқушыларға сыни
Мен не
көзқараспен қарауды дұрыс деп таныдым, оқушылардың пікірін тыңдау
үйрендім
керек екенін ұғындым.
1.Уақытты тиімді пайдалана алмауым мені қынжылтты. 2.Оқушылардың
Кедергілер
қатты шулауы әжептеуір зиянын тигізді.3.Өзімнің әлі де болса дәстүрлі
сабақтан толық шыға алмағаныма көзім жетті. 4.Бағалау критерийін
дұрыс құрастыра алмағанымды түсіндім, дәстүрлі бағалауға өтіп
кеткенім дұрыс болмады;
Оқушыларды топпен жұмыс жасай алуға, уақытты үнемді пайдалана
Түйін
алуға, топтағы оқушыларды бағалай алуға және өздері құрған топ
ережелерін тиімді пайдалануға қалыптастыру. Күнделікті сабақта
крийтерилер құрып, әділ бағалай алуға ықпал ету.
Тарих пәнінің мұғалімі Куанбаев С.
Ядролық сынақтардың себептері мен зардаптары
Ж.Жабаев атындағы №4 мектеп-гимназиясының
ұйымдастыруымен 27 тамыз күні Халықаралық ядролық
сынақтарға қарсы күрес күніне арналған «Ядролық
сынақтардың себептері мен зардаптары» атты дөңгелек
үстел өтті.
Мақсаты: ядролық сынақтарды
болдырмау, әскери дау, жан-жалдарды
бейбіт жолмен реттеуге және ядролық
қарудан алғашқы болып бас тартқан ел
ретінде Елбасымыздың көреген саясатын Семей
полигонын жабуға қосқан үлесін насихаттау, ядролық
сынақтардың зардаптарына әлеуметтің назарын аудару.
Дөңгелек үстелді мектеп директорының ғылыми-әдістемелік істері жөніндегі
орынбасары Ж.Ө.Жұмабекова ашты. Ол ядролық сынақтардық зардаптарына
тоқталып, ядролық қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін Елбасымыздың атқарған
зор еңбегіне тоқталып, дөңгелек үстелдің жұмысына сәттілік тіледі. Дөңгелек
үстелге Астана қаласы Білім басқармасының әдіскері Д.Қ.Әмірғалиева,
Мемлекет тарихы институттың жетекші қызметкері п.ғ.к. С.Ж.Дүйсен, Қаржы
колледжінің тарих пәнінің мұғалімі Қ.Әдиет қатысып, ядролық сынақтардың
зардаптары жөнінде келелі ойларын ортаға салды. Қазақ Гуманитарлық заң
Университетінің халықаралық құқық және халықаралық қатынастар
факультетінің студенті Әбіл Сырым «Ядролық қарусызданудың көшбасшысы
Қазақстан» атты баяндамасы Хиросима, Нагасаки, Семей полигоны жөніндегі
портреттері,
плакаттары,
слайд-шоулары
көрермендерге терең ой салды. Дөңгелек үстелде №4
мектеп-гимназиясының оқушылары Абдуғалимов
Ғазиз, Мергенбек Айдана, Ғазизова Назгүл, №19
мектептен Есенгельдина Толғанай, №24 мектептен
Ибраим Мөлдір, №29 мектептен Амангельдинова
Аягоз, №56 мектептенМықтыбаева Жүзім, №63
мектептен Рахымбеков Дидар, №68 мектептен
Белялов Ернұр баяндамалар оқыды. Дөңгелек үстелге қала мектептерінен бөлек
Ақмола облысы Целиноград ауданы Максимовка ауылдық округінің
Максимовка орта мектеп оқушысы Ермек Назира қатысып, «Ядролық
сынақтардың қоршаған ортаға зияны» атты баяндама жасап, көпшілік көңілінен
шықты. Дөңгелек үстелдің өз деңгейінде өтуіне №4 мектеп-гимназиясының
тарих пәнінің мұғалімдері Г.Байқадамова, Д.Ақжанова, Ж.Мұстафина,
А.Сейдуалиева, Г.Сұлтанбаева және қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
С.Маханова өз үлестерін қосты.
Әдістемелік күн 18.09.2013
Талдау
Тақырыбы: «Шығармашылық – нәтижелі білім кепілі»
Мақсаты: «Шығармашылық – нәтижелі білім кепілі» оқушылардың пәнге
деген қызығушылығын арттыру және мұғалімдердің шығармашылық
жұмыстарын ұйымдастырудағы тиімді жолдарын анықтау.
Мұғалімдердің сабақ беру кестесі құрылып сабақтары мен уақыты
белгіленді. Әдістеме күніне арналған ашық сабақтардың тақырыптары
талқыланып, бекітілді (қосымша кестеде сабақтардың жүргізілуі белгіленді).
№
1
2
3
4
5
Мұғалімнің
Сабақтың
аты-жөні
тақырыбы
Булекбаев
Сызбаға
Ниязбек
өлшемдерді түсіру
Саулебаевич
Усабаева
Махамбет өмір
Айгуль
сүрген қоғам
Аюпжановна
Оспан
Способы
Гүлбағрам
образования слов
Ахметқызы
Жетенова Анар Қысқа бәрі дайын
Кенесовна
ба?
Уазырханов
Мейрамбек
Кенесханович
Физикалық шама.
Шамаларды
өлшеу
Сағат,
кабинет
І ауысым
1 сабақ
56 кабинет
І ауысым
2 сабақ
56 кабинет
І ауысым
4 сабақ
38 кабинет
ІІ аусым
2 сабақ
9 кабинет
ІІ аусым
0 сабақ
59 кабинет
Пәні
Сызу
Сыны
бы
9В
Қазақ
әдебиеті
10 М
Орыс тілі
11 Б
Әдебиетті
к оқу
2Е
Физика
7В
Сабақтың өтілу барысына жеке тоқталсақ төмендегі (кестеде берілген)
№
1
2
3
Мұғалімнің
аты - жөні
Булекбаев
Ниязбек
Саулебаевич
Усабаева
Айгуль
Аюпжановна
Оспан
Гүлбағрам
Қатысқан
мұғалім саны
9
Жалпы
ұпай саны
361
%
көрсеткіш
40,1
Нәтижесі
15
715
47,6
ІІ орын
13
542
41,7
4
5
Уазырханов
Мейрамбек
Кенесханови
ч
3
4
3
1
1
1
1
2
1
1
5
3
9
1
1
15
1
1
13
Химия
2
2
Информатика
4
1
Өзін-өзі тану
1
Тарих
1
География
1
Биология
І орын
Физика
57,6
Математика
288
Барлығы
3
Булекбаев
Сызу
Ниязбек
Саулебаевич
Усабаева
Қазақ тілі
Айгуль
Аюпжановна
Оспан
Орыс тілі
Гүлбағрам
Ахметқызы
Жетенова
Бастауы
Анар
ш сынып
Кенесовна
5
Өнер
2
Пәні
ІІІ орын
Бастауыш
сынып
1
Мұғалімнің
аты-жөні
46,4
Шет тілдері
№
232
Орыс тілі
5
5
Қазақ тілі
4
Ахметқызы
Жетенова Анар
Кенесовна
Уазырханов
Мейрамбек
Кенесханович
5
Физика
1
1
1
2
5
Бірлестіктер арасында өзара сабаққа қатысу: 47 мұғалім, оның ішінде мектеп
әкімшілігі – Жумабекова Ж.О., Токмурзина Г.С, Қашаева А.О, Искакова М.Т.
1 – орында: Бастауыш сынып және қазақ тілі әдістеме бірлестіктері
2 – орында: Тарих әдістеме бірлестігі
3 - орында: Өнер әдістеме бірлестігі
Өзара сабаққа қатысуда нәтиже бермеген бірлестіктер: дене шынықтыру
әдістеме бірлестігі.
Келесі Әдістемелік күнде сабақ өткізуге болмайтын сыныптар: 2Е, 7В, 9В, 10М,
11Б.
Жумабекова Жанар Омирхановна
Усабаева
10-сынып. Қазақ әдебиеті
Сабақтың тақырыбы:Махамбет өмір сүрген қоғам
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:
Елдің елдігі үшін ерлікпен күрескен, өрлігімен де, ерлігімен де ұрпақ
санасында жаңғырған Махамбеттің өмірі мен шығармашылығы туралы
білімдерін кеңейту
Дамытушылық:
Оқушылардың алған ақпаратты тыңғылықты қабылдап, оны саралай
білулеріне, сол арқылы өз тұжырымын қалыптастыруға, ізденімпаздық
қасиеттерін дамытуға бағыттау.
Тәрбиелік:
Ақын өмірі мен шығармашылығын негізге ала отырып, ұлттық сана,
ұлттық намыс,ерлік рухты үлгі ету, елжандылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі:білімді талдау, жинақтау жұмыстарына негізделген іздендіру
сабағы
Сабақтың әдіс-тәсілі: Ой салу, ойланту, зерттеу, талдау, салыстыру,
дәлелдеу,сұрақ-жауап, жинақтау
Сабақтың көрнекілігі: Махамбет суреті, қосымша мағлұматтар, интернет
материалдары, кесте, жауап парағы
Күтілетін нәтиже:
-Махамбет Өтемісұлы жайында мәлімет алады.
- Туған елі, Отанына деген сүйіспеншіліктері артады, бабалардың ерлікті
істерін үлгі етеді.
-Өз беттерімен білім алуға, жан-жақты болуға талпыныс жасайды,
тапсырмаларды өз бетімен орындауға дағдыланады.
-Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді.
Сабақтың барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Дулат Бабатайұлының «Еспембет» дастаны(тест әдісі бойынша)
Жаңа сабақ
І. Хронологиялық кесте : «Жылдар сөйлейді»
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
1723 жыл-«Ақтабан шұбырынды, Алқакөл сұлама» оқиғасы
1783 жыл- Сырым Датұлы бастаған көтеріліс
1837 жыл-Кенесары Қасымұлы басқарған ұлт-азаттық көтеріліс
1914жыл-Бірінші дүниежүзілік соғыс
1916 жыл-Ұлт-азаттық көтеріліс
1917 жыл- Ақпан төңкерісі
1941 жыл-Ұлы Отан соғысы
1986 жыл-Желтоқсан оқиғасы
Сауал: Осы хронологиялық кестеде бір оқиға айтылмай қалды. Қазақ
халқының азаттығы жолында тарихта өз ізін қалдырған қандай оқиға?
Оқушылар:
1836-1838 жылдары болған Бөкей ордасы қазақтарының Исатай
Тайманұлы мен Махамбет Өтемісұлы басқарған көтеріліс.
Мұғалім:
Бүгінгі сабағымыз кім жайында болмақ.
Оқушы: Махамбет Өтемісұлы жайында деп ойлаймыз.
ІІ.Тақырып қою
Мұғалім : Махамбет Өтемісұлының өміріне байланысты тақырыпты
өздерің ойлап табыңыздар. Ең үздік тақырып бүгінгі сабақтың тақырыбына
айналады.(үш топтық балалары өз ұсыныстарын айтады.)
1.Өмірін ерлікпен өрнектеген ақын
2.Махамбет-ұлы тұлға
3. Тәуелсіздік үшін күрескен дауылпаз ақын
ІІІ. Білім алу. Өз бетімен білім алуға жетелеу
Тапсырмалар:1-топ : «Махамбет және тәрбие алған ортасы» (интернет
арқылы)
2-топ: «Көтерілістің шығу себептері» ( баспасөз
материалдары)
3-топ: «Исатай –басшы, мен-қосшы» кітап мағлұматтары арқылы білім
алады.
ІV. Түсінік.
Алған білімдерін түсінгендері бойынша баяндайды.
Махамбеттің дүниеге келген уақытына назар аударыңдар? Барлық жерде
бірдей ме? (Энциклопедияда-1803 жыл, оқулықта-1804)
V. Қолдану
1-топ. Махамбеттің өмірін саралай отырып «Жеті ата» батырдың ерлік
иесі болуына ықпалы болды ма?Қазақта «жеті ата» ұғымының ерекшелігі
неде?
Махамбет Өтемісұлының шежіресін жасайды
Кіші жүз
Байұлы 12 ата
Беріш
Нәдір
Өтеміс
Шыбынтай
Қобылай
10ұл
4ұл
3 ұл
2. Махамбет
2-топқа тапсырма: Махамбет Исатай көтерілісінің басты себептерін
жинақтап жазу.
Жерді ру- руға бөліп беру болмады
Жер тегін берілмей сатып берілді.
Ру- тайпалар бөлініп, бөлшек- бөлшек болып кетті.
Бір жерден екінші жерге баруға билет тәртібі енгізілді.
Ағайындар өлген- тірілгеніне бара алмады.
Алым-салықтан түскен пайда ханның жағдайын ғана жақсартты.
Осындай қорлыққа шыдай алмаған Исатай мен Махамбет көтеріліске
шықты.
8. Көтеріліс 3 жылға созылады.
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
3-топқа сауал: Махамбет өз өмірінде Исатайды асыл досы, арқа сүйер
ардақты бауыры, еліне, жеріне деген жүрек үні бір абзал азамат ретінде
қабылдады. Қазақ тарихында осындай ерлік істер жалғасын тапты ма?
Алаш ардақтылары жайында қысқаша мағлұмат
келтіру(А.Байтұрсынов,Ә.Бөкейханов, М.Дулатов), Желтоқсан оқиғасы
ерлердің ерлік істерінің куәсі болып саналады.
Достық, ерлік жайында мақал- мәтелмен ой-пікірлерін дәлелдеу
VІ. Талдау (анализ)
Кесте толтыру
1-топ
Кезең Жылдар
І
1803
Негізгі оқиғалар
Махамбет дүниеге келді
1824-1828
Жәңгір хан ордасында
болды
1829
«Калмыков» қамалында
тұтқында отырады
Түрмеден қашады
1830
Оқиға ізімен туған өлеңдер
«Жалған дүние», «Аспандағы
боз торғай», «Арғымақтан
туған қазанат», «Хан емессің»
«Жалған дүние», «Аспандағы
боз торғай», «Арғымақтан
туған қазанат», «Хан емессің»
«Зынданда», «Әй, Исеке,
Исеке»
2-топ
Кезең Жылдар
ІІ
18331836
1836
14 көкек
3-топ
Кезең жылдар
ІІІ
1838
12 шілде
Негізгі оқиғалар
Көтеріліске дайындық
«Қиялымола» көтерілісі
«Тастөбедегі» шайқас
Негізгі оқиғалар
Көтерілістің жеңіліс табуы
Оқиға ізімен туған өлеңдер
«Орай да борай қар жауса»,
«Туған ұлдан не пайда»,
«атадан туған ардақты ер»
«Ереулі атқа ер салмай»,
«Соғыс», «Бағаналы терек»
Оқиға ізімен туған өлеңдер
«Қызғыш құс», «Мұнар күн»,
«Ұлы арман», «Тарланым»,
«Арғымаққа оқ тиді»
1845
Дүниеден өтті
20 қазан
Өлеңдерін жатқа айту
1-топ. «Менің атым Махамбет»
Әдебиет теориясы: Өлең дегеніміз не?
2-топ. «Атадан туған ардақты ер»
Өлең ұйқасы қандай?
3-топ. «Тайманның ұлы Исатай» ( сатылай кешенді талдау жасайды)
VІІ. Жинақтау (синтез)
1-топ. Бүгінгі сабақта алған білімдеріңізді жинақтай келіп, Махамбет
Өтемісұлын қандай азамат деп таныдыңдар? (кластер жасау)
2-топ
Махамбеттің патриоттығы, батырлығы, бүгінде көк туымыз желбіреген,
бостандығымыз асқақтап тұрған шақта еліміздің жастары үшін қандай үлгі
бола алады? (пікір қорғау,ойтолғау жазу)
3- топ
Махамбет өмірі мен шығармашылығымен таныса отырып, сіздер болашақ
жастар алдағы уақытта қандай ант қабылдар едіңдер?
VІІІ. Берілген білімді бекіту
ІХ.Үй тапсырмасы: Махамбет өлеңдерінен өзіңе ұнаған 3 өлеңін жаттау.
Х. Оқушыларды бағалау
Оспан
Русский язык 11 «Б» класс
Дата:18.09.13.
Тема: Способы образования слов
Цель урока:создать условия для усвоения и закрепления знаний и умений по
теме: «Способы образования слов» в рамках Программы
Задачи урока:
-закрепить знания учащихся о способах образования слов,
-закрепить навыки определения способов словообразования,
-знать основные способы образования слов в русском языке,
уметь определять способ образования слов, производить морфемный разбор.
-способствовать развитию устной и письменной речи, критического
мышления,умения анализировать , сопоставлять, производить самооценку и
взаимооценку своего труда,
-прививать любовь к языку, к чтению русской литературы.
Тип урока: усвоение и закрепление новых знаний
Ресурсы: слайды, таблица «Способы образования слов» (слайд2) ,
презентация, карточки
Формы обучения: индивидуальная, парная , коллективная
Методы обучения: словесный, исследовательский, объяснительнорепродуктивный, обобщающий
Ход урока:
I.
Этап побуждения
1. Актуализация знаний (проверка домашнего задания упр.22 с. 10- 11)
2. «Мозговой штурм»
-Какие способы образования слов вы знаете?
-Каким способом образовались следующие слова? (слайд 3-4)
Следующий, тишина, рассвет, подснежник, сбить, моржовый, вертолет,
столовая, вечнозеленый, вздох, подгруппа, раненый, сверхмощная,
загородный, стенгазета, меч-рыба, рабочий, платочек, выдумать.
Морфологические
риставочный
Суффиксальный
ассвет
бить
одгруппа
верхмощная
Следующий
Тишина
Моржовый
Платочек
Приставочносуффиксальный
Подснежник
Сверхмощная
Выдумать
Неморфологичес
кие
Бессуффиксальн
ый
Вздох
Сложение
Вертолет
Вечнозел
еный
Меч-рыба
Стенгазет
а
Переход одной
части в другую
Столовая
Раненый
Рабочий
Делается вывод: приставочный, суффиксальный, приставочносуффиксальный, бессуффиксный, сложение, переход одной части в другую.
II.
Этап осмысления
1. Ндивидуальная работа.(Слайд 5)
Укажите способ образования слов:
РАЗГОВОР – РАЗГОВОРИТЬ (бессуффиксальный)
ПОИСТИНЕ – ИСТИНА (приставочно-суффиксальный)
ЗАПИСАЛ – ПИСАТЬ (приставочный)
ВЫДВИГАЮТ – ВЫДВИГАТЬ (приставочный)
ПО-СВОЕМУ – СВОЙ (приставочно-суффиксальный)
2. Работа в паре. (Слайд 6)
А) Найдите в предложении слово, образованное приставочносуффиксальным способом:
Поэтому истинный художник интуитивно, а потом и сознательно строит
свое миропонимание как волю к добру, как вечный процесс
самоочищения и очищения несоврешенного окружающего мира.
(поэтому-этот).5 баллов
Б) Из предложения выпишите слова, образованные бессуффиксным
способом: 2 баллов
М. Шолохов сказал о Шукшине: « Не пропустил он момент, когда народу
захотелось сокровенного. Он рассказал о простом, негероическом,
близком каждому так же просто, негромким голосом, очень
доверительно. Отсюда взлет и тот широкий отклик, какой нашло
творчество Шукшина в сердцах многих ьтысяч людей...» (взлет, отклик)
В) Задание В1 на знание способов словообразования. (1, 2 вариант)
10 баллов
3.Коллективная работа.
А) Работа с текстом. (стр. 23, упр. 33)
(слайд 7)
Задание к тексту:
1) Уровень:
-Перескажите текст, дополнив его рассказом о судьбе переводов Абая
отрывков из романа А.С.Пушкина «Евгений Онегин». 5 баллов
2) Уровень:
-Выпишите слова, образованные суффиксальным способом, сгруппировав их
по частям речи. 3балла
-Объясните толкование слов: придание, предание;(1 вариант) примерять,
примирять(2 вариант).5 баллов
-) Заверши предложение:
1) Одним из самых древних видов литературы является... летопись.
2) Основные литературные направления- ... классицизм, романтизм,
сентиментализм, реализм.
3) В основе этого литературного направления лежит глубокое разочарование
в действительности, страстное стремление к абсолютным идеалом...
Романтизм.
4) Отражение в литературе жизни человека и общества с древнейщих времен
до наших дней... хронологичесский принцип.
5) Разновидность драматического произведения в котором осмеиваются
общественные и человеческие пороки... комедия. 5 баллов
3) Уровень: Работа с художественным текстом карточка№1, карточка №2
«Выразительное чтение». 5 баллов
При чтении придерживать следующих критерий: (слайд7)
-Выразительность и артистичность.
-Передача эмоционального содержания и авторского стиля.
-Передача интонации и логического ударения.
III.
Этап размышления
Рефлексия урока
«Пирамида знаний».
(Оценивание знаний по листу самоконтроля)
Домашнее задание:
Вопросы для самоконтроля. стр. 19-24; упр. 27, 29, стр. 22.
Жетенова
Сынып 2«Е»
Пәні : Әдебиет
І.Сабақтың тақырыбы: Қысқа бәрі дайын ба?
ІІ.Сабақтың мақсаты: айнала қоршаған орта табиғатын өмірмен
байланыстыра түсінуге мүмкіндік жасау.
2.жыл мезгілдерінің ерекшелігінетоқтала келіп, жыл құстары мен отырықшы
құстар туралы мәлімет беру.
3.қоршаған ортаға деген қызығушылықтарын, сүйіспеншіліктерін
арттыру,құстарды аялау сезімдерін арттыру.
ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: М.Зверев портреті,кітаптары,құстар
суреттері,плакат,маркерлер,т.б.
ІҮ.Сабақтың барысы.
Ұымдастыру кезеңі.
Ү. Үй тапсырмасын қорытындылап өту. СКТ-бойынша
ҮІ.Қызығушылықты ояту.
Балаларға бірнеше әннің үнтаспасы дайындалады.Онда
қараторғай,әупілдек,бұлбұл,т.б.құстардың дауыстары тыңдалып,қандай құс
екенін ажыратып айту тапсырмасы беріледі.
- Балалар,қазір жылдың қай маусымы?
- Жыл маусымдарын осы ретпен атап өтеміз.
- Күз.қыс,көктем,жаз.
Осы ретпен топтарға бөлініп отырады.
Әр топқа тапсырмалар беріледі.
1. «Күз» тобы табиғатта байқалған өзгерістерді сипаттайды немесе плакатқа
бейнелеп береді.
2. «Қыс» тобы адамдардың қысқа дайындығы туралы топтық жұмысын
көрсетеді.
3. «Көктем» тобы қыс мезгіліне хат жазады
4. «Жаз»тобы маусымдық құстардың өмірінен не байқағанын жазады.
Тапсырмалар орындалу барысында П.И.Чайковскийдің
«Жыл мезгілдері»шығармасын қойып қоямын.
Оқушылардың жұмыстары талданады.
ҮІІ.Мағынаны тану.
Тақырыппен, автормен таныстыру.
Мәтінді оқып ,мазмұнын түсіну.
Оқушылар мәтінді бөліп оқиды.
Мәтінді «Сен неғып әлі бұта тасалап...» деп басталатын сөйлемге дейін
оқиды.
-Жазушы қарғалар өмірі туралы не айтады екен?
-Ал сендер өз жерлеріңдегі қарғаларға мән беріп көріп пе едіңдер?
-Сонымен қарғалар жыл құсы бола ала ма?
-Қарғалар қысқа дайындала ма?
Әрі қарай «Уһ, жеттік – ау әйтеуір» деп басталатын сөйлемге дейін оқу.
-Шымшық қандай құс екен?
-Оның өмірі туралы білу неліктен қиын?
Мәтінді аяғына дейін оқу.
-Терістік бұлбұлы дегенді қалай түсінесіңдер?
-Сонымен құстар неліктен әрі-бері ұшып, қиын жолдарды бастан өткізеді?
ҮІІІ.Сергіту сәті:
ХІ. Ойтолғау.
Мәтіннен өзің үшін жаңалық болғаны не?
Құстардың туған жерге деген сезімдері туралы мәтінде неайтылған?
-Олай болса, Н.Тілендиевтің «Құстар әнін» айтып көрейік.
Құстар қайтып барады
Сөзін жазған: Тұманбай Молдағалиев
Әнін жазған: Нұрғиса Тілендиев
Жаз өмірін, мәз өмірін қысқартып,
Бара жатыр, бара жатыр құс қайтып.
Зымырлайды менің бала кезімдей,
Бір жалт етіп өте шыққан, өте шыққан сезімдей.
Құстар, құстар сызылып ән салады,
Сол әнімен тербетеді даланы.
Ал, адамдар күліп бастап өмірін,
Кетерінде жылай да алмай, жылай да алмай қалады.
Біздің жаққа бауыр басып кеткен бе,
Тамаша әнмен келіп еді көктемде.
Өскен жерге сыймай кетіп барады,
Өскен жерін қимай кетіп, қимай кетіп барады.
Х.Қорытынды:
- Сонымен,өздерің айтқандай,қысқа адамдар дайындалса,құстар да
дайындалады екен.
Жұмбақ шешу арқылы жаңа
тақырыпты қорыту.
Тұмсығымен шымшып.
Құрт тереді...(шымшық)
Мықты құс бар сондай,
Суықта да тоңбай,
Іздеп жүріп, дән тапқан,
Ұшып - қонған...(торғай)
Қара түсті қарқылдақ
Ұшып қонып жалпылдап
Қоқыстарды шоқиды
Жем іздейді там-тұмдап
Тамағы егер кездессе,
Екі шоқып бір қарар,
Қар үстінде жорғалар
Дейміз оны -... (қарғалар)
Ала шапан киеді
Қыпылықтап жүреді
Секектеп бір тұрмайды
Өреден құрт ұрлайды
Қалдықты жеп тауысқан,
Аты оның... (сауысқан )
Тоқылдатып, мазаны ап
Тұмсығымен шоқып қап,
Ағаштарды емдейді
Емші атанған... (тоқылдақ )
Үйге тапсырма: Мәтінді оқу,мазмұндау. «Жыл құстары» альбомын жасау
Уазырханов
18.09.2013
Сабақ
тақырыбы:
Жалпы
мақсат:
Сілтеме:
Оқу
нәтижесі
Түйінді
идеялар:
Физика. 7- сынып
3-апта
Физикалық шама.Шамаларды өлшеу.
Физикалық шамалармен таныстырып, оларды практикада
есептерді шешуге және физикалық шамалардың мәндерін физикалық
аспаптар жәрдемімен өлшей білуге үйрету.Құралдың бөлік құнын
анықтауды түсіндіру.Өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастыру,
ойлау қабілеттерін арттыру.
1.Физика 7-сынып. §6
2.Таныстырылым
Тапсырмаларды орындау мақсатында физикалық шамаларды және
оларды өлшеу мен аспап шкаласының бөлік құнын анықтауды біледі.
Физикалық шамалар деп физикалық нысандардың немесе құбылыстардың
қасиеттерінің сандық сипаттамаларын айтады.Физикалық шаманың мәні
дегеніміз-оның сандық мәнімен қоса өлшем бірлігі.Физикалық шамалардың
мәндерін физикалық аспаптар жәрдемімен арнайы өлшеулер жүргізу
арқылы анықтайды.Физикалық шаманы өлшеу дегеніміз оны өлшем бірлік
ретінде алынған біртекті басқа бір шамамен салыстыру.Құралдың бетіне
түсірілген бөліктер мен сандар аспап шкаласы деп аталады.
Үлестірмелі материалдар, А3қағаздары, маркерлер, интерактивтік тақта,
Сабақта
қолданылат әр-түрлі өлшеу құралдары.
ын
материалдар:
Оқыту
әдістері:
1. СТО 2.Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау. 3.АКТ 4.Жеке
жұмыс 5.Топтық жұмыс
Дерек
көздері:
Мұғалімге арналған нұсқаулық.
Физика 7-сынып. §6
Есептер жинағы.(7-сынып)
Тапсырмала
р:
Мұғалімнің іс- әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
1 Ұйымдастыру (1мин)
Сабаққа дайындалады.
2 Сабаққа мақсат қоюды
ұсынады. Табыс
критерийлерін жазады
(1мин)
Сабақтың мақсатын бекітеді.Табыс
критерийлерін анықтайды.
Оқуға
арналған
тапсырма:
3 1.Білу .Үй тапсырмасын
тексеру. (8мин)
Табиғатты зерттеудің
ғылыми әдістері
(тәжірибе)
4 Жаңа сабақты түсіндіру.
2.Түсіну.(10мин)
Жаңа сабақты түсіндіру
Қазақ өлшемдері
3.Қолдану. (5 мин)
«Есептер беру» үлестірмелі
материалдар беру
4.Талдау.(5мин)
Кім жылдам
5.Жинақтау.(3мин)
Сәйкестендіру тесті
таратылады.
6.Бағалау. (8мин)
Алдарына құрал беріледі.
Топқа бөлінеді, топ жетекшісі топтағы
оқушыларды бақылайды
Сұраққа жауап береді.
2.Тыңдайды керек жерлерді жазып
алады.
Топ болып қорғайды
3.Жеке жұмыс тапсырмаларын
орындайды. (бірін-бірі бағалайды)
4.Топпен жұмыс.Тақтаға жазады.
(топ бірін-бірі бағалайды)
5.Жеке жұмыс. Әркім өзі толтырады.
(өзін-өзі бағалау)
6.Топпен жұмыс жасайды.
Кесте толтырады
5 Қорытындылау.
Сұрақтарға жауап береді.
( 2мин)
6 Үй тапсырмасы беріледі
Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар болса
және баға қояды.(1 мин)
қояды.
7 Рефлексия (1 мин)
Физика 7-сынып. §6 1-жаттығу(1,6).5-тапсырма
Сабақтың түрі : Аралас
Сабақтың типі : Дәстүрлі
Сабақтың әдісі: Жеке, топтық.
Пәнаралық байланыс Математика,әдебиет,география.
Сабақтың барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі:
Сынып оқушыларын түгендеу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сыныптың
оқушыларын топтарға бөліп отырғызу.
2.Сабақтың жаңа тақырыбын хабарлау, мақсатын қою: Оқушыларға сабақтың
тақырыбы мен мақсаты хабарланып, тақырып тақтаға жазылады.Табыс критерийлерін
оқушылармен бірлесіп анықтап тақтаға жазу.
3.1)Білу.Үй тапсырмасын тексеру: §5 Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері
Атмосфералық қысым бойынша тәжірибе көрсету.
4.Жаңа сабақ: Физикалық шамалар.Шамаларды өлшеу.
2)Түсіну.Физикалық шамалар.
1. А)Физикалық шамалар құбылыстардың қасиеттерін сандық тұрғыдан
сипаттайды.
Ә) Әрбір физикалық шаманың өлшем бірліктері болады
Б) Ұзындық бірлігі-метр
Уақыт бірлігі-секунд
Масса бірлігі-килограмм
Г) Байырғы қазақ өлшемдері : Қазақ халқының ауыз әдебиетінде ұзындық
өлшеміндегі өлшем сөздер аршын, сүйем, құлаш, шынтақ, қарыс, елі, табан, т. б.
түрінде кездеседі. Құлаш- иық деңгейінде көтерілген қолдың екі саусағының
арасына тең өлшем.
1 құлаш = 8 қарыс = 2,5 шариат кезі = 167,5 см.
2 таяқ тастам жер = 1 құлаш
Елі –сұқ саусақтың екінші буынының еніне тең өлшем:
1 елі ≈ 2 см
Қарыс – бас бармақ пен шынашақтың керіп ұстаған арасы.
1 қарыс ≈ 23 см
Шынтақ - ежелден бері қолданылып келе жатқан шамамен екі қарысқа тең
өлшеуіш.
Аршын – метрге тең өлшем, кез. Аршын – заттың көлемін аршынмен өлшеу,
мөлшерлеу.
Сүйем – қазақтың ұзындық өлшемін білдіретін метрологиялық сөз. Сүйем – бас
бармақ пен сұқ саусақты керген кездегі ұзындық
Д) Ағылшындардың ұзындық бірлігі
1теңіз милясы= 10 кабельт= 1 853 м
1 кабельт= 185, 3 м
1 милясы= 1 760 ярд= 1 609 м
1 ярд= 3 фут= 0, 914 фут= 12 дюйм= 0,305 м
1 дюйм= 2 540см
Е) Өлшемдердің метрлік жүйесі.
1793 жылы Францияда өткен Конвенцияда “өлшемдердің метрлік жүйесін” енгізу
туралы шешім қабылданды.
К) Халықаралық бірліктер жүйесі
1960 жылы жасалынды. Метр эталоны Францияда эталондар мұражайында
сақталған .
Шама
Өлшем бірлігі
Белгіленуі
Масса
килограмм
кг
Ұзындық
метр
м
Уақыт
секунд
с
М) Ондық принцип
мега- м- 1 000 000
кило- к- 1 000
гекто-г- 100
деци-д-0,1
санти-с-0,01
милли-м-0,001
3) Қолдану.Үлестірмелі материалдар таратылады.Әр есепке 1балл.
А) Тақтаға орындайды
Ә) Жеке орындайды
кскилосекунд
1.километркм
мммиллиметр
2.миллиграмм- мг
сгсантиграмм
3.сантиметрсм
гсгектосекунд
4.гектосекунд- гс
дмдециметр
5.миллисекунд мс
Мсмегасекунд
6.мегаметрМм
кгкилограмм
7.килограммкг
8.сантисекунд- сс
4)Талдау.Әр есепке екі балл. Физикалық шаманың мәні деп оның өлшем бірлігі
көрсетілген сандық мәнін айтады. Мысалы, дене 10 секунд, қозғалған болса оның
қозғалу уақытын t=10с (қысқаша), ал t=10 деп жазу қате.
4кс= 4000 с
150мм=0,15м
10сг= 0,1г
30гс= 3000с
450дм= 45м
0,02Мс= 20000с
3кг= 3000г
5)Жинақтау. Сәйкестендіру тесті
1Мс
60с
0,01 км
100м
1 мин
100000с
100 см
10м
1гм
0,1м
100мм
1м
6)Бағалау. Физикалық шамалардың мәндерін физикалық аспаптар жәрдемімен
арнайы өлшеулер жүргізу арқылы анықтайды.
Аспап шкаласындағы бөлік құны.
Мысалы:Құралдың бөлік құны мен көрсетуін анықта
Алдарына құрал беріледі.
Аспап
Өлшенетін физикалық Аспап шкаласының
Физикалық
аты
шама
бөлік құны
шаманың мәні
Мензурка
сызғыш
5.Қорытынды.1.физикалық шама дегеніміз не?
2.физикалық шаманың мәні?
3.өлшеу құралдары
4.өлшем бірлігі
6.Үйге тапсырма:§6 1-жаттығу(1,2,6)
7.Бағалау.
8.Рефлексия.
Әр сұрақтың тұсына келіссеңіз + таңбасын қойыңыз.
а) Мен көп жаңа нәрсе білдім.
ә) Бұны білгенім маған өмірде қажет болады.
б) Мен сабақ барысында туындаған сұрақтардың бәріне жауап алдым.
в) Мен тапсырмаларды орындау нәтижесінде сабақтың мақсатына жеттім.
Бағалау парағы
№
Оқушының
аты жөні
Білу
Түсіну
Қолдану
Талдау
Анализ
Бағалау
Ұпай
Ұпай
Ұпай
Ұпай
Үй
тапсырмас
ы
Ұпай
Ұпай
1-5 балл
1-3
1-8
1-7
2-14
1-6
1-3
Қорыты
нды
1
1
30 балл ұпай жинаған > 5 бағасы
20-29 балл ұпай жинаған > 4 бағасы
10-19 балл ұпай жинаған > 3 бағасы
Бәзікей Нұрғали
Теңсіздіктерді пайдаланып ең үлкен
және ең кіші мәнін табу
Соңғы жылдардағы республикалық олимпиадалардың әр кезеңдері болсын,
мейлі халықаралық олимпиада болсын, зерделеп қарап отырсақ, теңсіздіктерді
дәлелдеуге қатысты есептердің жиі ұшырайтынын байқаймыз және осы теңсіздіктерді
пайдаланып ең үлкен және ең кіші мәнін табу тиімді әдіс болып табылады.Бұл әдіс
мұғалімдеріміз бен оқушыларымыздың олимпиадаларға дайындалған кезде,
сыныптан тыс жұмыстар кезінде теңсіздіктер арқылы ең үлкен және ең кіші мән
табуда үлкен септігін тигізетіні сөзсіз. Бұл еңбекте теңсіздіктердің қасиеттерін
пайдаланып зерттеп, топтарға бөліп ол тәсілдерді қалай қолдану мысалдар және
есептер қарастырылады.
Төменде олимпиадаға оқушы тәрбиелейтін математика мұғалімдеріне де,
оқушыларға да көмегі тиер деген мақсатпен жуық жылдардағы республика
көлеміндегі олимпиадаларға кейбір теңсіздіктерге қатысты есептер ұсынылады.
 +  ≥ 2√ теңсіздігіне қарата айтқанда :
1.Егер оң сан ,  ның көбейтіндісі бір тұрақты сан  гетең болса , онда  ≠  болғанда ,
олардың қосындысы  +  нің мәні қашанда 2√ ден үлкен болады.Егер оң сан ,  ның
көбейтіндісі бір тұрақты сан  ге тең болса,онда  =  = √ болғанда олардың қосындысы
 +  ең кіші мән 2√ ні алады.
2.Егер оң сан ,  ның қосындысы  +  бір  тұрақты санына тең болса,онда  ≠ 
 2
болғанда , олардың көбейтіндісі  нің мәні қашанда (2) нан кіші болады;
 2

 =  = 2 болғанда  ең үлкен мән (2) ын алады.
Жоғарыда баяндалғандарды төмендегідей қысқаша жазуға болады:
 ≠  ⇒  +  > 2√
 =  ⇒ {
 =  = √ ⇒ ( + ) = √
>0,>0
 +  ≥ √ ⇒
 
 ≠  ⇒  < ( )

+=⇒{

 
()

=

=
⇒
=
(
)

{


Жоғарғыбаяндағанмазмундықолданып,еңүлкенмәнжәнееңкішімәнмазмұндарынақатыстыкөп
тегенмәселелердібіржайлыетугеболады.
9
1.Мысал.>0 қандаймәналғанда + өрнегініңмәніеңкішінемесееңүлкенболады?
Шешуі:
9
9
9 =3
9
∵  > 0 ∴  > 0 ⇒  ∗  = 9 = ,  =  ⇒  = 3 ⇒  + |

9
=3+3=6.
9 =3
Жауабы: + |

9
=6
2.Мысал.  (0 <  < 2) тің қандай мәнінде (9 − 2) өрнегінің мәні ең кіші немесе ең
үлкен болады?
Шешуі :
9
∵ (9 − 2) = 2( − )
2
9
9
0 <  < ⇒  > 0, −  > 0
2
2
9
9
 + ( − ) = = 
2
2
9
9
⇒ = −⇒ =
2
4
9
9
 (2 − )|
=
4

=
9
9
9
1
4
⇒ (9 − 2)|
= 4 (9 − 4) = 10 8 .
=
9
1
4
Жауабы:(9 − 2)|
= 10 8
Квадраттық функцияны квадратқа толықтыру тәсілі бойынша экстремум мәнін талқылаумен
танысамыз.
   − 

 =  +  +  =  ( + ) +




>0

−

=−
⇒ |  =

<0

=−
|
−
⇒
= 
Төмендетеңсіздіктен пайдаланыпквадраттық функцияның экстремум мәндерін
талқылаймыз. =  2 +  + дегі −ті еркін өзгеруші, ті −тің функциясы деп
қарасақ, −тің мән алу аумағы барлық нақты сандар болады.
Егер  − ті еркін өзгеруші шама,  − ті  тің функциясы деп қарасақ , онда еркін өзгеруші
шама  -тің мән алу аумағы қандай болады? Бұл мәселе төтенше маңызды.Бұны шешу үшін
алдымен  ті  арқылы өрнектейміз,яғни  2 +  + ( − ) = 0 теңдеуін  − ке қарата
шешеміз.
 − ке қарата шешкенде нақты сан түбір болу үшін сөзсіз дискриминант нөлден үлкен не
нөлге тең болу керек.
 =  2 − 4( − ) = 4 − (4 −  2 )

>0,≥0
4 −  2
4 −  2
=−
2
⇒
≥
⇒ | =
4
4

<0,≥0
4 −  2
4
− 2
=−
⇒
≤
⇒ |2 =
4
4
  2 + +
 =  + √ 2 +  + ,  = 1  2 +1 +1тектес функциялардың экстремум мәндеріде
2
2
жоғарғы тәсіл бойынша талқыланады.
2
 2 −3+4
3.Мысал.  =  2 +3+4 функциясының экстремум мәндерін табыңдар.
Шешуі:
 2 − 3 + 4
= 2
⇒ ( 2 + 3 + 4) =  2 − 3 + 4
 + 3 + 4
⇒  2 + 3 + 4 −  2 + 3 − 4 = 0 ⇒
( − 1) 2 + 3( + 1) + 4( − 1) = 0
∵  = [3( + 1)]2 − 4 ∗ ( − 1) ∗ 4( − 1) = −7 2 + 50 − 7 ≥ 0
1
∴ ( − 7)(7 − 1) ≤ 0 ⇒ ≤  ≤ 7
7
1
=2
=−2
⇒ | = ; | = 7
7
1
=2
=−2
Жауабы:|
= 7 ; |
=7
4. Мысал. ≥ √2 болғанда,  = 3 − √4 2 − 8 дің экстремум мәнін табыңдар.
Шешуі:
2
 = 3 − √4 2 − 8 ⇒ √4 2 − 8 = 3 −  ⇒ (√4 2 − 8) = (3 − )2 ⇒
4 2 − 8 = 9 2 − 6 +  2 ⇒ 5 2 − 6 + ( 2 + 8) = 0
∵  = (−6)2 − 4 ∗ 5 ∗ ( 2 + 8) = 16 2 − 160 = 16( 2 − 10) ≥ 0
⇒  ≤ −√10 ,
 ≥ √10
 ≥ √2 болғанда  > 0 болатындығын оңай аңғаруға болады,сондықтан  ≤ −√10 есеп
шартына үйлеспейді, ендеше  тің мән алу аумағы  ≥ √10
 = √10
Жауабы: = √10
К.А.Касенова- учитель школы-гимназии №4
им. Ж.Жабаева г.Астаны
Требования сегодняшнего дня
Глобальные изменения происходят во всех сферах жизни общества, в
частности, и в образовании. В своем послании Президент Республики
Казахстан Н.А.Назарбаев отметил, о необходимости внедрения в процесс
обучения современных методик и технологий. Нельзя не согласиться с этими
требованиями времени. Ведь современный урок должен, во-первых,
соответствовать новым образовательным критериям, во- вторых, быть
ориентирован на личностное развитие учащихся. Основная цель современной
школы - развитие интеллектуальных способностей ученика и умений
ориентироваться в современном информационном пространстве. Поэтому
использование новых информационных технологий на уроках русского языка и
литературы способствует повышению интереса к предмету, формирование
поликультурной личности, владеющей несколькими языками и развитию
творческого потенциала учащихся.
Чтобы процесс обучения был интересным на уроках литературы я
применяю проектные технологии ( обучение в сотрудничестве). Эта технология
помогает ученикам выстраивать знания самостоятельно, раскрывает
потенциальные возможности ученика, обеспечивая условия для развития
познавательной и речевой деятельности. Применять эту технологию можно на
уроках литературы при изучении творчества писателя и его произведения.
В 9 классе при изучении творчества Д.И.Фонвизина и комедии «Недоросль»
я провела урок- конференцию, где ученики самостоятельно изучили материал,
подготовили слайды к уроку. Они выступили в качестве биографов,
искусствоведов, критиков, филологов, театралов, режиссеров и завершился
урок небольшой сценкой из комедии «Недоросль». Такой вид работы
побуждает учащихся к творчеству, развивает их интеллект и уверенность в
себе. На уроках русского языка также использую индивидуальную работу: Мое
увлечение». К этому заданию ученики могут готовиться дома. Представление
проекта учеников должно сопровождаться наглядным материалом: слайды,
газеты, альбомы, видео. Экспертная группа из 5 человек готовит вопросы к
участникам проекта. При подведении итогов члены экспертной группы
высказывают свое персональное мнение: что ему больше всего понравилось в
каждом из проектов и почему он отдает предпочтение одному из них.
Учитывается содержание выступления, ценность выступления для самого
школьника, оригинальность при выполнении проекта, выразительность речи,
манера поведения перед аудиторией. Такой вид деятельности развивает
мышление, память, речевые навыки, ораторское мастерство. Использование
метода проектов развивает исследовательские способности учащихся,
повышает их речевую активность, способствует осмысленному изучению
материала, обучает созданию своего проекта.
На уроке русского языка очень продуктивной является работа, связанная
с составлением небольших рассказов, сказок, стихотворений, кроссвордов,
литературный перевод текста на родной язык, сочинение-эссе.
На уроках литературы с учащимися составляю таблицы, диаграммы для
сравнительных характеристик главных персонажей: Онегина и Ленского,
Печорина и Онегина и.т.д.
Большое внимание на уроках литературы уделяю сопоставительному
анализу стихотворений, который провожу по 4 уровням:
1) анализ идейно- тематического уровня
2) анализ композиционного уровня
3) анализ мотивов и образов
4 ) определение особенностей стиховедческой организации
поэтических образов
Применение элементов критического мышления создает условия для
творческой самореализации учащихся. Предлагаю ученикам задания
исследовательского характера: построение кластера, чтение с остановкой.
аргументирование ответов при помощи Таксономии Блума , каждый вопрос
начинается с вопроса: « Почему?» и даются подробные ответы на вопросы,
составление синквейна . Для того, чтобы создать на уроке благоприятный
психологический климат использую прием «толстых» и «тонких» вопросов. На
простые односложные вопросы ученики отвечают словами «да» и «нет», но а
«толстые» вопросы выводят учащихся на более высокий уровень мышления:
сравнение, анализ, оценку. Чтобы научить детей высказывать собственную
позицию к прочитанному или рассказать что-то о себе применяю на уроках
русского языка и литературы жанр- эссе. Положительная мотивация
использования элементов критического мышления заключается в том, что эта
технология помогает соединить обучение и воспитание в один целостный
процесс развития творческой личности.
В своей практике применяю дифференцированную подачу домашнего
задания 3-х уровневой сложности, с учетом индивидуальных способностей
учащихся. Это очень удобно для учащихся с разным уровнем
интеллектуальных возможностей.
Уроки с применением элементов инновационных технологий эффективны
в том случае, если есть органическая связь с традиционными методами и
приемами обучения. Такие уроки учат школьников работать самостоятельно,
выслушивать мнение одноклассников, высказывать свою точку зрения,
критически относится к мнению своих оппонентов, анализировать собственные
ответы. Такой процесс обучения значительно повышает не только
эффективность обучения, но и создает на уроке продуктивную атмосферу,
пробуждает интерес к изучаемому предмету.
Шажлиева Асемгуль Омиртаевна
Сатылай кешенді талдау технологиясының» мұғалімнің шығармашылық
ісін дамытудағы ұтымды жолдары
«Баланың қызығушылығын арттыру үшін
оқытатын нәрседе бір жаңалық болуы тиіс»
Ж.Аймауытов
Қазіргі таңда бәсекеге қабілетті қоғам орнату жолында жас ұрпақтың
бойына білім нәрін егу мен тәрбиелеуде жаңашылдыққа ұмтылу қажеттілігі
туындап отыр.
Оқуда тың тәсілдер жүйесінің –тиімді технологияның енуі – бүгінгі
күннің талабы. Бұл күнде қай мектеп болса да жаңа заманның білгір де білімді
азаматтарын тәрбиелеуге барынша мүмкіндіктер жасауда. Осындай жаңа, тың
және пайдалы ізденістердің бірі - қазақ тілі пәнінде жүзеге асырылып келе
жатқан «сатылай кешенді талдау» технологиясы.
«Сатылай кешенді талдау» - ұлттық төл технология. Ұлттық төл
технология дегеніміз – оқыту мақсаты, міндеттері, әдіс-тәсілдері, өзіндік
ерекшелігі бар және оқушыларға білімді ғылыми негізде сатылай, жүйелі,
кешенді меңгертіп, оларға ұлттық құндылықтарды бағалай, қолдана білуге
машықтандыратын оқыту. Сатылай кешенді талдау оқушыларға әр пәннің
ғылыми мазмұны мен жүйесін, құрылымын терең меңгерте отырып, сөйлеу
тілінің байлығын және әдеби тіл нормасын үйретіп, дұрыс сөйлеу, сауатты жазу
дағдысын қалыптастырады. Сатылай кешенді талдау технологиясының басты
қағидаларының бірі – жоғары қиындықта оқыту.
Сатылай кешенді талдау технологиясының ерекшелігі:









Оқу материалының жүйелілігі, бірізділігі.
Табиғилығы.
Дағдыға басым бағыт беруі.
Оқушыларға берілетін білімнің саралануы.
Оқыту мен тәрбиенің бірлігі.
Ұлттық құндылыққа ерекше орын берілуі.
Оқу үрдісінде пәнаралық байланыстың мақсатты енгізілуі.
Барлық оқушыны табысты оқыту.
Білім алуға деген
ынтасы мен іскерлік қабілетіне ықпал ету.
Шығармашылық қабілетін дамыту.
 Ғылыми ізденіске жетелеу.
Сатылай кешенді талдау технологиясының тиімділіг:
Мұғалім: мәселе
қояды, ойлаудың
жолдарын ашады,
әрекеттің барысына
бағдар береді,
жетелейді.
Оқушы: бірлескен
ұжымдық әрекет етеді.
Олардың ізденушілік,
шығармашылық,
зерттеушілік
қабілеттері артады.
Сатылау жүйесімен
оқытқанда, пәндер
бірігіп бір жолмен, бір
арнамен ағып,
араласып оқытылады.
Оқушы: белсенді
субъектіге айналады.
Оқушылар бірін -бірі,
өзін-өзі бақылайды,
бағалайды, сын, пікір
айтуға үйренеді.
Биылғы оқу жылында бастауыш кафедрасының 15 мұғалімі осы
технологияны меңгерді. 1-4 сыныптар бойынша әліппе, ана тілі, әдебиет,
математика, дүниетану сабақтарында қолданудамыз. Бастауыш сынып
оқушыларының жас ерекшеліктерін ескеріп, тіл білімінің әр саласын сатылай
кешенді талдай отырып, қажетті теориялық материалдарды да беруді жөн деп
санадық. 1- сыныптан бастап әліппе, ана тілі пәндерінде дыбыстарға
мінездеме беріп, түбір сөзге фонологиялық талдау жасатып үйретсек, 2-4
сыныптардан бастап әдебиет, дүниетану пәндерінде тақырыпты сатылап
талдауды үйретудеміз.
«Сатылай кешенді талдау» технологиясы – оқушылардың өз бетінше
оқуына, ізденуіне ерекше жол ашатын, білім, білік, дағды, іскерлігін
қалыптастыратын, теориялық білімнің фундаментін қалайтын, оқушыларға
сапалы білім берудің тиімді оқыту жүйесі болып табылатын шығармашылық
жұмыс.
Соның нәтижесінде ақпан айында «Инновациялық технологияларды
пайдалана отырып, дүниетану сабағында оқушылардың шығармашылық
қабілеттерін дамыту» атты қалалық практикалық-семинар сабақтарын өткіздік.
Қалалық практикалық-семинарымызда Шайкенова Қ.Ш, Бердалина Ә.К.,
Жетенова А.К, Омарова С сабақтары жоғары деңгейде өтті.
Сатылай кешенді талдау технологиясы бойынша сәуірдің 6 жұлдызында
өткен «Туған тілім - тірлігімнің айғағы» атты қалалық олимпиадада 1 «Б»
сынып оқушылары 3 орынға ие болды. Сынып жетекшісі - Шажлиева Әсемгүл
Өміртаевна. Республикалық олимпиадада 2 «Б» сынып оқушылары да 3жүлделі орынға ие болды. Сынып жетекшісі Саметова Амина Ахмедияровна.
Қорыта келгенде, «Сатылай кешенді талдау» технологиясы оқушыны кез
келген ортада ойын ашық та, айшықты жеткізе алатын, өздігінен қорытынды
шығарып, кез келген дүниенің маңызы мен ерекшелігін іздейтін тұлға ретінде
қалыптастыратын бірден-бір әдістің түрі.
Сондықтан ұлтымыздың ұлы ұстазы А.Байтұрсыновтың: «Білімдіден не
пайда білгенін көпке айтпаса, үйреткеннен не пайда қайырымы қайтпаса» деген
қанатты сөзімен аяқтағым келіп отыр.
Химия пәні мұғалімі Кудерина Ш.А
Ұстаздардың ұстазы
Ұстаздар – тыншымайтын еңбеккерлер,
Жемісті жерге екпеген, елге еккендер
Адамзат ұрпақтарын тәрбиелеп,
Зердесін болашақтың зерлеткендер
Ұстаз – ұлағатты есім. Шәкірттерін білім нәрімен сусындатып, тәлімтәрбие беру, жақсы қасиеттерді бойына дарытып, адамгершілік рухта бағытбағдар беруде ұстаздың еңбегі зор. Сондықтан да ол әрдайым қасиетті тұлға
ретінде ерекшеленеді.
Білім көшін жылжытып келе жатқан ұстаздар қауымына құрмет арта
бермек. Ұрпақтың ұлы мұраты жолында талмай еңбек етіп келе жатқан,
мектебіміздің ұлағатты ұстазы, химия пәні мұғалімі Аймағанбет Дәмеш
Өмірбекқызының оқушылар мен жас мұғалімдерге үйретер өнегесі ерекше.
Дәмеш Өмірбекқызы - саналы өмірін мұғалімдікке арнаған, еңбекқор, өз
мамандығын ерекше жақсы көретін, оқушыларды білімге құштарлыққа
жетелейтін шығармашыл тұлға.
1961 жылы Дәмеш Өмірбекқызы Ж.Жабаев атындағы №4 мектепті
аяқтап, сол жылы Петропавл қаласына педагогикалық институтының химиябиология факултетіне түсіп,1966 жылы мұғалім мамандығын алып шықты.
47 жылдық еңбек жолында тек химия пәні мұғалімі ғана емес, 25 жыл
мектепке басшылық жасады.
Алғашқы еңбек жолын Целиноград ауданы Радионовка 8 жылдық
мектебінде химия- биология пәні мұғалімі болып бастады.
Білімділігі мен біліктілігінің нәтижесінде Красный Флаг мектебінде,
сонымен қатар жаңа ашылған Теңіз ауданы Баршын орта мектебінде бірнеше
жыл мектеп басшысы қызметін атқарды.
1998 жылы өзі оқыған Ж.Жабаев атындағы №4 мектеп-гимназиясына аға
мұғалім болып орналасып, күні бүгінге дейін еңбек етуде.
Қызықты да қиын, химия пәнінің қыры мен сырын оқушыларға жетік
меңгерткен.Оқушылардың химия пәніне қызығушылықтарын арттырып, сан
түрлі білім жарыстарына, пәндік олимпиадаларға, ғылыми жоба сайыстарына
қатыстырады. Кейінгі 15 жыл аралығында Дәмеш Өмірбекқызының 67 шәкірті
химия пәні олимпиадаларынан жүлделі орынмен марапатталған.
Сонымен
қатар, Дәмеш Өмірбекқызы мектеп түлектерін ұлттық бірыңғай тестке
дайындауда зор үлес қосып келеді. Дайындаған шәкірттері жыл сайын
еліміздің жоғары деңгейлі оқу орындарына түсіп, мемлекеттік грантқа ие
болып отыр.
Бірнеше шәкірттері бүгінгі күнде ғылым кандидаттары, әр саланың білікті
мамандық иелері.
Зейнеткерлік жасқа жетсе де, еңбектен бір сәт те қол үзбей білгенін
жастарға өнеге етіп келеді.
Жарты ғасырға жуық еңбек еткен уақыт аралығында ұстаз еңбегі елеусіз
қалмай мемлекет тарапынан бірнеше марапаттарға ие болды.
Еңбек ардагері медалі, Қазақстан Республикасының Президентінің Құрмет
Грамотасы, Қазақстан Республикасының білім беру ісінің Құрметті қызметкері,
Халық ағарту ісінің озық қызметкері, Қазақстан мұғалімдерінің Ү съезінің
делегаты атанса, «Елорда білім жүйесінің алтын қоры» атты кітапқа есімі
жазылған.
Дәмеш Өмірбекқызы - мейірімді ана, немерелеріне қамқор әже, жастарға
ақылшы, ұжым сыйлаған ұлағатты ұстаз.
Мерекеңіз құтты болсын!
Документ
Категория
Филология
Просмотров
3 007
Размер файла
6 826 Кб
Теги
1/--страниц
Пожаловаться на содержимое документа